Yüzbaşı
29 Ocak 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 473 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Edit: Linux/Edge İle Alakalı Bilinen Bir Durummuş , Üzerinde Çalışılıyor.👍

Güncelleme: Düzeltildi.

Canonical tarafından geliştirilen sektörün ve insanların en çok kabul ettiği başarılı bir linux işletim sistemidir, linux tarafındaki windows denebilir konumu itibariyle, normal sürüm 6 ayda bir büyük çaplı güncelleme ve düzenli olarak birçok normal güncelleme almakta, LTS sürümü 2 senede bir büyük çaplı ve 6 ayda bir service pack denebilicek orta büyüklükte güncellemeleri almakta diğer güncellemeler aynı, herhangi bir ücreti yoktur lakin sembolik olarak donate e açıktır.  

Not-1: Bazı popüler ve güzel oyunlar native olarak linux tede var(CS Global vs.), ek olarak steam proton ile steam daki oyunları oynıyabilirsiniz, steam ayarlardam aktive etmeniz yeterli, aşağıda anlatmış oldugum uygulamayı kullanırsanız steam dışında kalan oyunlarıda oynıyabilir ve gerek duyduğunuz birçok windows uygulamasını kullanabilirsiniz.

Not-2: "Wine"(ara uyumluluk katmanıdır, windows çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak windows uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz.Güncel grafik teknolojileri desteklenmekte DX12, DLSS, RAY TRACING vs. gibi, anti hile yazılımı kullanan oyunlarda desteklenmekte.Lutris üstünden kullanmanız tavsiye edilir.

Not-3: "Darling"(ara uyumluluk katmanıdır, macos çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak macos uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz, gelişim sürecindedir ve kıvama gelmemiştir lakin ilerliyen zamanda macos tarafındaki uygulamalarda emrinize amade olucak.Macos unix tabanlıdır bu bağlamda böyle bir katmana gerek duyuluyor.Unix ve linux oldukça benzerdir kardeş denebilir.

Not-4: Yazılım için anlatmaya gerek yok zaten.Microsoft tarafındaki .Net/SQL vs. üstünede çalışmanız çok kolay.Hatta burdaki araçlar microsoft un kendi araçlarından daha iyi denebilir.(Rider , DataGrip vs..)

Not-5: KDE Connect/GS Connect kullanarak sisteminiz ile android(linux) veya ios(unix) cihazlarınız arasında tam bir eko sistem kurabilirsiniz.Mobil cihazlarınıza ek olarak diğer sistemlerinizide eko sisteme dahil edebilirsiniz(Linux/Unix(MAC vs.)/Windows).

Not-6: Ofis işlerinizi vs. "Libre Office" ile halledebilirsiniz, hali hazırda kurulu gelmekte.

Not-7: Arayüz özelleştirmelerinin detaylı şekilde incelenmesini tavsiye ederim, varsayılan halde kullanmak zorunda değilsiniz, herhangi birşey yüklemeden ubuntu hali hazırda size birçok seçenek sunmakta, ek olarak "dconf editor" kurarak harika değişiklikler yapabilirsiniz, bu editor işletim sistemine extra birşey yüklemez hali hazırda olan ayarları daha detaylı olarak değiştirmenizi sağlar, kullanımı basittir, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.

Not-8: "Synaptic Package Manager" kurmanız tavsiye edilir, paket yönetiminizi(yükleme/kaldırma vs.) bu uygulama üstünden yapabilirsiniz, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.

Not-9: İşletim sistemi içerisinde ubuntu hesabınıza giriş yaptıktan sonra terminal den "sudo ua attach <size verilen lisans anahtarı>" komutunu kullanarak cihazınızı hesabınıza bağlıyabilir ve lisanslanmış şekilde sisteminizi kullanmaya devam edebilirsiniz, bu lisans ücretsizdir(hesap başı 3 cihaza kadar), avantajları müşteri destek vs.. gibi şeyler.Lisans anahtarınızı ubuntu web sitesine giriş yaptıktan sonra "UA" sekmesinden alabilirsiniz.

Not-10: Kurulum işlemi ardından karşılama ekranında size sistem "donanım" bilginizi Canonical göndermek istermisiniz şeklinde bir soru soruluyor, bunu kabul etmeniz tavsiye edilir.Sadece sistem donanım bilginizi gönderiyor bu bağlamda bir sıkıntı yok.

Not-11: Sistem kurulup güncellemeleri yapıldıktan sonra şu paketleri sırasıyla terminalden veya paket yöneticisinden kesinlikle kurun.Media codec leri vs. içermekte.

-sudo apt install libdvdnav4 gstreamer1.0-plugins-bad gstreamer1.0-plugins-ugly libdvd-pkg

-sudo dpkg-reconfigure libdvd-pkg (Configure Etmek İçin libdvd-pkg yı)

-sudo apt install ubuntu-restricted-extras

Not-12: Aynı disk , disk imajını veya sistem yedeğini tamamen farklı donanıma sahip PC lerde bile sıkıntısız şekilde kullanabilirsiniz, kişiye göre değişmekle beraber bu inanılmaz yararlı bir özellik.

Not-13: "Timeshift" uygulaması ile sisteminizi yedekliyebilirsiniz ve farklı bir sistemi bu yedek ile kurabilirsiniz.

Not-14: "ULauncher" kesinlikle tavsiye ederim , macos tarafındaki "spotlight" a karşılık gelmekte işlev olarak.

Not-15: "Espresso" eklentisi tavsiye edilir , sisteminin uykuya geçmesini manuel kontrol etmek için.

Not-16: "Dash To Panel" eklentisi tavsiye edilir , windows benzeri bir desktop yapısı isteyene.

