Şimdi Ara

Ya biz (ateistler) yanılıyorsak (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
229
Cevap
1
Favori
4.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mephalay

quote:

Orijinalden alıntı: casteele

Videoda 4:45'te diyor.

Ayrica "dahv" kelimesi düzlestirmek,yaymak anlamina gelir baska bir anlami da yoktur. "dahaha" kelimesi de devekusu yumurtasini yerlestirdigi yerdir, bu da devekusunun kumu eselerken yaptigi düzlestirme isleminden kaynaklanir. Verdigim linkte sol sütun, orta kisimlardan baslayarak "dahv" kelimesinin ve ondan türeyen diger kelimelerin anlamlari aciklaniyor ve hicbirinde devekusu yumurtasi gecmiyor.

Ayrica bu ayetin 1400'lü yillardan kalma bir tefsirini buldum.

"and after that He spread out the earth: He made it flat, for it had been created before the heaven, but without having been spread out;

http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=79&tAyahNo=30&tDisplay=yes&UserProfile=0&LanguageId=2

Amac Kuran'da yazani dogrulamak ise, o kelimenin 36. mecaz anlamindan yola cikar, yine sana bir sekilde "Aslinda boyle demek istiyor" diye baslayan cumleler kurabilirler. Insan nufusunun cok buyuk bir oraninin sandigi gibi Musluman'lar da Dunya'yi dumduz zannediyorlardi, kimse "Kuran'da yaziyor iste" demesin bos yere.
    ---
    Dunya yuvarlak miymis ? Ha tamam. Simdi bakinca su ayetteki herb fiili cevirmek anlaminda kullanilmis gibi geldi bana. E dunyalari cevirdigine gore, dunya yuvarlak olmali. ---> Gercekte olan bu.

Zaten "Kuran'da evrenin genisledigi yaziyor" efsanesine gore, Kuran okuyan her Musluman evrenin genisledigini okumus oluyor. Ama anlamiyor. Neden ? Cunku gercek muslumanlik bu degil.

Spiritual hayat ile ilgili inanclara bir sey demem de, doga bilimlerine karsi bir kaynak olarak din kitaplarini almak bence bildigin kafayi kuma gommek.

" kimse "Kuran'da yaziyor iste" demesin bos yere. "

tabi ki yazıyor :)

defalarca dediğim gibi bizim müslümanımız da ,ateistimiz de yeterli okuma,araştırma ve düşünme işini sevmiyor
    hep kulaktan dolma bilgilerle yorum yapıyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: casteele

Videoda 4:45'te diyor.

Ayrica "dahv" kelimesi düzlestirmek,yaymak anlamina gelir baska bir anlami da yoktur. "dahaha" kelimesi de devekusu yumurtasini yerlestirdigi yerdir, bu da devekusunun kumu eselerken yaptigi düzlestirme isleminden kaynaklanir. Verdigim linkte sol sütun, orta kisimlardan baslayarak "dahv" kelimesinin ve ondan türeyen diger kelimelerin anlamlari aciklaniyor ve hicbirinde devekusu yumurtasi gecmiyor.

Ayrica bu ayetin 1400'lü yillardan kalma bir tefsirini buldum.

"and after that He spread out the earth: He made it flat, for it had been created before the heaven, but without having been spread out;

http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=79&tAyahNo=30&tDisplay=yes&UserProfile=0&LanguageId=2

Amac Kuran'da yazani dogrulamak ise, o kelimenin 36. mecaz anlamindan yola cikar, yine sana bir sekilde "Aslinda boyle demek istiyor" diye baslayan cumleler kurabilirler. Insan nufusunun cok buyuk bir oraninin sandigi gibi Musluman'lar da Dunya'yi dumduz zannediyorlardi, kimse "Kuran'da yaziyor iste" demesin bos yere.
    ---
    Dunya yuvarlak miymis ? Ha tamam. Simdi bakinca su ayetteki herb fiili cevirmek anlaminda kullanilmis gibi geldi bana. E dunyalari cevirdigine gore, dunya yuvarlak olmali. ---> Gercekte olan bu.

Zaten "Kuran'da evrenin genisledigi yaziyor" efsanesine gore, Kuran okuyan her Musluman evrenin genisledigini okumus oluyor. Ama anlamiyor. Neden ? Cunku gercek muslumanlik bu degil.

Spiritual hayat ile ilgili inanclara bir sey demem de, doga bilimlerine karsi bir kaynak olarak din kitaplarini almak bence bildigin kafayi kuma gommek.

