Şimdi Ara

UZUN YOLDA UYUMAMAK İÇİN NE YAPMALI? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
265
Cevap
3
Favori
82.400
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 saat uyumak yetersiz değil. Sizi kendinize getirir. Uykunuzun geldiğini hissettiğinizde kesinlikle devam etmeyin, köşeye çekip 1,2 saat uyuyun.
  • uyku cihazları var kafa yere düştüğü an ötmeye başlıyor.Kulağa takılıyor ve açı inmeye başladığı an dıttttt
  • Sabah çıkılacaksa zor bir tarafı yok uyku yönünden.
    Gece erkenden yatılır, yanlız yatmadan önce yürüyüş mürüyüş spor vs yapılır ki vüduc yorulsun biraz.
    Sabah kalkınca güzel bir kahvaltı, ardından ılık bir duş.
    Güzel bir motivasyon ve enerjiyle yola çıkılır.

Termosun içine çay, kahve vs doldurabilir yolda istediğiniz anda içebilirsiniz ki benim acayip hoşuma gider, dağlık bayırlık yada denize karşı yerlerde istediğim yerde durmak.
    Öğlenleden sonra biraz yorgunluk çökebilir, uyku bastırabilir. Dikkatinizin dağıldığı anda, gözlerinizin kapandığını hissettiğiniz anda müziği, arabada konuşulanları algılayamadığınız anda en yakın yerde dinlenme tesisi yoksa hemen uygun bir yere çekip temiz hava alın.

Hemen 3-4 saat ayakları uzatıp uyunursa, çok güzel bir şekilde yine yola devam edebilirsiniz bu en az size 6-7 saat yetecektir.
    Arabanız ne bilmiyorum ama forum sakinlerinden özür dileyerek söylüyorum o yola her araçla çıkılmaz, konforlu rahat bir araç olması gerekir.

10-11 saat araba kullanmak herkezin harcı değildir.
    Kolayda değildir.

Çokta fazla mola vermeyin en az 2-3 saat araç kullanın.
    Öyle her 1 saatte mola verirseniz o yol bitmez sıkılırsınız.

2 sene önce arabamı yeni aldığımda içinde sigara içtirmiyordum.
    Üç arkadaş Eskişehir'den Antalya'ya gidecektik (500 KM) en fazla 7-8 saat sürüyor.
    Ama o yolu sırf sigara içicez diye her 45 dakikada bir durarak gittik ve 11 saatte anca gidebildik.
    Acayip sıkılmıştım.
    Artık en sonunda uykum geldi, bayılacak gibi olmuştum.
    Ehliyetli biriside yoktu araçta, hemen çektim sağa koltuğu yatırdım arkasına kadar kusura bakmayın arkadaşlar uyumam gerek dedim küüüt hemen dalmışım uykuya 2 saat sonra geri uyandım bomba gibiydim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 20 Haziran 2011; 22:18:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: AIainPROST

uyku cihazları var kafa yere düştüğü an ötmeye başlıyor.Kulağa takılıyor ve açı inmeye başladığı an dıttttt

O tip bir cihaz öttüğünde çok geç kalınmış olabilir...

quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

Sabah çıkılacaksa zor bir tarafı yok uyku yönünden.
    Gece erkenden yatılır, yanlız yatmadan önce yürüyüş mürüyüş spor vs yapılır ki vüduc yorulsun biraz.

Termosun içine çay, kahve vs doldurabilir yolda istediğiniz anda içebilirsiniz ki benim acayip hoşuma gider, dağlık bayırlık yada denize karşı yerlerde istediğim yerde durmak.
    Öğlenleden sonra biraz yorgunluk çökebilir, uyku bastırabilir. Dikkatinizin dağıldığı anda, gözlerinizin kapandığını hissettiğiniz anda müziği, #1 arabada konuşulanları algılayamadığınız anda en yakın yerde dinlenme tesisi yoksa hemen uygun bir yere çekip temiz hava alın.

