Şimdi Ara

Windows 7 USB Edition: Windows 7'yi USB'den Kurun

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
13.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows 7'yi USB belleklerden de kurabilirsiniz. Bu bize ne sağlar: DVD sürücüleri olmayan veya harici sürücü taşımak zorunda olduğumuz netbook ya da nettop'larda böyle bir zorunluluğa gerek kalmadan USB bellekten Windows 7'yi kurabilmemizi, çalıştığınız şirket ya da kurumda olası sistem çökmelerinde gömlek cebinizde taşıdığınız minik bir USB bellekle soruna müdahale edebilmenizi, Laptop ya da PC'nizden kurulum yaparken DVD sürücünüzün azizliğine uğramanız durumunda kurulumu kolayca yapabilmenizi vs. gibi, daha bu liste uzatılabilir, pek çok konuda size esneklik sağlar. Örneğin, geçenlerde benimde başıma geldi, Laptop'ın DVD sürücüsünün Windows 7 DVD'sini okumayacağı tuttu ve kurulum yarıda kaldı, bende sıfırdan başlayıp, yeniden DVD yazmaya gerek duymadan USB'den kurulumu yaptım ve çok da kısa sürdü. 8 GB'lık USB belleğimde de halen 64 bit Windows 7 duruyor, aynı zamanda dosya kopyalamak içinde kullanıyorum bu USB'mi.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, Anakartınızın ya da ilgili sistemin anakartının USB belleklerden boot edilmesine izin vermesi. Bazı laptoplarda da açılışta USB belleğinizi çıkarıp tekrar takmanız gerekebiliyor. Örneğin ben laptopımda böyle bir sorun yaşadım. Boot sırasında USB belleği takıp çıkarınca algıladı laptop. PC'de ise böyle bir sorun yaşamadım.

Şimdi gelelim, Windows 7 USB edition'ımızı hazırlamak için ihtiyacımız olan şeylere:
    1. En az 4 GB kapasitesi olan bir USB bellek
    2. UltraISO, PowerISO, Daemon Tools gibi ISO imagelerini açabilen bir program. Winrar'ıda kullanabilirsiniz, o da ISO ları açabiliyor. Şahsen ben UltraISO'yu kullandım.
    3. Windows 7 kurulum ISO dosyası. Windows 7 RC'nin ISO dosyalarını buradan isteğinize göre 32 ya da 64 bit olarak indirebilirsiniz:http://www.microsoft.com/windows/windows-7/download.aspx Windows 7 yayınlandıktan sonra ise asıl sürümü kullanmanız gerektiğini söylemeye gerek yok herhalde. Ya da türkçe dil dosyalarınızı eklediğiniz ya da ilerde SP1 ya da SP2 çıkarsa bunları eklediğiniz ISO dosyalarınızı da kullanabilirsiniz tabii ki.

İhtiyaç duyduğumuz şeyleri temin ettikten sonra şimdi başlayabiliriz. Öncelikle, USB'nizdeki bütün verileri başka uygun bir ortalama alın. Yönetici hesabıyla oturum açtıktan sonra, Başlat/Çalıştır'a girerek CMD yazın. Vista'da arama satırına CMD yazmanız gerekiyor. Daha sonra açılan ekrana DISKPART yazıp enter'a basıyoruz.

Daha sonra LIST DISK yazıp enter'a basıyoruz.

ve burada USB belleğimize karşılık disk numarasını aklımızda tutuyoruz ya da en iyisi not alın bir yere. Örneğin burada benim USB belleğin numarası 1, bu yüzden ilerleyen aşamalarda Disk 1 olarak kullanacağım ama sizin USB belleğinizin numarası neyse onu kullanmanız gerekir. Yanlış disk numarası girerseniz bir anda hard diskinizdeki verileri kaybedebilirsiniz, o yüzden bu aşamada dikkatli olun. Daha sonra sırasıyla şu komutları giriyoruz.

Select Disk 1

Clean

Create Partition Primary

Select Partition 1

Active

Format FS=NTFS (Burada formatın tamamlanması biraz zaman alır. Eğer bu işlemlerden sonra sisteminiz açılışta USB belleğinizi görmüyorsa; bu durumda, bu aşamada Format FS=FAT32 UNIT=32K komutunu denemeniz sorununuzu giderebilir. Ancak, yukarıda da belirttiğim gibi bazı BIOS'lar USB bellekleri açılışta çıkarıp takınca algılayabiliyor. Sorun bundan da kaynaklanabilir.)

Assign

Exit

Tüm bu komutlardan sonra, ekran görüntüsünün şu şekilde olması lazım.

