Şimdi Ara

Yaprak jiletle tıraş olan var mı? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.229
Cevap
53
Favori
251.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Jiletle oluyorum ama çok tahris ediyor. Hele ki sivilceler varsa daha kötü oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

arkadaşlar bu arada.. berberlerde/kuaförlerde sakın ola sakal traşı olmayın.. en sağlıksız şey.. avrupada berberlerde sakal traşı olmak zaten yasak.. aids, hiv, hepatit hepsi oralarda bulaşıyor.. herkes temiz değil sonuçta.. benden söylemesi..

Alakası yok! Genellikle zaten insan sağlığını düşünenler her traştan önce jiletleri değiştirirler. Ama tabi bunu onların insiyatifine bırakmayıp her traştan önce yine de uyarmakta fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightmare_2

quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

arkadaşlar bu arada.. berberlerde/kuaförlerde sakın ola sakal traşı olmayın.. en sağlıksız şey.. avrupada berberlerde sakal traşı olmak zaten yasak.. aids, hiv, hepatit hepsi oralarda bulaşıyor.. herkes temiz değil sonuçta.. benden söylemesi..

Alakası yok! Genellikle zaten insan sağlığını düşünenler her traştan önce jiletleri değiştirirler. Ama tabi bunu onların insiyatifine bırakmayıp her traştan önce yine de uyarmakta fayda var.

Uzman tv de tıraşla ilgili videolar izliyordum . ordaki berberlerden biri tek kullanımlık ustura kullandıklarını söyledi . normalde sadece jilet değiştiriyorlar ama o berberde ustura bile tek kullanımlık .

• quote:

Orijinalden alıntı: Bekir__

quote:

Acaba ustura ile kendi kendimi tıraş edebilirmiyim ?

ettim çok güzel oldu , hoşuma gitti bu iş

demek usturada aldınız,bazı 3 parçalı aletlerde pek güvenli olmadığı ve onları ustalıkla kullanabildiğim halde açıkçası ben cesaret edemem ,usturada ne gibi farklar gördünüz ,kullanım kolaylığı nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sifujack

quote:

quote:

Acaba ustura ile kendi kendimi tıraş edebilirmiyim ?

ettim çok güzel oldu , hoşuma gitti bu iş

demek usturada aldınız,bazı 3 parçalı aletlerde pek güvenli olmadığı ve onları ustalıkla kullanabildiğim halde açıkçası ben cesaret edemem ,usturada ne gibi farklar gördünüz ,kullanım kolaylığı nasıl?

ustura almadım aslında . evde babamın vardı bir tane onu buldum. üzerinde ali bıyıklı yazıyor. kaliteli birşeye benzemiyor aslında , gerçi anlamam zaten :) . usturada en çok hoşuma giden şey favorilerimi çok rahat istediğim şekilde kestim . saç tıraşım da uzadığı için favorileri almak sıkıntı oluyordu . ustura ile çok güzel oldu .

Sonuç olarak ustura ile tıraş hoşuma gitti , bu duygu anlatılmaz yaşanır

• quote:

Orijinalden alıntı: ferroburak

quote:

Orijinalden alıntı: m3chladon

quote:

1 liraya aldığım çift uçlu:
     Yaprak jiletle tıraş olan var mı?

Bu sakal traşı için yapılmış alet değil ki genital bölge için yapılmış alet

http://www.zaferhirdavat.com/products/YUMA-A%C3%87IK-TRA%C5%9E-MAK%C4%B0NASI.html

Genital filan değil.

Yakından fotoğraf başka bir model (Merkur üretimi)

Bunları görünce dedem aklıma geliyo nasıl kullanıyonuz siz bunları iğrenç tipleri var. En iyisi Gilette ullanmak Daha karizma

• quote:

Orijinalden alıntı: AAT.BH

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: m3chladon

quote:

1 liraya aldığım çift uçlu:

Bu sakal traşı için yapılmış alet değil ki genital bölge için yapılmış alet

http://www.zaferhirdavat.com/products/YUMA-A%C3%87IK-TRA%C5%9E-MAK%C4%B0NASI.html

Genital filan değil.

