Şimdi Ara

Windows 7'de XP Mode İçin CPU'nun VT Desteğine Sahip Olma Zorunluluğu Kaldırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.222
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Windows 7'de XP Mode İçin CPU'nun VT Desteğine Sahip Olma Zorunluluğu Kaldırıldı

Microsoft, Windows 7 de çalışan XP mode için bir zorunluluk olan donanım destekli sanallaştırma ya da bilinen adıyla VT (Virtualization Technology) özelliğini kaldırdığını dün itibariyle açıkladı. Artık, Intel'in VT desteğine sahip olmayan CPU'ları da böylelikle Windows 7 altında XP Mode'u çalıştırabilecek.

Gerekçe olarak, daha fazla sistem tarafından bu özelliğin kullanılmasını istediklerini açıklayan Microsoft böylelikle bilerek ya da bilmeyerek Intel'in ekmeğine yağ sürmüş oldu. Gerçi bu durumdan hem Microsoft hem de Intel kazançlı çıkıyor. Tahmin edilebileceği üzere, durumdan pek bir faydası olmayan da AMD olmuş oluyor. Hatta bu konudaki avantajlı durumunu yitiriyor. Ancak, Intel'in her işlemcisine VT özelliğini koymayarak bu konuda bir kısıtlamaya gitmiş olmasının yanlış verilmiş bir karar olduğu açık.

Halen, donanım tabanlı sanallaştırma ve yazılım tabanlı sanallaştırma arasındaki performans farkı muğlaklığını koruyor. İşlemcisinde VT özelliği olan arkadaşlar, bu özelliği biostan açıp daha sonra kapatarak XP mode'da aldıkları benchmark sonuçlarını eklerlerse bu konudaki merakımızı giderebiliriz.

Windows 7 altında XP Mode'u indirmek için:http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 20 Mart 2010; 11:37:54 >

• şu bizim dx 10 kartlara dx 11 desteği de gelemez mi mantıken o zman ?
  • Gelir ama Gelmez
    Olur Ama Olmaz

Mantık bu :)
  • olması gereken buydu çünkü bir sürü dizüstünde vt-x yok.
  • "Eğer, virtualizasyon bir işlemcide olmazsa, XP-mode kullanılamaz çünkü virtualizasyon teknolojisi olmadı mı işletim sistemi sanallaştırmayı kullanamaz." gibi bir mantıkla VT destekleyen bir işlemci aldıran Microsoft, XP işletim sisteminin mevcut yapısı DirectX11'i kaldırmaz diyorsa, inanmamak gerekli. XP'nin mevcut yapısı IE9.0'ı desteklemiyor diyorsa inanmamak gerekli. İllah bir şeyi yaptıkları zaman sattıracaklar ve eski yaptıklarının üstüne yenilerini sattırmak için uğraşacaklar.. Ağızlarından çıkan 10 sözün 9'u yalan gibi hissetmeye başladım. Güya bunlar bilim üretiyorlar, teknoloji üretiyorlar.. Üreteceksen az biraz samimi ol. Direct x10 (ya da 10.1) 'deki ekran kartlarında (Virtualizasyona benzeyen) ne eksik de directx11 desteklenmiyor? Çok büyük kandırmacalar var ama neyse. Bu adamların odak noktası para kazanmak olduğu sürece hep bilmediğimiz bir şeylerden ötürü bir şey diğer bir şeyi desteklemeyip, daha üst modele geçmeye zorlatacak bizi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi renklem -- 20 Mart 2010; 15:46:53 >

• zaten biz baska bir yazılım ile kullanıyorduk xpmodeyi ama bu iyi oldu zaten saçmaydı DEATH71 dedigi gibi diziüstünde kullanmak isteyen kişi çoktur.
    haber için cok tskler CoolnQuiet
  • quote:

Orijinalden alıntı: renklem

"Eğer, virtualizasyon bir işlemcide olmazsa, XP-mode kullanılamaz çünkü virtualizasyon teknolojisi olmadı mı işletim sistemi sanallaştırmayı kullanamaz." gibi bir mantıkla VT destekleyen bir işlemci aldıran Microsoft, XP işletim sisteminin mevcut yapısı DirectX11'i kaldırmaz diyorsa, inanmamak gerekli. XP'nin mevcut yapısı IE9.0'ı desteklemiyor diyorsa inanmamak gerekli. İllah bir şeyi yaptıkları zaman sattıracaklar ve eski yaptıklarının üstüne yenilerini sattırmak için uğraşacaklar.. Ağızlarından çıkan 10 sözün 9'u yalan gibi hissetmeye başladım. Güya bunlar bilim üretiyorlar, teknoloji üretiyorlar.. Üreteceksen az biraz samimi ol. Direct x10 (ya da 10.1) 'deki ekran kartlarında (Virtualizasyona benzeyen) ne eksik de directx11 desteklenmiyor? Çok büyük kandırmacalar var ama neyse. Bu adamların odak noktası para kazanmak olduğu sürece hep bilmediğimiz bir şeylerden ötürü bir şey diğer bir şeyi desteklemeyip, daha üst modele geçmeye zorlatacak bizi.