" kimse "Kuran'da yaziyor iste" demesin bos yere. "

tabi ki yazıyor :)

defalarca dediğim gibi bizim müslümanımız da ,ateistimiz de yeterli okuma,araştırma ve düşünme işini sevmiyor
    hep kulaktan dolma bilgilerle yorum yapıyor :)

Hayir, sen yazdigina inaniyorsun.
    Ironik bir sekilde dedigin dogru tabi.
    Yine bu konu altinda dunyanin duz oldugunu yazan Kuran "kelimeleri" ornegi bulabilirsin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bir bakıma haklısın.Gerçekten de sizinkinin eşi ve benzeri yok.Kuarkları, nötronları, fizik yasalarını, karanlık madde-enerjiyi, milyarlarca kilogram kütleye sahip olan kara delikleri yaratan tanrı, elma ağacını dikip Adem'e elmayı yedirip sonsuz merhametiyle cennetten kovup, üstüne Havva'yı Adem'in kaburgalarından fışkırtıp insanoğlunu yaratmış.Sonra birde yazarlık merakına girip kitaplar yollayıp başarısız olmuş.Sonra neredeyse aynı kitapların bileşkesini Muhammed'!in istekleri doğrultusunda ki ayetleri ekleyerek,kitabın içine bu kitabın kıyamete kadar değişmeyeceğini yazıp, insanları kendine kölelik edip itaat ederlerse acayip sexi hurilerin yanına, istediği kadar iyi bir insan olan ama ona kölelik yapmayanı ise sonsuz cehenneme atacağını belirterek Helva Tanrı'dan daha yüce bir tanrı olduğunu kanıtlamıştır.
  • Mephalay M kullanıcısına yanıt
    var kardeşim yalan mı söylüyorum ?
    Kuran da asla dünyanın düz olduğuna dair hiçbir ayet bulamazsın
    var diyorsan getir görelim
    Bilim bir sey kesfettikten sonra, o kesfi Kuran'dan cikarma cabalari

Suna benziyor

Ya biz (ateistler) yanılıyorsak
  • quote:

var kardeşim yalan mı söylüyorum ?
    Kuran da asla dünyanın düz olduğuna dair hiçbir ayet bulamazsın
    var diyorsan getir görelim

Yalan soyluyorsun demiyorum, sadece inandigini soyluyorsun. Google a yaz, kuran dunya duzdur vs gibi,goreceksin senden farkli seye inananlar da var, hepsi ayni kaynagi okumasina ragmen. Simdi buraya yazip tartismayi bulandirmayayim, cunku konu bu degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rabbim merhametlidir, bizler inanalım, yaratıcımız için çalışalım kimin doğru kimin yanlış olduğu önemli değil.

Cennet için ibadet edilmez, Allah rızası için ibadet edilir. Kendinize iyi bakın, iyi akşamlar beyleeeeer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RealW

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

kizmayin ama genelde evrime karsi cikanlar bir sanat eserinin bile yaraticisi varken mukemmel bir varlik olan insanin da yaratici olmasi gerekir gerekcesiyle tanrinin varligi olmasi gerektigini iddia eder. Bu iddialara o zaman mukemmel olan insani yaratan yaraticinin da daha mukemmel bir yaraticisi olmaz mi sorusu akla gelir. bu durumda tanrinin insani ozelliklere sahip olmadigi, bu nedenle onun yaratilmaya gerek duymadigi cevap olarak soylenir.

Simdi soruyorum. verilen cevaplarda gibi tanrilarin insani ozellikleri yok. egosu yok, kavga etmeye, diger tanrilarin islerine burun sokup ortaligi karistirmalarina, tanrilarin birbirlerine zit duserek kavga etmelerine gerek yok. cunku onlar insan ustu ve insana ait ozellikleri bulundurmazlar.bu durum da nasil olur da cok tanri olursa nizam bozulmasi, karma karisik olmasi durumu ortaya cikar?

Siz ne yaptığınızın farkında mısınız ? Bence farkındasınız ve bilerek yapıyorsunuz.

Allah'ı yok saymak için türlü bahaneler buldunuz. Yani güya Allah'ı küçük düşürmek için, haşa. Şimdi bunu bir ilahın olmadığına inanan sizler mi söylüyorsunuz ? Hani yaratıcı yoktu ? Eğer yoksa ki var, neden bu soruyu sorma gereği duyuyorsun ?

cok tanrili dinlere inanan insanlara hakaret ediyorsunuz onlarin tanrilari olamaz diyerek o nedenle yazdim.

Dediklerinin kaç tane tanrısı varmış, örnek versene ? Ayrıca söylediğin şeyin bununla hiçbir alakası bile yok :)

http://www.sanatansociety.org/hindu_gods_and_goddesses.htm#.VsoL2ZwrL7c

bak mesela burada hindularin bircok tanrisi var. Adamlara tanri tektir diyerek hakaret ediyorsun.

