Şimdi Ara

YATIRIMCI YUVASI (Türk varlıkları içerir)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
24
Favori
5.919
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • *Öncelikle bu konuda SİYASET YAPILMAYACAKTIR. SİYASET YAPANLAR benim konuma yorum yazmazsinlar.

** Konu; dolar, gram, euro, ons, gbp içermemektedir. Sadece değerli Türk varlıkları içermektedir.

***En önemlisi, burada bahsi geçen hisse senetleri, asla al, sat, tut tavsiyesi içermez. Sadece benim portföyumdur. Herkes kendi beynini kullanarak al, sat ve tut yapmaları tavsiye edilir.

Merhabalar,

Uzun zamandır bu piyasalarda işlem yapan, ilk zamanlar maaşımdan arttırdığim paraylarla yatırım yapmış, yatırımlarım sayesinde, borsadan başka bir işe ihtiyacım olmadığını belirledikten sonra 2018 de emekli olmuş, borsadan geçimini sağlayan biri olarak, bilgilerimin ve tecrübelerimin boş vakitlerimde sadakasini vermek için bu konuyu açmak istedim.

Ocak ayından itibaren köyünü bırakıp borsaya gelen yatırımcı sayısı inanılmaz arttı. Çoğu da inanılmaz derecede bilinçsiz, bilgisiz. Çoğu da Twitter da iki çizgi çekip, kendini trader sanan tiplerin peşinde. Wp gruplarinda aylık aidat karşılığında, borsanin çöplerinden kısa sürede zengin olma peşindeler. Yanlış yoldalar ve borsada çok güzel bir öğretmendir. Er yada geç yanlış yolda olduklarını görecekler.

Borsada değerli şirketlere yatırım yaparsanız asla kaybetmez ve belli bir süre sonra servet yaparsiniz.

Şimdilik bu kadar. İlk konuyu yada yorumlarla boş vakitlerimle güncelleyecegim.

Sorusu olanlar yukarıda belirttiğim kurallara uygun şekilde sorularını merak ettiklerini sorabilirler.

Unutmayın, herkes trader olamaz ama yatırımcı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birgarip2019 -- 11 Haziran 2020; 17:48:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İlk mesajı ben yazayım.
    Konunuz hayırlı uğurlu olsun.
    Umarım herkese faydalı olur ve hep beraber kazanırız.

• Bilgi ve tecrübesinden çokça faydalandığım bir arkadaş olup, vesilesi ile borsada bulunuyorum. Hiçte pişman olmadım şimdiye kadar. Daha fazla kişinin bilgi paylaşımı açısından konunun faydalı olacağını düşünüyorum, takiptekyim...
  • takipteyiz reis . doğru yatırımlar yapacağına inanıyoruz ;)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Güzel konu, takibe aldık.
    Ilk soruyu ben sorayim, uzun vadeli bir yatırımcı olmak istiyorum ancak gozlemledigim kadarı ile borsa çok fazla "al unut" yapılacak bir yer değil, ara ara portföyü güncellemek gerekiyor,
    Burada uzun süre tuttuğumuz bir hisseyi satmak için kullanacağımız göstergeler neler olmalı, hangi dataya bakıp, tamam bu hisse artık doyuma ulaştı, kar realizasyonuna geçme vakt-i geldi demeliyiz,
    Konu ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilir misiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: fezalii

Güzel konu, takibe aldık.
    Ilk soruyu ben sorayim, uzun vadeli bir yatırımcı olmak istiyorum ancak gozlemledigim kadarı ile borsa çok fazla "al unut" yapılacak bir yer değil, ara ara portföyü güncellemek gerekiyor,
    Burada uzun süre tuttuğumuz bir hisseyi satmak için kullanacağımız göstergeler neler olmalı, hangi dataya bakıp, tamam bu hisse artık doyuma ulaştı, kar realizasyonuna geçme vakt-i geldi demeliyiz,
    Konu ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilir misiniz
    Uzun vadeniz ne kadar bir süre?
    Benim uzun vadem en az 1 yıldır mesela. Hatta ilk başladığımda 5 yıl bekledim. Ama ben temel olarak analizini yapmıştım beklentilerini vsvsvs. Sürekli olarak maaşımdan alim yapmıştım. İnsanlar gram ve dolar aldigi gibi bende hisse senedi aldım. Kendi çalıştığım şirketti ve değerli ve de geleceği vardı. Fiyat hareketliligini ve yaşadıklarımı anlatmaya kalksam bir iki gün yazmam gerekir.

