Şimdi Ara

V40 - YARDIM LÜTFEN

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Merhaba arkadaşlar. V40 almayı düşünüyorum. Gerek forumlar gerek inceleme videolarına baktım ama bazı sorularıma cevap bulanıyorum. Lütfen kullanıcıları bana V40 için bilgi verebilir mi?

İ20 ile takla atıp pert ettim. O yüzden yeni araç bakıyorum. Hayalim v40. Hız ve performams öyle şekille pek işim yok ama güvenli bir araç olduğu için istiyorum ve tipini seviyorum. Bütçem 150.000-170.000 arasında baktığımda 2014-2015 model bulabildim hep düşük KM. Model yükseltemem cevapları o şekilde verebilirseniz sevinirim. VE MUTLAKA OTOMATİK ALMAK ZORUNDAYIM.

1) V40 ların kronik bir sorunu varmı?
    2) LPG ilan hiç görmedim sanırım takılmıyor. O yüzden dizel almayı düşünüyorum benzin çok yakar diye. Dizel ortalama yakıtı nedir? Yada neden LPG takılmıyor? LPG oluyorsa benzinli alabilirim.
    3) Paket sıralaması Premium - Advence - R Desing olarak gidiyo herhalde. R Desing bakıyorum hep. Advence ile R Desing arasında ne fark var acaba tam anlayamadım.
    4) Birde V40cc diye bir seçenek var. Allah aşkına bu V40cc ile V40 arasındaki fark nedir? Dış ve ölçüler sanırım aynı çözemedim.V40cc sanırım daha ucuz sebebi nedir? Yada ben yanılıyorum.
    5) Araç takip ve Otomatik frenleme bu 2 özellik V40 R Desing ve V40cc Advence de mevcut mu?
    6) Tabela tanıma hangi pakette var acaba?
    7) Kör nokta uyarısı gördüm bi inceleme videosunda ama ilanların hiç birinde yoktu. Sonradan serviste taktıran varsa kaça takılıyo acaba?
    8) Bakım aralıkları nedir 15.000 mi?
    9) Yedek parça sıkıntısı oluyor mu? Pahalı mı yani piyasası?
    10) Bu arabaların motoru ford motor diyorlar doğrumudur? Birde otomatik şanzımanda sorun olan varmı DSG otomatik olan model varmı?
    11) Kullanıcı olarak sizin için artıları ve eksileri nelerdir. Bunları yazarken hangi paket kullandığınızıda yazarsanız sevinirim.

Şimdiden hepinizden Allah razı olsun. Hayırlı günler dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanhuseyinkuru -- 5 Nisan 2020; 19:38:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Selamlar yardımcı olayım.

2017/2018 Volvo R-Design V40 sahibiyim. Yaklaşık 2 yıldır bende. 25k kmde.

2017 ruhsatta yazan, volvo bana 2018 dedi alırken. Akgün otomotivden almıştım. Doğru yalan bilemiyorum.

1-) Kronik sorun okumadım, kendim de rastlamadım henüz.Bunu söyleyecek kadar bilgili de değilim. Bu ara son servisten sonra camları kapatırken röle sesi geliyor hafiften. Bilemiyorum belki hep vardı.
    2-) Son kasalar benzinli. Dizel yok. Makyajsız almanız lazım. Ben sakin kullandığımda her gün 20km gidiş 20km geliş kullanıyorum, trafiğe de takılıyorum 7-8 litre 100km de yakıyor. Çok fazla dur kalk arttırıyor, güçlü ve ağır bir araba fazla gaza basarsanız artıyor. 10-11 görebilirsiniz. Ben aşırı sakinim.
    3-) Premium makyajdan önceki araçlar içindi sanırım, s60 larda falan da var. Momentum, inscrption, r-design diye gidiyor. R-Design en dolusu diyemeyiz ama. Mesela bende kör nokta uyarı sistemi ve adaptif hız sabitleyici yok. Sonradan takılmıyormuş sormuştum.
    4-)CC olan Cross Country, Daha yüksek. Teknik detaylarda fark yok diye biliyorum. İşin ehlileri aydınlatırlar. Daha yüksek ve kaplamalarda cc yazıları var.
    5-) Oto fren city safe var bende ama araç takip yok. Peugeot 3008 gtline + nappa kullanmıştım. Hacizle gitmişti maalesef. Onda vardı hepsi. Araç ve şerit takip beni mutlu etmemişti açıkcası. Belki uzun yolda mantıklıdır. Şeritin üzerine gelene kadar yola sokmadıktan sonra bi anlamı yok. Keza sanırım yeni Volvolarda bunu halletmişlerdi incelemelerde görmüştüm.