Akşam akşam güldürdün

isimize gelmeyen seylerde guluyoruz zaten

Sen bizim Allah ile o tanrıları bir mi tutuyorsun ? O gösterdiklerin insanların oluşturduğu bir tanrı bizim inandığım ise bizi yaratan bir Allah. Bunları karşılaştırman bile Allah'a bir hakarettir. Ha onların ne yaptığı beni ilgilendirir mi ? İlgilendirmez, ne yapıyorlarsa yapsınlar. Ancak yaptıkları şeye saygı duymam. Eğer saygı duyarsam kabul etmiş sayılırım, öyle bir varlığın olduğunu.

Allah'ın ne kadar büyük mucizeleri vardır varlığına dair. Peki o gösterdiğin tanrıların ne gibi bir özelliği var. Tarihte anlatılan bir mucizevi olayları var mıdır ?

Bak aklıma bu tanrılarla ilgili Hz. İbrahim'in (Aleyhisselam) bir olayı aklıma geldi.

Babil halki Allah'in yolundan saptigi icin her sene putlar icin âyin düzenlerdi. Bu âyin'de bir yere toplanir bayram yapar ve sonra puthaneye gider, putlara secde eder, sonra da evlerine dönerlerdi. Böyle bir bayram günü, Ibrahim aleyhisselam puthaneye girip, bir balta ile bütün kücük putlari kirdi. Baltayi da, en büyük putun boynuna asdi ve oradan uzaklasti. Keldâniler puthâneye girince bütün putlarin kirildigini gördüler ve bunu yapani yakalayarak cezâlandirmak istediler. Hz. Ibrahimi getirip, bu isi sen mi yaptin dediler. Ibrahim aleyhisselam « Kendisi dururken kücük putlara tapinilmasi istemedigi icin, boynunda asili olan büyük put yapmistir. Inanmazsaniz kendisine sorunuz » buyurdu. Onlar 'Putlar konusamaz ki, sen onlara sor diyorsun' dediler. Bunun üzerine Ibrahim aleyhisselam « O halde konusamayan ve kendilerini kirilmaktan kurtaramayan putlara neden ibadet edersiniz ? :)

iyi de onlara gore de onlarin tanrilari insan eliyle yapilmadi Hatta onlar islam tanrisinin insan urunu oldugunu iddia ediyor. hatta guluyorlar bile.

herhalde insan eliyle yapilan tanrilar derken karsilarina oturup dua ettikleri cisimler aklina gelmistir.

onlar da aynen islamda oldugu gibi ibadetlerini yapar iken tanrilarina donme ihtiyaci duyuyorlar. kullandiklari cisimleri tanrilariyla simgelestiriyorlar ve onlerine koyarak tanriya ulastiklarini dusunuyorlar. Ayni islam da namaz kilarken kabeye yonelmek gibi.

Simdi soruyorum, bu durumda onlar insan eliyle yapilan tanrilara tapiyorsa muslumanlar da insan eli ile yapilan kabeye tapmis olmuyor mu?

• Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    Kaynağı var ama olmasada olur bu din sonuçta.Ben şu an bir uyduruyorum ismide "asdasdasgfda" etti sana 5001.Bunun gibi binlerce uydurulmuş ve inananı olan din var neyin kaynağını istiyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi choyrn -- 22 Şubat 2016; 19:34:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

quote:

Orijinalden alıntı: P. Alemdar

Doğru bir yaklaşım değil. 3 büyük dinin dışındaki dinlerin doğru olmadığı ortada, kaynağı ortada. 3 büyük dinin arasındaki bağı anladıktan sonra İslamın aralarından sıyrıldığını görüyoruz.

Ayrıca bir din Tanrı katından gönderildiğini iddia ediyorsa, bunun somut bir ispatı olmalıdır diye düşünüyorum. Yani bu dinin Tanrı tarafından gönderildiğini, doğru olduğuna inanacağımız bir ispat. Bu halde bu ispatı getiren din doğrudur, gerekirse binlerce farklı din olsun sonuç değişmez.

İslamın ispatı ise yüzyıllardır iddia ettiği gibi taklit edilemeyen Kuran'dır. Kimse onun üslubuna ve onun ulaştığı edebi zirveye ulaşamamıştır. İçinde barındırdığı tarihsel bilgilerde cabası, birçoğunu yüzyıllar sonra arkeolojik çalışmalar sayesinde ortaya çıkartabiliyoruz. Mesela buna basit bir örnek vermek gerekirse, Yusuf zamanında Mısır krallarına "Kral" diye hitap ediliyordu, Musa zamanında ise krallara "Firavun" diye hitap ediliyordu. Kuranda bu ince ayrıntı vardır, oysa Tevrat ve İncilde ikisinede Firavun deniyor. Yüzyıllar sonra yapılan çalışmalar sayesinde gerçektende Yusuf zamanında Kral, Musa zamanında Firavun olduğunu öğrendik. Demekki Kuran, İncil ve Tevrattan kopyalandı iddiasının ne kadar tutarlı olabileceğini görüyoruz.

