Şimdi Ara

Yaprak jiletle tıraş olan var mı? (112. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.228
Cevap
53
Favori
251.178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 108109110111112
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Konuyla hortlatayım ben de. Geleneksel tıraş ile kartuşlu makinaları kıyasladığınız zaman şunu söyleyebilirim: Kartuşlu makinalar standart üretimdir, yani jiletlerin kalitesi ve oturuş açısı sabittir; yaprak jiletli makinalar ise özelleştirilebilir, yani hem jilet kalitesini değiştirebilirsiniz hem de jilet açısının size uygun olan makinayı seçebilirsiniz.

Ben yakın zamana kadar elektrikli tıraş makinasıyla tıraş oluyor, acil durumlarda Gilette Mach 3 Turbo kullanıyordum.

Elektrikli tıraş makinasının kendine göre dertleri var. Bir süre sonra şarjlı pili ömrünü tüketiyor. Yeni pil bulmak, makinayı açmak ve eski pili çıkartıp yenisini lehimlemek ya da bunları birine yaptırmak sorun olabiliyor. Yine yedek bıçaklarını bulmak da bazan sorun olabiliyor. Açma kapama düğmesi, bıçak başlığı filan da bozulabiliyor. Bazan bir açma kapama düğmesinin tamiri bile imkansız olabiliyor.

Kartuşlu makinalarda ise jilet kalitesi sabit, jiletin kesim açısı da sabit. Yüzünüze ve cildinizin hassasiyetine uymayabiliyor.

Son zamanlarda her şeyin fiyatı arttı. 2022 başı itibarıyla; elektrikli makinaların yedek bıçakları 500 TL civarında, bir jilet kartuşu ise 40-50 TL civarında. Bu ortamda ben de geleneksel tıraşı denemeye karar verdim ve çok yerinde bir karar verdiğimi düşünüyorum.

Geleneksel tıraş makinalarının farklı tipleri var. Cildinizin hassasiyetine ve sakalınızın yumuşaklığına sertliğine göre; az agresif, orta agresif ve çok agresif modellerden birini seçebilirsiniz. Jilet olarak da, yine 2022 başı itibarıyla yazıyorum, 5 adedi 3 TL'den 40 TL'ye kadar jilet var. Öyle teneke filan da değiller. Ne alırsan bir milyon'culardan çakma marka almadıktan sonra, Alman çeliği İsveç çeliği jiletlerle tıraş olma şansınız var. Ben geleneksel tıraşa başladığım ilk iki gün bir iki yerimi kestim. Muhtemelen uygun olmayan jilet kullanmıştım. Herkesin yüzüne uyan jilet farklıdır. Bana en pahalı jilet uymazken size en ucuz jilet uyabilir. Cilde ve sakal cinsine göre çok keskin ve az keskin jiletler arasında da tercih yapmalısınız. Bir de tıraş öncesi ve sonrası hazırlık ve bakımını yaparsanız tıraşınız keyifli hale gelir. Sakalı sert olanlar için tıraş öncesi yağlar var. Yüzünüzü ılık suyla yıkayıp bu yağla da az masaj yapınca sakal yumuşuyor. Ardından sabun sürüp tıraşa başlıyorsunuz. Tıraş olurken tek ve uzun darbeler yerine kısa hareketlerle tıraş olursanız cildinizi kesme riskiniz olmaz. Bir de tıraş sonrası (kartuşlu makina bile kullanmış olsanız) cildinizde cilt şapı dolaştırırsanız, hem cildinizin gözle görülen ya da görülmeyen tahrişlerini onarır, hem cilde ferahlık verir hem de varsa kanamaları anında durdurur. Cilt şapı olarak İtalyan Proraso gibi pahalı (2022 başı fiyatı yaklaşık 100 TL) markaların yanı sıra aktarlarda 10 TL'ye bulabileceğiniz yerli markalar (İHA, FNX, DRY vs) da var. Cilt şapını kullanıp 2-3 dakika sonra yüzünüzü durulayın ve tıraş losyonunuzu kullanın, harika hissedeceksiniz.

Ben geleneksel tıraşa geçtiğim için çok memnunum. Artık elektrikli makinamın ne şarjını, ne pilini ne yedek bıçaklarını, ne de maliyetlerini dert etmiyorum. Kartuşlu makinaların kartuşlarının fiyatlarını da öyle. Şu an Derby Usta (10 tanesi en fazla 10 TL) ve Rapira-İsveç Paslanmaz Çelik (5 adedi 10-15 TL) yaprak jiletleri sorunsuz kullanıyorum. Jilet başına maliyetim 1 TL ile 3 TL arasında değişiyor. Hem ekonomi hem kaliteli tıraş için herkese geleneksel tıraşı tavsiye ederim.

• Yaprak jilet için kullandığınız makine markası nedir acaba? Ne önerirsiniz?

• Çok uyduruk aletleri almamanızı öneririm. Jileti düzgün kapatıp tutamazlar, yüzünüzü dahi kesebilirsiniz. Giriş seviyesinde Rimei alınabilir.

www.n11.com
    Rimei A2002 Çift Taraflı Tıraş Makinası + Shark Jilet 10'lu Fiyatları ve Özellikleri
    https://www.n11.com/urun/rimei-a2002-cift-tarafli-tiras-makinasi-shark-jilet-10lu-998136?magaza=famarketimm

Alternatif olarak Mingshi var. Daha yumuşak başlıdır.

https://www.hepsiburada.com/shark-10-adet-shark-jilet-ming-shi-cevir-ac-cift-tarafli-tiras-makinasi-p-HBCV00000POW7H?magaza=Famarketim

• Yuma+permasharp+omega domuz+cella bio

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arandur

Çok uyduruk aletleri almamanızı öneririm. Jileti düzgün kapatıp tutamazlar, yüzünüzü dahi kesebilirsiniz. Giriş seviyesinde Rimei alınabilir.

www.n11.com
    Rimei A2002 Çift Taraflı Tıraş Makinası + Shark Jilet 10'lu Fiyatları ve Özellikleri
    https://www.n11.com/urun/rimei-a2002-cift-tarafli-tiras-makinasi-shark-jilet-10lu-998136?magaza=famarketimm

Alternatif olarak Mingshi var. Daha yumuşak başlıdır.

https://www.hepsiburada.com/shark-10-adet-shark-jilet-ming-shi-cevir-ac-cift-tarafli-tiras-makinasi-p-HBCV00000POW7H?magaza=Famarketim

Rimei çok agresif hocam sharkta oldukça kör bıçak bence

• Saygın Üye kullanıcısına yanıt
    Shark evet kör ama Rimei agresif değil bence. Yuma gibi saçma sapan dengesiz aletlerdense orta agresiflikte ama stabil alet iyidir, güven verir. O size agresif geliyorsa çözüm kelebek tipi aletlerde olur ancak. Veya De89 falan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arandur

Shark evet kör ama Rimei agresif değil bence. Yuma gibi saçma sapan dengesiz aletlerdense orta agresiflikte ama stabil alet iyidir, güven verir. O size agresif geliyorsa çözüm kelebek tipi aletlerde olur ancak. Veya De89 falan.
    Hocam de89 ile yuma arasında 300 liradan fazla fark var. Ben bir senedir sakal bırakıyorum zaten şu an yüzümü dinlendiriyorum kullanacak arkadaşlar için bilgi verdim.

• 5 li orijinal permatik alıyorum 1 ay yetiyor bana. Birde Arko traş köpüğü o da 1 sene gidiyor. Traştan sonra da limon kolonyası miss.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pilotaFerrari -- 23 Şubat 2022; 16:35:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 108109110111112
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.