Şimdi Ara

Yazılım Mühendisiyim Depresyondayım (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
649
Cevap
18
Favori
57.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
312 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet 1500 maalesef, şaka gibi. Bir kere onun kesin asgari ücrete en azından eşitlenmesi gerekli. Chp kaç kere bununla ilgili teklifte bulundu ama akp ve mhp nin oyları ile reddedildi. Çoğu eski emekliler 2500 lira üstü aldığı için onlara koymuyor ama yeni emekli olanlar 1500'den (şayet asgariden yatırıldıysa) Karı koca emekli olmak için toplamda 500.000 lira gibi bir rakam harcanıyor. Aslında çok akıl karı değil de işte özele gidecek paran yoksa, devlette sosyal güvence ile takılabilmek adına işte o da ödeniyor. Özel sağlık sigortasına güven yok. Zaten tl'ye güven hala tam yok, bakmayın fazileri artırdıklarına. Valla yapabilirsem şu 115 lik evin yerine üste 100 falan kredi çekip, bu sene sonuna doğru şöyle 1500 kira getirili bir ev almaya çalışacağım. 4 senede falan onun kredisi bitse. En azından emekliliğe bir güvence olur. Yoksa hani iki emekli maaşı 3000 le bile geçinilmez, açlık sınırın da, hele bir de eşlerden biri nalları dikse, kalan 1500 lira ile ne yapacak.

Zor yani. Hazır yoksulluk sınırında para kazanabiliyorken, açlık sınırına yakın yaşayıp birikim yapın derim :) Çünkü yarının garantisi yok, 2-3 sene sonra işsiz de kalınabilir ya da işveren maaşınıza zam yapmaz, yapmadıkça her sene asgari ücrete bir bir yaklaşırsınız. Garantisi yok maalesef. Şayet aileden büyük birikimler yoksa, hayat sürekli mücadele halinde devam ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: shankssan

Alemsiniz hocam :) Arkadaşım yazılımcı ilk okul mezunu orta okul dan sonra liseyi okumadı. Aylık kazancı belki bu arkadaş dan bile fazladır. Adam evini de aldı arabasını da. Ama 1 2 senede değil belki 15 senedir bu işi yapıyor. Hersey zamanla,sabirla. 1 2 senede ev araba hayali TR de ancak piyango ile olur. 9 k maaş da ayrıca ülke şartların da bile çok iyi bir maaş. Valla beğenmeyen yalı dairesinde büyümüş derim.

Alıntıları Göster

15 yıl öncesi ve bu saatten sonraki 15 sene sizce aynı mı olacak bir düşünün derim. Tabi ki hersey zamanla ve sabirla. Burada arkadaşa lüksü bırakın diyenler olmuş, lüks mü oluyor ev araba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 5,000 TL ve altında bir gelirin olsa eyvallah derdim de 10,000 TL'ye yakın bir maaş alıp da araba alamamaktan yana dert yakınmayı pek samimi göremedim kusura bakmayın. Kaldı ki A180 almak zorunda da değilsiniz, bütçenize göre ikinci el bir otomobil de alabilirsiniz.

Son olarak, artık 10,000 TL gibi maaşları çok büyük bir meblağ olarak görmeyin derim. Bundan 5 sene öncesinde olsak tamam ama artık o devirde yaşamıyoruz. Şu zamanda premium araba alacak adamın aylık minimum 20,000 TL+ gelirinin olması gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

Evet 1500 maalesef, şaka gibi. Bir kere onun kesin asgari ücrete en azından eşitlenmesi gerekli. Chp kaç kere bununla ilgili teklifte bulundu ama akp ve mhp nin oyları ile reddedildi. Çoğu eski emekliler 2500 lira üstü aldığı için onlara koymuyor ama yeni emekli olanlar 1500'den (şayet asgariden yatırıldıysa) Karı koca emekli olmak için toplamda 500.000 lira gibi bir rakam harcanıyor. Aslında çok akıl karı değil de işte özele gidecek paran yoksa, devlette sosyal güvence ile takılabilmek adına işte o da ödeniyor. Özel sağlık sigortasına güven yok. Zaten tl'ye güven hala tam yok, bakmayın fazileri artırdıklarına. Valla yapabilirsem şu 115 lik evin yerine üste 100 falan kredi çekip, bu sene sonuna doğru şöyle 1500 kira getirili bir ev almaya çalışacağım. 4 senede falan onun kredisi bitse. En azından emekliliğe bir güvence olur. Yoksa hani iki emekli maaşı 3000 le bile geçinilmez, açlık sınırın da, hele bir de eşlerden biri nalları dikse, kalan 1500 lira ile ne yapacak.

Zor yani. Hazır yoksulluk sınırında para kazanabiliyorken, açlık sınırına yakın yaşayıp birikim yapın derim :) Çünkü yarının garantisi yok, 2-3 sene sonra işsiz de kalınabilir ya da işveren maaşınıza zam yapmaz, yapmadıkça her sene asgari ücrete bir bir yaklaşırsınız. Garantisi yok maalesef. Şayet aileden büyük birikimler yoksa, hayat sürekli mücadele halinde devam ediyor.