Yok hocam. Makarnaya tapmakla Allaha inanmak arasında haklı olma olasılığı eşittir sen yanlış biliyorsun

Spagetti canavarinin varligina dair bulunan kanit sayisi ile Allah'in varligina dair bulunan kanit sayisi birbirine esit.
    Spagetti canavarina inanan sayisi ile Allah'a inanan sayisi arasinda fark olmasi da bir seyleri kanitlamiyor.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_populum
    Dolayisiyla spagetti canavarini yedirtmeyiz oyle kolay kolay. Varligi kutsal kitapta acik-secik , net bir sekilde belirtmistir ve bugune kadar curutulememistir. Ayrica kutsal kitabinda yazan olaylar da curutulememistir.
    Bu yaziyi sana cevap olarak yazdim nedense, kusuruma bakma.
    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Gospel_of_the_Flying_Spaghetti_Monster

hocam şu soruma cevap ver yemin ediyom tüm ateistlere sonsuz saygım olacak. Allah'ın varlığının kanıtı olduktan sonra inananla inanmayanı nasıl ayırıcan ? Sınavda cevap anahtarını vermek gibi bir şey bu dediğin ve bana göre çok saçma

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

quote:

quote:

Birçoğu mezhep, kabile dini olan yaklaşık 400 tane din var. Neden her defasında 10 katından fazla olduğunu söyleyerek yalan bilgiler veriyorsunuz ?

- Kabile dini olsa ne olur ? Kaynak gosterilirken "Buyuk gruplarin inandigi dev dinler" falan denilmedi. Adamlar oturup kategorize etmisler, sonuc bu. Ki bundan da fazladir daha eski olanlari saymaya baslasan.

- Daha fazla kisi inaniyorsa o din daha mi "dogru" olacak ? Cogunlugun inandigi her zaman dogrudur ? Kabile dini gercekten dogrudur belki nereden eminiz buna ?
    Gunumuz teknolojisi ile Piramit yapmak soyle zor, boyle zor diye yazip ciziyor insanlar, Misir dininin Islam'dan ya da Musevilik'ten ustun olmadigina nasil eminiz ?

- 5000 degil, 4200, degil, 3000 degil, 1000 olsun. Hadi 10 olsun. Ne farkeder ? Bize saygi gosterin, bizim dinimiz soyle ozel derken iyi; "Pfff, kabile dini bu" derken hayat cok guzel degil mi ? Sonucta 2 tane de olsa , 20000 tane de olsa sana gore senin dinin dogru, digerleri yanlis bu sebeple sen de ateistin reddettiginden sadece 1 din daha azini reddetmeye devam ederek yasayacaksin.

Ayrica listede Pastafaryanizm falan da yok, bence cogu dinden daha "dogru".

Hiçbir zaman çoğunluğun daima doğru olduğunu savunmam. Kabile dinleri olabilir ama mezheplerin de ayrı bir din olarak yazılması sayıyı çok artırıyor. Aslında mezhepler de ayrı bir din olarak kabul edilebilir. Çünkü birine göre diğeri haram işlediği için farklı bir dine inanmaları arasında pek fark yok.

Ateistlerin reddettiğinden 1 din daha az reddetmem benim için sorun teşkil etmiyor. Din sayısının çok olması seçim yapılmasının mümkün olmadığını göstermez.

Dinsiz olmadan önce hepsini incelediniz mi ?

Tabiki de hayir. Ben arabalara inanmiyorum, tek tek araba markalarini incelemem bu sebeple yersiz.
    Fakat buradaki tartisma "hayir benim bindigim araba en iyisi" tartismasi. O yuzden sorulmasi gereken soru su, sen diger markalarin tum modellerini inceledin mi ?

Araba örneği yersiz olmuş. Dinlerle ilgilenmiyorsanız dini fikirleri reddetme fikrini taşıyan felsefi düşüncelerle de ilgilenmemelisiniz fakat neredeyse her dini tartışmada 'arabalarla' ilgili konuşuyorsunuz. Bu arabaların hiçbirinin kullanılamayacağını iddia ettiğiniz için sebebi de olması gerekir.

Hayır, hepsini incelemedim ve incelememin mümkün olduğunu sanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: choyrn

Kaynağı var ama olmasada olur bu din sonuçta.Ben şu an bir uyduruyorum ismide "asdasdasgfda" etti sana 5001.Bunun gibi binlerce uydurulmuş ve inananı olan din var neyin kaynağını istiyorsun

Öyleyse dini tartışmalarda böyle bilgiler öne sürülmesin. Dinlerin doğru olup olmadığı konusunda söylemedim.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

kizmayin ama genelde evrime karsi cikanlar bir sanat eserinin bile yaraticisi varken mukemmel bir varlik olan insanin da yaratici olmasi gerekir gerekcesiyle tanrinin varligi olmasi gerektigini iddia eder. Bu iddialara o zaman mukemmel olan insani yaratan yaraticinin da daha mukemmel bir yaraticisi olmaz mi sorusu akla gelir. bu durumda tanrinin insani ozelliklere sahip olmadigi, bu nedenle onun yaratilmaya gerek duymadigi cevap olarak soylenir.

