Şimdi Ara

///\\\ VAIO F SERİSİ FAN CLUB- 2010 ///\\\ (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.264
Cevap
13
Favori
226.795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aksine Windows surumu etkilemez demek istemistim. Bendeki driverlar US sitesinden, bazilarinin boyutlari farkli ama sonucta ayni surum driverlar.
  • @AX6, sizin Sony'in modeli tam olarak nedir? Driver ların linkini verirmisiniz... Ekran kartı Vaio Premium Display olmayanlarda nasıl bir fark oluyor eya sizinki de Avrupa daki ekranlar gibi mi? Birkaç Amerikan driverlarına baktım sürümleri aynı boyut farklılığı dil dosyalarından diye düşünmekteyim...

Merak etim sizin kullandıınız driverların tamamını denemek istiyorum...

Driverlar ile performans değişikliği olur ama RAM ve İŞLEMCİ için driver gerekmiyor ve neden farklı olmakta... Bende bile farklı olmakta... Acaba arkaplanda çalışan programlar işlemci ve ram testini etkileyebileceğini düşünmekteyim...

Ayrıca ekran tazeleme hızı 60 değil sürekli 59 da kalmakta Yani 59 Hz ! 60 lık olanı var ama bir türlü seçilemiyor ... Nvidia için yapılmış bir program ile bazı ayarları değiştirebilmekteyim hatta tazeleme hızı 60 bile yapabiliyorum ama o programdan çıkarken tekrardan 60 Hz 59Hz e düşmekte!... Sony 330M modelli ekran kartında refresh rate i en fazla 59 Hz olarak seçilmesine izin veriyor! Halbuki LCD monitör donanımsal olarak zaten 60 Hz desteklemekte... Amerikan sürümlerinde Nvidia nın kendi ayarlarında refresh rate 60 mı acaba? ...

Kullandığım ince ayar programı da şurdan indirebilirsiniz :

http://nvtweak.laptopvideo2go.com/

Şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart1978 -- 6 Mart 2010; 17:41:25 >

• Modeli VPCF1190X veya VPCF119FX olarak bakabilirsiniz. Driverların linki:http://esupport.sony.com/US/perl/swu-list.pl?mdl=VPCF119FX
    Driverlardaki boyut farklılığının sebebi dil destekleri; Amerikan sürümlerinde sadece İngilizce, Fransızca ve İspanyolca desteği var.

Benimkinin ekranı da Vaio Premium Display ve ben 60Hz seçebiliyorum ama tekrar 59Hz'e düşüp düşmediğine dikkat etmemiştim. Emin olmak için eve gittiğimde tekrar kontrol edip ilerleyen saatlerde bildiririm.

İşlemcideki puan farkı için net birşey söylemek zor ama belleklerdeki puan farkının sebebi marka farklılığı da olabilir; bendeki modüllerin markası Hynix.

Ayrıca diğer konularda da aynı donanıma sahip modellerin Windows puanları arasında farklılıklar var. Fark da küçük olunca bence çok fazla önemsenecek birşey değil.

• Bendeki RAM ler herikisi de Samsung .. Sony 4 GB tek modül RAMler için Samsung kullandığıın bilmekteyim... Birçok forum ve testlerde böyle. Sizinkisi 2 GB lık RAM imn markası Samsung değil... Yoksa sizde 2 tane 2 GB lık RAM mi vardı?

Ram kontrolü için illa bilgisayarı açmaya gerek yok. Belki bilirsiniz işlemci, RAM ekran kartı anakartı BIOS vs.. ayrıntılı bilgi veren programla daha kolay öğrenebilirsiniz . İşte kullandığım program CPU-Z resmi sitesi :

http://www.cpuid.com/cpuz.php

Bu bendeki RAM in fotoğrafı (aynısıdır) :

///\\\ VAIO F SERİSİ FAN CLUB- 2010 ///\\\

• Refresh rate'i Windowsun ayarlarindan ya da Nvidia denetim masasindan 60Hz'e ayarladigimda 59Hz'e geri donuyordu. NVtray>Hardware>Screen Resolution altindan 1920x1080 @ 60Hz sectikten sonra hem Windows hem de Nvidia denetim masasi 60Hz olarak gostermeye basladi. Sonra NVTray'i kaldirip yeniden baslattim, 59Hz'e geri dondu. Sanirim surucu kaynakli bir durum.
  • Evet sorun ekran kartı SÜRÜCÜSÜYLE alakalı olduğu anlaşılıyor ...

Modifiye edilmiş 330M driver ları olsa.. Biraz erken ama kesin 1-2 ay içinde birileri çıkartır... Zaten Sony Nvidia nın birçok özelliklerin kapamış...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart1978 -- 6 Mart 2010; 22:03:27 >
  • http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=464372&page=25
    sanıyorum sony fan sesini bir problem olarak kabul etmiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: onno92

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=464372&page=25

Evet... Resmi olarak fan sorunu hakkında Sony in sitesinde herhangi bir duyuru yok yüksek ihtimalle fan sesi genel bir sorun değil gibi yada sesiz sedasız bu sorunu halletmeye çalışacaklar tıpkı eski dizüstüm Lenovo nun tek bir modelindeki anakartı arızası gibi Sony de fan sesini halledecek gibi... Bahsedilen yazı Alman sitesi ve Almanya da fan değişimi yapılıyormuş.