Yakından fotoğraf başka bir model (Merkur üretimi)

Bunları görünce dedem aklıma geliyo nasıl kullanıyonuz siz bunları iğrenç tipleri var. En iyisi Gilette ullanmak Daha karizma

Benimki de karizma

• quote:

Yukarıda verdiğim linkteki weishi gunmetal razor u aldım . 2 haftaya kadar elimde olur sanırım .

Peki bunlarla tıraş olurken neye dikkat edilmeli , Nasıl kullanmalı ? Bu konuda yardımcı olur musunuz ?

Çok bıçaklı tıraş aletlerinden gelen alışkanlıklar burada zararlı olacaktır. Bunlardan en büyüğü tıraş bıçağını yüze bastırmaktır. Yaprak jiletler daha keskin olduğundan ve bu makinelerin kesici yüzeylerinde tıkanma sorunu olmadığından yüze bastırmak yanlıştır. Bu birinci ve en önemli nokta.

İkinci nokta, yanlış açı(dik açı) ile tıraş olmaktan tıraş sonrası yüzde kızarıklık oluşur. Bundan kaçınmak için dar açıyla (yaprak jilet takılan çift taraflı tıraş aletleri için 45 derece yada daha az) olmalıdır. Jiletli usturalar çok daha küçük açıyla kullanılmalıdır, yine de yüzü daha kolay kanatır ve gerçek çelik usturanın yerini tutmaz. dar açıyı sağlamanın yolu kolu kaldırmak(yanlamasına yapılan perdahta) ve bileği bükmektir(aşağı doğru çaprazlama alınan perdahta).

Üçüncü nokta, en az bir kez kılların uzama yönü aynada yakından bakılarak tespit edilmelidir. Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu uzama şekline göre 2,3,4 perdahlı tıraş olunur. 1. perdah her zaman kılların uzama yönünde yapılır. İkinci perdah kılların uzama yönüne göre dik yönde (çoğunlukla ya kulaktan çeneye doğru yada çeneden kulağa doğru) yapılır. Sonraki perdahlar kılların uzama yönüne göre ters (çoğunlukla aşağıdan yukarı) doğru yapılır. Üçüncü perdahtan sonra çene kemiğinden ötürü tam kesilememiş yerler olabilir. Bunlar ilgili bölgede küçük orak hareketleri ile alınır.

Dördüncü nokta, tıraş öncesi yüzü sıcak suyla ıslatıldığında kıllar yumuşar. Bu özellikle yeni başlayanlar veya tıraşa fazla zaman ayaıramayanlar için kolaylık sağlar. Aynı şekilde sakal fırçasını sıcak suda ıslatıp suyunu sıktıktan sonra sabuna sürmek daha iyi bir köpük verir. Aerosol olan jeller ve köpüklerin suyla arası pek iyi değildir. Bunların yerine tıraş kremi(Arko, Derby vs) yada en iyisi tıraş sabunu(sadece Arko'nunki satılıyor Türkiye'de) kullanılmalıdır. İyi bir sakal fırçası ile ayrı bir kapta köpürtme/yada doğrudan sakalda yapılan köpürtme biraz deney yapılıp elde edilen iyi sonuçlara göre hareket edilirse daha kaliteli olur. Kaliteli köpük krem kıvamında olup baloncuk içermez, yüzde eşit bir şekilde her yere dağıtılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferroburak -- 11 Kasım 2010; 19:37:29 >

• Bekir,

Bu aletler için Türkiye'de piyasada olan Astra Platinum jiletler genellikle iyi sonuç verir. Bu aletler için Astra, Perma-sharp'tan daha kullanışlıdır. Yurtdışından alınırsa Gillette Sharp Edge (sarı renk, 7'oclock diye de geçer) Astra'dan biraz daha kaliteli ama daha pahalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferroburak -- 11 Kasım 2010; 20:02:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AAT.BH

Tivi reklamlarına kanmayalım.. King Gillette(Gillette'in kurucusu) kendi resmini yaprak jilet kağıdına koymuş zamanında:

Birde buna bak:
    http://www.mr-razor.com/Rasierer/Old%20Type/1910%20Empire%20Pocket%20Edition%20504%20A.JPG

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferroburak -- 11 Kasım 2010; 19:55:55 >

• quote:

Sn. honemeister

düzgün bir jilet makinesi arıyorum,aslında 2. el almak içime hiç sinmiyor ama eğer öğrendiğim bilgiler doğruysa fatboy gibi ayarlanabilen bir makine alacağım,ancak bu makinelerde anlamadığım bir şey var,yapılan ayar jiletin makinedeki duruş açısını mı değiştiriyor yoksa jilet ile güvenlik barı arasındaki mesafeyi mi değiştiriyor

eğer ayar açıyı değiştiriyorsa bu makinelerden alacağım,ama güvenlik parçasının uzaklığını değiştiriyorsa almaya gerek yok diye düşünüyorum siz ne dersiniz?

ve fiyatları konusunda pek bilgim yok ,acaba 2.el fatboy mu almalıyım yoksa merkur future mi?,piyasa dğerleri nasıl

bu konu malesef laubali mesajların ve çoğunlukla çocukların bulunduğu bir bölümde isterseniz yeni bir başlıkla yeni konu açıp oradan devam edelim ,bu durumda zevkle buradaki ciddi mesajların hepsini taşırım

Ayar jilet ile güvenlik barı arasındaki mesafeyi değiştiriyor. Son perdahta numara küçültülebiliyor vs.

Sıfır Merkur Futur 150 lira civarında, İstanbul'da bir ihtimal bulunabilir. Kullanılmış Fatboy 40-100 lira arasına getirtilebilir, ebay'da satışa konuyor.

Merkur modelleri genellikle Gillette modellerine göre daha agresiftir ve kullanımları zordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferroburak -- 11 Kasım 2010; 20:03:37 >

• quote:

quote:

Yukarıda verdiğim linkteki weishi gunmetal razor u aldım . 2 haftaya kadar elimde olur sanırım .

Peki bunlarla tıraş olurken neye dikkat edilmeli , Nasıl kullanmalı ? Bu konuda yardımcı olur musunuz ?

Çok bıçaklı tıraş aletlerinden gelen alışkanlıklar burada zararlı olacaktır. Bunlardan en büyüğü tıraş bıçağını yüze bastırmaktır. Yaprak jiletler daha keskin olduğundan ve bu makinelerin kesici yüzeylerinde tıkanma sorunu olmadığından yüze bastırmak yanlıştır. Bu birinci ve en önemli nokta.

İkinci nokta, yanlış açı(dik açı) ile tıraş olmaktan tıraş sonrası yüzde kızarıklık oluşur. Bundan kaçınmak için dar açıyla (yaprak jilet takılan çift taraflı tıraş aletleri için 45 derece yada daha az) olmalıdır. Jiletli usturalar çok daha küçük açıyla kullanılmalıdır, yine de yüzü daha kolay kanatır ve gerçek çelik usturanın yerini tutmaz. dar açıyı sağlamanın yolu kolu kaldırmak(yanlamasına yapılan perdahta) ve bileği bükmektir(aşağı doğru çaprazlama alınan perdahta).

Üçüncü nokta, en az bir kez kılların uzama yönü aynada yakından bakılarak tespit edilmelidir. Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu uzama şekline göre 2,3,4 perdahlı tıraş olunur. 1. perdah her zaman kılların uzama yönünde yapılır. İkinci perdah kılların uzama yönüne göre dik yönde (çoğunlukla ya kulaktan çeneye doğru yada çeneden kulağa doğru) yapılır. Sonraki perdahlar kılların uzama yönüne göre ters (çoğunlukla aşağıdan yukarı) doğru yapılır. Üçüncü perdahtan sonra çene kemiğinden ötürü tam kesilememiş yerler olabilir. Bunlar ilgili bölgede küçük orak hareketleri ile alınır.

Dördüncü nokta, tıraş öncesi yüzü sıcak suyla ıslatıldığında kıllar yumuşar. Bu özellikle yeni başlayanlar veya tıraşa fazla zaman ayaıramayanlar için kolaylık sağlar. Aynı şekilde sakal fırçasını sıcak suda ıslatıp suyunu sıktıktan sonra sabuna sürmek daha iyi bir köpük verir. Aerosol olan jeller ve köpüklerin suyla arası pek iyi değildir. Bunların yerine tıraş kremi(Arko, Derby vs) yada en iyisi tıraş sabunu(sadece Arko'nunki satılıyor Türkiye'de) kullanılmalıdır. İyi bir sakal fırçası ile ayrı bir kapta köpürtme/yada doğrudan sakalda yapılan köpürtme biraz deney yapılıp elde edilen iyi sonuçlara göre hareket edilirse daha kaliteli olur. Kaliteli köpük krem kıvamında olup baloncuk içermez, yüzde eşit bir şekilde her yere dağıtılabilir.