Simdi soruyorum. verilen cevaplarda gibi tanrilarin insani ozellikleri yok. egosu yok, kavga etmeye, diger tanrilarin islerine burun sokup ortaligi karistirmalarina, tanrilarin birbirlerine zit duserek kavga etmelerine gerek yok. cunku onlar insan ustu ve insana ait ozellikleri bulundurmazlar.bu durum da nasil olur da cok tanri olursa nizam bozulmasi, karma karisik olmasi durumu ortaya cikar?

Siz ne yaptığınızın farkında mısınız ? Bence farkındasınız ve bilerek yapıyorsunuz.

Allah'ı yok saymak için türlü bahaneler buldunuz. Yani güya Allah'ı küçük düşürmek için, haşa. Şimdi bunu bir ilahın olmadığına inanan sizler mi söylüyorsunuz ? Hani yaratıcı yoktu ? Eğer yoksa ki var, neden bu soruyu sorma gereği duyuyorsun ?

cok tanrili dinlere inanan insanlara hakaret ediyorsunuz onlarin tanrilari olamaz diyerek o nedenle yazdim.

Dediklerinin kaç tane tanrısı varmış, örnek versene ? Ayrıca söylediğin şeyin bununla hiçbir alakası bile yok :)

http://www.sanatansociety.org/hindu_gods_and_goddesses.htm#.VsoL2ZwrL7c

bak mesela burada hindularin bircok tanrisi var. Adamlara tanri tektir diyerek hakaret ediyorsun.

Akşam akşam güldürdün

isimize gelmeyen seylerde guluyoruz zaten

Sen bizim Allah ile o tanrıları bir mi tutuyorsun ? O gösterdiklerin insanların oluşturduğu bir tanrı bizim inandığım ise bizi yaratan bir Allah. Bunları karşılaştırman bile Allah'a bir hakarettir. Ha onların ne yaptığı beni ilgilendirir mi ? İlgilendirmez, ne yapıyorlarsa yapsınlar. Ancak yaptıkları şeye saygı duymam. Eğer saygı duyarsam kabul etmiş sayılırım, öyle bir varlığın olduğunu.

Allah'ın ne kadar büyük mucizeleri vardır varlığına dair. Peki o gösterdiğin tanrıların ne gibi bir özelliği var. Tarihte anlatılan bir mucizevi olayları var mıdır ?

Bak aklıma bu tanrılarla ilgili Hz. İbrahim'in (Aleyhisselam) bir olayı aklıma geldi.

Babil halki Allah'in yolundan saptigi icin her sene putlar icin âyin düzenlerdi. Bu âyin'de bir yere toplanir bayram yapar ve sonra puthaneye gider, putlara secde eder, sonra da evlerine dönerlerdi. Böyle bir bayram günü, Ibrahim aleyhisselam puthaneye girip, bir balta ile bütün kücük putlari kirdi. Baltayi da, en büyük putun boynuna asdi ve oradan uzaklasti. Keldâniler puthâneye girince bütün putlarin kirildigini gördüler ve bunu yapani yakalayarak cezâlandirmak istediler. Hz. Ibrahimi getirip, bu isi sen mi yaptin dediler. Ibrahim aleyhisselam « Kendisi dururken kücük putlara tapinilmasi istemedigi icin, boynunda asili olan büyük put yapmistir. Inanmazsaniz kendisine sorunuz » buyurdu. Onlar 'Putlar konusamaz ki, sen onlara sor diyorsun' dediler. Bunun üzerine Ibrahim aleyhisselam « O halde konusamayan ve kendilerini kirilmaktan kurtaramayan putlara neden ibadet edersiniz ? :)

iyi de onlara gore de onlarin tanrilari insan eliyle yapilmadi Hatta onlar islam tanrisinin insan urunu oldugunu iddia ediyor. hatta guluyorlar bile.

herhalde insan eliyle yapilan tanrilar derken karsilarina oturup dua ettikleri cisimler aklina gelmistir.

onlar da aynen islamda oldugu gibi ibadetlerini yapar iken tanrilarina donme ihtiyaci duyuyorlar. kullandiklari cisimleri tanrilariyla simgelestiriyorlar ve onlerine koyarak tanriya ulastiklarini dusunuyorlar. Ayni islam da namaz kilarken kabeye yonelmek gibi.

Simdi soruyorum, bu durumda onlar insan eliyle yapilan tanrilara tapiyorsa muslumanlar da insan eli ile yapilan kabeye tapmis olmuyor mu?

