Şimdi Ara

Ya biz (ateistler) yanılıyorsak (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
1
Favori
4.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kuran in hiç değişmeden farkli versiyonları çıkmadan günümüze gelmesi bile bir delil...

Hicr suresi 9. Ayet bir bakınız!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • inancliyim dinin emrettiklerini elimden geldigince yapmaya calisiyorum hic birinin zarari yok gunde 1 saatimi almaz.

İcki icmeyince yararini goruyorum hem param gitmiyor hem kendime ya da baskasina zarar vermiyorum.

Yardima muhtac insanlara yardim ediyorum mutlu oluyorum.

Uyusturucu ayni sekilde.

Abdest aliyorum bi zararini gormuyorum sonucta temizlik..

Öldugumuz zaman bakarız kim dogru kim yanlış ben dogruysam ateistlerin işi zor .. Ateistler dogruysa benim yine kaybim yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Noel babaya inanmak ile bir tanriya inanmak arasinda herhangi bir fark yoktur.
  • hardday kullanıcısına yanıt
    https://www.turandursun.com/turan-dursun/turan-dursun-makaleleri/477-kuran-in-orijinalleri-yok

Kuranın kaç nushasının yakıldığını bilmeyen Müslüman .

• quote:

Orijinalden alıntı: Augustus Hill

Tanrıya inanmak insana ümit verir. 5000 tane dindeki tanrıların hepsi insanidir. Övgü isteyen , muhtaç olanlara değil de zengin olanlara yardım eden, sözünü tutmayan , yarattığı(!) şeylere ceza vermekten hoşlanan , çeşitli işkenceler planlayan biri. Doğuştan kusurlu yaratan bir tanrı olur mu? Tanrının yarattığı düzen(!)de güçlü güçsüzü ezer mi?, insanların birbirini öldürmesine göz yumar mı? , insanların birbirini öldürmesini teşvik eder mi? , Kendi varlığını bir tane aciz insana anlatıp başkalarına anlatmasını ister mi? Bir kum tanesi büyüklüğüne binlerce galaksi ve gezegenleri sığdırabilen tanrı gelip evrende küçücük bir hacim kaplamayan bir yaratığa kendini anlatacak ve yine diğer yaratıklara eziyet edecek ve yasakladıkları şeyler emrettiği şeyler saçma(önemsiz) olacak.

https://www.cfa.harvard.edu/sites/www.cfa.harvard.edu/files/images/pr/2011-16/1/hires.jpg

Bu resimde dünyayı bulun.Bulabildiniz mi? Hayır. kendinizi bulun lütfen. Bulabildiniz mi? hayır.Peki peygamberleri bulun. Bulabildiniz mi? Yine mi hayır. Bu kadar büyük bir yerde senin hayatının değeri var mı? Lütfen kendinizi büyük görmeyin. O kadar önemsenecek varlıklar değiliz.

Siz hic gorecelilik kuramı diye bir sey duymadınız galiba. İnsanı incelerken ve onun degerleri hakkında yorumda bulunurken evreni ornek gosterip, bence sen sus bi karınca bile degilsin demenin neresi mantık iceriyor?

O zaman bi karinca soyle bi etrafina baksin ben bu koca dunyada bi hicim, hic bir seyin bir onemi yok, bir parazit insan vucuduna bakip kendini degersiz hissetsin. Deger ve onem vermek zaten insanla var olan birseydir. İnsan zihni olmadan degerler ve önem kavramından bahsedilemez. Dolayısı ile neyin degerli neyin degersiz olduguna yalnızca insanın degerlendirmesi sonucu karar verilebilir. Ve bu her insan ozelinde farklidir. Her insan kendisi bir degerler zinciri yaratip, kendine gore onemli olgular gelistirebilir.

Bu basit mantık felsefesinden bir haber boyle bilmis bilmis konusmak biraz komik kaçıyor.