City Safe çok iyi çalışıyor. Bazen korkutuyor da. Mesafe olmasına rağmen algoritma işi garantiye alıyor. Bende hep açık.
    6-) Tabela tanıma bende yok.
    7-) Blis kör nokta uyarı sistemi bende yok. Çok elzem olduğunu düşünmüyorum ama volvonun aynalarında büyük büyük parlıyor bunlar. Mercedeslerde de öyle. Peugeotta nokta kadardı mesela. Aynaya odaklanamazsanız göremiyordunuz. Sonradan takılmıyormuş sormuştum.
    8-) Ben çok sık kullanmadığım için yılda bir zorunlu zaten. 15K da bir de km bazında olması lazım.
    9-) Aracım garantide olduğu için dışarıya hiç götürmedim zaten 25k da daha. Aktif olarak motosiklette kullanıyorum. Çok şükür Allah'a kazamız belamız, parça arayışımız olmadı. Bi arkadan vurmuşlardı onda da çizik dahi yoktu.
    10-) 1.5 motor. Ford Volvo ortak motoru diye biliyorum. DSG gibi bir şanzıman yok. GearTronik şanzıman var. Ben sorun okumadım. Benzinli araç zaten.
    11-) Ben çok memnumun araçtan. hızlanması güzel, güvenilir hissiyatı güzel. Aracımda harita uygulaması ve geri görüş kamerası yok. Uğraşmadım da. Önlü arkalı park halinde kayıt yapabilen kamera taktım. Telefondan da harita uygulamasını açıyorum. Ekstra masraf yok. Otomatik park var. Kendime güvensem de bazı yerlere gerçekten çok güzel giriyor araç. Korkuttuğu oldu ama çarptığına şahit olmadım.

Araç yolda kendini far sistemi de dahil farkettiriyor. Bu sınıfta bir çok kişinin aklına gelmiş bir araç. Sakin kullanırsanız da öyle üzecek bir yakıt yakmıyor. Arkadaşım clio benzinli düz vites kiralamıştı 2019, daha rodajı tamamlanmamıştı gerçi ama 8 litre yakıyordu. Volvo da 9 yaksın. Servis olarak da çok korkutacak şeyler çıkmadı. 1100 liraya geçen sene yaptırmıştım. Bu sene 1400 gibi bir fiyata yaptırmıştım sanırım Zeytinburnu Arkas'ta. Sağ olsunlar çok ilgileniyorlar.

güvenlik benim için önemli. hata yapabilirim, birileri hata yapabilir. Bana zararı olmamalı bu hataların. En aza indirebilecek şey kesinlikle güvenlik.

Bundan sonraki aracım da kısmet olursa XC40 R-Design. Çok güzel.

Sorularınız olursa cevaplarım.

Hayırlı olsun şimdiden tercihiniz kazasız sürüşler.

• Öncelikle hayırlı olsun, 2013 yılından bu yana V40 D2 PWR R-Design donanımlı araç kullanıyorum benim aracım dizel otomatik. Sorularınıza yanıt vermeye çalışayım.

1) V40 ların kronik bir sorunu varmı?

Çeşitli trim sesleri olabiliyor.

2) LPG ilan hiç görmedim sanırım takılmıyor. O yüzden dizel almayı düşünüyorum benzin çok yakar diye. Dizel ortalama yakıtı nedir? Yada neden LPG takılmıyor? LPG oluyorsa benzinli alabilirim.

LPG konusunda bilgim yok, uzun yolda akan trafikte oldukça ekonomik sıkışık trafikte her araçta olduğu gibi bir miktar artabiliyor. Aynı zamanda 1.4 dizel manuel Fiesta kullanıyorum, uzun yolda ondan az yakıyor, az sıkışık trafikte yarım litre, sıkışık trafikte 1-1.5 lt. fazla yakıyor 100 km'de.

3) Paket sıralaması Premium - Advence - R Desing olarak gidiyo herhalde. R Desing bakıyorum hep. Advence ile R Desing arasında ne fark var acaba tam anlayamadım.

Makyaj öncesi versiyonlar (thorun çekici denilen ön far tipi olanlar)'da Premium, Advance ve R-Design olarak geldi, makyaj sonrasında adları değişti inscription gibi adlar geldi. Bu premium bir araç ve sipariş ederken sınırsızca opsiyon eklenip çıkartılabiliyor ama en boş araçlar premium en dolu araçlar genelde Advance oluyor makyaj sonrası versiyonlarda da en dolusu inscription oluyor.
    R-Design : BMW'deki M paket, Audi'deki S Line gibi daha çok kozmik farklar getiren (tamponlar, jantlar, iç trimler, direksion) bir paket tipi. Donanım açısından alıcının siparişine göre çok boş araçlarda gelebiliyordu Advance kadar dolu araçlarda alınabiliyordu. İlanların detayına bakıp donanımları incelemek gerekiyor.