Daha sonra komut penceresini kapatmadan UltraISO ile indirdiğimiz ISO dosyasını sanal sürücüye açıyoruz. Burada Ultra ISO yada başka benzeri bir program kullanmanız şart değil. Winrar la da ISO dosyasını istediğiniz bir klasöre açabilir ve o klasörün BOOT klasörüne girerek aşağıdaki komutu işletebilirsiniz ve daha sonra da bütün açtığınız dosyaları USB belleğinize kopyalayabilirsiniz. Bu da işe yarayacaktır. Ancak bende Ultra ISO programı olduğundan burada Ultra ISO kullanımı da anlattım. Ultra ISO kurulunca sisteme sanal bir CD sürücü ekliyor. Tools/Mount to Virtual Drive dedikten sonra gelen pencereden ISO dosyamızı seçiyor ve mount ediyoruz. Türkçesi Ekle.

Böylelikle elimizde iki tane sürücü var; USB belleğimiz ve sanal DVD sürücümüz. Bilgisayar'ımdan bakarak her iki sürücünün harflerini not alıyoruz. Benim USB belleğim H ve sanal DVD sürücüm de F.

Komut satırında sanal DVD sürücümüzün harfini yazıyor ve enter'a basıyoruz. Daha sonra da CD BOOT komutunu giriyoruz.

F:

CD BOOT

ve daha sonra da

BOOTSECT.EXE /NT60 H:

diyoruz. Burada H, benim USB belleğim olduğu için H kullandım, sizinki hangi harfi aldı ise onu kullanmanız lazım.

Daha sonra sanal DVD sürücüye giderek, bende bu F, buradaki bütün dosyaları seçerek USB belleğimize kopyalıyoruz. Kopyalama işlemi bitince artık Windows 7 USB edition belleğimiz hazır. Güle güle kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 12 Haziran 2009; 16:57:24 >

• autorun dosyası elle yazılabiliyor ama bootmgr dosyaları elle yazılabiliyor mu bilmiyorum eğer yazılabiliyorsa bu işlemlere de gerek kalmaz
    ayrıca bellek hızlıysa dvdden daha hızlı bile yüklenebilir
    paylaşım için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: achfighter

autorun dosyası elle yazılabiliyor ama bootmgr dosyaları elle yazılabiliyor mu bilmiyorum eğer yazılabiliyorsa bu işlemlere de gerek kalmaz
    ayrıca bellek hızlıysa dvdden daha hızlı bile yüklenebilir
    paylaşım için teşekkürler
    dostum benim laptop usb belleği list disk te görmüyor. bellek normal çalışıyor bir sorun yok. fat32 formatlıydı, olamadı sonra fat formatı attım yine olmadı. list disk deyince sadece HDD görünüyor. o da disk 0 .. başka bişey yok. nasıl yapabilirim acaba ??

bu arada ben xp pro kullanıyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SANALKAPTAN -- 12 Haziran 2009; 9:16:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SANALKAPTAN

dostum benim laptop usb belleği list disk te görmüyor. bellek normal çalışıyor bir sorun yok. fat32 formatlıydı, olamadı sonra fat formatı attım yine olmadı. list disk deyince sadece HDD görünüyor. o da disk 0 .. başka bişey yok. nasıl yapabilirim acaba ??

bu arada ben xp pro kullanıyorum...

Alıntıları Göster
    XP'de bütün güncellemeleri yapmana rağmen görmüyorsa o zaman USB disk kullanarak bu işlemi yapabilirsin. USB bellek kullanarak yapamazsın. Taşınabilir USB diskleri kastediyorum. XP'de bazen böyle bir sorun çıkabiliyor, USB bellek için bu durumda tek çare Vista ya da Win 7 kullanıyor olmak maalesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: CoolnQuiet

XP'de bütün güncellemeleri yapmana rağmen görmüyorsa o zaman USB disk kullanarak bu işlemi yapabilirsin. USB bellek kullanarak yapamazsın. Taşınabilir USB diskleri kastediyorum. XP'de bazen böyle bir sorun çıkabiliyor, USB bellek için bu durumda tek çare Vista ya da Win 7 kullanıyor olmak maalesef.

