Şimdi Ara

Vanilla Sky Anlayan var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
26.520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vanilla sky ı yeni izledim ve anlayamiyorum bende mi bisey var yoksa filmden mi kaynaklaniyor karar veremedim Anlatabilecek biri varmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Swiny -- 11 Kasım 2007; 21:23:04 >

• biraz karışık bi film çok dikkatli izlemediysen anlamamış olman normal
  • Spoiler:

Çok fazla hatırlamıyorum ama sanal yaşam diye bişey vardı.Kız adamı terkettiğinde gerçek hayata küsüp gidip
    sanal yaşama girmiştir.Akabinde bu yaşam içerisinde kızla beraber olup çok mutlu olması gerekirken beyninin azizliğine uğrar ve bu sanal yaşam onun için kabusa dönüşür.Böyle bişeyler işte

Spoiler
  • ya özgür sen bu yazıyı biz okumayalim diyemi böle beyaz yazdın.bu aradada filmi bende hatırladım.adamın hayatı sanaldı.sonradan öğreniyodu.gercek hayatta bi sebepten bunalima girip insanlara sanal yaşam vaad eden bi şirketle anlaşiyodu.sonrası adamın yasantısı sanal oluyodu.falan filan.epey zaman gecti üstünden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olağan_şüpheli -- 28 Kasım 2010; 19:56:57 >
  • bende filmi yaklaşık 4-5 yıl önce izlemiştim. Filmle ilgili tek hatırladığım, hiç bir şey anlamadığım
  • Hayatımda çok büyük öneme sahip 2-3 filmden biridir...Sinemada 3 kere izledim( anlamadığımdan değil çok beğendiğim için yanlış anlaşılmasın.)

çok orjinal bir hikaye si var filmin...sahneler karışık konduğu için anlamakta zorluk çekilebilir sadece...bütün olarak düşünün izledikten sonra zaten anlamakta sorun kalmıycak...
  • quote:

Orjinalden alıntı: popeye85

ya özgür sen bu yazıyı biz okumayalim diyemi böle beyaz yazdın.bu aradada filmi bende hatırladım.adamın hayatı sanaldı.sonradan öğreniyodu.gercek hayatta bi sebepten bunalima girip insanlara sanal yaşam vaad eden bi şirketle anlaşiyodu.sonrası adamın yasantısı sanal oluyodu.falan filan.epey zaman gecti üstünden.

Hocam filmi izlemeyenler olabilir diye spoiler koydum üzerini mouse la seçersen okuyabilirsin
  • Film aslında orjinal bir senaryoya sahip değil (bunun nedeni tekrar çevrim olduğu için orjinali yine cruz'un oynadığı open your eyes filmi) filmi anlamayanlar için yada daha muhteşemini isteyenhttp://www.imdb.com/title/tt0125659/ şunu izleyebilir.....
  • Film mükemmel fakat "şeytan üçgeni" nden sonra anlamadığım 2. film.
    arkadaşlar filmi ben 3 kere izledim tam olarak anlamadım fakat internette arattırdım ve okuduklarım ikna etti beni. okuduklarıma göre filmin konusu şöyle:
    Zengin biri olan david yatak arkadaşı sarışın kızla(culi) takılırken doğum gününde en yakın arkadaşı kumral bi kız(sofya) getirir. david bu kıza aşık olur kız da ona aşık olur. fakat sarışın kız da davide aşıktır ve kendi arabsıyla davidle birlikte kaza yaparlar. sarışın kız ölür. david in ise yüzü parçalanır.sonra kumral kızdan ve en yakın arkadaşından soğuk davranı davide veya davide öyle gelir. aslında rüya kısmı diskodan sonraki sabah kumral kız uyandırınca başlıyo.gerçek hayatta ise diskodan sonra o kızla hiç buluşmuyo, şirketini büyütüyo fakat çok bunalıma giriyo ve "uyanık rüya" şirketiyle anlaşma imzalıyo ve intihar ediyo. arkadaşı da 3 günlük anma töreni gibi bişeyler yapıyo onun evinde ve kumral kız o zaman geliyo aylar sonra onun evine üzülüyo ağlıyo fakat artık geç.rüya kısmında ise olaylar çok karışıyo. gerçekde olmuş olaylarla hayalleri yani rüyayı karıştırıyo. bi kumral kızı bi sarışın kızı görmesinin, kötü olaylar olmasının nedeni rüyadan rüyaya geçmesi, kabuslar görmesidir.Filmin sonuna doğru büyük binanın asansöründeki teknik elemanın anlattıkları ise david intihar ettikten sonra olan gerçekler yani david yaşamamış ancak "uyanık rüya" şirketi rüyadaki davide bunları anlatıyo ve haberdar oluyo. filmin sonunda da uyanmak istediğini söylüyo ve uyandırıyolar(uyanık rüya şirketi tarafından) fakat 150 yıl sonrasında burada bitiyo film.

