Şimdi Ara

Yazilim sektöru tercih edeyim mi diyenlere.Hayır cunku deniz bitti.İşte nedenleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
4.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tercih döneminde öğrenciler,coğu öğrenci yaizlim ve bilişimle alakalı bölumleri seceyim mi secmeyeyim mi diye kararsız
    Yazilim sektöru tercih edeyim mi diyenlere.Hayır cunku deniz bitti.İşte nedenleri http://yazilimsozluk.com/turkiyede-yazilim-sektoru-icin-deniz-bitti-mi

• Yaziyi yazan kimdir tanimam etmem, soyle bir goz ucuyla baktim. Ben yurtdisina cikmadan once gorduklerimi biraz aktarayim size Turkiye ile ilgili.

Piyasada gercekten cok buyuk bir yazilimci acigi var. Bir cok firmada bulundum, bir cok kez mulakat yaptim. Bu alan nankor bir alandir, surekli calisman merak etmen zevk alman gerekir. Universiteden mezun olunca yazilimci olunmaz veya baska bolumden mezun olup 5 ay dandirik bir kurs alarak yazilimci olunmaz, bana kalirsa hic bir kurs ile yazilimci olunmaz.

Mezun ve kendini yazilimci olarak kabullenen cok kisi var, ama bos vakitlerinde ne bir teknik yazi okuyor nede is disinda bir ugrasi var. Kisacasi bu alani is olarak goruyor, dolayisiyla ben bu kisiyi nicin ise alayim?

Sonuca baglamak gerekirse, bu alan cok buyuk aciklarin oldugu, ve eger birazcik merakli, problem cozmeye istekli ve hobi olarak gorebilecekseniz kesinlikle pisman olunmayacak bir alan. Ayrica dunyada hic bir meslekte cok kolay bir sekilde haritadan ulke begenerek ben buraya gidiyorum diyemezsiniz, ancak bu yazilimci icin mumkundur.
  • Yaziyi yazan kimdir tanimam etmem, soyle bir goz ucuyla baktim. Ben yurtdisina cikmadan once gorduklerimi biraz aktarayim size Turkiye ile ilgili.

Piyasada gercekten cok buyuk bir yazilimci acigi var. Bir cok firmada bulundum, bir cok kez mulakat yaptim. Bu alan nankor bir alandir, surekli calisman merak etmen zevk alman gerekir. Universiteden mezun olunca yazilimci olunmaz veya baska bolumden mezun olup 5 ay dandirik bir kurs alarak yazilimci olunmaz, bana kalirsa hic bir kurs ile yazilimci olunmaz.

Mezun ve kendini yazilimci olarak kabullenen cok kisi var, ama bos vakitlerinde ne bir teknik yazi okuyor nede is disinda bir ugrasi var. Kisacasi bu alani is olarak goruyor, dolayisiyla ben bu kisiyi nicin ise alayim?

Sonuca baglamak gerekirse, bu alan cok buyuk aciklarin oldugu, ve eger birazcik merakli, problem cozmeye istekli ve hobi olarak gorebilecekseniz kesinlikle pisman olunmayacak bir alan. Ayrica dunyada hic bir meslekte cok kolay bir sekilde haritadan ulke begenerek ben buraya gidiyorum diyemezsiniz, ancak bu yazilimci icin mumkundur.

• quote:

Orijinalden alıntı: alizwel

Yaziyi yazan kimdir tanimam etmem, soyle bir goz ucuyla baktim. Ben yurtdisina cikmadan once gorduklerimi biraz aktarayim size Turkiye ile ilgili.

Nasıl bu alan bitmiş acaba ?

Benim çalıştığım sektörde yazılımcı bulanamıyor.! Endüstriyel Otomasyon --- Endüstri 4.0 v.s.