Fan sesi yüksek olanlar Türkiye de servise gitmeli.. Umarım yeni fanlar stoklarında vardır... Ben Pazartesi servisi arayacağım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart1978 -- 6 Mart 2010; 23:27:24 >

• Fan problemi olanlar endişelenmesin, daha önce FZ ve BX serilerinde de benzer sorunlar yaşanmıştı. Eğer yazılımsal ise (BX Serisindeki gibi) BIOS ve Driver güncellemesi yakında yayınlanır. Eğer donanımsal ise (FZ Serisindeki gibi) servis ankart değişimine kadar gerekli herşeyi zaten yapar. Müsterih olun
  • şu fan sorununu halletseler hemen alıcam bir tane :D

gerçi halletmeseler de alıcam gibi.

bu arada fan sesini merak edenler

http://www.youtube.com/watch?v=UEvJCu06cg8 videonun 7:45 dakikasından itibaren izleyebilirler.
  • Slm f serisi kullanicilari.Bende bir f serisi sahibi olaraktan fan sesi problemi yasamaktayim ama cok fazla bir ses yok.Ama olmamasi gereken bir durum.Bu yuzden garantiye yolliyacagim makinami.Suan hp notebook um serviste onun gelmesini bekliyorum maksat pcsiz kalmayim diye.Almanyada servise yollicagim.Bir arkadas yukarda yazmis fan degistirme durumu oluyormus diye burda.Yolladigim zaman sonuclarini sizinlede paylasicam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xfacts
    quote:

Orijinalden alıntı: onno92

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=464372&page=25

Evet... Resmi olarak fan sorunu hakkında Sony in sitesinde herhangi bir duyuru yok yüksek ihtimalle fan sesi genel bir sorun değil gibi yada sesiz sedasız bu sorunu halletmeye çalışacaklar tıpkı eski dizüstüm Lenovo nun tek bir modelindeki anakartı arızası gibi Sony de fan sesini halledecek gibi... Bahsedilen yazı Alman sitesi ve Almanya da fan değişimi yapılıyormuş.

Fan sesi yüksek olanlar Türkiye de servise gitmeli.. Umarım yeni fanlar stoklarında vardır... Ben Pazartesi servisi arayacağım...

Hollanda :)

• Öneml olan F serisi için yedek parçanın gelip gelmediğidir.. Sonuçta F serisi yeni model. Umarım F serisi için yedek parçalar gelmiştir.. Yarın servisi arayacağım fan dışında birde mikrofonla alakalı yüksek frekans vızıltı soruınu Realtek ses driver güncellemesi ile tam giderilemedi... Donanımsal bir sorun yazılımsal olarak örtülemez diye düşünmekteyim.. Driver güncellemesi ile yapılan şey çürük diş için ağrı kesici vermek gibi ama sonuçta ağrı kesici çürük düşleri yok etmiyor... Birkaç forum sitesinde de Sony hem FAN sesi hemde mikrofonla alakalı yüksek ses frekansının donanımsal problem olarak kabul edip yeni modelleri çıkartığı ifade edilmektedir...

İstanbul Bilişm'den F serisi satın alanlar İstanbul Bilişim'in GREY GARANTİLİ hizmetiyle işleri çok zor gibi... Sony F serisi için 2 farklı sorunu birçok ülkede tespit edilmiş ve arızalı parçalar değişikliği de yapıldığını hatırlanırsa umarım Sony Eurasia yetkili servislerinde sorun çıkmaz ...

@onno92, evet Hollanda olacak :)

• Sony Eurasia garantisi altında yetkili servislerin listesini nerden bulabilirim (İstanbul Avrupa yakası için)

Şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cankatg

Arkadaslar,

Sony VPCF11S1E

ile

Sony VPCF11Z1E

arasindaki fark sadece RAM farki midir ? Z1E, yaklasik 600 TL daha pahali, gorunum ve donanim olarak baska farklar var mi ?
    Acil yardimci olursaniz cok sevinirim...

Ram + Blu Ray yazma özelliği...
    Ram ı artırmak istediğinde +500 TL sadece ram parası alınıyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: xfacts

Sony Eurasia garantisi altında yetkili servislerin listesini nerden bulabilirim (İstanbul Avrupa yakası için)

Şimdiden teşekkürler...