Şirketi, Temel analizini yaparak hissenin ederini bulabilirsiniz. Ederinde mi ederine var mı yoksa çoktan geçmişmi balon mu olduğunu.

Temel analiz yapildiktan sonra teknik detaylara bakılmali.
    Tek iki tane indikatör yada yukarindan aşağıya çekilen çizgi ile olmaz.

Yurt dışında kullandığım program vardı. 600 tane indikator vardi.

Şuanda da matrikste kendi geliştiğim indikatorum var. Onları kullanıyorum
    Macd as kullanılabilir.

• birgarip2019 kullanıcısına yanıt
    Uzun vade dediğim 1-2 yıl.
    Tamam işte ben de onu merak ediyorum, temel analizde neye bakıyorsunuz, pd/dd mi mesela, hisseyi alirken hedef fiyatı nasıl belirliyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: fezalii

Uzun vade dediğim 1-2 yıl.
    Tamam işte ben de onu merak ediyorum, temel analizde neye bakıyorsunuz, pd/dd mi mesela, hisseyi alirken hedef fiyatı nasıl belirliyorsunuz?
    Şirketin kap haberinde bilançosunu detaylı şekilde veriyorlar. Orada herşey var.
    Ben sermayesine, bilançosuna, borcuna, nakit akışına, nakitine, elindeki varlıklarına bakarim. Projelerine, beklentilerine, yatırımlarina bakarım
    PD/dd sürekli olarak değişir.
    Fk si degisir. Bunları çok etken almam ben. Bakarım ama değerlenme yaparken kullanmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birgarip2019 -- 12 Haziran 2020; 20:38:26 >
  • Konunuz hayırlı uğurlu olsun.
    Takibe alındı.
  • Teşekkürler takipteyim

• Portföyüm bu şekilde.
    YATIRIMCI YUVASI (Türk varlıkları içerir)
    Maliyetlerim bu şekilde.

Gerel de uzun vadede beklentim var.
    Ttkom içinde aynı.
    İkisinde de azar lotum. var.

Tkfende 1 lot var. Cuma günü 15.60 dan sattım.
    Tkfen düşünce tekrar alacgim. O benim baba hissemdir.

Selec elimde fazlasıyla var. Yakında zamanda hareket olacak.

Tlman 13.07 alis, 15.89 dan satmıştım. Düşüşte geri aldım.

Şuanda portföyüm bu şekilde.

Hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birgarip2019 -- 13 Haziran 2020; 21:53:44 >

• Sadece bisttemi işlem yapıyorsunuz, yurtdışı borsalarında yatırımlarınız varmı.
  • Yurtdisi borsaya giremedikten sonra turkiyede pej para getirmez borsa

• quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Sadece bisttemi işlem yapıyorsunuz, yurtdışı borsalarında yatırımlarınız varmı.
    Zamanında yaptım. Şuanda sadece TL varlıklarına yatırım yapıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: birgarip2019

Zamanında yaptım. Şuanda sadece TL varlıklarına yatırım yapıyorum.

Alıntıları Göster
    Özel değilse sebebini sorabilirmiyim. Ayrıca RTALB ve HUBVC hakkında ne düşünüyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Özel değilse sebebini sorabilirmiyim. Ayrıca RTALB ve HUBVC hakkında ne düşünüyorsunuz.