Birkaç kez mülakatta bulundum ve sunulan olanaklar iyi olmasına karşın çoğu kişi çalışmaktan vazgeçiyor. Sebep olarak ta çalışma zorluğunu söylüyorlar. [Proje tesliminde fabrika ortamı + esnek mesai kavramı + seyahat sıklığı vs. uzar gider. ]

Bunu yazarken Romanya da bir Türk Holding'e bağlı bir fabrikada dışarıdan proje devreye yönetiyorum. :)

• Tamamen palavra.Geleceğin ölmez mesleği yazılımcılıktır.İşi biliyorsan problemi çözüyorsan peşinden koşan çok olur..
  • Yazilim diger meslekleri bitiriyor aslinda taksi yerine uber fabrika iscileri yerine robotlar ve kolundaki saate kadar yazilimla ic icesin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tercih dönemindeki arkadaşlara sesleniyorum. Bu başlıkta bahsedilenleri hafızanızdan silin ve amerikanın en büyük şirketlerini araştırın, kararı kendiniz verin.

Konuyu açan arkadaş da kendi sitesinin reklamını dolaylı yoldan yapmak istiyor anlaşılan.

• 'deniz bitti' ifadesinden bile belli, etkileme amaçlı gönderi olduğu. Amerika ve avrupa'da yazılım işi büyük öneme sahip. Polonya gibi mütevazi ülkede bile yazılımcı ortamala maaşı 5x asgari. Büyük ekonomiye sahip Almanya, İngiltere gibi ülkelerde 5-10 sene boyunca yazılımcı açığı devam edecek. Türkiye olarak (diğer birçok alanda old gibi) yazılımda çok kötü durumdayız, ancak bu durumu açıklama konusunda cok daha kötüyüz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dünyanın en büyük 10 şirketinden 9u teknoloji şirketi ve yazılım olmadan teknolojinin olmayacağı bir dünyada yazılım sektörünün bittiğine gerçekten inanan var mı?
  • Kesinlikle doğru cümle.
    Yazılım sektöründe deniz bitti, artık okyanus zamanı.
  • Hüseyin Çelik beyefendi Türkçe konuşmayı bilmiyor henüz ne denizi ne okyanusu...
  • "3-Aşırı cok yazilimci var ve nedense birileri hala yazilim acığı var diyorlar.Öyle bi acık yok.Şuan biyoloji mezunu yazilim kursuna gidip 5 ayda yazılımcı oluyor,meslek bu kadar ayağa duştu"

denmiş.

Arkadaş, siz bu işin 4 sene okulunu okuyan, 4 sene haşır neşir olan insansınız. Teorik bilginiz var, pratik bilginiz var. Üstüne yazılmış binlerce satır kodunuz var. Arkadaş çevrenizle tartışmalarınızdan aklınızda kalan sentezler var. İşin felsefesi var. Hala daha 5 ay kursa giden biyologdan iyi kod yazamıyor ve işinizi kaptırıyorsanız (ki hangi biyolog bunu neden yapsın da) sizin için deniz zaten bitmiştir. Daha doğrusu siz yüzme bilmiyorsunuz demektir.İşini bilen insan gayet iş de buluyor, parasını da kazanıyor. Hatta gördüğüm en başarılı insanlar hep yazılım alanında oluyorlar. Buradan kalkıp Amerika'lara kadar doktora yapmaya giden, orada ciddi işler yapan başka bir meslek olsa, haberlere çıkar. Yazılımcının realitesi bu oysa ki. Biliyorsan alıyorlar.

3-4 ay kursa gidip yazılım öğrendim diyen şunu yapabilir mi? ->https://arxiv.org/pdf/1606.01299.pdf
    Siz?

En baştan vizyonu Android uygulama yapmak olanın hali yamandır zaten. Herkesin kalemi kağıdı var ama herkes şair mi? Mark'a sorsak "androide bi uygulama yapıp zengin olucam" demezdi mesela; "tüm dünyadaki insanları birbirine bağlamak istiyorum" derdi. Veya Bill Gates'in meşhur lafı "Her eve bir PC".