4) Birde V40cc diye bir seçenek var. Allah aşkına bu V40cc ile V40 arasındaki fark nedir? Dış ve ölçüler sanırım aynı çözemedim.V40cc sanırım daha ucuz sebebi nedir? Yada ben yanılıyorum.

V40 klasik bir şehir HB'i V40 CC ise CROSS COUNTRY denilen Audi Allroad, Mercedes Terrain gibi bir mantıkta üretilen dışında çok az fark içinde farklı trim opsiyonları sunan ve yanlış hatırlamıyorsam 1.5 cm gibi bir yükseklik farkı olan versiyonu kalan tüm detaylar aynı, hangisi iyi hangisi kötü diye bir ayrım yok tamamen tarzınıza göre seçim yapmalısınız arasında.

5) Araç takip ve Otomatik frenleme bu 2 özellik V40 R Desing ve V40cc Advence de mevcut mu?

50 km hıza kadar karşısına bir engel çıktığında durma sistemi City Safety 2 olarak geçiyor ve bu tüm V40'larda standart. Öndeki araca göre hızlanıp yavaşlama (adaptiv cruise) ise opsiyonel bir donanımdı. Araçların ön panjurlarında dikdörtgen bir siyah kutumsu oluyor o parçaya sahip araçlarda bu özellikte var.

6) Tabela tanıma hangi pakette var acaba?

Opsiyonla seçilen bir donanımdı benim adlığım yıllarda.

7) Kör nokta uyarısı gördüm bi inceleme videosunda ama ilanların hiç birinde yoktu. Sonradan serviste taktıran varsa kaça takılıyo acaba?

Opsiyonla seçilen bir donanımdı benim adlığım yıllarda. Bliss diye geçiyor.

8) Bakım aralıkları nedir 15.000 mi?

Dizellerde 10.000'de bir.

9) Yedek parça sıkıntısı oluyor mu? Pahalı mı yani piyasası?

Motor mekanikte yedek parça sıkıntısı yaşanacak bir araç değil Ford Focus ile aynı alt yapı ve motoru kullanıyor ona olan parçaların çoğu sorunsuzca oluyor bu motordan her usta anlıyor. Kaporta konusunda bilgim yok ama her türlü çıkma çok rahat bulur internet ilanlarla dolu.

10) Bu arabaların motoru ford motor diyorlar doğrumudur? Birde otomatik şanzımanda sorun olan varmı DSG otomatik olan model varmı?

1.6 dizel D2 ve 1.6 benzinli T4 olan motorlar Ford motoru, sonradan gelen 1.5 benzinli ise yeni motor. Otomatik 2 farklı şanzıman kullanıldı biri çift kavrama Powershift diye geçiyor diğeri tam otomarik. Tam otomarik hakkında sorun yaşayan duymadım, çift kavrama olanınsa her çift kavrama ve manuel şanzımanda olduğu gibi birlirli aralıklarla kavrama denilen parçasının değişmesi gerekiyor. Problem yaşadığını sananlar genelde kavramanın bittiğinden habersiz olanlar oluyor. Benim aracımda Powershift versiyon sorun yaşamaya başladığımda garantisi varsı garantiden kavrama değişti.

11) Kullanıcı olarak sizin için artıları ve eksileri nelerdir. Bunları yazarken hangi paket kullandığınızıda yazarsanız sevinirim.

Ben alırken A180 ve A3 arasında seçim yapmıştım 2013 yılında. O zamanlar 3 araçta yeni çıkmış sayılırdı. Markasına güvenerek şeklini severek aldım. Kişisel zevkimden ötürü Rebel Mavi renginde R-design bir araç aldım, nispeten opsiyonlarda ekledim: cam tavan, tam deri koltuk, koltuk ısıtma, hız sabitleme, büyük ekran vs.

• SeniorAwesome S kullanıcısına yanıt
    Araçla alakam olmamasına rağmen zevkle okudum, yalnız ufak bir şeyi düzelteyim. 1.5 T3 motor volvo'nun kendi motoru. Ford motoru olanlar 1.6 D2 ve 1.6 T4.
  • Merhaba. 1.5 t3 motor volvo üretimi, japon aisin tam otomatik şanzıman ile gelir. Bakımı 30000km/2 yıldır. Ülkemizde 30000km/1 yıl olarak uygulanıyor. D2 motor yarı otomatik şanzımanlıdır.

