Şimdi Ara

Yazılım (chip tunning) yaptıran çok fazla ancak gizleniyor-esamesi okunmuyor. Sorun yaşayan ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
53
Cevap
1
Favori
19.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Yahu adam motorun calisma prensibini bilmiyor turbo basincini aciyor enjektor basincini artttiriyor yazilim yaptim su kadar guc aldim birde yakit tuketimi duser diye reklam yaparak geziyor ortalikta arabadan anladigini sanan gerzek tiplerde yakit dustu abi diye geziyor ortalikta

En basiti piston uon varmadan 8 ila 5 derece oncesinde puskurtme avansi ayari verilir adam cat diye gelen yakit miktarini arttirirsa ters basinc ve isidan hem vuruntu olur hemde pistonu kirip krank milini bile egebilir .

Cok profesyonel olarak motorlar alaninda uzmanlasmis bir makina muhendisi esliginde yazilip hesaplanirsa kullanilmali benim aracimda aldigimda vardi bildigim icin problem yapmadim ama yagini erken degistirdim carbon clean yaptirdim radyatoru ve intercooleri degistirdim buna ragmen 3 defa turbo palleri kesildi siz dusunun durumun vehametini

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bal974 B kullanıcısına yanıt
    Bal bey bmw x1 e de ucun besin hesabini yapan paragoz adam binmez. Yukarida yazmissin 3 asagisina satalim olur biter diye benzinli bmw ye de binen bir zahmet 3 e 5 e bakmasin

Birde 100 hp cok ciddi bir artis kac paraya yaptirdiniz ? Yetkili servise bakima mi gidiyorsunuz sanayi mi ? Ariza Lambasi zengin fakir karisim olayi olmadigi surece kolay kolay yanmaz. Yazilim yaptirdiktan sonra olcumleme yaptiniz mi ?

• Polestar191 P kullanıcısına yanıt
    Bal demişti ki, Orijinal yazılımı aldilar, email ile yeni yazilim geldi onu yuklediler, bu motor seri no koduna gore OBD protokolü ile lehim isine girmeden , biraz daha profesyonelce hazırlanmış olan superchips gibi firmalar yapiyor. Ancak bu firmalar 220hp den fazlasini iddia etmiyorlar.

Bu firmalar bir tik daha toleransli hesaplamalar yapiyor olmalarina ragmen aman az guc aliriz cok para veririz diyerek bir cok kullanici tarafindan 300₺ 500₺ gibi bir rakam ucuza merdiven alti firmalara yaptiriliyor o firmalar nasil oluyorsa 250hp iddia ediyorlar.

Ben de chiplenmis 5.20i kullandim oradan bu kadar detayli biliyorum. Surekli Ankaraya gidip geliyorduk bir kac tatli ay sonunda 8ay sanirim piston sekman degisiyordu sahibi . Her neyse, bazen tecrube etmek pahali oluyor, 216hp olani yapsaydi sorun olur muydu bilmiyorum.

Sonuçta gençler diyor ya YouTube da haram beygirler diye, aynen o hesap o haram bir yerinden cikiyor elbet.

. Bir sure sonra o fakir karisimdan gelen guc, turbodaki fazla basınç bir yerden patliyor. Bir kanatcik ucu kopup yanma odasina girse o motor en azindan rektefiye olur. Ne o 40 - 60bg fazla aldin. Sonra anlat derdini satarken.

2.el alan adam da para vererek aliyor. Bilmek hakki aksi zaten dolandirmak, ama hata vermemis bile olsa birsey olmadi ne de olsa diyerek chipli bir arabayi ayni paraya vermek işte tam o bana etik gelmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 12 Nisan 2018; 0:11:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: NextMove

Genel olarak muhendislik bakis acisiyla bakarak bu isi yaptirdiginizi dusunmuyorum. Ben Makina Muhendisiyim Yaptirdim diyen bir kisinin, onca zabab markalara yapanlara yaptirdim demesi, bunca Ar-ge yapan bir muhendisin ideolojisi ile nasil uyusabilir. Muhendislik yaklasimi, hangi ayarlarin ne derece arttirildigini bilerek onlem almak gerektirmez mi ?

