Binbaşı
29 Ocak 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 541 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Aşağıdaki ürün dışında önerisi olan varsa veya daha uyguna gören varsa. 


https://www.hepsiburada.com/inca-itpc-4-usb-c-to-2x-hdmi-4k-usb-2-0-pd-p-HBCV00004LMKUJ?magaza=Teknolojinci

dell
Inspiron 16-inch Laptop with AMD Ryzen™ 7000 series Processor | Dell USA
https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/inspiron-16-laptop/spd/inspiron-16-5635-laptop/usichbts5635fyxf

-----


garaj online - teknoloji bu garajda
Dell Inspiron 5625 INS5625AMD10416 AMD Ryzen R7-5825U 16GB RAM 512GB SSD 16" Full HD Windows 11 Home Dizüstü Bilgisayar | En Uygun Fiyata GarajOnline'da | Hafta içi 16:00'ya Kadar Aynı Gün Kargo, Depo Teslim Seçeneği
https://www.garajonline.com.tr/dell-inspiron-5625-ins5625amd10416-r7-5825u-16gb-512gb-16-win11-home-2263

Edit: Linux/Edge İle Alakalı Bilinen Bir Durummuş , Üzerinde Çalışılıyor.👍


Güncelleme: Düzeltildi.Canonical tarafından geliştirilen sektörün ve insanların en çok kabul ettiği başarılı bir debian tabanlı linux işletim sistemidir, normal sürüm 6 ayda bir büyük çaplı güncelleme ve düzenli olarak birçok normal güncelleme almakta, LTS sürümü 2 senede bir büyük çaplı ve 6 ayda bir service pack denebilicek orta büyüklükte güncellemeleri almakta(kernel, vs..) diğer güncellemeler aynı , normal sürüm tam olarak olmasada "beta" tadında biraz bu bağlamda LTS kullanmanız kesinlikle tavsiye edilir.Herhangi bir ücreti yoktur lakin sembolik olarak donate e açıktır.  


Not-1: Bazı popüler ve güzel oyunlar native olarak linux tede var(CS Global vs.), ek olarak steam proton ile nerdeyse tüm oyunları oynıyabilirsiniz, steam ayarlardan aktive etmeniz yeterli.


Not-2: "Wine"(ara uyumluluk katmanıdır, windows çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak windows uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz.Güncel grafik teknolojileri desteklenmekte DX12, DLSS, RAY TRACING vs. gibi, anti hile yazılımı kullanan oyunlarda desteklenmekte.Bottles/Lutris/Heroic üstünden kullanmanız tavsiye edilir.


Not-3: "Darling"(ara uyumluluk katmanıdır, macos çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak macos uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz, gelişim sürecindedir ve kıvama gelmemiştir lakin ilerliyen zamanda macos tarafındaki uygulamalarda emrinize amade olucak.Macos unix tabanlıdır bu bağlamda böyle bir katmana gerek duyuluyor.Unix ve linux oldukça benzerdir kardeş denebilir.


Not-4: Yazılım için anlatmaya gerek yok zaten.Microsoft tarafındaki .Net/SQL vs. üstünede çalışmanız çok kolay.Hatta burdaki araçlar microsoft un kendi araçlarından daha iyi denebilir.(Rider , Datagrip vs..)


Not-5: KDE Connect/GS Connect kullanarak sisteminiz ile android(linux) veya ios(unix) cihazlarınız arasında tam bir eko sistem kurabilirsiniz.Mobil cihazlarınıza ek olarak diğer sistemlerinizide eko sisteme dahil edebilirsiniz(Linux/Unix(MAC vs.)/Windows).


Not-6: Ofis işlerinizi vs. "Libre Office" ile halledebilirsiniz, hali hazırda kurulu gelmekte.


Not-7: Arayüz özelleştirmelerinin detaylı şekilde incelenmesini tavsiye ederim, varsayılan halde kullanmak zorunda değilsiniz, herhangi birşey yüklemeden ubuntu hali hazırda size birçok seçenek sunmakta, ek olarak "dconf editor" kurarak harika değişiklikler yapabilirsiniz, bu editor işletim sistemine extra birşey yüklemez hali hazırda olan ayarları daha detaylı olarak değiştirmenizi sağlar, kullanımı basittir, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.


Not-8: "Synaptic Package Manager" kurmanız tavsiye edilir, paket yönetiminizi(yükleme/kaldırma vs.) bu uygulama üstünden yapabilirsiniz, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.


Not-9: Ubuntu Pro lisansınızı aktifleştirmeniz tavsiye edilir.Bu lisans ücretsizdir(hesap başı 5 cihaza kadar).Lisans anahtarınızı ubuntu web sitesine giriş yaptıktan sonra Ubuntu Pro kısmından alabilirsiniz.


Not-10: Kurulum işlemi ardından karşılama ekranında size sistem "donanım" bilginizi Canonical göndermek istermisiniz şeklinde bir soru soruluyor, bunu kabul etmeniz tavsiye edilir.Sadece sistem donanım bilginizi gönderiyor bu bağlamda bir sıkıntı yok.