• Reenkarnasyon olmasın da ne olacaksa olsun . Ben daha bu hayata zor dayanıyorum bir de öldükten sonra başka çileli bir hayata mı geleceğim 😤
    Sonra ki hayatında mutlu veya zengin olma ihtimali milyonda bir .

https://eksisozluk.com/entry/40197994
    https://eksisozluk.com/entry/34748530

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TEKİN 1881 -- 22 Şubat 2016; 23:51:18 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: besttrr

quote:

Tanrıya inanmak insana ümit verir. 5000 tane dindeki tanrıların hepsi insanidir. Övgü isteyen , muhtaç olanlara değil de zengin olanlara yardım eden, sözünü tutmayan , yarattığı(!) şeylere ceza vermekten hoşlanan , çeşitli işkenceler planlayan biri. Doğuştan kusurlu yaratan bir tanrı olur mu? Tanrının yarattığı düzen(!)de güçlü güçsüzü ezer mi?, insanların birbirini öldürmesine göz yumar mı? , insanların birbirini öldürmesini teşvik eder mi? , Kendi varlığını bir tane aciz insana anlatıp başkalarına anlatmasını ister mi? Bir kum tanesi büyüklüğüne binlerce galaksi ve gezegenleri sığdırabilen tanrı gelip evrende küçücük bir hacim kaplamayan bir yaratığa kendini anlatacak ve yine diğer yaratıklara eziyet edecek ve yasakladıkları şeyler emrettiği şeyler saçma(önemsiz) olacak.

https://www.cfa.harvard.edu/sites/www.cfa.harvard.edu/files/images/pr/2011-16/1/hires.jpg

Bu resimde dünyayı bulun.Bulabildiniz mi? Hayır. kendinizi bulun lütfen. Bulabildiniz mi? hayır.Peki peygamberleri bulun. Bulabildiniz mi? Yine mi hayır. Bu kadar büyük bir yerde senin hayatının değeri var mı? Lütfen kendinizi büyük görmeyin. O kadar önemsenecek varlıklar değiliz.

Siz hic gorecelilik kuramı diye bir sey duymadınız galiba. İnsanı incelerken ve onun degerleri hakkında yorumda bulunurken evreni ornek gosterip, bence sen sus bi karınca bile degilsin demenin neresi mantık iceriyor?

O zaman bi karinca soyle bi etrafina baksin ben bu koca dunyada bi hicim, hic bir seyin bir onemi yok, bir parazit insan vucuduna bakip kendini degersiz hissetsin. Deger ve onem vermek zaten insanla var olan birseydir. İnsan zihni olmadan degerler ve önem kavramından bahsedilemez. Dolayısı ile neyin degerli neyin degersiz olduguna yalnızca insanın degerlendirmesi sonucu karar verilebilir. Ve bu her insan ozelinde farklidir. Her insan kendisi bir degerler zinciri yaratip, kendine gore onemli olgular gelistirebilir.

Bu basit mantık felsefesinden bir haber boyle bilmis bilmis konusmak biraz komik kaçıyor.

Parazit, karınca tabi ki bunları söyleyebilir. Bizden sanıldığı kadar farklı değiller. İnsan zihni dediğiniz şeyi oluşturan nöronları denizanalarını inceleyerek öğrendik.

Tabi ki insanlar değerler geliştirebilir. Bir şeylere önem verebilirler. Hatta bunların akılla var olduğunu söylemekte de son derece haklısınız.

Ama işin sonunda sayılar konuşuyor ve siz biraz "önemsiz" kaçıyorsunuz. Sizden bağımsız olarak. Sadece siz değil, gezegeniniz de önemsiz kaçıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lews Therin Telamon -- 22 Şubat 2016; 23:57:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hsnksy92

Kanıt istiyorsanız, burada dursun. Adam anlatmış.

Sunu bidaha paylasayimda ateistler sunu izlesinler,sonra kanit yoktu felan diyemesinler cayir cuyur yansinlar 😈
    Bide daha kur'ani bile okumadan ateistlik yapanlar var ya onlara bitiyorum. bazilarida gelip niye kabeye donuyonuz iste puta tapiyonuz felan diyolar gülgül ölürsün

• rebellion kullanıcısına yanıt
    Hocam simdi sikinti su, 1400 yildir her gün onbinlerce kisi okuyor Kuran'i. Ve ayni sekilde yüzlerce yildir da onbinlerce bilim insani okumustur diye tahmin ediyorum. Bunlarin arasindan en azindan bir tanesinin cikip evrenin genislemesi mucizesini bilimsel olarak kanitlamaya calismasi gerekmez miydi? Evet doppler etkisi vs kesfedilmemisti, ama en azindan birtakim kisilerin bu mucizeyi kanitlayamasalar bile bu yönde birtakim ilerlemeler kaydetmesini beklemez miydik? Hadi diyelim ki hicbir ilerleme dahi kaydedilemedi, hic olmadi bazi ilerlemeler kaydedilmesi konusunda basarisiz dahi olsa girisimlerde bulunulmasini beklemez miydik?