Hemen 3-4 saat ayakları uzatıp uyunursa, çok güzel bir şekilde yine yola devam edebilirsiniz bu en az size 6-7 saat yetecektir.
    #2 Arabanız ne bilmiyorum ama forum sakinlerinden özür dileyerek söylüyorum o yola her araçla çıkılmaz, konforlu rahat bir araç olması gerekir.

#3 10-11 saat araba kullanmak herkezin harcı değildir.
    Kolayda değildir.

#1 Arabada yalnız olacağım.
    #2 Megane II HB
    #3 Daha önceden dediğim gibi Aydın-Antep arasını 12 saatte gittim. 1050 km

• Sabah saat 7-7.30 ta yola çıkılsa ve ortalama 120 km hızla gidilse akşam saat 19:00 da 1400 km yol yapmış olursun.Molalarla saat 22-23.00 gibi amacına ulaşırsın.3 saatte bir mola ver, gündüz çay iç ve bol bol su iç.Gece ise kahve iç ve arabanın camlarını komple saatte bir komle aç havalandır kapat acayip kendimne gelirsin.Mutlaka ama mutlaka mola ver.Yorulduğunun farkına varmayabilrisin.
  • 4 gün önce Ankara-Bursa gittim. Bursa'da saat 13:00 den 23:00 e kadar açık arazide çalıştım, oldukça da efor sarfedici bir işti. Sonrasında gece 23:00 de Bursa'dan tekrar Ankara' ya döndüm. Yanımda arkadaş vardı, adamı uyutmayıp zorla sohbet ettirdim yoksa o yolu almam imkansız olurdu.

Eğer yanınızda birisi yok ise kesinlikle ama kesinlikle uyumanız şart. Varsa sizi uyutmaması şart
  • kısa mesafelide olsa redbull denemişliğim var.içtikten sonra ki ilk yarım saat uyku namına eser yok ama daha sonra daha çok uykun geliyor. en azından bende öle oluyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

quote:

Orijinalden alıntı: AIainPROST

uyku cihazları var kafa yere düştüğü an ötmeye başlıyor.Kulağa takılıyor ve açı inmeye başladığı an dıttttt

O tip bir cihaz öttüğünde çok geç kalınmış olabilir...

quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

Sabah çıkılacaksa zor bir tarafı yok uyku yönünden.

Öğlenleden sonra biraz yorgunluk çökebilir, uyku bastırabilir. Dikkatinizin dağıldığı anda, gözlerinizin kapandığını hissettiğiniz anda müziği, #1 arabada konuşulanları algılayamadığınız anda en yakın yerde dinlenme tesisi yoksa hemen uygun bir yere çekip temiz hava alın.

#2 Arabanız ne bilmiyorum ama forum sakinlerinden özür dileyerek söylüyorum o yola her araçla çıkılmaz, konforlu rahat bir araç olması gerekir.

#3 10-11 saat araba kullanmak herkezin harcı değildir.
    Kolayda değildir.

#1 Arabada yalnız olacağım.
    #2 Megane II HB
    #3 Daha önceden dediğim gibi Aydın-Antep arasını 12 saatte gittim. 1050 km

Pardon dikkat etmemişim.
    Hocam işiniz zor tek başına o yol çekilmez.
    Ne kadar iyi müzikler olursa olsun bir süre sonra bayıyor.

Uyku ve dinlenmek şart.

• quote:

Orijinalden alıntı: yavuzhz

Sabah saat 7-7.30 ta yola çıkılsa ve ortalama 120 km hızla gidilse akşam saat 19:00 da 1400 km yol yapmış olursun.Molalarla saat 22-23.00 gibi amacına ulaşırsın.3 saatte bir mola ver, gündüz çay iç ve bol bol su iç.Gece ise kahve iç ve arabanın camlarını komple saatte bir komle aç havalandır kapat acayip kendimne gelirsin.Mutlaka ama mutlaka mola ver.Yorulduğunun farkına varmayabilrisin.