Not-17: "Compiz Magic Lamp Effect" , "Compiz Windows Effect" , "Burn My Windows" vs. eklentilerine bakılması tavsiye edilir , bu tarz eklentiler ile arayüzdeki animasyonları özelleştirebilirsiniz.

Not-18: "Extension Manager" uygulaması kesinlikle tavsiye edilir , büyük kolaylık sağlamakta eklentilerin yönetiminde.

Not-19: "Flatpak" kurmanız tavsiye edilir , her uygulama ubuntu store da olmayabiliyor.Internetten nasıl kurulum yapılıcağına bakabilirsiniz.1-2 dakikanızı alır kurmak.

Not-20: Hali hazırda reposu olmadan manuel olarak kurulmuş bir yazılım üst versyona güncellemek için "sudo apt install ./<indirmiş olduğunuz yazılımın ismi>".Bu komtu çalıştırmadan önce indirmiş olduğunuz yazılıma sağ tıklayıp özelliklerden "executable" olarak seçin.

ISO İndir

"LTS Versyon Önerilir"

Ubuntu
Download Ubuntu Desktop | Download | Ubuntu
https://ubuntu.com/download/desktop

Monster servisi böyle bir hizmet veriyor mu ?

Not: Şuan içindeki büyük ihtimal 3 hücreli kötü bir pil, günlük kullanımda 2 saat civarı gidiyor buda oldukça yetersiz, 6.5-7 saat+ gitmesi gerekli.

Başlıktaki gibi razer ın güncel ürünlerine bakıp ilham alırlarsa çok iyi olur marka ve kullanıcıları açısından, touchpad konumlandırması(simetrik) ve boyutu, klavye yapısı, vs.., bu cihazların hatrı sayılır bir kısmı oyun için alınmıyor, linux veya windows kurulup iş amaçlı kullanılıyor, en kötü ihtimalle iş amaçlı ürünlerinize bu tasarımı uygulayın ve iş kategorisinde 15.6-16 inç seçeneğide olsun, bide iş olarak geçen tırt cihazlara 10K+ istenmesse çok güzel olucak gaming kategorisinden ürün almak zorunda kalıyor insanlar, iş amaçlı ürünleriniz şu şekilde olabilir gaming ürünlerinizden ekran kartını çıkarın dış kasasını aşağıdaki hale getirin, fiyatınada ayar çekip satışa sunabilirsiniz, kasa tarafında maliyetiniz yükselicektir ama ekran kartı gidiceği için günün sonunda ekran kartlı olan modellerden daha aşağı fiyatla sunulabilir, ek olarak şöyle bir opsyon sunulabilir iş amaçlı cihazlarda istiyene render için üretilmiş ekran kartı seçenekleri sunulur. 

Küresel çapta bir noktaya gelinmek isteniyorsa yapılması gereken bunlardı başlangıç olarak, devamında software kısımları işin içine giriyor. 

O hurda server larınızın kapasitesini 2X yapın, multi hesap denetiminiz varmı bilmiyorum lakin direk sınırsız ban politikası uygulanırsa active gm ler eşliğinde 1 ay içinde geriye sadece normal kullanıcılar kalıcaktır, yıl 2021 halen server giriş üstünden fantezi yapılıyor, utanmadan bide anında erişim diye silk ile bilet satmaya çalışıyor. 

Not: Bahsi geçen yapım Silkroad TR - Gamegami

Gayet güzel paralar alıyorlar, donanım şaka gibi, arazi geniş, TV de pil derdide yok, soğutma konusunda yer sıkıntısıda yok, ufak bir soğutma bloğu konur her yükte 7/24 %100 verimle çalışır, adam akıllı donanım konmuyor, cihazın roket gibi çalışması lazım, 6-7K ve üzeri paralar veriliyor, koy içine snapdragon 730G, 4 GB Ram, 32 GB+ depolama "en azından". 

Bilindiği üzere yıllardır Android TV lere getirilmedi bu uygulama, lisans bekliyoruz vs. şeyler söylendi, halen bekliyorlardır :), onlar bekleye dursun "TV+" denemenizi öneririm, bir süredir kullanıyorum test amaçlı, genel olarak beğendim, birçok kanal mevcut ek olarak filmler vs. var, aylık 13 TL/17 TL. 

Merhaba, başlıktaki ürün, nakit alınıcak, fiyat 5020 TL, daha iyi bir öneriniz varmı ?, noname marka olmasın. 

Bütçe: 5 K Civarı

Piyasayı bir süredir takip etmiyorum detaylı olarak, şuan Intel Xeon 2690 v2 4 GHZ kullanıyorum X79 chipset ile, gün içinde bir gelişme oldu, elime ücretsiz Intel Xeon 2690 v4 gelicek yakın zamanda, yine O.C yapılı halde çalışıcağı için güzel bir anakart almam gerekiyor, aliexpress ten Asus un güzel bir anakartı vergiler dahil "4000 TL" civarına geliyor, tek maliyetim bu olucak, almaya değermi sizce ?  

Şuanki X79 kurulumda herhangi bir sorun yaşamıyorum ve yeterli geliyor rahat şekilde, bu geçiş bana performansın yanında teknolojik olarak faydalar sağlıycak kendinden M2 PCIE SSD, USB 3.1 desteği, vs. gibi.

Intel® Xeon® Processor E5-2690 v4 (35M Cache, 2.60 GHz) Product Specifications

Not: Sistem iş ve oyun amaçlı kullanılıyor, işten kasıt "Unreal Engine" ve bazı araçlar çalışıyor ek olarak çeşitli işlemler yapılıyor eş zamanlı olarak.

Not-2: Yoktur diye TR deki 2.ele bakmamıştım, güzel markalı anakart lar 3000 TL civarına bulunabiliyor, bu seçenekte söz konusu.

Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 750
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 1.092 (Bu ay: 135)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 679 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.