Namaz kılarken Kabe'ye tapma amacı ile o tarafa dönülmez. Kabe kutsal bir yapı ancak bir taş yığınından başka bir şey değil. Müslümanların ibadetlerini yaparken birliğini temsil etmesi için bir nokta olarak belirlenmiş olabilir. İslam'da yaratılmış herhangi bir şeye tapınmak şirktir.

orada tamamını düzleştirdiği anlatılmıyor ve zaten 1400 küsür yıl önce dünya yuvarlaktır diye bildirilse çoğu insanın inancı kaybolabilirdi (insanlar sırf bu yüzden yaratıcının ve peygamberinin yalan olduğu kanısına varabilirdi)
    ki zamanında dünya yuvarlaktır diyenleri sapkın ilan eden anlayış vardı (hıristiyanlar tarafından)

siz şimdi o ayetlerde yazan düzleme sözünü alıp tüm dünya olarak görmeye çalışıyorsunuz

bina yapmak için düzledik denildiği zaman ne anlıyorsunuz ?
    dünya düz olduğu için mi düzleyebiliyorsunuz ?

aslında bu konuyu tartışmak bile gereksiz ,çünkü o surelerde ne anlatıldığını herkes anlayabiliyor (işine gelmeyenler hariç)
  • Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    eger onune tanrilarini simgeleyen bir cisim onunde dua edenler puta tapiyor oluyorsa kabeye donup dua edenler de puta tapiyor olmali.

ya da digerleri puta tapiyor denilmesi birakilmali.
  • quote:

eger onune tanrilarini simgeleyen bir cisim onunde dua edenler puta tapiyor oluyorsa kabeye donup dua edenler de puta tapiyor olmali.

Çünkü Kabe, Allah'ı simgelemiyor. Allah hiçbir şekilde tasvir edilemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Osorkon

Bir bakıma haklısın.Gerçekten de sizinkinin eşi ve benzeri yok.Kuarkları, nötronları, fizik yasalarını, karanlık madde-enerjiyi, milyarlarca kilogram kütleye sahip olan kara delikleri yaratan tanrı, elma ağacını dikip Adem'e elmayı yedirip sonsuz merhametiyle cennetten kovup, üstüne Havva'yı Adem'in kaburgalarından fışkırtıp insanoğlunu yaratmış.Sonra birde yazarlık merakına girip kitaplar yollayıp başarısız olmuş.Sonra neredeyse aynı kitapların bileşkesini Muhammed'!in istekleri doğrultusunda ki ayetleri ekleyerek,kitabın içine bu kitabın kıyamete kadar değişmeyeceğini yazıp, insanları kendine kölelik edip itaat ederlerse acayip sexi hurilerin yanına, istediği kadar iyi bir insan olan ama ona kölelik yapmayanı ise sonsuz cehenneme atacağını belirterek Helva Tanrı'dan daha yüce bir tanrı olduğunu kanıtlamıştır.

-Kuranda o ağaca yaklaşma diye yazar. Elmamıdır Armutmudur yazmıyor.

-1400 sene önceye sizi ışınlayalım, elinde iphone 6s olsun, ipad olsun neye yarar. 3000 yılından gelen biri size birşey versin anlayamazsınız herşeyi yıkar, etik değil. Evrimki bilinir bir süreç ile olur herşey. Bakın Allah Ol der olur ama O'nun katındadır, nasıl İsa as için Ol der olur dediyse anne karnındaki gelişiminden bahsedilir. Yani belli bir düzen süreç gerekir bu insanları bağlar zaten. Her gezegenin saat işleyişinin yer çekimsel farklılığından, zamanın izafi boyutundan bahsetmeye bile gerek yok çoğu insan bilir. Anti maddeye ek olarak çok şey olabilir. İnsanlar ne olarak alır orası meçhul. Kuran size iyiliği emreder, kötülüğü yasaklar. Akledin der salih amel işleyin der. Yani bunlarıda almayıp azhab var denirse pek samimi olunmaz orada. He ben illaki Allah'a mı inanmam gerekir, islamımı benimsemem gerekir derseniz orada biraz kibir olduğu gözlemlenir. Bu doğruları söyleyene ve O'nun dinine evet doğru diyip tasdiklemek çok kolay buna iman etmek deniyor. Öyle desede yok diyorsunuz. İyice araştırsanız derin olarak düşünseniz inceleseniz mesela yukarıdaki arkadaş ne demiş kuran dünya için düz diye bahsediyor bakın derse, sizde dünya düz kuran diye aratırsanız. Yer yüzünü yaydık gibi ayetler önünüze gelir. Biraz daha araştırsanız yer kabuğu için dahv kökünden gelen yani deve kuşu yumurtası gibi olduğundan bahseden ayeti incelemeyi gerek görmezsiniz. Dediğim gibi derin olarak düşünmek ele almak gerekiyor.
    Doppler etkisi diye birşey vardır, siz teleskopu icat etmezseniz uzaydan detaylı olarak söz etmek anlamsız olur, teleskopu icat edersiniz hubble gibi bir tane üretirsin bir bakarsın evren genişliyor. Microsoft tabled pcyi çıkaran ilk firmadır. Ama uygun koşullar yoktu ve pek tutulmadı,ne 3g vardı ne de internet applicationlar vesayre. Apple ipadi piyasaya bir sürdü uygun zamanda sonuçları ortada.

