Şimdi Ara

Windows 7 Elektrik kesintisinden sonra aşırı yavaşladı..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Geçtiğimiz günlerde ki elektrik kesintisinden sonra bilgisayar işkence çekmeye başladı resmen..
    Çok uğraştım ama çaresiz kalınca buraya yazayım dedim..
    HD Tune'de hiçbir hata yok.. Disk birleştirici kullandım defalarca..
    Başlangıç ayarları, kayıt defteri optimizasyonu, Windows hizmetleri optimizasyonu, chkdsk, başlangıç onarma, bios ayarları herşeyi yaptım ama bir değişme yok..
    Açılışta Windows yükleniyor yazısını normalde max. 20 saniyede atlayan makine 1.5 dakika kadar bekliyor..
    Hoşgeldiniz yazısından önce 5-10 saniye arası siyah ekran sadece mouse imleci görünüyor..
    Makine açılıyor fakat masaüstü araçlarının vs. açılması bekliyor toplam 4 dakika gibi bir zamanda açılıyor tamamen.. Gündelik kullanımda da hissedilebilir bi yavaşalama mevcut..
    Aklıma yapılabilecek başka birşey gelmediği için yardımlarınızı bekliyorum format atamam çok fazla veri var harici hdd'm de arkadaşımda 20 gün gelmeyecek..
    Sistem şöyle:
    AMD X3 720 BE @3500Mhz
    MSI DKA790GX
    MUSHKIN REDLINE 2X2GB DDR2
    500GB WD CAVIER BLACK
    160GB SAMSUNG

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NightmarE_6 -- 9 Haziran 2013; 19:36:53 >

• Yukarı.
  • NightmarE_6 kullanıcısına yanıt
    Selam
    Elektrik kesintisinden kaynaklanan sorun, muhtemelen önyükleme problemi yaratmış gibi gözüküyor.

Bunun için DVD veya USB ile önyüklemeyi tamir ettirmeniz gerekir. Genelde Boot BCD ve alt dosyalarıdır. DVD'yi takın ve bilgisayarınızı başlatın. Türkçe menü ekranı geldiğinde ileriye tıklayın ve bir sonraki ekranda ve sol alt kısımdaki tamir seçeneğine girin başlangıç onarımı başlatın.

İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı açın ve CMD.exe'yi yönetici olarak çalıştırdıktan sonra açılan pencereye sfc /scannow yazarak tüm dosyalarınızı tamir edilmesini sağlayın..
    Bilgisayar bu şekilde normale dönmesi gerekir. Eğer yazılımsal olarak düzelmemişse, donanımda bir sorun olduğunu bilmenizde fayda var..
    Bilginize ve kolay gelsin..
    bide şöle bi durum var bilgisayarı kapat dediğinde windows kayıt defterine bişiler yazıo hah işte elektrik kesilince yazamadii için sorunlar çıkıo misal en basidi ntrldr hatası 6 günümü almıştı düzeltmek neyse sen windows cd si ile başlangıç onarma yap ccleaner ile taram düzeltme hata çözümü yap bide combofix i kullan hiçbir sorurnun kalmaz inş.
  • Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim..
    Başlangıç onarma daha öncede denemiştim tekrar denedim fakat sonuç vermiyor..
    Herhangi bir onarma yapmıyor, sistem geri yükleme önerisi sunuyor geri yükleme noktası oluştumadığım içinde o seçeneğide kullanamıyorum..
    sfc /scannow yaptım fakat bir hata bulamadı..
    CCleaner ile zaten birkaç defa tarama yapmıştım kayıt defteri vs. hata bulamadı..
    Biraz önce combofix'te kullandım fakat bi değişme olmadı..
    Format kaçınılmaz oldu sanırım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: NightmarE_6

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim..
    Başlangıç onarma daha öncede denemiştim tekrar denedim fakat sonuç vermiyor..
    Herhangi bir onarma yapmıyor, sistem geri yükleme önerisi sunuyor geri yükleme noktası oluştumadığım içinde o seçeneğide kullanamıyorum..
    sfc /scannow yaptım fakat bir hata bulamadı..
    CCleaner ile zaten birkaç defa tarama yapmıştım kayıt defteri vs. hata bulamadı..
    Biraz önce combofix'te kullandım fakat bi değişme olmadı..
    Format kaçınılmaz oldu sanırım..

Selam
    sfc /scannow komutu hata aramak için değildir. Sistemdeki hatalı dosyaları % cinsinden onarma yapar.. Eğer taramaya başlamış ve %1 .... %100 arası tarama yapmışsa, dosya ve klasörler onarılmış demektir. Bunu yapmamışsa, mutlaka başka bir sorun var.. Ya da CMD.exe'yi yönetici olarak çalıştırmadınız.

Durumu görmek veya izlemek için, şu anda o bilgisayar başında olmak isterdim açıkçası. :)

İçinizde bir kuşku kalmaması için, format sizin için iyi olacaktır amma ben olsaydım sorunun ne olduğunu araştırırdım..
    Meselâ; Disk birleştirmesi, RAM testi, kabloların doğruluğunu ve okstlenme olup olmadığını, elektrik olaylarında en çok şüpheli duruma düşen PSU'yu değiştirerek vs. vs.. işlemleri yapardım veya yapmanızı tavsiye ederim.

Not: Unutmayınız ki, elektrik gitmelerinde ilk yapacağınız iş bilgisayar fişini çekmek veya anahtarlı 3-5-8'li gibi uzatma kablosu üzerinden elektiriği kesmek olmalıdır. Ani gelen elektriğin gücü bilinmediğinden elektrikli cihazlara zarar vermesi çoğu zaman kaçınılmazdır.
    Bilginize ve kolay gelsin..

• Gece 5 gibi yaptığım için aklımda hata bulamadı diye kalmış..
    sfc /scannow SS'ini attım yönetici olarak %100 doğrulanıyor..
    Memtest'te yaptım fakat hata yok windows onarma seçeneklerinde ki bellek testinide yapmıştım..
    Bende format atmak istemiyorum işletim sistemi değiştirmedikçe format atmıyorum açıkçası..
    Elimde başka bir psu olmadığından psu'yu deneyemiyorum ocz fatal1ty 550w kullanıyorum..
    Disk birleştirmeyi defalarca yaptım zaten oksitlenme işini nasıl kontrol edicez bilmiyorum..
    Kabloları vs. kontrol ettim.. Aklınıza başka birşeyler geliyorsa deneyebilirim..
    Yardımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim..
     Windows 7 Elektrik kesintisinden sonra aşırı yavaşladı..

Selam
    Cevap biraz geç oldu sanırım. :)

Bilgisayar başında olmadığım için şunu yaparsanız düzelir diye yazmak yanlış olur. Şayet elimde olsaydı, tüm parçaları tek tek kontrol eder sonuca ulaşırdım.

Elektrik kesintilerinden kaynaklanan sorun için marka ve model gözetlenmez. Her PSU arıza yapabilir. Bence siz bir PSU bulup onunla deneyin..
    Kolay gelsin..
  • Estağfurullah cevap vermek zorunda değilsiniz en nihayetinde yardımlarınız için ben teşekkür ederim..
    Elimde başka psu yok, açıkçası masaüstü kullanan pek arkadaşımda yok..
    Son 2 gündür mouse'ta da takılmalar başladı anladığım kadarıyla işlemciye ani yük binmesinden dolayı oluyor dediğiniz gibi psu kaldıramıyor sanırım..
    İşlemci 1.425V ve ram'de 2.1V'ta olduğu için onları azaltmayı düşünüyorum stock hale çekicem makineyi bakalım..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.