"ama her önune gelen yazilimci oluyor sen bi doktor yada avukatla tanışsan ben DR.x yada ben AVukat.X der mesleklerine o derece sadıklar ve gurur duyarlar"

Siz kendi işinize saygı duymuyorsunuz ki en başta... Her önüne gelen yazılımcı olabilir mi? Bu denli basit bir iş mi bu yani? Herkes yazılımcı olabilecek olsa Amerika'nın Avrupa'nın dört bir yanı CS fakültesi kaynardı, öyle olmadığına göre...

Bir sürü şeyden şikayet etmişsiniz, çözüm yok. Mühendis diye sorun çözen adama denir.

Not edeyim, bu yorumu da Dr. Fulctrum olarak yazıyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramazovX -- 10 Temmuz 2017; 6:24:41 >

• iyi güldürdün teşekkürler
  • Türkiye de insanlar önceliği para ve dışarıdan bakıldığında yazılım sektörü çuval ile para kazandıran bir sektör olarak gözüküyor. Aslına bakılırsa öyle değil, bu işte kendi ürününü oluşturmadığın sürece veya kendi ürününü pazarlamadığın sürece kazanacağın para çok az ve yorulması da yanında cabası.

Her insanın bu işin mantığını bilmesi gerekir, akışları işlem sıraları, işleyiş vs. fakat her seferinde birilerini yazılım konusuna sırf para kapısı olarak yönlendirmek yanlış.

Böyle olduğu sürece yapılan iş kalitesiz olmaya mahkum ve iyi iş yapan kişilerin emekleri hiç sayılmaya mahkum.

Bir kişi çıkıp projeye verdiğim teklifin yarısını söyleyip aynı vaatleri veriyor. Ortaya çıkan proje adamın istediğiyle alakasız. Daha sonra vay efendim iş kötü, boşver böyleleriyle çalışılmaz.

Adam kurumsal sayfa istemiş, yarı teklif veren kişi içerik yönetimini her seferinde html sayfa açarak başarmış. Sonuç freelancerlar kötü, iş bilmez, vs vs.

Pompalamayı kesin, öğrenin ama hayatınızı kazanmak için bu iş uğrunda gecesini gündüzüne katmış gerçekten belli bir yere gelmiş insanların önünü kesmeyin. Hak yemeyin.

Sektörü bu tarzda kişiler öldürecek.

• 17 senedir full-time yazilimcilik yapiyorum. Basladigim gunden bu yana ne degisti onu anlatmaya calisayim once. Daha sonra da ilerisi icin ne dusundugumu.

Yazilim dunyasin spiral gibi acila acila ilerliyor zaman gectikce. Ben basladigimda server/client uygulamalar gelistiriyordum. Internetin patlamasiyla beraber herseyi masa ustunden aldik, webe aktarmaya calistik. Bu ilk degisimle beraber bir suru yeni sey cikti. Eskiden bir takim icerisinde yazilimcilar, sanslilarsa bir analist ve bir lider vardi. Webin gelmesi ile beraber tasarimcisi da girdi isin icerisine, guvenlikcisi de, network/sistemcisi de. Daha sonra mobil geldi daha ne oldugunu anlamadan user experience, lokasyon bazli hizmetler, web servisleri vs. gibi kavramlar ortaya cikmaya basladi. Su anda nacizane fikrim simdiye kadar yarattigimiz bilgi ile yeni oynamaya basladik data science gibi kavramlar ortaya cikiyor.

Yazilim internet, mobil, giyilebilir cihazlar ile beraber hayatimizin icerisine daha fazla girdikce uzerinde calisilmasi gereken yeni alanlar cikiyor, bunun icin de daha fazla insan/beyin gucune ihtiyac duyuluyor. Bu acidan degerlendirirsek it/yazilim alaninda is gucu acigi devam edecektir. hali hazirda internet uzerinde bir dunya kisa donem icin ( 5-10 yil ) ihtiyac analizi yapan calisma mevcut.