Hic Yazilimli araba satmamissiniz, tecrubesizsiniz yani bu konuda, Kilometresi oynanmis bir aracin Kilometre disinda ayarlari oynanmamis olmasi demek, O kilometre sayisini uzerine koyup bakimlarda yapilmasi gerekenleri hesap etmenize olanak saglar, hic bilmediginiz bir yazilimi * araciniza yuklediginizde ise 200.000KM'de araci ne kadar yiprattiginizi bilemeyeceksiniz, belki 350.000KM'kadar yiprattiniz belki daha az, nasil bakim yapacaksiniz ? Bunu soylediginizde 250.000TL verip aldiginiz 5.20i araciniz elinizde kaldigini tecrube edeceksiniz.

Diyelim ki araciniz 2 ay sonra yanma elemanlarinda bir problem yasadi, siz yaptirdiniz, yine yasadi. Sonra motor degisti, Siz Motor degismis araci satarken 1000TL degil hem motor rektefiye ya da sandik masrafi hem de deger kaybiniz 20-30bin arasinda olacak, bunlari goze aldiniz herhalde.

Kisacasi bekara kari bosamak kolay demisler, Yazdiklarinizda pek bir iyimser bakis acisi sezinledim, bildigim muhendis bakis acisi, realistik ve testlere dayanarak edinilir, kendiniz test etmediginiz araci 200.000 kullanacagim sattigimda zarar etmeyecegim demek, ancak idda olur.

Merhaba,

Ben hiçbir yerde sattığımda zarar etmem dedim mi?
    Tabii ki zarar edeceğim.

Ama bu kimine göre zarar, bana göre ise 4 yıldır bu otomobilimi keyif alarak sürmemin bedeli.
    Ben 20-30 binlik bir masrafı da göze aldım. Şanzıman olur, motor olur. Allah’a şükür, imkanım var, yaptırırım.
    Başından beri söylediğim risk işte bu. Olabilir, bozulabilir. Benim aracımdan 4 yıldır aldığım keyfin bedeli derim.

Ben satarken bunları dürüstçe söyleyeceğim konusunda içimde bir şüphe yok, buna inandıramıyorum, ona üzülüyorum.

Selamlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: NextMove

Bal demişti ki, Orijinal yazılımı aldilar, email ile yeni yazilim geldi onu yuklediler, bu motor seri no koduna gore OBD protokolü ile lehim isine girmeden , biraz daha profesyonelce hazırlanmış olan superchips gibi firmalar yapiyor. Ancak bu firmalar 220hp den fazlasini iddia etmiyorlar.

Bu firmalar bir tik daha toleransli hesaplamalar yapiyor olmalarina ragmen aman az guc aliriz cok para veririz diyerek bir cok kullanici tarafindan 300₺ 500₺ gibi bir rakam ucuza merdiven alti firmalara yaptiriliyor o firmalar nasil oluyorsa 250hp iddia ediyorlar.

Ben de chiplenmis 5.20i kullandim oradan bu kadar detayli biliyorum. Surekli Ankaraya gidip geliyorduk bir kac tatli ay sonunda 8ay sanirim piston sekman degisiyordu sahibi . Her neyse, bazen tecrube etmek pahali oluyor, 216hp olani yapsaydi sorun olur muydu bilmiyorum.

Sonuçta gençler diyor ya YouTube da haram beygirler diye, aynen o hesap o haram bir yerinden cikiyor elbet.

. Bir sure sonra o fakir karisimdan gelen guc, turbodaki fazla basınç bir yerden patliyor. Bir kanatcik ucu kopup yanma odasina girse o motor en azindan rektefiye olur. Ne o 40 - 60bg fazla aldin. Sonra anlat derdini satarken.

2.el alan adam da para vererek aliyor. Bilmek hakki aksi zaten dolandirmak, ama hata vermemis bile olsa birsey olmadi ne de olsa diyerek chipli bir arabayi ayni paraya vermek işte tam o bana etik gelmiyor.

Tekrar merhaba, :))

Bu konuya tek cesaretle yazan ben olduğum için galiba günah keçisi seçildim.
    Eminim ki forumda bir sürü yazılımlı araç kullanan var, ama hiçbirisi etiketlenmemek için yazmıyor.
    İşte onların çoğu satarken söylemeyecek olanlar.
    :))))

Ben herşeyi dürüstçe yazdım diye üzerime geliniyor sanırım.