Ayrica hem bir hipotezi olusturmak, hem de o hipotezi test etmek icin ayni veri kümesini kullanamazsiniz. Hipotezi kurmak ve sonrasinda test etmek icin kullandiginiz veriler farkli olmali. Yoksa "Texas Sharpshooter Fallacy" denilen mantik hatasini yapmis olursunuz. Bu mantik hatasinin hikayesi söyle, bir Texasli gider ciftliginin duvarina bir atis yapar ve sonrasinda vurdugu noktanin etrafina bir hedef tahtasi cizer ve sanki hedefi tam 12'den vurmus gibi gösterir. Burada yapilan da aynen bu. Nostradamus kehanetleri falan da bu sekilde. Siz bir metinden istediginiz anlami cikarmak isteyince, kelimelerin anlamlarini dilediginiz gibi egip büküp istediginiz yorumu cikartabilirsiniz.

https://en.wikipedia.org/wiki/Texas_sharpshooter_fallacy

Ayrica videoda 3:53'te devekusu yumurtasina benzesin diye dünyanin sekli carpitilmis. Dünyanin ekvatoral capi 12756 km, kutuplar arasi capi 12713 kmdir. Yani dünya neredeyse mükemmel bir küre seklindedir. Videodaki kadar basik degildir.

Ya biz (ateistler) yanılıyorsak

• quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

quote:

Orijinalden alıntı: besttrr

quote:

Parazit, karınca tabi ki bunları söyleyebilir. Bizden sanıldığı kadar farklı değiller. İnsan zihni dediğiniz şeyi oluşturan nöronları denizanalarını inceleyerek öğrendik.

Tabi ki insanlar değerler geliştirebilir. Bir şeylere önem verebilirler. Hatta bunların akılla var olduğunu söylemekte de son derece haklısınız.

Ama işin sonunda sayılar konuşuyor ve siz biraz "önemsiz" kaçıyorsunuz. Sizden bağımsız olarak. Sadece siz değil, gezegeniniz de önemsiz kaçıyor.

İste buda sizin özelinizde yaratiginiz bir olgu :) kimi der varsin dunya yansin ben ve sevdiklerim guvende olduktan sonra, kimi der varsin dunya yansin zaten ne ki dunya bu koca evrende.

• casteele C kullanıcısına yanıt
    Orana vurulduğunda Dünya bilardo topu standartlarına uyar aslında.

quote:

The World Pool-Billiard Association Tournament Table and Equipment Specifications (November 2001) state: "All balls must be composed of cast phenolic resin plastic and measure 2 ¼ (+.005) inches [5.715 cm (+ .127 mm)] in diameter and weigh 5 ½ to 6 oz [156 to 170 gms]." (Specification 16.)
    This means that balls with a diamenter of 2.25 inches cannot have any imperfections (bumps or dents) greater than 0.005 inches. In other words, the bump or dent to diameter ratio cannot exceed 0.005/2.25 = 0.0022222
    The Earth's diameter is approximately 12,756.2 kilometres or 12,756,200 metres.
    12,756,200 x 0.0022222 = 28,347.111
    So, if a billiard ball were enlarged to the size of Earth, the maximum allowable bump (mountain) or dent (trench) would be 28,347 metres.
    Earth's highest mountain, Mount Everest, is only 8,848 metres above sea level. Earth's deepest trench, the Mariana Trench, is only about 11 kilometres below sea level.
    So if the Earth were scaled down to the size of a billiard ball, all its mountains and trenches would fall well within the WPA's specifications for smoothness.

However, it should be also be noted that if the Earth is not a perfect sphere. It is an oblate spheroid and should therefore also be tested for conformity to WPA specifications due to its shape. The distance between Earth’s poles is shorter than its diameter at the equator by approximately 43km. The maximum deviation with the respect to the Earth’s average diameter is half that distance, or 21.5km, which is within the scaled up WPA tolerance of 28.3km.
    It can therefore be seen that the Earth would conform to WPA specifications for billiard balls if it was scaled down to the appropriate size, and it could said to be smoother than at least some billiard balls that would be permitted by the WPA.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lews Therin Telamon -- 23 Şubat 2016; 0:36:43 >

• besttrr kullanıcısına yanıt
    Doğru diyorsunuz :)

• Arkadas sanki viseoda sirf dunyanin yuvarlakligi konusulmus gibi niye bunda o kadar takildiniz, oyle evirip boyle cevirdinizde nasil yalanlasak die kendinizi yediniz bitirdiniz .hadi diyelim arapca dil bilgisinde hata var siz haklisiniz bu yuvarlaklik konusunda. Ki oyle degil.