• nacker kullanıcısına yanıt
    Güzel cümlenizi sabah gördüm moralim yükseldi teşekkür ederim :)

Düzeltmeniz için de teşekkür ederim.

• Selamünaleyküm, tekrar rahatsız ediyorum ama :) 2 sorum daha var. Şimdiden teşekkürler Allah razı olsun.

1. Soru) Arabada Adaptif Cruise Control (öndeki aracı takip et) özelliğinin olup olmadığını direksiyondan nasıl anladım?

2. Soru) Aşağıda göndereceğim 2 direksisyon arasındaki fark nedir? SOL düğmelerdeki fark ne anlama geliyor?
    V40 - YARDIM LÜTFEN
    V40 - YARDIM LÜTFEN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanhuseyinkuru -- 10 Nisan 2020; 12:23:1 >

• hasanhuseyinkuru H kullanıcısına yanıt
    Adaptifin olup olmadığını daha önce yazdığım gibi aracın ön ızgarasından anlayabilirsiniz. Bu iki direksiyonun soldaki düğmelerinin farkı birinde sadece hız sınırlandırıcı var diğerinde hem hız sınırlandıcı hem de cruise control var.

• quote:

Orijinalden alıntı: arabaci_58

Adaptifin olup olmadığını daha önce yazdığım gibi aracın ön ızgarasından anlayabilirsiniz. Bu iki direksiyonun soldaki düğmelerinin farkı birinde sadece hız sınırlandırıcı var diğerinde hem hız sınırlandıcı hem de cruise control var.
    O zaman çok ilginç 2015 R-Desing bir arabada hız sabitleyici yok. Demekki standart değil. Gerçekten şok oldum şuan. Teşekkürler.
    Bir önceki yorumda Adaptifi kaçırmışım özür dilerim.

• hasanhuseyinkuru H kullanıcısına yanıt
    Arabacı bey belirtmiş.

Üsttekinde limitör var
    Alttakinde limitör ve hız sabitleyici var

Benim r design da ikiside var. Ön ızgarada sistem yok. Adaptif hız sabitleyici yok. Olan araba kullandım. Olda kullanır mıyım ? Belki. İhtiyacını hissettim mi ? Hayır. Fazla da güvenmemek lazım elektronik alet. :)

Siz alın güzel bir r design. Kullanın. Sürüş dinamikler çok keyifli. Orman yolunda biraz gazladım. Allah kaza bela vermesin seviyorum:)

• quote:

Orijinalden alıntı: SeniorAwesome

Arabacı bey belirtmiş.

Üsttekinde limitör var
    Alttakinde limitör ve hız sabitleyici var

Benim r design da ikiside var. Ön ızgarada sistem yok. Adaptif hız sabitleyici yok. Olan araba kullandım. Olda kullanır mıyım ? Belki. İhtiyacını hissettim mi ? Hayır. Fazla da güvenmemek lazım elektronik alet. :)

Siz alın güzel bir r design. Kullanın. Sürüş dinamikler çok keyifli. Orman yolunda biraz gazladım. Allah kaza bela vermesin seviyorum:)
    Valla alacam kesin bi V40 bütçem 2015 düşük KM yetiyo şuan. Ama özellikleri bilmediğim için sizide böyle meşgul ediyorum :)
    Çok ilginç Hız Sabitleme olmaması. R-Desing lerin hepsinde çarpışma önleyici standart ama Hız Sabitleme koymamışlar. Şaşırdım mesela.
    Artık direksiyonda o 2 tuşu arıyor gözlerim. Uzun yolda sabitleme çok önemli ve güzel bi özellik.

• Hız sabitleme ek opsiyon olarak alınıyordu benim R-design aracımda da var. Hoşunuza giden araç bulursanız sabitleme olmadan da alın hız sınırlandırmada benzer şekilde kullanılabiliyor hız yine sabit ama ayağınız gazda

• quote:

Orijinalden alıntı: arabaci_58

Hız sabitleme ek opsiyon olarak alınıyordu benim R-design aracımda da var. Hoşunuza giden araç bulursanız sabitleme olmadan da alın hız sınırlandırmada benzer şekilde kullanılabiliyor hız yine sabit ama ayağınız gazda
    Bu ESC OFF (aracı kaydırmama) demek oluyor dimi?

ESC OFF yanında tik yoksa = kaydırmaz
    ESC OFF yanında tik varsa = kaydırır

Doğrumu anlamışım acaba?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.