Alıntıları Göster
    yalnız her bios NTFS ile formatlanmış bellekleri görmüyor.. en azında benim denediğim hiçbir sistem görmedi.. Sadece fat32 ve 32KB ayırma birimi ile formatlanmış bellekler görünüyor.. sistemin eski derseniz yandaki kontrol panelinden bakabilirsiniz.. tabi bu sadece biri..elimde bellek olmasına rağmen sorunu çözemediğim için sırf bu yüzden 16GB USB bellek aldım belki sorun bellektedir diye ama değilmiş..sonra fat32 ile formatladım belleği ama yine olmadı çünkü ayırma birimi 4096KB ile formatlanmıştı.. olayı çözene kadar ekstra bir bellek sahibi oldum ama gereksiz yere para verdim.. NTFS yerine FAT32 olarak anlatımınızı değiştirirseniz ileride benim sistem usb belleğimi görmüyor gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalmazsınız.. zaten konuda demode olduya neyse...

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

yalnız her bios NTFS ile formatlanmış bellekleri görmüyor.. en azında benim denediğim hiçbir sistem görmedi.. Sadece fat32 ve 32KB ayırma birimi ile formatlanmış bellekler görünüyor.. sistemin eski derseniz yandaki kontrol panelinden bakabilirsiniz.. tabi bu sadece biri..elimde bellek olmasına rağmen sorunu çözemediğim için sırf bu yüzden 16GB USB bellek aldım belki sorun bellektedir diye ama değilmiş..sonra fat32 ile formatladım belleği ama yine olmadı çünkü ayırma birimi 4096KB ile formatlanmıştı.. olayı çözene kadar ekstra bir bellek sahibi oldum ama gereksiz yere para verdim.. NTFS yerine FAT32 olarak anlatımınızı değiştirirseniz ileride benim sistem usb belleğimi görmüyor gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalmazsınız.. zaten konuda demode olduya neyse...

Alıntıları Göster
    Güzel çalışma. XP ve Vista için de vardı. Ancak konularda anlatım biraz kafa karıştırıyor. Temize geçip baştan özetlenmeli. Bir de her flash bellekte olmuyor. Bir de U3 özellikli flash belleklerde daha değişik yöntemler vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ExECaLiBuR

Güzel çalışma. XP ve Vista için de vardı. Ancak konularda anlatım biraz kafa karıştırıyor. Temize geçip baştan özetlenmeli. Bir de her flash bellekte olmuyor. Bir de U3 özellikli flash belleklerde daha değişik yöntemler vardı.

Alıntıları Göster
    Bu işin daha kolayı var UltraIso programı

Usb belleğinizi pc ye takın

UltraIso kısyoluna sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır"ı seçin

Menü sütunundaki " File"ı seçin ve " Open" deyin

Windows 7 ISO dosyasını bulun ve alttaki aç(Open) butonuna basın

Usb belleğinizi seçin.Bootable menüsünden "Write Disk image"i seçin

Yolun doğru olduğundan kesinlikle emin olduktan sonra önce " Verify" sonra da " Write "

butonuna basın

Çıkan uyarı penceresine onay verin

Bittiğinde "kapat"butonuna basın.

Artık Usb den kurulabilir bir Windows 7 niz oldu.Hepsi bu.

Hatta vista,xp,linux bile kurabilirsiniz sadece elinizde iso dosyası olsun yeter.

• quote:

Orijinalden alıntı: engin1975

Yolun doğru olduğundan kesinlikle emin olduktan sonra önce " Verify" sonra da " Write "

butonuna basın

Hatta vista,xp,linux bile kurabilirsiniz sadece elinizde iso dosyası olsun yeter.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: engin1975

butonuna basın

XP içinde geçerli olduğuna eminmisin?? yani bu yöntemle XP'yi kurmayı hiç denedin mi??? yoksa teorik olarak yapılabilir mantığı ile mi söyledin???

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

quote:

Orjinalden alıntı: engin1975

butonuna basın

XP içinde geçerli olduğuna eminmisin?? yani bu yöntemle XP'yi kurmayı hiç denedin mi??? yoksa teorik olarak yapılabilir mantığı ile mi söyledin???

Alıntıları Göster
    Güzel çalışma olmuş.

Anladığım kadarla bir işletim sistemi önceden yüklü olmak zorunda.Ben eğerki yeni bir pc aldım ve usb den kurmak istersem yine boot ettirip kurulum yapılabilir mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Penryn

Güzel çalışma olmuş.

Anladığım kadarla bir işletim sistemi önceden yüklü olmak zorunda.Ben eğerki yeni bir pc aldım ve usb den kurmak istersem yine boot ettirip kurulum yapılabilir mi ?

Alıntıları Göster
    Sadece Ultra ISO yu kullanmak ta işe yarıyor ancak o şekilde Windows 7 ve Linux (Ubuntu 9.04) çalıştı sadece. XP SP3 32 bit i denedim. TXTSETUP.SIF hatası verdi, kurulum başlayamadı bile.