bu piyasada okul konusuna gelirsek eger, muhendislik bakis acisi analitik dusunce yazilimci icin olmazsa olmazdir. fakat yukarida bahsettigim gibi bir suru farkli alanlar ortaya cikiyor zaman icerisinde, bunlarin her birisi icin uzmanlasma lazim. universite de size temeli verir, uzmanlasmayi degil. uzmanlasma icin birden fazla disiplinde calismak gerekir.
    kendimden ornek vereyim, matematik muhendisligi okudum. yillarca finans sektoru icin calistim, burada yaptigim isler icin en azindan numerik analiz bilmek cok faydali oldu. kisa zaman once cognitive science ustunde calisan bir sirkete gectim, aylardir oturdum psikoloji, antropoloji okumaya calisiyorum. keza data science isi yapan arkadaslar istatistik, machine learning ogrenmeye calisiyor. kisaca sadece okulda ogrendikleriniz yetmeyecek ileride, ilgi duydugunuz baska alanlara da yonelin. sevgidiniz alanda calisirsaniz, isinizde de iyi olursunuz zaten.

Turkiye'nin durumuna gelirsek, burada biraz durmamiz gerekiyor. Muazzam bir yazilimci gocu var ulkeden. 2010'dan beri giden gidene. Ben de yaklasik 2 yil once ayrdildim, keske daha once yapsaymisim diyorum.
    Eger Turkiye'deki genel gidisattan memnun degilseniz, yazilim konusunda yetkinlik size yurtdisinda is bulmaniz konusunda en cok yardimci olacak seydir. Eger Turkiye'de mutluyum diyorsaniz, gidenler yuzunden piyasada muazzam bir acik var. Kalan arkadaslarla konustugumda cok yuksek maaslar aldiklarini isitiyorum.

• @bestanealtcizgi nin ' Türkiye'de kalan arkadaslarla konustugumda cok yuksek maaslar aldiklarini isitiyorum.' yorumuna pek katılmıyorum. Daha geçenlerde (aralık 2016) İstanbul'un merkezindeki bir kurum olan Boğaziçi Üniversitesi'nin Yazılım Geliştirme Uzmanı ilanı vardı, maaş asgari x 1.8'di yani 2520TL yemek ve yol için de 390TL ile toplamda maaş 2900TL link:https://forum.donanimhaber.com/yazilim-gelistirme-uzmani-ariyoruz--122003395

Karşılaştırma açısından, Polonya'da IT ücretleri, asgarinin 5 katı. Polonya'da 2017'de asgari ücret 2000 zlotty iken Java Developer maaşı 2015'te 10-16bin Zloty arasındaydı (link:https://www.gtai.de/GTAI/Navigation/DE/Trade/Maerkte/suche,t=gehaelter-von-itfachkraeften-in-polen-steigen,did=1506072.html) €1 = 4.24 Zloty .

Polonya nüfus ve ekonomi açısından Türkiye ile karşılaştırılabilir ülke ve Java Dev maaşı asgarinin ortalama 6,5 katı ve 13bin zloty = €3066 = 12.600TL. haftada 40 saat; ctsi mesaisi falan yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

@bestanealtcizgi nin ' Türkiye'de kalan arkadaslarla konustugumda cok yuksek maaslar aldiklarini isitiyorum.' yorumuna pek katılmıyorum. Daha geçenlerde (aralık 2016) İstanbul'un merkezindeki bir kurum olan Boğaziçi Üniversitesi'nin Yazılım Geliştirme Uzmanı ilanı vardı, maaş asgari x 1.8'di yani 2520TL yemek ve yol için de 390TL ile toplamda maaş 2900TL link:https://forum.donanimhaber.com/yazilim-gelistirme-uzmani-ariyoruz--122003395

Karşılaştırma açısından, Polonya'da IT ücretleri, asgarinin 5 katı. Polonya'da 2017'de asgari ücret 2000 zlotty iken Java Developer maaşı 2015'te 10-16bin Zloty arasındaydı (link:https://www.gtai.de/GTAI/Navigation/DE/Trade/Maerkte/suche,t=gehaelter-von-itfachkraeften-in-polen-steigen,did=1506072.html) €1 = 4.24 Zloty .