Şu anda hız sınırı 90 mı 110 mu? Sonra radara girmeyelim birde? Otoban dışında hız sınırlarını aşmam.

Sabah 5.00-5.30 arası çıkmayı planlıyorum malum doğudan batıya gideceğim için hava erken aydınlanıyor güneşi de ne kadar arkamda bırakırsam o kadar kar diye düşünüyorum. Zaten LPG simit tank olduğundan 250 km de bir mola veriyorum. Ama 600-700 km sonra kestiririm biraz.

Esas amacım havayı karartmamak ve belli bir yerde kalmamak. Kısa uykuları düşünebilirim. Sabah 5 ten akşam 9 a 16 saat var. Ortalama 100 km hızla gitmem gerek. Buna uykuları ve LPG alımını da dahil etsek minimum 120 km hızla gitmek gerek zaten.

• Duble yol diye tabir edilen yollarda hız limiti 110 km+%10=120 km dir.Tek yönlü yollarda ise 90 km+%10= 99 km dir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yavuzhz

Duble yol diye tabir edilen yollarda hız limiti 110 km+%10=120 km dir.Tek yönlü yollarda ise 90 km+%10= 99 km dir.

Resmi gazete de yayınlandıktan sonra tekrar yürürlükten kaldırıldı dendi ona hala 110 mu?

Edit : KGM'nin sitesinde 110 olarak geçiyor. Güzel o zaman zaten tali yol kalmadı denicek kadar azaldı artık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wurtz -- 20 Haziran 2011; 22:41:54 >
  • Şahsen 1500 km çok uzun değil fakat uzun yola alışık olmayan için sıkıntı meydana gelebilir.

Uzun yol tecrübeniz yoksa siz istediğiniz kadar bana birşey olmaz deyin, emin olun hiçbirşey anlamıyorsunuz ve şansınız varsa kurtuluyorsunuz
    ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

Şahsen 1500 km çok uzun değil fakat uzun yola alışık olmayan için sıkıntı meydana gelebilir.

Uzun yol tecrübeniz yoksa siz istediğiniz kadar bana birşey olmaz deyin, emin olun hiçbirşey anlamıyorsunuz ve şansınız varsa kurtuluyorsunuz
    ..

Neticede uzun yol şoförü değilim. Yani ağır vasıta vs kullanmıyorum fakat uzun yol gitmişliğim var. Fakat yine de kenara çekip uyumak iyi olur sanırım...
  • quote:

Haftaya yaklaşık 1600-1700 km lik yola çıkıcam. Bu yolu sabah erkenden çıkarak gece bitirmek istiyorum. Geçen aynı yolu gittiğimde 1000 km sonra fazla dayanamadım ve bir yerde kalmak zorunda kaldım.

Redbull'un iyi olduğunu söylediler. Ayrıca 2 sert türk kahvesi yada çay ın üstüne GRİPİN'i öneriyorlar. Deneyen var mı bu dediklerimi?

Uzun yol tecrübesi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.

Yolunuz uzun ancak çıkmayı düşündüğünüz saat en uygun saat

Öğle saatine kadar yolunuzu gidin öğlen havanında sıcak olması ile muhtemelen insana bir ağırlık çökecektir.

Durup bir yerde hafif,miğdeye oturmayacak türden bir şeyler yiyerek üzerine yiyeceğiniz bir tas yoğurt ya da içeceğiniz ayran ile iyi bir öğlen uykusu alın

en uygunu budur.

Ondan sonra daha dinç ve dikkatli olacaksınız....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi f-a-t-i-h -- 20 Haziran 2011; 23:01:17 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

Şahsen 1500 km çok uzun değil fakat uzun yola alışık olmayan için sıkıntı meydana gelebilir.

..