@ Penryn

Önceden işletim sistemi olması şart değil, şart olan USB belleğini yukarıda anlatıldığı gibi ya da sadece Ultra ISO kullanarak hazırlaman. Bunun için de başka bir PC'yi kullanabilirsin.

• quote:

Sadece Ultra ISO yu kullanmak ta işe yarıyor ancak o şekilde Windows 7 ve Linux (Ubuntu 9.04) çalıştı sadece. XP SP3 32 bit i denedim. TXTSETUP.SIF hatası verdi, kurulum başlayamadı bile.

@ Penryn

Önceden işletim sistemi olması şart değil, şart olan USB belleğini yukarıda anlatıldığı gibi ya da sadece Ultra ISO kullanarak hazırlaman. Bunun için de başka bir PC'yi kullanabilirsin.

Alıntıları Göster
    YARDIM LÜTFEN bende bot efi dosyası yok beyaz olan ne olur biri yüklesin cok küçük

• quote:

@ Penryn

Alıntıları Göster
    BOOTMGR.EFİ OLAN
  • quote:

Orijinalden alıntı: bar55

BOOTMGR.EFİ OLAN

Alıntıları Göster
    beyler pekı ben bunu masaustu bılgısayarıma kurmak ıstıyorum butun dısk bolumlerı sıfırlanacak ve butun verılerımı kaybedecekmıyım yoksa sistemin yuklu oldugu dısk bolumunu mu kaybedecegım_c ve d olmak uzere 2 ye ayrılı_cde wındows yuklu dıyelım windows 7 yı yukledım D de sılınecekmı?tesekkurler
  • quote:

Orijinalden alıntı: pudinkk

beyler pekı ben bunu masaustu bılgısayarıma kurmak ıstıyorum butun dısk bolumlerı sıfırlanacak ve butun verılerımı kaybedecekmıyım yoksa sistemin yuklu oldugu dısk bolumunu mu kaybedecegım_c ve d olmak uzere 2 ye ayrılı_cde wındows yuklu dıyelım windows 7 yı yukledım D de sılınecekmı?tesekkurler

Alıntıları Göster
    @engin1975
    çok teşekkür ediyorum. sorunlu bir xp kullanıcısıydım sayende artık 7'deyim.çok saol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi to1g4 -- 31 Temmuz 2009; 20:15:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: to1g4

@engin1975
    çok teşekkür ediyorum. sorunlu bir xp kullanıcısıydım sayende artık 7'deyim.çok saol

Alıntıları Göster
    merhaba

anlatılan herşeyi yapıyorum ancak iş format fs=ntfs yada format fs=fat32 komutuna gelince bana direk diğer komutların listesini veriyor dos

usb hard disk'i görüyor seciyorum herşey çok güzel buraya kadar ama format komutlarına geldiimde yok komut kabul etmiyor benmi yanlış yapıyorum bir çözümü varmı yardımcı olursanız sevirim.şimdidien teşekkürler

• quote:

butonuna basın

Harika oldu, teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahrasa

quote:

butonuna basın

Alıntıları Göster
    iyi güzel de ,

64 bit versiyonunda BOOTSECT.EXE /NT60 H: komutu çalışmıyor. fikri olan ?

G:\>cd boot

G:\boot>bootsect /nt60 d:
    Bu G:\boot\bootsect.exe sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu değil. P
    rogramın x86 (32 bit) veya x64 (64 bit) sürümünün gerekip gerekmediğini anlamak
    için, bilgisayarınızın sistem bilgilerine bakın ve yazılımın yayıncısına başvuru
    n.

• quote:

quote:

butonuna basın

Yukarıda arkaşımızın anlattığı işlemi, UltraISO ile Windows 7 RC 64-Bit sistemde uyguladım, sorun çıkartmadı.

• quote:

quote:

quote:

butonuna basın

Yukarıda arkaşımızın anlattığı işlemi, UltraISO ile Windows 7 RC 64-Bit sistemde uyguladım, sorun çıkartmadı.

evet arkadaşlar kesin ve çok kolay yöntem, ben de win7 64 kurdum 15 dk sürüyor .

• quote:

Orijinalden alıntı: herokyar3

quote:

quote:

quote:

butonuna basın

evet arkadaşlar kesin ve çok kolay yöntem, ben de win7 64 kurdum 15 dk sürüyor .

Alıntıları Göster
    xp li netbook da olmuyor sanırım.
    list disk komutunda usb den taktıgım flash diski görmüyor.

yeni netbook aldım win7 kuramıyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.