Alıntıları Göster
    Bisti seviyorum.
    Şuanda ,
    Kur yüksek.
    Pandemi var. Ne olacağı belli değil.
    Haber akışını takip etmek gerekli. Buda şuan için zor. türk varliklarinda kazancım gayet yeterli ve Türk varlıklarıni seviyorum.

Rta balon. Suanki ederi en fazla 10 TL. İsterse 100 TL olsun.
    Hubvc , Böyle şirketlere bakmıyorum bunlara para vermem, takipte etmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birgarip2019 -- 14 Haziran 2020; 21:47:39 >
  • birgarip2019 kullanıcısına yanıt
    Selec hakkında moral bozmak istemem ama pandemi döneminde bile diğer ilaç firmaları 2 3 katlarken o pek bir yol alamamıştı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NadirŞah

Selec hakkında moral bozmak istemem ama pandemi döneminde bile diğer ilaç firmaları 2 3 katlarken o pek bir yol alamamıştı
    Öyledir.

• Konunuz hayırlı olsun, bir dönem borsa nedir kisvesi altında çekilen video ve yorumları takip ettim, param olmadığı için sanal olarak hep kaybettim, al-sat, kısa vade, hızlı zenginlik ve hikaye olduğunu gördüm, düşünüyorum da o dönem param olsa o köyünden çıkıp gelen toprak ağaları gibi tokadımı yiyip oturacaktım.

Param hâlâ yok ama artık minik minik birikim yapmam gerekiyor, ve bu mini birikimleri, yatırımla da sulamak istiyorum. Udemy den yatırım ile ilgili eğitim videosuna başladım, yarısındayım, bunaa rağmen geçmişte sanal da olsa yaptığım bir dünya bilmezligi, cahilliği farkettim. Bu eğitimden sonra da borsa, teknik analiz eğitimi satın almayı düşünüyorum, belki bugün minik minik birikimi yatırıma da çevireceğim ama ileride biraz da eğitim ve tecrübe ile orta/uzun vadede birikimin miktarını arttirabilirim.

Bu yüzden, hem konuyu da takip adına, hem de bilmediğim, takildigim yerleri sizlere sormak adına favorilere ekledim, bugün çoğu tabiriniz yabancı geliyor ama öğreneceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: MiraiPinhan

Konunuz hayırlı olsun, bir dönem borsa nedir kisvesi altında çekilen video ve yorumları takip ettim, param olmadığı için sanal olarak hep kaybettim, al-sat, kısa vade, hızlı zenginlik ve hikaye olduğunu gördüm, düşünüyorum da o dönem param olsa o köyünden çıkıp gelen toprak ağaları gibi tokadımı yiyip oturacaktım.

Param hâlâ yok ama artık minik minik birikim yapmam gerekiyor, ve bu mini birikimleri, yatırımla da sulamak istiyorum. Udemy den yatırım ile ilgili eğitim videosuna başladım, yarısındayım, bunaa rağmen geçmişte sanal da olsa yaptığım bir dünya bilmezligi, cahilliği farkettim. Bu eğitimden sonra da borsa, teknik analiz eğitimi satın almayı düşünüyorum, belki bugün minik minik birikimi yatırıma da çevireceğim ama ileride biraz da eğitim ve tecrübe ile orta/uzun vadede birikimin miktarını arttirabilirim.

Bu yüzden, hem konuyu da takip adına, hem de bilmediğim, takildigim yerleri sizlere sormak adına favorilere ekledim, bugün çoğu tabiriniz yabancı geliyor ama öğreneceğim.
    Sağlam şirket alın,
    Temeli olan geleceği olan şirket alin.

Bacası tüten , üreten şirketler şuanda gitmiyor olablir gidiyor da kısa zamanda %5000 kazanma istediği olduğundan, iki masa iki sandalyesi olanlar gidiyor görünüyor ama onlarin hepsi çöp. Onlardan kazanan olmaz.

Bu mantığı kavrarsaniz kazanırsınız.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.