Şimdi Ara

Vatandaşını Düşünen Devlet (!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
2
Favori
5.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
54 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2009 ilkbaharında devlet, yine şimdiki gibi ötv indirimi yapmıştı. İndirimden önce bayiler adeta sinek avlıyordu.

O dönemde hyundai accent 1.4 manuel fiyatı almıştım, aşağı yukarı 19k idi. Mayıs, haziran, temmuz derken ağustos ayında hala indirim devam ediyorken aynı araca tam 26k fiyat verdi bayi. Her ay en az 1000 tl zam koydular araçlara. Bolca araç satmak yetmedi, vurgun yapmaya kalktılar. Devletin verdiğini vatandaştan alıp kasalarına misliyle koydular. Önemli nokta şuydu benim açımdan, devlet bunun denetimini yapıp hesap sormadı, engel olmadı.

Merakla bekliyorum, bakalım aralıkta fiyatlar ne olacak? Bunu fırsat bilip 20k indirim yaptıkları araçlara 10k zam yapacaklar! Bundan adım gibi eminim.

Hep fabrikatöre hep iş adamına hep patrona... Sanmayınki herhangi bir indirim vatandaş için yapılıyor. Gariban alamıyor diye değil, patron batmasın diye...

Ne zaman halkı merkeze alan bir yönetim göreceğiz? Avrupalı meslektaşlarımızın yüzüne bakmadığı araçlar için yıllarımızı veriyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• gel kardeş danimarka çok güzel.
    yolsuzluk, kriz, trafik kavgasını bırak yerlerde çöp bile yok.
    sadece soğuk ve insanlar fazla yapılı.
  • Vatandaş kendini düşünüyor mu ki ? Vatandaşı düşünmeyin artık bırakın vatandaş kendini düşünsün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: a3l4i

gel kardeş danimarka çok güzel.
    o soğuğa kurban olayım
  • 2009 da accent era almıştık 1.6 benzinli select 25 bin e. Otomatik klima filan vardı donanım yönünden çok zengindi. Sonra fiyatlar arttı. Aracı 26 ya sattık 2013 sonunda. Şimdi ise 2.el temizleri 30-35 civarı isteniyor.

opel astra'yada baktık bide o zaman. Fiyat almıştık daha önceden ama, üstünden çok zaman geçmeden almaya gittik zam geldi dediler almaktan vazgeçmiştik. Nasip hyundai ' ye imiş.

fiyatlar o zamana dönse keşke
  • a3l4i kullanıcısına yanıt
    Kan du prata svenska?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Düşünen demedim düşüren dedim

• quote:

nasıl geliyoruz ? arkalı önlü kimlik fotokopisi yeter mi
  • Evet, şuan yapılan patron batmasın diye, doğru ama sadece vatandaşı merkeze alma işi de olamaz. Devlet her kesimi düşünmeli. Patron batarsa doğrudan yada dolaylı o patrona çalışan da batar.

• 2009 da ötv indirimi ile megan expression 1.6 110hp benzinli manuel 31.750 TL almıştık hiç unutmam.

Arabada:

Çelik jant

Far

Otomatik klima

Otomatik far vardı zamanına göre dolu bir araçtı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adana01_689 -- 18 Kasım 2018; 23:53:43 >
  • Winter Is Coming kullanıcısına yanıt
    temiz bir sicil
    mesleki yeterlilik (lisans diploma)

oturma ve çalışma izni, vize v.s. biraz zor ve uzun ama gerisi kolay.
  • Leon FR kullanıcısına yanıt
    god morgon dan ileri gidemedim :(
    bu yazdıgınızı da zaten translateden cevirdim
    ingilizceniz varsa abartısız dağ başındaki köylü bile anlıyor sadece aksanları kaba.
  • Aradan 10 sene geçti ve sıcak para gelişmekte olan ülkelerden çıkıp gelişmiş ülkelere göç etti. Bu saatten sonra eskisi gibi indirim beklemeyin.

• quote:

temiz bir sicil
    mesleki yeterlilik (lisans diploma)

oturma ve çalışma izni, vize v.s. biraz zor ve uzun ama gerisi kolay.
    ilk 2si var sonraki adımlar ne ?
  • Winter Is Coming kullanıcısına yanıt
    http://tyrkiet.um.dk/tr/vize-ve-oturum/
    https://www.nyidanmark.dk/en-GB/You-want-to-apply/Work
    http://www.danimarkakultur.com/danimarkakultur/danimarkaya-gelmek/kalici-oturum/

giderken ben bu kaynakları kullanmıştım, işe yaradılar hepsi güncel.

• Bu arada refah seviyesi ve yaşam standartları konusunda kıyas kabul etmez ama sıfır araç vergilerinde Türkiye ile boy ölçüşebilecek tek AB ülkesi bildiğim kadarıyla Danimarka. Kol gibi vergi var ilginç şekilde adamlarda.

• quote:

Hocam kızları nasıl?

• quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Bu arada refah seviyesi ve yaşam standartları konusunda kıyas kabul etmez ama sıfır araç vergilerinde Türkiye ile boy ölçüşebilecek tek AB ülkesi bildiğim kadarıyla Danimarka. Kol gibi vergi var ilginç şekilde adamlarda.
    Co2 emisyonunu azaltmak içindir. Daha az araç satılsın daha az emisyon olsun millet toplu taşıma kullansın diye. Yani bir Avrupa ülkesi böyle düşünür bence.

• 2002 yılında otomobilde ÖTV oranları aşağıdaki gibiydi:

1600 cc ve aşağısı %27,
    1601-2000 cc %46,
    2001 cc ve üzeri %50

Şimdi %15 ÖTV indirimli oranlar;

Vatandaşını Düşünen Devlet (!)

ÖTV indirimi ile birlikte bile devraldığı dönemden daha yüksek ÖTV uyguluyor akepe hükümeti.
    ÖTV'yi matraha katıp bundan bir de KDV alınması ise şark kurnazlığı resmen.
  • Bunun yönetimle değil serbest piyasa ekonomisi ve kapitalist düzen ile ilgisi var. İsteyen istediği fiyata satar, işine gelmeyen almaz. Bu Özal zamanından beri böyle. 2002’den beri dövizi bile serbest piyasa belirliyor. Zaten öyle olmasaydı paramız 2001’de olduğu gibi 1 gecede devalue edilirdi. Ama kurbağayı yavaş yavaş pişirince her şey dört dörtlük. Anlayana... Konumuza dönersek, bugün bakanlığın çıkıp şu şu ürünlerde fiyat artışı tespit ettik, nedenini firmaya sorduk demesinin malum ekonomi modelinde hiçbir anlamı yok. Firma ne desin? Gözümüzü para hırsı büyüdü, ondan yaptık mı desin?! Bir cevap verecekler kılıfına uydurup, devlet de göstermelik alakasız bir kanun yönetmelik maddesinden bir ceza ile geçiştirecek. Çünkü regüle edilmeyen ürünlerde kimse kimseye çıkıp sen bu malı bu fiyattan satamazsın diyemez. Fiyatı arz ve talep belirler.

Şu gözünüzü açın artık. Bilmiyorsanız da azıcık açıp okuyun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cormen -- 19 Kasım 2018; 18:51:35 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.