Neticede uzun yol şoförü değilim. Yani ağır vasıta vs kullanmıyorum fakat uzun yol gitmişliğim var. Fakat yine de kenara çekip uyumak iyi olur sanırım...

kesinlikle uyursun yolda dinlenmezsen.bi anlık kendinden geçme çok büyük acılara sebep olabilir.

ben 1000 km lik yolda bile ankarada akrabalara uğruyorum 1 gece kalıyorum hem onları ziyaret ediyorum hem ankarayı gezmiş oluyorum. yol üzerinde eş dost akraba varsa bi uğra derim .

• Araba kaç lt yaktı yağı suyu bitti mi, radara girdik mi şu köşede polis var mıdır, öndeki kamyon konvoyunu sollamaya çıksam mı beklesem mi, acaba kassam araba 220 görür mü, yolda x müziği mi dinlesem y içeceği mi içsem z yerde mi uyusam, vb. bir sürü soruyla kafamı dolduracağıma gideceğim yere uçakla giderdim. Gittiğiniz yerde araç çok lazımsa da kiralar birkaç gün idare ederdim.
  • Bu Cuma Allahtan birşey olmazsa 1200 km bir yol yapacağım. Tek şöför olarak gideceğim ve mecburen 6 saatlik kadar bir uykuyla gideceğim. Uykumu almadan yola çıktığım çok oldu ama yolda iken uykunun o ağırlığı çökmeye başladımı hemen kestirecek bir yer ararım kendime.

Seyir halinde iken uykun geldiğinde yapacağın 1:30-2 saatlik bir kestirme sana nice acı biberden, redbulldan daha iyi motivasyon sağlar. Kendinide yormamış olursun.

Soğuğa ve Uykusuzluğa karşı Erkeklik yapılmaz
  • uykusuzluğun tek ilacı uykudur.
    ama önemli bir şey daha var.saatlerce araç kullanınca ,her şey monotonlaşıyor.araba sollamak,viraja giriş vs.ilk zamanki dikkatten eser kalmıyor.o yüzden sırf uykuya göre değil vücudun tepkisine göre mola vermek en iyisi.gerekirse 1 gece bile mola verilmeli.zaman ve masraf olacak ama can her zaman ilk sırada olmalı.
  • Her şey sende bitiyor,uykunu iyi al ,yanına da yiycek bişiler al ,dayanıklıysan gidersin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ

Bu Cuma Allahtan birşey olmazsa 1200 km bir yol yapacağım. Tek şöför olarak gideceğim ve mecburen 6 saatlik kadar bir uykuyla gideceğim. Uykumu almadan yola çıktığım çok oldu ama yolda iken uykunun o ağırlığı çökmeye başladımı hemen kestirecek bir yer ararım kendime.

Seyir halinde iken uykun geldiğinde yapacağın 1:30-2 saatlik bir kestirme sana nice acı biberden, redbulldan daha iyi motivasyon sağlar. Kendinide yormamış olursun.

Soğuğa ve Uykusuzluğa karşı Erkeklik yapılmaz

Kesinlikle katılıyorum. Yani geldiği zaman elden hiçbir şey gelmiyor. Fakat amacım o uykuyu getirtmemek

quote:

Orijinalden alıntı: atiyba

Araba kaç lt yaktı yağı suyu bitti mi, radara girdik mi şu köşede polis var mıdır, öndeki kamyon konvoyunu sollamaya çıksam mı beklesem mi, acaba kassam araba 220 görür mü, yolda x müziği mi dinlesem y içeceği mi içsem z yerde mi uyusam, vb. bir sürü soruyla kafamı dolduracağıma gideceğim yere uçakla giderdim. Gittiğiniz yerde araç çok lazımsa da kiralar birkaç gün idare ederdim.

Tatile gidicem neticede, takdir edersiniz ki araba en elzem şey oluyor o dönemde. Bu sebeptendir ki yaz döneminde 2.el araba fiyatları yükseliyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.