Şimdi Ara

DHKAHVE 300/40 İndirim | A Roasting Lab Filtre Kahve ve Espresso Fırsatları (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
845
Cevap
105
Favori
151.274
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İndirim kodunuz çalışmıyor. Kontrol edip bilgi verebilir misiniz rica etsem?

• Lavazza gibi kendimi kanıtlamış orjinal ithal kahveler varken kim neden bu fiyatlara bu kahveleri alsin...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aylar önce kavrulmuş çekirdek tüketmek istemediğimiz için?

Edit: Amacım bu firmanın fiyat politikasını ya da kahve kalitesini savunmak değil, "neden bu fiyatlara kahve alınır?" sorusuna cevap vermek. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amet42 -- 20 Ocak 2022; 15:37:43 >
  • amet42 A kullanıcısına yanıt

kesinlikle katılıyırum raf ömrü uzun, koyu kavrum bir özelliğe olmayan kahvelere sirf marka diye dünya paralar vermek. bir de hem ithlatacı kazanıyor hem satan.

• Etiyopya Sidamo diye nitelikli kahve mi olur Allah aşkına? Lipton Doğu Karadeniz çayı bile daha nitelikli. Tutarsın cup of excellence'da dereceye girmiş kahve getirirsin, hadi o olmadı derece yapamamış ama nitelikli, nadir bir kahve getirirsin ama Etiyopya Sidamo diye etiket basıp bunu da nitelikli kahve diye satmazsin. Türkiye'deki kahve ithalatçılarının nitelikli kahve kriteri kendilerinin ithal ediyor olması herhalde.

• L.Croft kullanıcısına yanıt

nereden tutsan elde kalan bir yorum.lavazza, juls meinl, illy gibi kahveler, restorantlarda yemek sonrası ikram niyetine verilen kahvelerdir.gidip bir cafede bunları içmek içmek vizyonsuzluktur.artık çoğu cafe, taze kavrum yapan yerlerle anlaşmalı çalışıyor.zaten evde içerken de internetten taze kavrulmuş aldığımız kahveyi içiyoruz.eee kim ne yapsın şimdi lavazzayı?

• Tornado of Souls kullanıcısına yanıt

en azından ne olduğu nerden geldiği belli hocam, kendini kanıtlamış bir marka...

• L.Croft kullanıcısına yanıt

Hocam burada olayın herhangi bir kanıtla alakası yok. Adam yağlı boya koleksiyoneridir, gider ülke ülke şehir şehir gezer beş parasız bir ressamın, üçüncü kalite notalarıyla yaptığı tabloyu alır. Ne diyelim bu adama? Kendini kanıtlamış Van Gogh'un tablosunu mu Adam motosiklet meraklısıdır, sanayide kendi chopper'ın9 yaptırır. Ne yapsın Yamaha Xmax mi alsın? Gurmedir, şehir şehir gezer salaş restoran gezer, yemek yer. Ne yapsın, her gün eataly, Nemo'da mi yesin?

Kahve de böyle bir şey. Taze kavrulmuş, küçük lotlar halinde bulunan, kendine has karakteri olan, yarışmalara katılıp yüksek puan almış veyahut alamamış kahveleri alır, kendine özel yöntemiyle demler, tadar, bundan zevk alır bu insan. Kahveyi böyle içmek zorunda değil kimse yoksa ama bu bir hobi, heves, merak.

• Hocam biraz fazla gömmedin mi? Illy'nin avrupa'nin her yerinde kendi cafesi vardir ve gayet de premium bir markadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celtic pride -- 23 Ocak 2022; 6:0:37 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • celtic pride kullanıcısına yanıt

ben hem dışarıda hem de evde kendi yaptığım illy kahveleri içtim.Bayat oldukları için dümdüz kahvelerdi.Türkiye ile avrupayı bir tutmayın.Buradaki kahveler genellikle taze değil.Avrupada kavrulan kahve, avrupa pazarına daha hızlı giriş yapıyor ve daha hızlı tükeniyor.Mesela davidoff da premium kahve üreticisidir ama bayat kapsül kahveleri jacobstan bile kötüdür.Denk geldiğinizde kahveden soğutur.Marka değeri ile fincandaki kahvenin değeri her zaman aynı derecede olmuyor maalesef.Zamanında kenya havaalanından alınma noname bir üreticinin standart 'kenya aa' kahvesini içmiştim.tadı damağımdadır.

• Aykutbey80 A kullanıcısına yanıt

Yazmaya üşendiğim her şeyi yazmışsın , vay sen sağolasın.