Arkadaşım çok teşekkür ediyorum bilgiler için . Yaptığım yanlışlar meydana çıkmış oldu bir bir Tekrar teşekkür ediyorum emeğine . Klavyene sağlık

• ferroburak

bilgiler için teşekkürler,epeydir buraya yazmayınca üzülmüştüm tekrar görmek güzel

dalga için buraya abuk sabuk mesaj-resim koyanlarında ......... ,bu embesil tipler yüzünden artık honemeister haklı olarak buraya uğramıyor ama şanslıyız ki bu konuda blog kuruyormuş,oradan takip edebileceğiz

genel olarak tahriş olmamak ve konforlu traş olabilmek için ise;banyo yapılmamışsa ,traştan önce mutlaka yüz sabun ve tercihen sıcak suyla yıkanıp yağ ve kirden arındırılmalı

kayganlaştırıcı bol kullanılmalı,sabun bu bakımdan daha iyi ,ferroburağın dediği gibi çok sulu da olmamalı çok koyuda olmamalı

henüz alıp kullanamadım ama yüzünüz kanamasa bile traştan sonra şap kullanmak tahrişi önlüyor diye anladım(doğrumudur)
  • quote:

ferroburak

bilgiler için teşekkürler,epeydir buraya yazmayınca üzülmüştüm tekrar görmek güzel

dalga için buraya abuk sabuk mesaj-resim koyanlarında ......... ,bu embesil tipler yüzünden artık honemeister haklı olarak buraya uğramıyor ama şanslıyız ki bu konuda blog kuruyormuş,oradan takip edebileceğiz

genel olarak tahriş olmamak ve konforlu traş olabilmek için ise;banyo yapılmamışsa ,traştan önce mutlaka yüz sabun ve tercihen sıcak suyla yıkanıp yağ ve kirden arındırılmalı

kayganlaştırıcı bol kullanılmalı,sabun bu bakımdan daha iyi ,ferroburağın dediği gibi çok sulu da olmamalı çok koyuda olmamalı

henüz alıp kullanamadım ama yüzünüz kanamasa bile traştan sonra şap kullanmak tahrişi önlüyor diye anladım(doğrumudur)

Teşekkür ederim.

Şap gözenekleri kapatır ve tahrişi azaltır deniyor yabancı forumlarda, bende arada kullanıyorum. Bence tıraş sırasında tahrişi aza indirip her tıraş sonrasında şapa mahkum olmamak gerek yinede. Kullandıktan sonra 1-2 dk bekleyip yüzü durulayınca daha iyi sonuç alındığını söyleyenler de var. Alırsanız 1 kalıbı (70 gr Ali Bıyıklı var Türkiye'de) 5-6 sene yetecektir, fiyatı da 1 lira civarında. Üzerinde kullanım süresi 10 yıl yazıyor.

Birde tıraş sonrası durulama işlemi soğuk suyla yapılırsa gözeneklerin kapanmasına yardımcı oluyor. Gözenek meselesi yaş ilerledikçe daha önemli bir hal alıyor(yüzde sarkma olmaması için).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferroburak -- 12 Kasım 2010; 10:51:26 >