Not-11: "Timeshift" uygulaması ile sisteminizi yedekliyebilirsiniz ve birşeyler ters gittigi zaman bu yedek sayesinde kolayca geri dönebilirsiniz.


Not-12: "Deja Dup" uygulaması ile sisteminizin sadece sizi ilgilendiren kısmını(home) yedekliyebilir ve farklı bir sisteme bu yedeği kurabilirsiniz.Buna ek olarak yüklü paket ve repository listesi yedeğinin alınması gerekmekte(1 Dk. lık İşlem).Eğer farklı bir sisteme kurulum yapıcaksanız "proprietary" olarak geçen sürücülerin devre dışı bırakılmasında fayda var(Ek Sürücüler Kısmından - 1 Dk. lık İşlem).Disk klonlama da bir seçenek lakin bahsettigim son kısım(proprietary) bu yöntem içinde geçerli.


Not-13: "Search Light" eklentisini kesinlikle tavsiye ederim , macos tarafındaki "spotlight" a karşılık gelmekte işlev olarak.


Not-14: "Dash To Dock" eklentisi kesinlikle tavsiye edilir , daha detaylı dock ayarları sunmakta.Bunu kurduktan sonra Ubuntu nun kendi dock unu devre dışı bırakın.Ubuntu nun varsayılan sola dikine dayalı dock u oldukça kullanışsız ve kötü duruyor.


Not-15: "Compiz Magic Lamp Effect" , "Compiz Windows Effect" , "Burn My Windows" vs. eklentilerine bakılması tavsiye edilir , bu tarz eklentiler ile arayüzdeki animasyonları özelleştirebilirsiniz.


Not-16: "Extension Manager" uygulaması kesinlikle tavsiye edilir , büyük kolaylık sağlamakta eklentilerin yönetiminde.


Not-17: "Places" eklentisini kesinlikle kurmanız önerilir.Dosya sistemindeki temel noktalara hızlı erişim açısından ciddi fayda sağlıycaktır.


Not-18: "Coverflow" eklentisini kurmanız önerilir , "alt-tab" kısmını geliştirmekte.


Not-19: Hali hazırda reposu olmadan manuel olarak kurulmuş bir yazılım üst versyona güncellemek için "sudo apt install ./<indirmiş olduğunuz yazılımın ismi>".Bu komutu çalıştırmadan önce indirmiş olduğunuz yazılıma sağ tıklayıp özelliklerden "executable" olarak seçin.Terminali sağ tıklayıp dosyanın bulunduğu kısımda açarsanız kolaylık olur.


Not-20: "Just Perfection" eklentisini kurmanız önerilir , sayısız özelleştirme ayarı sunmakta.


Not-21: "Clipboard History" eklentisini kurmanız önerilir , kopyala/yapıştır kısmını ciddi oranda geliştirmekte sundugu özellikler ile.


Not-22: "Caffeine" ekran koruyucu/uykuya dalma özelligini hızlıca kapatıp açmanızı sağlıyan bir eklenti , duruma göre işlevsel olabilmekte özellikle bazı eski veya kötü uygulamalar bu sistemleri bloke etmedigi için sıkıntı olabiliyor , apple tarafında da oldukça popüler olan bir uygulama.


Not-23: "Blur My Shell" eklentisi tavsiye edilir , oldukça şık blur efekleri ekliyor sisteme , detaylı ayarları mevcut.


Not-24: Ubuntu stabiliteyi maximum seviyeninde ötesinde tutmak için kademeli güncelleme sistemini kullanmakta yani güncellemeler çıktıktan sonra 1 hafta belki 1.5 hafta bekliyebilirsiniz.Bu kadarda abartmaya gerek yok derseniz "sudo full-upgrade ~U" komutuyla güncellemeleri direk kurabilirsiniz.Özellikle ekran kartı güncellemelerini bekletmek sıkıntı olabiliyor güncel çıkan oyunları oynuyorsanız.


Not-25: Sisteminizde RGB bileşenler varsa , "OpenRGB" yazılımı ile kontrol edebilirsiniz.Marka bağımlılığı yoktur.


Not-26: Ekran kartı overclock vs. seviyorsanız , Nvidia için "Green With Envy" yazılımını kullanabilirsiniz , oldukça iyi bir yazılımdır.AMD için "CoreCtrl" yazılımı mevcut , yine oldukça iyi bir yazılım.


Not-27: Sistem ve bileşenleri hakkında genel/detaylı(sıcaklık , bios , vs..) bilgiler veren yazılım olarak "Hardinfo" tavsiye ederim.


Not-28: Benchmark ile ilgileniyorsanız , "3DMark Steel Nomad" vs.. sayısız yazılım var.


Not-29: Video düzenleme aracı olarak "Shotcut" tavsiye edilir , oldukça iyi bir yazılım.


Not-30: Resim düzenleme aracı olarak "Gimp" tavsiye edilir , oldukça iyi bir yazılım.


Not-31: Resim görünteleme aracı olarak "Gthumb" tavsiye edilir , kendi üstünde kesme vs. gibi işlevlerde var bu sayede düzenleme aracını açmadan basit işlerinizi yapabilirsiniz.


