Şimdi Ara

Volvo S60 Fan Sürekli Çalışma Sorunu (Klima Sorunu) - ÇÖZÜLDÜ

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
4.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Volvo s60 2.0 t 180 beygir 2006 model arac sahibiyim.

İki gündür aracın fanının sürekli çalıştığını farkettim ama bu aracın isinmasi ile alakali degil. Sürekli çalışmanın sebebi klima ünitesi. Klima radyatoru de ayni fanin ön kısmında ve fan ile soğuyor. Ayri bir fan yok diye biliyorum.

Arizanin klimadan kaynaklandigini da obd2 cihazı ile ariza tespiti yaptığımda p0532 kodunu görünce anladım. Hatalari silince fan bir an duruyor sonra geri calismaya başlıyor. Bunun üzerine araştırıp kontrol ettigimde klima komresörünün devreye girmedigini de fark ettim.

P0532 arızası da "Klima Soğutucusu Sıvı Basınç Sensör Devre Düşük Girişi" ya ea voltaj düşük olarak geçiyor .

Bazi yerlerde klima gazı az ise de bu ariza olabilir denmis. Ayrica klima dolum yerine tornavida ile bastirin gaz basınçlı geliyorsa gaz vardir arızayı baska yerde arayin denmis. Bu yöntem aklima yatmasa da baktim basınçlı geliyor gaz. Tabi ölçmeden bilmek de zor.

Klima rölesi de sağlam, kontrol ettim.

Bana bu konuda fikir verebilecek yardımcı olabilecek kimse var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karadvt -- 12 Mart 2019; 23:24:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Diğer taraftan bu gaz basıncından kaynaklanıyor diyelim. Klimayı hic acmamama rağmen de bu arizanin olmasi mümkün mü?

• komresörün soketlerini kontrol etmedim. Ona da bakacağım.

• Klima soğutuyor mu peki?
  • nacker kullanıcısına yanıt
    Sogutmuyor. Kompresör devreye girmiyor. Kasnagı öyle duruyor.

• karadvt K kullanıcısına yanıt
    Öncelikle klima gazının basıncını ölçtürün bence. Eğer basınç yoksa çalışmaması normal. Bir diğer ihtimal de klima basınç sensörünün bozulmuş olması. Eğer ECU'ya yanlış değer gönderiyorsa korumaya alıp aktif etmiyordur kompresörü.
    Benim başıma s40'da gelmişti. Fan alakasız zamanlarda çalışıyor, arada bir kompresör devreye girmiyordu. Sensörün soketini sök-tak yaptım, düzeldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 12 Mart 2019; 2:1:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Öncelikle klima gazının basıncını ölçtürün bence. Eğer basınç yoksa çalışmaması normal. Bir diğer ihtimal de klima basınç sensörünün bozulmuş olması. Eğer ECU'ya yanlış değer gönderiyorsa korumaya alıp aktif etmiyordur kompresörü.
    Benim başıma s40'da gelmişti. Fan alakasız zamanlarda çalışıyor, arada bir kompresör devreye girmiyordu. Sensörün soketini sök-tak yaptım, düzeldi.
    Komresör soketi ve sensorlere bakacağım bugün. Videolara bakarken dikkatimi bir sey cekti.

Videonun birinde ayni model ama xc90 bir volvoya ayni yerde 3nm girisi olmasina ragmen klima gazini baska bir yerden basiyor adam. anlamadim sebebini. Demek ki dogrusu orasi.

https://youtu.be/TwqqtbiNCEE

Bir de sensorlerden birisi altta birisi de sileceklerin oradaki plastik bolmenin altinda galiba. Hatta benimki düşük basinc uyarisi veriyor. Sileceklerin oraya bakmam gerekiyor galiba. Ankara, İstanbul'da olsam adam akilli usta bulunur da Kahramanmaraş'ta zor olacak bu is. bakalım hayırlısı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karadvt -- 12 Mart 2019; 12:28:13 >

• karadvt K kullanıcısına yanıt
    Arıza kodunuzu VIDA'dan arattım, sayfayı aşağıya ekliyorum.
    Volvo S60 Fan Sürekli  Çalışma Sorunu (Klima Sorunu) - ÇÖZÜLDÜ

Büyük ihtimalle sensör arızalı, eğer sistemde kaçak yoksa. Sensörün konumunu aradım ama bir türlü bulamadım. Nette bir fotoğraf var ama doğru mu emin değilim.

Eğer bu sensörse ve erişmesi kolaysa önce soketini sök-tak yapın ve tornavida gibi bir şeyle bir kaç defa nazikçe vurun. Belki düzelir.

Ben de bulamadim sensorun yerini. Bu arada dolum yerleri 2 tane . Birisi fotoda sol altta 3nm yazan yer digeri de kirmizi işaretledigim yerde 6 nm yazıyor.

Sensörü bulursam dediğinizi yapacağım . Bu baska modeli galiba volvonun.

Sensörlerin yerini bulamayınca bahsettigim dolum yerlerine anahtarla hafiften vurdum.

Radyatorün oradaki 3 nm yazan dolum yerine vurunca fan durdu, kompresör ve klima çalışmaya basladi. Orasi biraz gevsekti. Biraz sıktım. Şimdilik çalışıyor :)

Yardımlarınız ve verdiğiniz fikirler için teşekkür ederim.

Şimdi sira geldi park sensörlerini kontrole. Araba park yardımcısı servis gerek diyor. Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Arkada 4 adet sensör var. Muhtemelen ortadakilerde sorun var. Onu da çözersem paylaşırım.

Tekrardan teşekkürler . Sağolun sayın @nacker

• Selam aleykum arkadaşlar benim arızam şöylem rüyalarıma girer oldu psikolojim bozudu 2008 model s60 2.4 d5 aracım var aracı calıştırdıgım zaman fan direk devreye giriyor devir saati 1500 de sabit kalıyor frene basıncada yavas yavas dusuyor aşagı ve klima calısmıyor hız sabitleyici devreye girmiyor gaz pedalı sensörünü cıkardım pas sökücü sıktım hava tuttum gene olmadı sorun ne olabilir ve bazen aracı stop ettigimde geri calıştırdıgımda arıza kesiliyor ama klimayı actım mı direk arıza başlıyor sorun ne olabilir cıldıracam artık

• Sitki64 S kullanıcısına yanıt

Aracı DICE cihazına bağlatmadan bir şey söylemek mümkün değil. Volvo özel servisinde arızayı okutmadan sakın kurcalatmayın araçtan anlamayan ustalara. Problem çok basit ve saçma bir yerde olabilir çünkü.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.