Allah insanlara iradeyi ve aklı vermiş. Temel oluşturulmuş şuan insanlar bilinçli ve aklı kullanabiliyor, uğraş olmadan önüne birşeyler inse iyimi olurdu. Fazla abartılıyor bence, nasılsa Allaha dua edeyim bana versin diyerek çabalamadan kendini alıkoyan insanların düşüncesi yanlışsa. E ozaman bahsetseydi şundan bundan diyerek hazıra konmanın pek farkı yok ilk bahsettiğim ile.

Havva ismi zaten geçmez kuranda. Adem ve eşi der. Hadi Havva olsun önemli değilde. Kaburgasından yaratılması Tevratta geçer. İsraliyattır.

Başarısız olmamış. Bakın bu bir lütuftur. Doğruyu yanlışı hatırlatmak için insanlara yeryüzünden halife yani peygamberler seçmiştir. İnsanların yeni yeni uygarlaşmaya başladığında bir avuç insanken kendilerini helak etmesinler,doğrulardan bahsetmiş yahu elhamdulillah derim ben, yakıcı yıkıcı bir toplumuz yinede şükür ayaktayız tabiki ne kadar devam eder bilmiyorum :)

Kitaplar yazılar olucak elbetteki. Şimşekler ile rüzgarlar ile ( aklıma gelenler) zınk diye gelmiyecekti ya insanlara birer birer. Seçim hakkı sunulmuş, bakın ozaman özgür irade olmazdı eğer herşeyin farkında olsaydık. Melek olurduk yahu tek taraflı düşünürdük, insan olmazdık yani bu şekilde olmazdık.

Hayat gerçekten çok kısa. Bizim için geçen zaman evrenin oluşumu kıyası ile idrak bile edilemez.Zaman ve mekanın oluşumu yanılmıyorsam 16.7 milyar sene önce oluştu.Bakın zaman ve mekanın oluşumundan bahsediyorum. Bu algısal method yani zamanın başlangıcı, ilerleyişi ve akıllarca son kavramı bize varolan birşey. Bambaşka bir bilinçlede varolabilirdik. Ama insan olarak ve bu evrende oluşan kanunlar ile varolduk. Şuan kitap ve yazı niye mantıksız olsun. Mantıksız olmasının manası yok, bunlar olgu. Ete kemiğe bürünmüş hali işte :)

Siz kitap diğerlerinden aktarıldı demişsiniz. İncil, tevrat vs onun dışındada daha eski kaynaklar var. Velevki aktarıldı, nasıl bir bilinçtirki yanlışları pas geçip, doğruları aktarmış. Bakın o zamanda insan aklı ile yazılamayacak bir şekilde. Halende Kuranda Allah azze ve celle buyurur: "Toplanında Kuran gibi bir kitap yazın "gibi.

hz. Muhammed sav istekleri doğrultusunda değil. Bakın şunu yanlış anlıyoruz. Peygamber o dönemde rahat bir hayatta geçirebilirdi, mekkeli kabileler defalarca vazgeç dedi şundan gel sana biz şan şöhret altın vesayre verelim dedi. Herşeyi vericekler nefsani olan. Neden kabul etmedi ozaman. Bunu sormak isterim Yada siz hangi fikirdesiniz. Çünkü kimi çok iyi bir insandı işte üzülüyordu insanlık için ve insanları yanlışlardan döndürmek için böyle bir yola başvurdu. Yada kendi istekleri arzusu için şekillendirmek istedi yani kötü amaçls kullandı.

Bakın ozaman, resulallah teleskopu icat edip yeri göğü yaydık, genişlettik dedi iyi bir astrofizikçiydi, insanın ana rahmindeki sürecinden bahsetti iyi bir doktordu, dağları yer yüzüne çivi etkisinden bahsetti iyi bir jeologtu. Daha niceleri. Yaşayış tarzından bahsetmesi, peygamber devlet adamıydı aynı zamanda onun korunması için uygun koşullar için. Ki kendisi için inen ayette, sana helaldır diye buyrulmasına rağmen, resulallah uygulamamıştır. Ki ayet inmiştir ardına: Allahın sana helal ettiğini niye kendine haram ediyorsun diye. İslamı yayabilmek için gün ve şartlarda bir tolerans var ama Resulallah yine kullanmıyor. Bakın bunlar günümüzcede görülüyorki bu denli sorular için güzel ibret alınası şeyler. Her nedense iddaa edilen herşeye cevap var. Yani hem size derimki kendince kullanmamış peygamber, hemde nasıl bir akıl ki buhünlere güzel cevaplar, ibretler var.

