Şimdi Ara

Termosifon hep açık mı kalmalı (yüksek elektrik faturası sorunsalı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
26.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öğrenci evinde tek yaşıyorum , termosifonun sıcak suyunu sadece el yıkarken ve bulaşık yıkarken kullanıyorum ( sabit 30 derece hep açık). Bu kullanımda termosifon hep açık mı kalmalı yoksa kapatmalı mıyım ?

• 30 derecede acik olmasi şahsen mantikli ama yüksek dereceler olmuş olsa kapanmanda fayda olurdu.
  • SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt
    Yani yine her zaman açık mı kalsın tasarruflu olması için ?
  • Termosifonların çalışma mantığına göre hep açık kalmalı, aç kapa yaparsan daha fazla elektrik yakar. Termosifonlar içindeki suyu bir kere ısıttıktan sonra sıcaklığı sabit tutmak için sadece ısı kaybı kadar çalışır. Bu durumda da fazla bir elektrik yakmaz. Ama kapatırsan sadece kullandığın zaman açarsan birincisi ani su ısıtıcılı elektrikli şofbenler gibi yüksek güç çekip ısıtma yapmadığı için istediğin sıcaklığa gelmesi için çok uzun süre beklersin. İkincisi aç kapat yaparak daha fazla elektrik harcamış olursun. Tasarruf ve konfor için termosifon daima açık kalmalı.
  • mgufer M kullanıcısına yanıt
    150 lira elektrik faturası ödüyorum , tek yaşıyorum , normal mi ?
  • Charlei kullanıcısına yanıt
    İsinmayi neyle sağliyosun.?
    Isınmayı elektrikle sağlamadığım zamanlarda gelen fatura 150 idi. Bu ay , ufo kullandığım için sanırım, 326 lira fatura geldi. İstanbul'da yaşıyorum.
    Kombi kullansan daha iyi hocam:) ayrica ufo yerine keşke yağli radyatörün olmuş olsaydi daha iyi isinir daha tasarruflu olurdu..
    Yağlı radyatör kullandığım zamanlar gelen fatura çok daha yüksekti hocam. Doğalgaz tesisatım yok bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charlei -- 27 Ocak 2020; 16:9:59 >
    Allah yardmcin olsun termisifonu olayina gelince bu ay kapatip kullandigin vakit deniyebilirsin isinma yarim saati bulmaz tüketim belki düşer belki yükselir ama fazla bi oran beklememek lazim..
  • Hocam 150 lira günümüz fiyatlandırmasında bence normal bir fatura :) Artık her şey ateş pahası.
  • no-education N kullanıcısına yanıt
    Hocam 5 kişilik aile evindeyken 150 200 arası geliyordu , şimdi tekim ufak tefek kettle , mikrodalga kullanımı , çamaşır , süpürge makinası , buzdolabı , termosifon dışında elektrik tüketimim yok. Yazın 120-170 bandında faturalar ödedim , soğutucu bir aletim de yok.
  • Kalabalık bir ailede de bu saydıklarında ekstra olarak çamaşır makinesi fazla çalışıyor hocam. bence normal ama gene de termosifonu kapatarak bir test edin isterseniz. Ancak o şekilde en sağlıklı sonuca ulaşabilirsiniz. Sayacınızı not alın bir gün termosifonlu ve bir gün termosifonsuz olarak ölçün. Aradaki kullanım farkı ne kadar olacak.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.