Şimdi Ara

Windows 11 TPM 2.0 saçmalığı(Ryzen 1000 serisi testi geçememiş :D ) güncellendi!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
380
Cevap
5
Favori
22.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
47 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Başlıktaki gibi tepki göstermek lazım ben PRO kullanmıyorum Bitlocker ile de hiç işim olmaz.

nedir bu zorunluluk bunun ben art niyetli olduğunu düşünüyorum sistem aldırmak için

Ryzen 1600

Asus TUF B350m anakart

16gb ram

Asus TUF 1660 süper ekran kartı

bu sistem windows 11 i çalıştıramaz diyor. neden çünkü anakart da TPM 2.0 denen şey yokmuş

ki bunu söylemiyor da direk çalıştıramaz diyor. bu saçmalıktır.

Ankartım eski değil gayet de güzel çalışıyor neden şimdi bu pahalılıkta durduk yere para ödemek zorunda kalayım?

tüm parçalarımdan memnunum. anlamsız bir olay.

lütfen bu konuda tepkinizi her yerde her platformda gösterin.

şimdi illaki aranızda w10 kullan filan diyenler olabilir. zaten kullanıyorum ve bu gereksiz benim zerre işime yaramayacak şey için para vermek saçmalık

araştırdım biraz TPM header olmalı anakartta ki Allah bilir pahalı modellerde vardır!

buna bir aparat satın alınacakmış her firmanın kendisi için ürettiği var amazonda filan satılıyor.

iyi de olmayan ne yapacak? yeni anakart almak zorunda kalacak. işlemcim yetiyor bana gereksiz pahalı bir anakart alıp eski işlemci taktırtmak

hele ki belki çok daha ucuza satılan minnacık bir parça için zorlamak nedir ya?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"""" Technopat sitesinde yer alan habere göre yeni bir durum söz konusu """"

Sert zemin

• CPU: Çekirdek >= 2 ve Hız >= 1 GHz
    • Sistem Belleği: TotalPhysicalRam >= 4 GB
    • Depolama: 64 GB
    • Güvenlik: TPM Sürümü >= 1.2 ve SecureBootCapable = True
    • Smode: Smode false veya Smode true ve C_ossku (0x65, 0x64, 0x63, 0x6D, 0x6F, 0x73, 0x74, 0x71)

Yumuşak Zemin

• Güvenlik: TPMVersion >= 2.0
    • CPU Nesli

şeklinde belirtilmiş yani yumuşak zeminde kullanıcı windows 11 yükleyebilir ancak performansı ve nasıl çalışacağı ile ilgili garanti vermeyecek bu sistemlere sahip kişiler yani şu anki hali ile

ryzen 1000 serisi FX işlemci serisi ve intel de 8000 altı seri windows 11 e yükseltmenin tavsiye edilmediği ile ilgili bildirim alacaklarmış dolayısı ile istersek yükleyebilecekmişiz. tercih bizim

olacak sorunlar yaşarmıyız orası bilinmez.

haberin kaynağı : Windows 11 Resmi Olarak İlk Nesil AMD Ryzen İşlemcileri Desteklemiyor - Technopat

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

son gelen haberde yine technopat sitesinde

Uyumluluk ve Microsoft Office sistem gereksinimleri

“Windows 11, kullandığınız uygulamalarla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Office ve Microsoft Teams için minimum sistem gereksinimlerimizle uyumlu olarak > 1GHz, 2 çekirdekli işlemciler, 4GB bellek ve 64GB depolama temellerine sahiptir.

Yukarıdaki ilkeleri besimseyerek, Intel 8. nesil işlemciler, AMD Zen 2 ve Qualcomm 7 & 8 Serisi işlemcilere sahip cihazların, Windows 11 için güvenlik & güvenilirlik ve minimum sistem gereksinimleri konusundaki gereksinimlerimizi karşılayacağından eminiz. Ek olarak OEM’lerimizle ortak olarak, ilkelerimizi karşılayabilecek Intel 7. nesil ve AMD Zen 1 üzerinde çalışan cihazları belirlemek için test edeceğiz. Zaman içinde yaptığımız testlerin sonuçlarıyla ilgili güncellemeleri sizinle paylaşmaya ve ek teknik bloglar paylaşmaya kararlıyız.”

şeklinde yazılmış bakalım..

kaynak: Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri Güncellendi - Technopat

orjinal kaynak (inglizce) : Update on Windows 11 minimum system requirements | Windows Insider Blog

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hellmonger -- 28 Ağustos 2021; 16:32:39 >

• Bu olay tamamen yeni donanım satmak için yapılmış. Belkide windowsu anonim kullanmanın önüne geçmek içinde olabilir. Windowsu formatlamak artık bilgisayarı temiz hale getirmeyecek. O pc kimliği sizin kişisel verilerinizle eşleşecek.