Not-32: Müzik oynatıcı olarak "Lollypop" tavsiye edilir.


Not-33: Video oynatıcı olarak "VLC" tavsiye edilir.


Not-34: Güncellemeleri terminalden yapmak daha kolayınıza gelebiliyor.Aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırarak yapabilirsiniz.Büyük işletim sistemi güncellemelerinin arayüzden yapılması daha sağlıklı olur.(22.04 LTS den 24.04 LTS e geçiş gibi...)

-sudo apt update / Sisteme ekli veri kaynaklarından versyonlar , vs. ile alakalı güncel verileri alıyor.

-sudo apt full-upgrade / Güncelleme varsa yüklemek için , yüklemeden önce onayınızı alır.

-sudo apt autoremove / Gereksiz yüklü paket varsa temizleme.

-sudo apt autoclean / Gereksiz kalıntı veri varsa temizleme.


Not-35: Kesinlikle ekran kartı sürücülerini manuel olarak indirip kurmanız önerilmez zira ekran kartı sürücü güncellemeri sistem güncellemeleri gibi gelmekte bu bağlamda herhangi birşey yapmanıza gerek yok.


Not-36: Nvidia ekran kartı kullanıcaksanız RTX 20 serisi veya daha üzeri olsun zira daha altında mimarisel/teknolojik açıdan nvidia nın sicili pek parlak değil bu bağlamda çeşitli sorunlar çıkarabiliyor performans, vs. açılardan.


Not-37: https://www.omglinux.com , https://www.omgubuntu.co.uk ve https://www.phoronix.com adreslerinden gelişmeleri , vs. takip edebilirsiniz.
ISO İndir


"LTS Versyon Önerilir"


Ubuntu
Download Ubuntu Desktop | Download | Ubuntu
https://ubuntu.com/download/desktopMonster servisi böyle bir hizmet veriyor mu ?


Not: Şuan içindeki büyük ihtimal 3 hücreli kötü bir pil, günlük kullanımda 2 saat civarı gidiyor buda oldukça yetersiz, 6.5-7 saat+ gitmesi gerekli.

Başlıktaki gibi razer ın güncel ürünlerine bakıp ilham alırlarsa çok iyi olur marka ve kullanıcıları açısından, touchpad konumlandırması(simetrik) ve boyutu, klavye yapısı, vs.., bu cihazların hatrı sayılır bir kısmı oyun için alınmıyor, linux veya windows kurulup iş amaçlı kullanılıyor, en kötü ihtimalle iş amaçlı ürünlerinize bu tasarımı uygulayın ve iş kategorisinde 15.6-16 inç seçeneğide olsun, bide iş olarak geçen tırt cihazlara 10K+ istenmesse çok güzel olucak gaming kategorisinden ürün almak zorunda kalıyor insanlar, iş amaçlı ürünleriniz şu şekilde olabilir gaming ürünlerinizden ekran kartını çıkarın dış kasasını aşağıdaki hale getirin, fiyatınada ayar çekip satışa sunabilirsiniz, kasa tarafında maliyetiniz yükselicektir ama ekran kartı gidiceği için günün sonunda ekran kartlı olan modellerden daha aşağı fiyatla sunulabilir, ek olarak şöyle bir opsyon sunulabilir iş amaçlı cihazlarda istiyene render için üretilmiş ekran kartı seçenekleri sunulur. 


Küresel çapta bir noktaya gelinmek isteniyorsa yapılması gereken bunlardı başlangıç olarak, devamında software kısımları işin içine giriyor. 


O hurda server larınızın kapasitesini 2X yapın, multi hesap denetiminiz varmı bilmiyorum lakin direk sınırsız ban politikası uygulanırsa active gm ler eşliğinde 1 ay içinde geriye sadece normal kullanıcılar kalıcaktır, yıl 2021 halen server giriş üstünden fantezi yapılıyor, utanmadan bide anında erişim diye silk ile bilet satmaya çalışıyor. 


Not: Bahsi geçen yapım Silkroad TR - Gamegami

Gayet güzel paralar alıyorlar, donanım şaka gibi, arazi geniş, TV de pil derdide yok, soğutma konusunda yer sıkıntısıda yok, ufak bir soğutma bloğu konur her yükte 7/24 %100 verimle çalışır, adam akıllı donanım konmuyor, cihazın roket gibi çalışması lazım, 6-7K ve üzeri paralar veriliyor, koy içine snapdragon 730G, 4 GB Ram, 32 GB+ depolama "en azından". 

Bilindiği üzere yıllardır Android TV lere getirilmedi bu uygulama, lisans bekliyoruz vs. şeyler söylendi, halen bekliyorlardır :), onlar bekleye dursun "TV+" denemenizi öneririm, bir süredir kullanıyorum test amaçlı, genel olarak beğendim, birçok kanal mevcut ek olarak filmler vs. var, aylık 13 TL/17 TL. 

Hakkında
Konum: İstanbul
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Mesaj Sayısı: 1.182
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.210
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 35.646 (Bu ay: 466)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 886 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.