kelimesi kelimesine +1

• quote:

Orijinalden alıntı: blacksmoke

quote:

Orijinalden alıntı: renklem

"Eğer, virtualizasyon bir işlemcide olmazsa, XP-mode kullanılamaz çünkü virtualizasyon teknolojisi olmadı mı işletim sistemi sanallaştırmayı kullanamaz." gibi bir mantıkla VT destekleyen bir işlemci aldıran Microsoft, XP işletim sisteminin mevcut yapısı DirectX11'i kaldırmaz diyorsa, inanmamak gerekli. XP'nin mevcut yapısı IE9.0'ı desteklemiyor diyorsa inanmamak gerekli. İllah bir şeyi yaptıkları zaman sattıracaklar ve eski yaptıklarının üstüne yenilerini sattırmak için uğraşacaklar.. Ağızlarından çıkan 10 sözün 9'u yalan gibi hissetmeye başladım. Güya bunlar bilim üretiyorlar, teknoloji üretiyorlar.. Üreteceksen az biraz samimi ol. Direct x10 (ya da 10.1) 'deki ekran kartlarında (Virtualizasyona benzeyen) ne eksik de directx11 desteklenmiyor? Çok büyük kandırmacalar var ama neyse. Bu adamların odak noktası para kazanmak olduğu sürece hep bilmediğimiz bir şeylerden ötürü bir şey diğer bir şeyi desteklemeyip, daha üst modele geçmeye zorlatacak bizi.

kelimesi kelimesine +1

Evet kelimesi kelimesine doğru üstüne üstlük yenilik dedikleri nedir ki açık ara fark bile sunamıyorlar bide üstüne donanım+yazılım satıyorlar aslında bu işler bir kere rayına oturdumu o kadarda karışık değil misal Microsoft artık ne yapsa satıyor ,gelelim virtualization olayına ilginçtirki Microsoft win 7 xp mode çıkınca virtual pc 2007 adlı free yazılımı indirmeye kapattı ki bu versiyonda sanallaştırma için intel-VT veya Amd-V ye gerek duymuyordu ben birçok sanalştırma uygulaması çalıştırdım vmware i 5. sürümünden veri kullanıyorum ,ancak şuan sahip olduğum işlemcide VT desteğine sahibim ve arada gördüğüm fark %5 gibi fark olsada kesinlikle ufak toollar çalıştırmaktan öte sanallaştırmada devrim yaratan bir fark değil ,sanallaştırmada hala önemli olan ilk etken bolca ram ki bu çok fark ediyor vede kaç çekirdek atayabileceğinizdir.Demem o ki xp mode gibi sadece 1 adet xp çalıştırabilecek 2.sınıf bir sanallaştırma ortamı için kesinlikle vtye ihtiyaç yok bu iş virtual pc 2007de gayet güzel bir şekilde yapılabiliyor

• VT varken bile xp modu yavas ustune bir de yazilim tabanli oldugu zaman esprisi yok bence.ayni anda bir kac tane isletim sistemi kurup kullanabilirken kac kisi sadece win7 ve uzerinde xp mode kullaniyor ve bunun icin islemci degisimi dusunuyor bu da ayri bir konu.
  • win7 de xp mod mevcutmu şu an ?baya kurcalamama rağmen bulamadım.
  • Bu 3 programı microsoftun sitesinin dışında link olarak bulmak mümkün mü?
  • madem oluyordu neden yapmadın , tabi yeni cıkan buna uygun cpu ları satmayı istediler buna göre anlaşama yaptılar ama coğu desteği olmayna kişide bu sefer windows u satın almadı, alayı kandırmaca , aynı intelin 775 - 1156 - 1366 fan deliklerinin 0.3 santim uyumsuz üretip yeni soğutma almamımızı istemesi buna göre firmalarla anlaşmalar yapması gibi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.