Polonya nüfus ve ekonomi açısından Türkiye ile karşılaştırılabilir ülke ve Java Dev maaşı asgarinin ortalama 6,5 katı ve 13bin zloty = €3066 = 12.600TL. haftada 40 saat; ctsi mesaisi falan yok.

Merhaba,

Öncelikle yazılımcı maaşı ve asgari ücret korelasyonuna katılmıyorum. Bence bu oran ne kadar az ise gelir dağılımı o kadar dengelidir, daha yaşanılası ülkedir.

Turkiyede yazılımcı maaşları arasında kurumlara göre uçurum var, gönderdiğiniz linkteki işleri kabul edip çalışan arkadaşlar vardır doğal olarak. Benim bahsettiğim biraz daha uzmanlık isteyen işler belki.

Karşılaştırma yaparsak hollanda için konuşayım senior developer aylık net 3500-4500 arası alır. Türkiye'de son çalıştığım kurumda senior developer arkadaşlar 12k civarı alıyorlar ki Euro saçmalamadan önce yakın sayılır. Sektör finans, algoritmik trading.

• quote:

Orijinalden alıntı: bestanealtcizgi

quote:

@bestanealtcizgi nin ' Türkiye'de kalan arkadaslarla konustugumda cok yuksek maaslar aldiklarini isitiyorum.' yorumuna pek katılmıyorum. Daha geçenlerde (aralık 2016) İstanbul'un merkezindeki bir kurum olan Boğaziçi Üniversitesi'nin Yazılım Geliştirme Uzmanı ilanı vardı, maaş asgari x 1.8'di yani 2520TL yemek ve yol için de 390TL ile toplamda maaş 2900TL link:https://forum.donanimhaber.com/yazilim-gelistirme-uzmani-ariyoruz--122003395

Merhaba,

Öncelikle yazılımcı maaşı ve asgari ücret korelasyonuna katılmıyorum. Bence bu oran ne kadar az ise gelir dağılımı o kadar dengelidir, daha yaşanılası ülkedir.

Turkiyede yazılımcı maaşları arasında kurumlara göre uçurum var, gönderdiğiniz linkteki işleri kabul edip çalışan arkadaşlar vardır doğal olarak. Benim bahsettiğim biraz daha uzmanlık isteyen işler belki.

Karşılaştırma yaparsak hollanda için konuşayım senior developer aylık net 3500-4500 arası alır. Türkiye'de son çalıştığım kurumda senior developer arkadaşlar 12k civarı alıyorlar ki Euro saçmalamadan önce yakın sayılır. Sektör finans, algoritmik trading.

Asgari ücreti gelir dağılımının dengesizliğini analiz için değil, IT sektöründe çalışanların durumunu ifade etmek için ilettim, tabi ki.

Alman iş bulma sitesi Glassdoor'a göre Hollanda'da maaş ortalaması senede €54k yani aylık €4500. Bu durumda Hollanda'daki en yüksek Senior Dev maaşı €4500 aslında Hollanda'daki maaş ortalaması. Ve İstanbul finans sektöründeki zirve maaş 12k ise Amsterdam'da da senede €121k alan var, link:https://www.glassdoor.de/Geh%C3%A4lter/amsterdam-it-consultant-gehalt-SRCH_IL.0,9_IM1112_KO10,23.htm

Yazilim sektöru tercih edeyim mi diyenlere.Hayır cunku deniz bitti.İşte nedenleri

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bestanealtcizgi

quote:

Merhaba,

Asgari ücreti gelir dağılımının dengesizliğini analiz için değil, IT sektöründe çalışanların durumunu ifade etmek için ilettim, tabi ki.