• nesini anlamadın ki
  • Resmen 3 yıllık hort olmuş
  • Çok iyi filmdi.O kadar da anlaşılmayacak bir film değil.İzlerken anlamayabilirsin ama sonunu dikkatle izlersen parçalar yerine oturur.
  • Repo Men izlemeyenler tıklamasın:

Repo Men'i bu filme benzettim. Benzerlikler taşıyor.
  • daha izlemedım ama tamamen anlasılması en zor film bence Memento dur

• Rüya kısmının;David-Sofia ve David'in arkadaşıyla beraber bardan çıkıp,kaldırıma elinde maskesiyle düşüp kaldıktan sonra başladığını bil gerisi gelir.
    David yüzü parçalandığı için bunalıma girip kendini işe veriyor ama arkadaşlarından da soğuyo o sırada.Şu Lucid Dreaming şirketiyle anlaşıyor ve o gece bardan çıktıktan sonra kaldırımda yığılıp kalıyor.Aslında sabah olduğunda kalkıp eve gidiyor tek başına.Eve gidince de intihar ediyo zaten.Sonra şirket bunu alıyo ve sanal dünyaya aktarıyo.
    David'in son bi kaç saatlik hafızası siliniyo ve sanal dünyada o yığıldığı kaldırımda uyanıyo.Onu ordan alıp götüren kişide aşık olduğu kadın : Sofia.İşte rüya bu kısımda başlamış oluyo...
    Daha sonra sanal dünyada işler ters gidiyo ve Julie ile Sofia'yı karıştırıyo.Sofia'yla sevişirken onu Julie olarak görüyo falan ve kızı yatakta yastıkla boğuyo.Daha sonra yine rüyasında yakalanıyo Julie'yi öldürmekten ve şu sorgu sahnelerini görüyoruz.
    (Şu yüzünde maskeyle mahkum olarak bi odada tek bi polis ve bi sorgu memuruyla olduğu sahneler)
    Tüm bunlar David'in hayalgücünün eseri.Sonra işler ters gittiği için şu asansördeki adam olaya dahil oluyo:Teknik Destek.
    Tüm olan biteni anlatıyo ve o binanın çatısındayken gösteriyo herşeyi.
    Seçenekleri sunuyo;ya atlarsın binadan uyanırsın,ya da bu sanal gerçekliğe devam edersin diye.Ancak David uzun yıllardır rüyada olduğu için sahip olduğu tüm malvarlığı 0a yaklaşmış durumda.
    David atlamayı seçiyo ve atlıyo.Sonra da filmin son sahnesi; David'in gözleri görünüyo ve arkadan Sofia'nın sesi : OPEN YOUR EYES...

• geçenlerde de anlaşılması en zor film seçilmişti bir şirket tarafından ama dikkatle izlendiğinde anlaşılmayacak bir yanı yoktu filmin. yani izlerken neresi rüya neresi gerçek kafa karışıyor gerçekten ama filmin sonunda açıklığa kavuşuyor her şey.

cameron crowe sağolsun film en sağlam soundtrack albümlerden birisine sahiptir. özellikle solsbury hill şarkısına bayılıyorum.