• quote:

bir cisim önünde (Kabe) önünde bakarak ibadet edilmesi ,tavaf edilmesi bildirilmiş ise ?

puta tapmak ile Kabe'ye dönmek arasında hiçbir bağ yok
    birinde heykelleri İlah kabul ediyorsun ,diğerinde dönülecek yer olarak kabul ediyorsun
    hiçbir müslüman Kabe'ye tapmaz ,sahibine tapar
  • quote:

quote:

bir cisim önünde (Kabe) önünde bakarak ibadet edilmesi ,tavaf edilmesi bildirilmiş ise ?

puta tapmak ile Kabe'ye dönmek arasında hiçbir bağ yok
    birinde heykelleri İlah kabul ediyorsun ,diğerinde dönülecek yer olarak kabul ediyorsun
    hiçbir müslüman Kabe'ye tapmaz ,sahibine tapar

o dinde kimse onune koydugu nesneyi ilah kabul edip tapmiyor. Onu sadece kabeye donmek gibi tanrisina yonelmek olarak kabul ediyor.

ayrica islamda putlar bir kademe ileridir. Seytan diye bir put yapmislar hac zamani onu tasliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 22 Şubat 2016; 13:31:49 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Birçoğu mezhep, kabile dini olan yaklaşık 400 tane din var. Neden her defasında 10 katından fazla olduğunu söyleyerek yalan bilgiler veriyorsunuz ?

- Kabile dini olsa ne olur ? Kaynak gosterilirken "Buyuk gruplarin inandigi dev dinler" falan denilmedi. Adamlar oturup kategorize etmisler, sonuc bu. Ki bundan da fazladir daha eski olanlari saymaya baslasan.

- Daha fazla kisi inaniyorsa o din daha mi "dogru" olacak ? Cogunlugun inandigi her zaman dogrudur ? Kabile dini gercekten dogrudur belki nereden eminiz buna ?
    Gunumuz teknolojisi ile Piramit yapmak soyle zor, boyle zor diye yazip ciziyor insanlar, Misir dininin Islam'dan ya da Musevilik'ten ustun olmadigina nasil eminiz ?

- 5000 degil, 4200, degil, 3000 degil, 1000 olsun. Hadi 10 olsun. Ne farkeder ? Bize saygi gosterin, bizim dinimiz soyle ozel derken iyi; "Pfff, kabile dini bu" derken hayat cok guzel degil mi ? Sonucta 2 tane de olsa , 20000 tane de olsa sana gore senin dinin dogru, digerleri yanlis bu sebeple sen de ateistin reddettiginden sadece 1 din daha azini reddetmeye devam ederek yasayacaksin.

Ayrica listede Pastafaryanizm falan da yok, bence cogu dinden daha "dogru".

Hiçbir zaman çoğunluğun daima doğru olduğunu savunmam. Kabile dinleri olabilir ama mezheplerin de ayrı bir din olarak yazılması sayıyı çok artırıyor. Aslında mezhepler de ayrı bir din olarak kabul edilebilir. Çünkü birine göre diğeri haram işlediği için farklı bir dine inanmaları arasında pek fark yok.

Ateistlerin reddettiğinden 1 din daha az reddetmem benim için sorun teşkil etmiyor. Din sayısının çok olması seçim yapılmasının mümkün olmadığını göstermez.

Dinsiz olmadan önce hepsini incelediniz mi ?

Tabiki de hayir. Ben arabalara inanmiyorum, tek tek araba markalarini incelemem bu sebeple yersiz.
    Fakat buradaki tartisma "hayir benim bindigim araba en iyisi" tartismasi. O yuzden sorulmasi gereken soru su, sen diger markalarin tum modellerini inceledin mi ?

Araba örneği yersiz olmuş. Dinlerle ilgilenmiyorsanız dini fikirleri reddetme fikrini taşıyan felsefi düşüncelerle de ilgilenmemelisiniz fakat neredeyse her dini tartışmada 'arabalarla' ilgili konuşuyorsunuz. Bu arabaların hiçbirinin kullanılamayacağını iddia ettiğiniz için sebebi de olması gerekir.

Hayır, hepsini incelemedim ve incelememin mümkün olduğunu sanmıyorum.

Dinlerle ilgilenmiyorum demedim. Inanmiyorum dedim. Ikisi farkli seyler.
    Hayat bir yerden bir yere gitmekse, ben bunun arabalarla olmak zorunda olmadigini soyluyorum ve inanmiyorum. Bu arabalarla ilgili bir sey okumamin onune gecmiyor. Masallara da inanmam ama Lafonten ve Ezop masallarini okumayi cok severim.
    Inanmadigin sey hakkinda niye konusup, arastiriyorsun, dusunuyorsun demen yersiz.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.