Çok doğru, bu konuda bunlara kafa yoranları bulamazsınız

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41861B983

Bu mesaj silindi.

"hacettepe tıptan mezun pratisyen doktorların 6k aldığı yerde sen 10 ayda 9 k alıyorum hiç bir şeye yetmiyor diye konu açarsan eleştiri alırsın bu kadar basit. herşeyin bir uslubu usturubu var kimse ülke iyi yönetiliyor falan demiyor."

Bu mesaj size ait değil mi ? Arkadaş hayalindeki arabanın ve yaşamın Türkiye şartlarındaki pahalılığından bahsetmiş. Yurt dışı alım gücüyle, ülkemizdekini kıyas etmiş. 2000 model araba alamıyorum diye ağlamamış yani. Ya da geçinemiyorum hiç bir şeye yetmiyor dememiş. Okuduğunuzu ne güzel anlamışsınız. 4 4 lük bir muhakemeniz var gerçekten. Hangi okuldan mezunsunuz :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

5,000 TL ve altında bir gelirin olsa eyvallah derdim de 10,000 TL'ye yakın bir maaş alıp da araba alamamaktan yana dert yakınmayı pek samimi göremedim kusura bakmayın. Kaldı ki A180 almak zorunda da değilsiniz, bütçenize göre ikinci el bir otomobil de alabilirsiniz.

Son olarak, artık 10,000 TL gibi maaşları çok büyük bir meblağ olarak görmeyin derim. Bundan 5 sene öncesinde olsak tamam ama artık o devirde yaşamıyoruz. Şu zamanda premium araba alacak adamın aylık minimum 20,000 TL+ gelirinin olması gerekiyor.

Dostum hoş geldin, aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum eğer zamanınız var ise konuyu baştan sona okuyabilirsiniz

• Bu ülkede şükretçi tayfa bitmeden hiçbir şey değişmez. İşini iyi yaptıktan sonra insanın hak ettiği yaşamı istemesinden doğal ne olabilir?

Bu ülkede hala 10k gelire çok diyenler cidden yoksul yaşamayı kanıksamış, her şeyin en ucuzunu almayı hayat felsefesi haline getirmiş insanlar. Biraz sosyal yaşantınız olsun, hobiniz vs olsun bakın bakalım o paralarla neler yapabiliyorsunuz. Ya da en azından genç arkadaşlar öğrenci evinden çıkıp bir ev kurmaya çalışsınlar bakalım eşya fiyatları ne durumda. Gerçi şükretçi tayfa kaliteli koltuk alma git şunu al diye buna da karışacaktır. Sen daha iyi hayat koşullarını istemiyorsan, daha iyi yaşam için ses çıkartana karışma, kapat çeneni evinde oturmaya devam et.

• ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faber12 -- 7 Mart 2021; 18:19:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: straptezlo

Dostum hoş geldin, aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum eğer zamanınız var ise konuyu baştan sona okuyabilirsiniz

Alıntıları Göster

Baştan sona okuyacak kadar boş zamanım yok. İlk mesajlara baktım, genel olarak benim yazdığım tarzda argümanlar ile seni eleştirmişler. Gerçi sana da kızmıyorum haklısın, 2002-2012 arasında bu ülkedeki para bolluğu ile sözde (!) eğitimli insanlar bile hak ettiğinden daha fazlasını istemek gibi bir haklarının olduğuna inandı. Aslında biz şu an ekonomik krizde değiliz, ülke fabrika ayarlarına dönüyor sadece. Üretmeyen bir ülkenin mühendisi bile daha ilk senesinden A180 alabilmeyi hak ettiğini düşünüyor ya en çok buna yanıyorum.

Son olarak, bu ülkede maaşla çalışarak (kölelik sistemi) bu saatten sonra mal mülk edinmenin mümkün olmadığını umarım en kısa sürede anlarsınız.

• 2013 te 1.600 dolarla işe başladım, aradan 8 yıl geçti ben eski işimi bırakıp 2 kat veren bir yere geçtim, tahmin edin ne kadar veriyorlar gene 1600 dolar, yani ilk işe girdiğim parayi kazanabilmek için 8 yıllık tecrübe gerekiyor, bu ülke benden 8 yılımı çaldı bir nevi, he keşke bir de alım gücü 2013 ile aynı olsa ona da razıyım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metal-Gear

Bu mesaj silindi.

Konu sahibinin durumuna değil de genel olarak ülkenin durumuna üzülüyoruz.

Bundan 5 yıl öncesinde 9k maaşla rahat rahat gözünü dikebilecekken benz a serisine şu an yanından geçemiyor bunun sıkıntısından bahsediyor.

Benz A serisi bir arabaya hedef koyuyor olması, halkın çoğunluğunun binemediği bir araba alabilecek durumda olması ülkedeki işlerin güzel gittiği anlamına gelmiyor. 3-4 yıl öncesinde hayalini kurabildiğin bir şeye şimdi ne kadar uzaksın ondan bahsediyor.