Benim aracıma yapıldığı yıllarda beyin açılmadan yazılım alınamıyordu.
    OBD üzerinden yeni başladı.

Benim aracımda beyin açıldı, aracımın üzerindeki yazılım Almanya’ya mail atıldı.
    Orada birisi benim aracındaki yazılım üzerinde değişiklikleri yaptı.
    Modifiye edilen yazılım geri geldi ve aracıma yüklendi.

Bazılarının yaptığı gibi, mevcut hazır bir yazılıma benim şase no yazılıp aracıma yüklenmedi. Bunu yapanlar piyasada çok.
    Eline laptopu alan, yazılımcıyım diye dolanıyor sanayide.

Ben yaptırırken yanlış hatırlamıyorsam o zamanlar 1100-1300 tl gibi birşey vermiştim. Tam hatırlamıyorum. 2016 yılında 1600 tl gibi bir fiyata yapıyorlardı.

Ben 3 yıldan fazladır sorunsuz kullanıyorum, birkaç ay değil.
    G-force motorsports’u belki biliyorsunuzdur. Duymadıysanız da lütfen bir inceleyin. Bence güzel işler yapıyorlar. Merdivenaltı bir yer değil bence.

ve tekrar söylüyorum, hatta büyük harflerle yazayım.
    BEN YAZILIMI SATARKEN SÖYLEMEYECEĞİM VEYA ZARARSIZ SATACAĞIM DEDİM Mİ???
    :)))))

Tekrar selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 12 Nisan 2018; 7:30:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

Bal bey bmw x1 e de ucun besin hesabini yapan paragoz adam binmez. Yukarida yazmissin 3 asagisina satalim olur biter diye benzinli bmw ye de binen bir zahmet 3 e 5 e bakmasin

Birde 100 hp cok ciddi bir artis kac paraya yaptirdiniz ? Yetkili servise bakima mi gidiyorsunuz sanayi mi ? Ariza Lambasi zengin fakir karisim olayi olmadigi surece kolay kolay yanmaz. Yazilim yaptirdiktan sonra olcumleme yaptiniz mi ?

Merhaba,

Yanlış hatırlamıyorsam o zamanlar 1100-1300 tl gibi birşey vermiştim. Tam hatırlamıyorum. 2016 yılında 1600 tl gibi bir fiyata yapıyorlardı.

Bakımları sıfırdan beri Özgörkey yetkili serviste yapılıyor. Bakım aralığı 8000 km gibi.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 12 Nisan 2018; 7:31:44 >

• G-force motorsport tarafından yazılım yapılan başka bir e84 x1’in kalkış videosu.

• bal974 B kullanıcısına yanıt
    Haklisiniz, sanirim Size istemeden fazla yuklenmis olabilirim, kusura bakmayin, 3 yil evvel OBD uzerinden mi yukleme yaptiniz? Gecen sene daha obd uzerinden yeni okunabiliyor demisti bizim arac icin.

İyi gunler.

• Yazılım işi biraz yapan kişi ile alakalı. Mesela Opel motorları Turbo basıncı çok açılırsa kol çıkarma riskine sahip ( stok iken bile çıkarıyor A14net, A16let ) Bunu bilmeyen tuner gider basar basıncı. Ama opel'in ciğerini bilen adam yaparsa risk minimuma iner.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bal974

G-force motorsport tarafından yazılım yapılan başka bir e84 x1’in kalkış videosu.
    Maşallah yürümüyor koşuyor resmen

• 2.elde asla tercih etmem yazilimli araci

Ben dahil cohu kullanicinin gozunde yazilimli chipli arac hor kullanilmis imaji veriyor bana

• Yazılım yakıt tüketimini düşürmek için yapılabilir mi? Verim ne kadar olur?

Ucu başaka taraflara gitse de soracağım.
    Farklı marka araca (ö: Toyota ) farklı marka motor (Ö Reno DCI) taktırdık diyelim. Yazılımcılar gereken ayarlamaları yapabilir mi?
  • werneke W kullanıcısına yanıt
    +1

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.