• Ya zamlara alıştık neyse bir kulağımızın arkası kaldı da..

Alacağım kahve 99,90 ve ne ücretsiz kargo yapabiliyorum ne de indirim kuponunu kullanabiliyorum.

• Aykutbey80 A kullanıcısına yanıt

Coffe Arabica'nın değeri küresel piyasalarda 1 yıl içinde 96% yükselmiş dolarda bu oranda yükseldiği için bize yansıması minimum 200% olması normal sadece dolar bazından bakmayın global bir kriz var.

asıl 1 yıl içinde bu oranda zam yapamayan diğer üreticilerden şüphelenin arabica çekirdeklerinin arasına robusta gibi daha ucuz çekirdekler katıyor olabilirler.

DHKAHVE 300/40 İndirim | A Roasting Lab Filtre Kahve ve Espresso Fırsatları
    DHKAHVE 300/40 İndirim | A Roasting Lab Filtre Kahve ve Espresso Fırsatlarıtradingview
    COFFEEARABICA — Grafikler ve Fiyatlar — TradingView
    https://tr.tradingview.com/symbols/CAPITALCOM-COFFEEARABICA/

DHKAHVE 300/40 İndirim | A Roasting Lab Filtre Kahve ve Espresso Fırsatları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0611284CA -- 6 Şubat 2022; 19:59:43 >

• Tornado of Souls kullanıcısına yanıt

Dediğine katılamayacam hocam, illy konusunda bir şey diyemem ama lavazza ve julius meinl gayet de kalite markalardır, ikisinin de alt kalite kahveleri yok değil elbet ama her markanın böyle kahveleri var, hele ki julius meinl'da laf ediyorsan kahve kültürünü sorgulamak gerekir bence.

• Ben ortalama markaların fiyatlarına göre yorum yaptım ki diğer tüm markalardan aşırı daha pahalıysa diğerlerini değil fiyatı pahalı olanı sorgulamak beklenir, ayrıca globalde artış sadece arabicada değil, Brazilyadaki don ve aşırı kuraklıktan dolayı genel bir artış söz konusu, arabica tüketimin büyük kısmını oluşturduğu dikkat çekmesi normal. Dediğim gibi piyasa ortalamasının aşırı üstünde satış yapmak başka bir şeye girer.

https://www.nasdaq.com/articles/poll-arabica-and-robusta-coffee-prices-to-climb-by-year-end-2021-08-09

• Sanalbaharat gibi direkt ithalatçı firmalarda kilosu 120 liradan 200 TL ye kahve bulunurken (en pahalısı 200 TL kg fiyatı) buradaki fiyatlar uçuk ötesi.

• 1kg etin yurtdışından türkiye'ye gelme maliyeti ortalama 6$

1kg kahvenin yurtdışından türkiye'ye gelme maliyeti max 12$

Et kasapta 90 liraya satılırken bu hesaba göre kahve maksimum 180 liraya satılmalı ama 300 lira üzerine satılıyor. burada hard pompa var, söyleyeyim!

• Sürekli olarak A Roasting Lab'dan kahve alırdım, öyle ki iş yerinde neredeyse herkese hediye ettikleri bardak altlıklarından verdim. Ancak son fiyatları üzdü, 250 gr kahve için 120 TL fiyatları çok buldum. Alternatiflere yönelmek zorunda bıraktılar bizi.

Edit: Şimdi baktım da Trendyol'da ne alakaysa HB'ye göre daha iyi fiyatlar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mütercim Bey -- 22 Şubat 2022; 13:17:58 >
  • Bazı kahveleriniz nordic approach kahveleriyle ile aynı fiyat skalasında. Peki sizce nitelik olarak da öyleler mi? :) yine bir toptancı olan ulusal gıdanın getirdiği bazı single origin kahveleri şu dönemde sizin blend fiyatlarinizdan daha ucuza almak mümkün. Fiyat politikanızı eleştirmemek mümkün değil... elbette sebepleri vardır bir şey diyemiyorum ekonomi ortada, evet ekonomi ortada ve tüketici de kendini düşünmek zorunda...