Zaten kurulum ekranında illede hesap oluştur diye dayatıyor. Telemetri 2.0 devrede ...

Laptop sahipleri ne yapacak ?

Burası Türkiye, 6 yıl olmuş PC yi alalı. SSD var, 12Gb ram var, dandik mandik bi işlemci bi ekran kartı var. Yetiyor mu? Yetiyor. 2 ikon değişti, menüyü ortaladı diye işim gücüm yok sistem mi yenileyeceğim? Oyun bile oynatıyor garibim daha ne yapsın yaw. Belki yeni ahım şahım oyunları açmıyor, evet. Cs valo gta5 vs. gayet rahat oynatıyor ki bana yeter.

Eyyy Microsoft sen kimsin ya? Millet halen xp ve 7 yi kullanıyor. Bende 10 kullanırım. Nedir yani?

Ortalama ve üstü anakartların üzerinde girişi oluyor modülü alıp siz takıyorsunuz, benim anakartım da TPM modül girişi var mesela, "TPM 2.0" modül alıp sorunu çözücem hayırlısı ile. 

Örneğin: TPM-L R2.0|Motherboards|ASUS Global

Not: Detaya girmeden bu saçmalık değil bilginiz olsun. 

• Bendede Windows 11 yüklenemez diyor :)

Dell laptop

ram 12 GB

i3 intel işlemci

1000gb hdd

2 GB 920 mx ekran kartı

windows 10 home sl

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anakarttan ayarı açın...

• Ben bu şekilde çözmüştüm formattan sonra sıkıntı olmadı hiç hala da kullanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kasım Bilgin

Anakarttan ayarı açın...

açtım o dediğiniz tpm firmware için

anakartta tpm header yok yani parçayı takacak yer yok dolayısı ile o ayarı açsam da işe yaramadı

• quote:

Orijinalden alıntı: Bulkathos

Ben bu şekilde çözmüştüm formattan sonra sıkıntı olmadı hiç hala da kullanıyorum.

video yu izledim ancak rufus ile kurulum yapmış tpm 2.0 hatasını nerde almış? ve nasıl atlatmış bunları yazsaymış keşke

• quote:

Orijinalden alıntı: Hellmonger

video yu izledim ancak rufus ile kurulum yapmış tpm 2.0 hatasını nerde almış? ve nasıl atlatmış bunları yazsaymış keşke

Alıntıları Göster

başka bir video da gördüm hatayı nerede aldığını şimdi acaba orjinal çıktığında yani dağıtıma başladığında bize verilecekmi? sorun orada

tamam belki böyle yüklenirde lisans vermez ise ne olacak?

• Hata kurulum sırasında çıkıyor aslında yaptığı işlem basit önce W10 İSO indirip usb ye kuruyor sonra ordan belirttiği 3kusur GB olan dosyayı siliyor yerine w11 iso içinde aynı adla olan 4kusur GB dosyayı koyuyor ve usbden format atıyor ben öyle yaptım

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ortalama ve üstü anakartların üzerinde girişi oluyor modülü alıp siz takıyorsunuz, benim anakartım da TPM modül girişi var mesela, "TPM 2.0" modül alıp sorunu çözücem hayırlısı ile.Windows 11 TPM 2.0 saçmalığı(Ryzen 1000 serisi testi geçememiş :D  ) güncellendi!!! 

Not: Detaya girmeden bu saçmalık değil bilginiz olsun.Windows 11 TPM 2.0 saçmalığı(Ryzen 1000 serisi testi geçememiş :D  ) güncellendi!!! 

Windows 11 TPM 2.0 saçmalığı(Ryzen 1000 serisi testi geçememiş :D  ) güncellendi!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Question-X -- 6 Temmuz 2021; 14:2:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Question-X

Ortalama ve üstü anakartların üzerinde girişi oluyor modülü alıp siz takıyorsunuz, benim anakartım da TPM modül girişi var mesela, "TPM 2.0" modül alıp sorunu çözücem hayırlısı ile. 

ASUS TUF B350M eski bir anakart değil ki..

ayrıca evet bunlara hep baktım bende header yok. bios dan TPM açtım firmware ancak oda işe yaramadı şu an var gibi görünse dahi.

detaya girmeden saçmalık değil

saçmalık olan HOME sürüm kullanıp BİTLOCKER v.s gibi kullanmayan kişilere bunu dayatmaları.

ayrıca benim sorunum sadece TPM değil

microsoft sayfasında supported işlemcilerde RYZEN 1600 de yok

e tabi normal 20 yıllık işlemci kendisi.. gören de CORE2DUO veya athlon64 e kurmaya çalışıyoruz sanacak.