Alman iş bulma sitesi Glassdoor'a göre Hollanda'da maaş ortalaması senede €54k yani aylık €4500. Bu durumda Hollanda'daki en yüksek Senior Dev maaşı €4500 aslında Hollanda'daki maaş ortalaması. Ve İstanbul finans sektöründeki zirve maaş 12k ise Amsterdam'da da senede €121k alan var, link:https://www.glassdoor.de/Geh%C3%A4lter/amsterdam-it-consultant-gehalt-SRCH_IL.0,9_IM1112_KO10,23.htm

Tekrar merhaba,

Hollanda için net bilgi verebilirim. Senior developer 55-70 arası alır yıllık, bu da brüt rakam. Yüksek nitelikli göçmen için %30 vergi muafiyeti gibi avantajlar var bununla beraber aylık net 3500-4500 civarına geliyor. Hesapla için merak edenler thetax.nl sitesine bakabilir.

Yine hollanda için söylüyorum rock star developer maaşı yıllık brüt 90k civarı. Bunu geçeni pek duymadım. Kontrat başlı işlerde saat üzerinden hesap edilip ödeme yapılıyor, belki buralarda daha yüksek maaşa denk gelebilir ama saat bazlı işlerde de sigara molasına çıksanız bunu hesaplıyorlar diyorlar, kişisel tecrübem yok.

Turkiyeye dönersek, eskiden çalıştığım yer iyi maaş veriyordu çok şükür fakat zirve değildi. Daha iyi veren yerlerde var yazılımcı için. Hatta şirket adı da vereyim peak games bildiğim kadarı ile en iyi yazılımcı maaşı veren yer.

Işın özüne dönersek, doğal olarak yurt dışındaki yazılımcı maaşları turkiyeye göre daha yüksek, göç yüzünden nitelikli eleman açığı turkiyede de var bu sebepten maaşlar yükseliyor. Benim özetle söylemek istediğim buydu. Rakamlar kesin doğru miktarlar değil tabi ki. Teşekkürler güncel bilgi için de.

• bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt
    quote:

ne saçma bir laftır bu ya..

ben 11 yaşımdan beri mat-fen ağırlıklı eğitim aldım, anadolu-fen-üni sınavları için at gibi koşturdum kurslara gittim, iki yabancı dil öğrendim, ulusararası sunum bile yapıyorum ingilice olarak, 20 yılım gitti şu anki halime ulaşmak için(ve hala da eşek gibi çalışıyor okuyorum), şimdi soruyorum Migros'ta çalışan 5 kişiyi toplasan 1 tane kurumsal Java developer eder mi?

ha ben onların yaptığı işi yaparım bak. geçen yıl banyodaki su ve kalorifer borularını PPRC boru ile değiştirdim, bir boru kaynak makinesi aldım, hiçkimse bana eğitim kurs falan vermedi, ilk deneme amaçlı bir kaynak yaptım, attım, sonra hepsini ziyansız sızıntısız yaptım, sıvayı da çektim, seramikleri de yapıştırdım. Migros'a gitsem o 5 kişinin yaptığından fazlasını yaparım çünkü onlar lak-lak edip duruyor haftaiçi hep, iş yaptıkları falan yok.

bana asgari ücretin 10 katı bile az,

yok korelasyon olmazmış da makas azalmalıymış, hadi len...

• Yazılım geliştirme hiçbir zaman mavi yakalı seviyesinde bir iş olmayacak, bu nedenle meslek lisesinden ingilizcesiz çıkıp programcılık yapmaya çalışanlar hep bocalıyor, bocalayacak. Meslek lisesi gibi bilg. müh. bölümleri var oradan mezun olanlar da bocalayacak, konuyu açan eleman gibi bik bik edecek.. kaderiniz bu.

Cevap yazanların çoğu başkasından duyduklarını, internette gördüklerini, tahminlerini kendi tecrübeleri gibi aktaran troller.

2003-2013 arası TR'de bir bolluk kolaylık dönemi oldu, o dönem bitti sizin de işiniz bitti, artık vasatlara para yok.

Bilişimde eleman açığı yok, fakat ucuz, piyasayı düşürecek eleman açığı var, bu trend yeni değil 30 yıldır var.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.