Kahve kültürü de biraz sorunlu ülkemizde.
    Yolculuk şöyle oluyor genelde,

1- 3ü1 arada enfes
    2- Gold alacaksın en iyisi o
    3- Marketten tchibo vb öğütülmüş filtre kahve alımı ve off instant çöp aaaabi
    4- Illy lavazza falan varken tchibo ne abi yeaaa
    5- Ticari kahve satan yerli kavuruculardan taze ve öğütülmüş kahve alanlar da illy ne abi bayat bayaaatt
    6- yine ticari kahveleri bu kez çekirdek olarak alıp kendi öğütenler, demlemeden hemen önce çekeceksin abi kahveyi misss
    7- nitelikli kahvelere giriş. V60 ile demlemeler, tadım notlarına yaklaşma çabaları. Çilek, şeftali, çiçeksi vb lezzetleri keşif.
    8- daha deneysel cekirdeklere yöneliş, fermente kahveler dünyası bombastik tadım notları çikolatalı vişneli kekler, çilekli yoğurtlar :)
    9- yurtdisindan kahve almak, kawa circulor vb yerlerden alımlar :)
    10- gesha, pacamara peşinde bir ömür. Boşalan banka hesapları. 90+ dünyası. 100 gramını indirimle 500 liraya alabildim diye sevinmeceler :)
    Siz neresindesiniz bu asamalarin?

• Öncelikle herkese iyi forumlar, fiyatlar açısından birçok yorumun olduğunu, büyük firma kahvelerinin daha ucuza satıldığı ve kaliteli olduğu hakkında yorumlar gördüm. İlk olarak;
    Büyük firmalar (starbucks illy gibi) kahvelerini normalden daha koyu kavrum yaparlar ki hata payı düşsün.(kahveler koyu kavruldukça tatta tekdüzelik başlar)
    Bu firmanın kahvelerini hiç tatmadım bilmiyorum ancak nitelikli kahve kavurucuları(3. Nesil olarak geçer) kahve çekirdeklerini defalarca kez deneyerek özellikle manuel demlemelerde(v60 aeropress) en iyi sonuca ulaştırmaya çalışır ve siz kahvenizi içerken kafeinden ziyade tadım yapmış olursunuz.
    Diğer taraftan uzun süredir nitelikli kahve müşterisi olarak az çok piyasalardan haberdarım ve ciddi manada nitelikli yeşil kahve çekirdeklerinin fiyatı ABSÜRT şekilde artmış durumda.(buna şu şekilde örnek vereyim; dolar kurundaki ani artış dönemlerinde hiçbir şekilde çekirdek temin edilemiyordu)
    Özetle; hiçbir firmanın ne reklamcısı ne de kurucusuyum. Ancak nitelikli kahve kültürü ciddi anlamda pahalı, uğraş gerektiren ve zaman isteyen bir süreç. Ben genellikle v60 ile demlemeler yapıyorum ve gerçekten piyasadaki en ucuz öğütücü, dripperları kullanmama rağmen ekipmanlarımın fiyatı piyasa değeriyle 800 lira bandında. Aldığım çekirdeklerin 250 gr ortalama fiyatı ise 100 tl bandında.(kahve forumlarından toplu alımlarda bu fiyatı 75 tl civarına indiriyorum.) her ne kadar pahalı olsa da benim için bu uğraş oldukça zevkli ve tadım yaparken aldığım farklı tatlar itibariyle enfes bir uğraş.
    Bundan mütevellit yeniden söylüyorum ki a roasting lab denilen firmayla uzaktan yakından alakam yoktur kahvelerine de yorum yapmam ancak işini hakkıyla yapıyorlar ise(yukardaki arkadaş özellikle numaralandırma sistemi olarak neredesiniz diye sormuş, son 3-4 te ise) fiyatların normal olduğunu düşünüyorum. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu uğraşlar oldukça bütçe gerektirmesini asla savunmasam da durum böyle arkadaşlar. Ayrıca gerçekten kaliteli kavrum yapan yerlere örnek olarak;
    İstanbul’da null, boxx, coffee factory, montag, grizzly, kronotrop
    Ankara’da Zümrüt Karaca, tetran, coffee project gibi yerler örnek verilebilir. Kahveden en iyi sonucu almanız Filter olarak özellikle manuel demlemelerde(v60, chemex, aeropress), espresso olarak ise iyi bir espresso makinasına ya da iyi bir mokapota sahip olmanız gerektiği kanaatindeyim. Kahve demleme anlamında yeni başlayan birisiyseniz YouTube’ta james hoffmann gibi kişilerden en basit demlemelerden daha manuel demlemelere kadar bilgi alabilirsiniz. Yine de herkesin maddiyatı farklı olmakla birlikte iyi bir çekirdek ile french presste doğru demleme ile iyi bir kahve çıkartacağınızı(kahvenizi kendiniz öğütmeniz kaydıyla) , işin derinine indikçe maddiyat olarak sürekli artacağını unutmayın.
    İyi forumlar dilerim arkadaşlar. Cümlelerdeki yazım yanlışlarından dolayı kusra bakmayın.

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.