• bende hiçbir şey anlayamadım açıkçası
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilm-i yorum

Rüya kısmının;David-Sofia ve David'in arkadaşıyla beraber bardan çıkıp,kaldırıma elinde maskesiyle düşüp kaldıktan sonra başladığını bil gerisi gelir.
    David yüzü parçalandığı için bunalıma girip kendini işe veriyor ama arkadaşlarından da soğuyo o sırada.Şu Lucid Dreaming şirketiyle anlaşıyor ve o gece bardan çıktıktan sonra kaldırımda yığılıp kalıyor.Aslında sabah olduğunda kalkıp eve gidiyor tek başına.Eve gidince de intihar ediyo zaten.Sonra şirket bunu alıyo ve sanal dünyaya aktarıyo.
    David'in son bi kaç saatlik hafızası siliniyo ve sanal dünyada o yığıldığı kaldırımda uyanıyo.Onu ordan alıp götüren kişide aşık olduğu kadın : Sofia.İşte rüya bu kısımda başlamış oluyo...
    Daha sonra sanal dünyada işler ters gidiyo ve Julie ile Sofia'yı karıştırıyo.Sofia'yla sevişirken onu Julie olarak görüyo falan ve kızı yatakta yastıkla boğuyo.Daha sonra yine rüyasında yakalanıyo Julie'yi öldürmekten ve şu sorgu sahnelerini görüyoruz.
    (Şu yüzünde maskeyle mahkum olarak bi odada tek bi polis ve bi sorgu memuruyla olduğu sahneler)
    Tüm bunlar David'in hayalgücünün eseri.Sonra işler ters gittiği için şu asansördeki adam olaya dahil oluyo:Teknik Destek.
    Tüm olan biteni anlatıyo ve o binanın çatısındayken gösteriyo herşeyi.
    Seçenekleri sunuyo;ya atlarsın binadan uyanırsın,ya da bu sanal gerçekliğe devam edersin diye.Ancak David uzun yıllardır rüyada olduğu için sahip olduğu tüm malvarlığı 0a yaklaşmış durumda.
    David atlamayı seçiyo ve atlıyo.Sonra da filmin son sahnesi; David'in gözleri görünüyo ve arkadan Sofia'nın sesi : OPEN YOUR EYES...

arkadaşım sağol yazdıkların için..ama ben tam buraya kadar anladım filmi..:) ama benim kafamı karıştıran olay sırf şu idi senelerdir de bunun çetrefilini çözemedim....

ya atlarsın binadan uyanırsın,ya da bu sanal gerçekliğe devam edersin !!!

iyi güzel hoş....bu adam bu rüya'yı öldükten sonra görüyor değil mi ? eğer öldükten sonra görüyorsa nasıl filmin sonunda uyanıyor gözlerini açıyor?? hani ölmüştü bu adam da şirket bu adamın cesedini alıp sanal aleme sokmuştu ?? şimdi bu abimiz öldüyse öldükten sonra 150 yıl geçtiyse nasıl oluyorda bu asansördeki adam şirketin battı 0'ı tükettin hala uyanmak istiyorsun diye soruyor?? işin can noktası burası zaten...bu abimiz intihar edip öldü değil mi ?? bu sanal rüya'yı yapan adamlar bu abimizi tekrar mı yaşatıyorlar isteğe göre ? yani ben binadan atladım rüya istemiyorum diyip uyandırıyorlar mı ? :)) senelerdir bu kısımda takılıyım ben arkadaş yaw:)

• quote:

Orijinalden alıntı: xenith35

bende filmi yaklaşık 4-5 yıl önce izlemiştim. Filmle ilgili tek hatırladığım, hiç bir şey anlamadığım

• Filmin orijinal versiyonu daha kalitelidir, tavsiye ederim.

http://www.imdb.com/title/tt0125659/
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.