Diger 3-4 kanit daha var onlara niye cevap veremiyosunuz 😈

• Tekrar tekrar hatırlatmak gerekiyor ki Dünya'nın "yuvarlak" oluşu, Kuran'ın yazılmasından neredeyse 1000 yıl kadar önce bilimsel olarak ispatlanmıştır. Dolayısıyla bunun bir mucize sayılması mantık dışıdır.

Yumurta meselesinin de diğer mitolojilerden geçmiş olması olasıdır. Kuran'dan eski pek çok mitolojik metinde, evren ve Dünya için yumurta benzetmesi bulunmaktadır. Hatta yine bu metinlerde genişlemeye dair de ifadeler mevcuttur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bill Russell

Tekrar tekrar hatırlatmak gerekiyor ki Dünya'nın "yuvarlak" oluşu, Kuran'ın yazılmasından neredeyse 1000 yıl kadar önce bilimsel olarak ispatlanmıştır. Dolayısıyla bunun bir mucize sayılması mantık dışıdır.

Yumurta meselesinin de diğer mitolojilerden geçmiş olması olasıdır. Kuran'dan eski pek çok mitolojik metinde, evren ve Dünya için yumurta benzetmesi bulunmaktadır. Hatta yine bu metinlerde genişlemeye dair de ifadeler mevcuttur.

Kaynak ?

• Basık değil elbette lakin dünyanın düz olduğuna dair iddaya cevap verdim. Eliptik yapıda olduğu gerçeğini değiştirmez. Videoda daha çok anlaşılsın diye o sekilde yapılmış. Nasıl geçen haftalarda kütle çekim dalgası keşfinde gösterilen örnek gibi. Dünyayı nasıl etkilediğini gösterdiler, dünya lastik gibi oynamadı elbet :)

Tam bir küre şeklinde değil.Kutuplardan daha basık,ekvatordan şişkin bir şekilde.Eğer tam bir küre olsaydı,kutuplara gidildikçe yer çekimi artmazdı.

Peki neden kutuplardan basık; kendi etrafındaki dönüşün getirdiği ivmeden dolayı ekvatordan biraz şişkin.

Dünyanın gerçek şekli ne küre ne de elipstir.

Dünyanın şekli Geoid olarak açıklanır.

Ancak Geoid'in matematiksel ifadesi çok karmaşık olduğu için Jeodezik hesaplamalarda Dünyanın şekli elipsoidal sistem kabul edilir.

Ama ônemi yok tabiki. Asıl olan iddaa ise düz olmasından kaynaklandı. Ki videonun basında gecenin gündüzü sarmasını vesayre bahsetmesinide gorursunuz. Kuranında bahsettiği gibi Geoit şeklinde yani.

İyide kelime anlamı böyle ise yapıcak birşey yok. Ben yine söylüyorum bilimsel bulguları illaki göstermeye gerek duymuyorum. Lakin ortada bir söz varsa bu sözde bilimsel değil denir ise, bilimseldir demeyi gerek görürüm.

İslam gayret etmektir istismar edilen cihad kavramı mücadele etmektir işte. Kafayı kitaba gömerek ne teleskop icat edersiniz, ne ilmi birşeyler yapabilirsiniz. Yemek tarifi kitabını okuyarak karnınızı doyuramazsınız. Sadece okursunuz.

Kuramsal fizikçi Abdus Salam, nöbel fizik ödülünü alırken Kuranın kendisi için ilham kaynağı olduğunu söylemiştir. Alıntı paylaşıyorum:

quote:

Abdus Salam "dindar bir Müslüman olarak bilinirdi" ve bilimsel çalışmalarının temel parçası olarak dinini göstermişti, aynı zamanda Ahmediye Müslüman Toplumu'nun da bir üyesiydi. O zamanlar :

"Bizim nesil Tanrı'nın tasarımının bir parçası, bir lütuf ve ben mütevazi bir kalp ile şükredip bana verilen bu lütfu ayrıcalıklı kılıyorum, ancak Kur'an-ı Kerim doğa Allah'ın yarattığı kanunların çeşitlerini yansıtmak için bize emreder." demiştir.