Ben gecenlerde Fatih te bır yere gıttım. Yetkili servis. Şarj cihazından sorun yasadım ve 30 dkk ıcınde yenısı ıle degıstırdıler.
    Cihan elektronik.www.cihanelektronik.com.tr adresınden yardımcı olurlar. Zaten Avrupa yakasındakı tek yetkılı servıs dıye bılıyorum cunkıwww.sony.com.tr den buraya yonlendırıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carpediem -- 7 Mart 2010; 14:17:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SukSuk

quote:

Orijinalden alıntı: cankatg

Arkadaslar,

Sony VPCF11S1E

ile

Sony VPCF11Z1E

arasindaki fark sadece RAM farki midir ? Z1E, yaklasik 600 TL daha pahali, gorunum ve donanim olarak baska farklar var mi ?
    Acil yardimci olursaniz cok sevinirim...

Ram + Blu Ray yazma özelliği...
    Ram ı artırmak istediğinde +500 TL sadece ram parası alınıyor...

Ram icin 4 gb lik çift modül takıldığ için bu kadar pahali oluyor, bilmeyenlerin kafası karışmasın :) 6 gb ise 4+2 olduğu icinde ilerde
    fiyatlar düşünce kolaylık sağlayacak.
  • Bu arada bugün electro world-capacity sony center- galleria sony center'a gittim modeli incelemeye, electroworld de fw vardı teshirde, öbürlerinde de sadece m1e vardı ve ekranını beğenmediğimi söyleyebilirim. Fiyat politikası da enteresandı, galleria da S1e modeli peşin 2940 tl iken capacity de 3350 gibi bi fiyat söylediler, bende hemen gösterdim internetten hepsisony.com u :D
  • DHF34,
    Ben şuan gri FW modelini kullanıyorum:

Göz aşinalığından olsa gerek aynı senin gibi F serisinde de siyah yerine gri kasa daha çekici geldi:

Bir de amerikan modellerde olan klavye aydınlatması da çok hoş duruyor:

(Siyah kasa klavye aydınlatma)

(Gri kasa klavye aydınlatma)

Anladığım kadarıyla Türkiye'de en düşük model haricinde (VPCF11M1E/H) gri kasa yok. Bu yüzden ve klavye aydınlatma özelliği için ben de amerikan modelini tercih edicem gibi.
    Sony Türkiye sitesinde olan VPCF11Z1E/BI , VPCF11S1E/B ve VPCF11M1E/H isimli 3 model dışında model gelicek mi Türkiye'ye acaba? Amerikan modelinde tek çekincem Türkçe klavye olmaması alışkanlık açısından sorun olur mu acaba? Siz nasıl hallettiniz etiket ile mi yoksa olduğu gibi bıraktınız mı?

quote:

Orijinalden alıntı: DHF34

f serisini ocak ayından bu yana takip ediyorum. sony styledan baktığımda gri rengine hayran kaldım ama türkiyeye bu modelin sadece i5 işlemcili olarak gelmiş olması nedeniyle amerikadan sipariş verdim 1 hafta içinde makine elime geçmiş olucak. VPCF11Z1E/BI modelinden farklı olarak üzerine blu-ray yazıcı ekledim ve 3.100tl ye mal oldu bana. benim gibi görünüme takmış kişiler peşin ödeme imkanı varsa eğer bence amerikayı düşünmeli. sanırım türkiye modellerinde klavye aydınlatması yok 25 dolarlık bir şeyi neden esirgemişler anlamak mümkün değil birde transfer jet desteği var mı o konuda bir şey söylenmemiş onu merak ettim. mikrofondan gelen ses sorunu da 2. parti üretimde giderildi diye biliyorum. yeni alacak olan kişiler buna dikkat ederse kafaları rahat olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desy -- 7 Mart 2010; 16:38:26 >

• Ekran kalitesi ve diğer donanımsal özelliklere bakılacak olursa F serisinin en düşük modeli olan VPCF11M1E/H her açidan vasat...

Sony fiyatlarında bu kadar farklılık olması pek normal değil... Önceki sayfalarda tüm Sony Mağzaların adresi ve telefonlarını verdim... İnternetten de kendi siteleri olabilir.. O yüzden F serisi alacaklar en düşük modeli hiç tavsiye etmiyorum... Özellikle ekran kalitesi açısından...

Nakit ödeme imkanı olacaklar: Yetkili Sony Shop ları tek tek telefonla arayıp nakitte indirim var mı yok mu diye sorun... Ben aradım. İnternet sitelerinde belirtilen fiyattan %5 indirimli aldım...

Renk Profili orjinal Vaio Premium Display olanlar içindir... FW serisi veya Ekran kalitesi vasat olan VPCF11M1E/H için uygun olmayabilir.. FW sahipleri de deneyebilir...

Bu ICC profili OEM Windows 7 yükleyenler içindir... Renk kalibrasyonu orjinal haline dönmesi için gereklidir... Bu profil herhangi bir Sony driver larında veya internette bulunamaz...

mediafire linki beklemeden indirebilirsiniz... Boyut 2-3 kb ...

http://www.mediafire.com/file/owd5dnokzj4/VAIO display profile_22838_04.icc

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart1978 -- 7 Mart 2010; 19:42:17 >

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.