Sizlere sanırım 2000 model arabalara 80-90 bin lira vermek o arabalara binmek mantıklı geliyor. Tuhaf gerçekten. Ortalama üstü bir telefonu almak için 2-3 asgari ücret gerekiyor. İnsansın bi ayakkabı almak istiyorsun en kötüsü 150-200 lira gene. Canınız sıkılmıyor mu bu şartlara ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Metal-Gear

Bu mesaj silindi.
    Aynı şeyleri tekrar tekrar yazıyorum.

Muhtemelen her gün kullandığın aplikasyonun web sitesinin ön yüzünü react/nextjs, sass ile geliştiriyorum. Kendimi her zaman geliştirdim, şuan hakettiğim yerdeyim. Problemim işim ya da aldığım maaş değil.

Bu ülkede paranın para etmemesi. Yurt dışına hiç çıkmamışsın gibi geliyor bana, tüm dünyayı TR gibi biliyorsun anlaşılan. Yeni çıkan bir iPhone’a sahip olmak lüks olmamalı kaldı ki 15K olmuş bir cep telefonu.

Evet kendimi geliştirdim olmam gereken yerdeyim ve A serisi Mercedes-Benz almak istiyordum. Yurt dışında herhangi bir ülkede 1 yılda alınabilecek bir araba bu. S Classe Maybach falan demiyorum A serisi diyorum.

Ben genel olarak paramızın değersizliğinden dem vuruyorum. Sırf kendimi düşünmüyorum. Herkes ölsün bitsin 2005 model palio’ya binsin kafasında bir insan mısın nedir derdini çözemedim. Daha net bir şekilde yazarsan daha net bir cevap veririm

• Konudaki bazı cevaplar çok saçma. Adama söylediği şeyler ve maaşı üzerinden kişisel eleştiriler yapmışsınız ama çıkıp ülkenin alım gücü konusunda ne kadar batak bir durumda olduğuna dair hak vermemişsiniz. Adam aylık 9k parayi yemeyip içmeyip kenara atsam 108k edecek ve onunla bile düzgün bir araba almam mümkün değil diyor, birileri çıkıp ''o zaman azla yetin kardeşim sukretmeyi bil kardeşim" tarzı alakasız cevaplar veriyor. Bu şükürcü zihniyet hakim olduğu sürece bu ülke asla bir adım bile ilerleyemez. Ülkenin sorunlarına karşı bu derece duyarsızlaşmak bizi şu an bulunduğumuz durumun bile daha kötüsüne doğru ilerletecek. Kimisi bunu artık pes ettiği için yapıyor, kimisi bu yanlış kafa yapısının zaten doğuştan müridi olmuş. Ama yapmayın bunu. Sonra bir gün ortadoğu batakliginin icine kökünden saplandigimiz zaman hatanızı anlar ve çok şey söylemek istersiniz ama artık size en ufak eleştiri yapacak hakkı bile vermezler. O yüzden henüz az bile olsa hakkınız varken hataları doğru yerde arayın. Eleştirileri doğru yere yöneltin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-00A01D70E -- 17 Ocak 2021; 17:4:37 >

• bu ülkede mühendislikler çok kötü maaş alıyor hadi yazılım alanındaki hakkını alamasalar bile yine diğerlerinde iyi durumda

ama diğer mühendislikler yerlerde alıyor maalesef

kesinlikle özel sektörde ve devlette mühendisliklere maaş zammı yapıllması gerek

ve yeni başlayan iyi yazılımcılarında da maaşlarını 15bin bandında sabitlememiz gerek onun altında kazanan olmamalı vve deneyim arttıkça tecbure arttıkça maaşlar da ona göre artması gerek

ben de üniversitemde okuyup yarı zmanlı remote olarak front-end developer um aldığım maaş dolar cinsinden700-800 şaka gibi bazen akşamdan sabaha yapacaklarımı yetiştirmeye çalışıyorum bu zamanda verilen maaş şaka gibi gerçekten(okul online olmazsa daha azını verecekler belki de )

yurtdışına bakıyorum benle aynı işi yapan dolar cinsinden 4-5ten aşağı almıyorlar

türkiyede sömürülmeye çalışıyoruz maalesef o

• Millet köle olmaya nasıl istekli, 10 bin lirayı para sanıp ya alıyorsun falan diye dalga geçiyorlar bir de, inanılmaz.

Aylık gelirim 10 bin lira olsa, kalp krizi geçirebilirdim. 10 bin lira market masrafıma yetmez ve buna kasap vs. dahil değil.

Açlığa alıştırıldınız artık oradan zor çıkarsınız, Allah kurtarsın.

• Mesleğinize istinaden iyi seviyede İngilizceye sahip olduğunuzu düşünüyorum. Ailevi nedenler vs gibi sorunlarınız yoksa hüç düşünmeden Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkeleri hedefleyin derim, evet orada hemen gel mesleğini yap demeyeceklerdir ama basit işlerde bile çalışarak bu ülkeden daha refah şekilde yaşayacaksınızdır. Sonrasında zamanla zaten mesleğinize uygun iş bulursunuz tahminimce ama tabi tercih sizin.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.