• Arko sabunla ilgili size bir ipucu vereyim. Bunun dış ambalajını yırtıp küçük bir tabağın yada sabunluğun içine elle bastırırsanız sabuna ince yassı bir şekil verebilirsiniz. Sabun göründüğünde daha yumuşak 16 yaş üzeri herkesin gücü yeter diye düşünüyorum. Böylece sakal fırçası sabun üzerinde gezdirilebilir ve ayrı bir kapta köpürtme yapma olanağı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferroburak -- 12 Kasım 2010; 11:18:51 >
  • Birde şu mesele var. Bende 30 civarı çelik ustura var şu anda, bunları bilemek için yağ taşına(doğal bileme taşı) ihtiyacım var. Bu taşların Aydın'da yada İzmir'de daha rahat bulunabileceğini düşünüyorum, yinede bildiğiniz diskte değilde yatay taşta bileme yapan bileyci yada bu taşları satan esnaf varsa bana haber verirseniz sevinirim. Yağ taşlarından bulmama yardımcı olan arkadaşlara bende gereğinden fazla bulunduğu için çift uçlu tıraş aletlerinden yada bıçaklarından hediye edebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferroburak -- 12 Kasım 2010; 11:25:00 >
  •  Yaprak jiletle tıraş olan var mı?

dağılabilirsiniz.
  • quote:

Birde şu mesele var. Bende 30 civarı çelik ustura var şu anda, bunları bilemek için yağ taşına(doğal bileme taşı) ihtiyacım var. Bu taşların Aydın'da yada İzmir'de daha rahat bulunabileceğini düşünüyorum, yinede bildiğiniz diskte değilde yatay taşta bileme yapan bileyci yada bu taşları satan esnaf varsa bana haber verirseniz sevinirim. Yağ taşlarından bulmama yardımcı olan arkadaşlara bende gereğinden fazla bulunduğu için çift uçlu tıraş aletlerinden yada bıçaklarından hediye edebilirim.

ferroburak

ben izmirdeyim,bahsettiğin doğal yağ taşlarını biliyorum,gerçi biliyorsundur bunları çoğunlukla sanayi bıçakları vb de yatay sentetik taşta yapılan kaba bilemeden sonra oluşan çapakları giderip pürüssüzlük kazandırmak için kullanırlar,sizin de bahsettiğiniz gibi usturada doğrudan bunlarla bileme yapmak ise uygun olabilir, ama yağ taşlarınında kaba ve ince şeklinde farklı işler için farklı çeşit ve numaraları var sanırım yani tek tip olmadığını sanıyorum,

burada doğal yağ taşı bulmak sorun değil ama doğru taşı bulmazsak bir kıymeti olmaz, o yüzden usturada kullanmaya en uygun olanının ismi yada numarası varsa araştırın ve bana yazın,ben burdaki hırdavatçılara ve bileme atölyelerine bir ara bakayım

• quote:

quote:

Birde şu mesele var. Bende 30 civarı çelik ustura var şu anda, bunları bilemek için yağ taşına(doğal bileme taşı) ihtiyacım var. Bu taşların Aydın'da yada İzmir'de daha rahat bulunabileceğini düşünüyorum, yinede bildiğiniz diskte değilde yatay taşta bileme yapan bileyci yada bu taşları satan esnaf varsa bana haber verirseniz sevinirim. Yağ taşlarından bulmama yardımcı olan arkadaşlara bende gereğinden fazla bulunduğu için çift uçlu tıraş aletlerinden yada bıçaklarından hediye edebilirim.

ferroburak

ben izmirdeyim,bahsettiğin doğal yağ taşlarını biliyorum,gerçi biliyorsundur bunları çoğunlukla sanayi bıçakları vb de yatay sentetik taşta yapılan kaba bilemeden sonra oluşan çapakları giderip pürüssüzlük kazandırmak için kullanırlar,sizin de bahsettiğiniz gibi usturada doğrudan bunlarla bileme yapmak ise uygun olabilir, ama yağ taşlarınında kaba ve ince şeklinde farklı işler için farklı çeşit ve numaraları var sanırım yani tek tip olmadığını sanıyorum,

burada doğal yağ taşı bulmak sorun değil ama doğru taşı bulmazsak bir kıymeti olmaz, o yüzden usturada kullanmaya en uygun olanının ismi yada numarası varsa araştırın ve bana yazın,ben burdaki hırdavatçılara ve bileme atölyelerine bir ara bakayım

Pm kutunuza bir bakın. Birde şurada bir konu açmıştım ama İngilizce:

http://coticule.be/the-cafeteria/message/13028.html

• Piyasada yaygın olarak bulunan yapay taş (en üstteki)
    http://www.yataganelaletleri.com/category.php?id_category=347

Bendeki taşların resimlerini de koyacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferroburak -- 12 Kasım 2010; 22:17:59 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.