Nobel Fizik Ödülü için yaptığı kabul konuşmasında, Salam Kur'an da aşağıdaki ayetlerden alıntı yaparak :

“ Merhametli yaratıcının yaratılmışlarında her hangi bir kusur/bozukluk göremezsin. Bakışlarını bir çevir, her hangi bir bozukluk gördün mü? Sonra gözlerini dikerek belli bir noktadan ayırmaksızın tekrar tekrar bak. Bakışların büyüleyici ve gözlerini kamaştırıcı yorgun bir pırıltı halinde sana geri dönerler”

Ardından şöyle demiştir:

Bu aslında tüm fizikçilerin inancı; derin aradığımız, daha fazla merak ve heyecan duyduğumuz, daha parlak bakışlar için olduğunu düşündüğümüz manevi güç.

Allah insanların gayretine bırakmıştır. Bakınız müslümanlık gerektiği gibi ilham alamayıp, bazı yapılarca önüne set çekilmiştir. Mesela Kuran, evrim ile çelişmez. Kuran rastlantısal tesadüfi olgu ile çelişir.

Kun fe yekûn, yani Ol der olur. Yaradıcının katındadır. İsa as doğumsal süreci gibi. Zamandan münezzeh yani bu evrenin dışında bir bilinç için zaman diye bir kavramın ne olduğunu idrak edemiyoruz. Mesela Zekeriya peygamberi seni hiçten var ettim diye buyurur Kuranda Allah Azze ve Celle. Evet bir hiçtikten var olduk zekeriya peygamberde. Ama bir anda olmadık, makamı insanların olduğu maddesel evrene indirgersek saçma gelebilir pek tabiki.

Zamanın izafi boyutu ve bunların dışında olan bir bilinç.
    Gerçekten bilinçlendikçe imanım dahada artıyor. Basit düşünmemek lazım, bazı şeylere indirgememek lazım.

• Videodaki mesajları bazılarımız ya anlamadı yada anlamazlıktan geldi. Olay şu siz sadece müslüman bir ailenin çocuğu olarak yetiştirdiğiniz için müslümansınız. Dinleriniz sizin seçiminiz değil sadece bulunduğunuz coğrafya ile ilgili kendi dininizi savunmanızın nedeni ailenizin sizi öyle yetiştirmesi bunu kabullenin artık. Hristiyan bir ailenin çocuğu olsaydınız burada hristiyanlığı savunacaktınız. Neden bütün dinin mensupları kendi dinlerinin en doğrusu olduğunu savunuyorlar bunu hiç düşündünüz mü ? Herkesin dini kendine göre mantıklı ve kabul edilebilir bunun nedeni ailelerinin onları öyle yetiştirmesinden dolayı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hsnksy92

quote:

Orijinalden alıntı: Bill Russell

Tekrar tekrar hatırlatmak gerekiyor ki Dünya'nın "yuvarlak" oluşu, Kuran'ın yazılmasından neredeyse 1000 yıl kadar önce bilimsel olarak ispatlanmıştır. Dolayısıyla bunun bir mucize sayılması mantık dışıdır.

Kaynak ?

Kendilerinden önce Dünya'nın yuvarlak olduğuna dair pek çok iddia ortaya atılmasına rağmen; ilk olarak Aristo Ay tutulmaları sırasındaki gözlemleriyle, bir süre sonra da Eratosthenes hesaplamalarıyla bu durumu bilimsel olarak ortaya koymuştur (hatta Eratosthenes Dünya'nın çevresini de çok az bir farkla hesaplamıştır).

Yumurta meselesi için de "cosmic egg" şeklinde bir arama yaparsanız pek çok mitolojideki karşılığını bulabilirsiniz.

• Bu forum ne ara bu hale geldi? Eskiden bir tane bile din ve siyaset içerikli ne mesaj ne konu açabiliyorduk. Eskiye nazaran ne değiştiğini merak ettirendir?

• insan beyninin hesaplayamadığı olasılığa tesadüf denilir. insanın hesaplayamıyor oluşu, olasılığın gerçekleşebilme olasılığını sıfırlamaz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.