Windows Processor Requirements Windows 11 Supported AMD Processors | Microsoft Docs

dolayısı ile canı cehenneme gerçekten bunu böyle yapacaklarsa.

millete donanım aldırmak amaçlı yapılan birşey. yoksa sistem kaldırması v.s hikaye bunlar.

• quote:

ayrıca bildiğim kadarı ile modülü almanıza gerek olmayabilir bios dan aktif edin sonra test edin.

• Olmıyan birşeyi aktive edememki Windows 11 TPM 2.0 saçmalığı(Ryzen 1000 serisi testi geçememiş :D  ) güncellendi!!! , anakartta TPM modülü takılı olmadığı için doğal olarak TPM arayüzünü göstermiyor şuan.

ASUS TPM-M R2.0 Universal Multicolor 1 pc(s) (bossbilisim.com) - Bu ürünü satın aldım.

Maliyet: 140 TL - Herşey Dahil.

@Lonestalker

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Question-X -- 25 Haziran 2021; 13:57:53 >

• quote:

Olmıyan birşeyi aktive edememki  , anakartta TPM modülü takılı olmadığı için doğal olarak TPM arayüzünü göstermiyor şuan.

ASUS TPM-M R2.0 Universal Multicolor 1 pc(s) (bossbilisim.com) - Bu ürünü satın aldım.

Maliyet: 140 TL - Herşey Dahil.

@Lonestalker

Windows 11 TPM 2.0 saçmalığı(Ryzen 1000 serisi testi geçememiş :D  ) güncellendi!!!

bende de yok işte ama bak üstte anakart bios da aktif etmeden önce bende de yok diyordu arayüz açılmıyordu

asus tuf b350m anakartım

takılacak yeri bile yok.

ama şimdi görünüyor açtım bios da AMD TPM var onu enable ediyorsun.

tabi az önce indiridiğim iso yu yüklemeye çalıştım hiçbir sorun vermedi yüklüyordum iptal ettim.

tpm filan hatası vermedi.

daha sonra çözülecek bu olay ama ne zaman bilmiyorum

• Merhaba Tpm aparatı benim anakartta giriş yeri var biosda ayarı yok birde desteklenen işlemciler arasında i7 6700k da yok şimdi bu aparatı alsam anakarta taksam benim pc ye Windows 11 kurabilecekmiyim

düzeltme : bios ayatlarda tpm ayarı varmıs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Teknisyeni -- 25 Haziran 2021; 11:54:50 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • elbet bunun çözümü çıkacaktır sadece sabredin daha yayınlanmadı zaten

• Bu olay tamamen yeni donanım satmak için yapılmış. Belkide windowsu anonim kullanmanın önüne geçmek içinde olabilir. Windowsu formatlamak artık bilgisayarı temiz hale getirmeyecek. O pc kimliği sizin kişisel verilerinizle eşleşecek.

Zaten kurulum ekranında illede hesap oluştur diye dayatıyor. Telemetri 2.0 devrede ...

Laptop sahipleri ne yapacak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E27222C63 -- 25 Haziran 2021; 9:26:32 >
  • Amd Ryzen 2 ve Intel 8. Nesil altındaki işlemciler resmi olarak desteklenmiyor. Tpm çipi taksan bile işlemci engeline takılacaksın.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-amd-processors

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bgrn7 -- 25 Haziran 2021; 9:52:9 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam işlemci işi bana kalırsa "Ryzenler ilk çıktığında ram seçmesi" gibi olacak. Yani desteklenen işlemci kısmında gözükmese bile yüklenildiğinde çalışacak diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bgrn7

Amd Ryzen 2 ve Intel 8. Nesil altındaki işlemciler resmi olarak desteklenmiyor. Tpm çipi taksan bile işlemci engeline takılacaksın.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-amd-processors

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors

Rootkit ile çözülebilir bu durum.Windows 11 TPM 2.0 saçmalığı(Ryzen 1000 serisi testi geçememiş :D  ) güncellendi!!! 

Not: Bu kadar uğraş yerine bypass edip geç diyebilir bazı arkadaşlar ama bu yaklaşım update lerde, sistemin akışında vs. size sorun çıkartabilir bu bağlamda stabil çözümleri tercih ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Question-X -- 25 Haziran 2021; 11:0:38 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.