Şimdi Ara

Uzaktan Kumandalı(R/C)Araba-Kumanda Modifikasyonu ve Çeşitli İncelemeler

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
13
Favori
64.618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar hepiniz görmüşsünüzdür şu ucuz uzaktan kumandalı araçları.Hatta bu yaşınızda benim gibi alıp oynayanınız bile vardır.
    İşte bende 10 YTL'ye onlardan bir tane aldım.Hem oynamak hem de biraz incelemek için.
    Araç 27 MHz radyo kontrollü.Kumandanın üzerinde 5 tane tuş var.İleri-Geri,Sol-Sağ ve bir tane önünde var bir buton ama ona basınca da ileri gidiyor.Yani ileri tuşu ile aynı görevi yapıyor.
    İşte kumanda.

Arabada iki tane motor var.Biri ileri geri,biri de sol-sağ motoru.Arabanın içinde ayrıca alıcı devre ve pil yatağı var.
    Hem verici hem de alıcı devrenin üzerinde benzer entegreler var.Yalnız vericideki entegrede TX-2,alıcıdaki entegre RX-2 yazıyor.Birde iki entegrede farklı sayılar var.Sanırım kod numaraları.Datasheet bulamadım.
    Google RX-2 diye arattım ve bir site çıktı.Sitede bu entegrelerin özellikleri ve bir takım değişiklikler anlatılmış.
    Bir kaç değişiklikle yeni özellikler eklenmiş ve ortaya çıkarılmış.
    Sitede model arabadan model uçağa monte etmişler.
    Site linki bu.
    http://members.aol.com/rchelicam/microszr/microszr.htm
    Anlatılana göre

1-Alıcı entegrede entegrede iki hız seçeneği var.Bu aktif edilince iki ortaya çıkıyor.Biri yarım hız diğeri de turbo mod.Bunu da PWM tekniği ile yapıyormuş entegre.İşte o beşinci tuş o turbo tuşuymuş.Ama bunu tam yapamadım.Olmadı.İleride anlatacağım zaten.

2-Alıcı yani RX-2 üzerinde dahili bir boost converter için çıkış var.Yani uygun bir devre ile 1.2 V pil ile 3 V alınabiliyor.Hani 1.5 volt pille beyaz LED yakma işinin aynısı.

3-Kumanda üzerinde modifikasyon.Uygun anten değişim ile daha fazla mesafe.
    Ama daha da önemlisi RF Güç arttırım modu.Denildiğine göre mesafe 7-8 metreden 60 metreye çıkıyormuş.

4-Normalde verici ve alıcı dört kanal gözüküyor.Ama aslında 5 kanal.!!!!

Şimdi bunları inceleyelim.Öncelikle resimler.
    Bu verici ve alıcı entegrelerin pin bağlantıları.

Bu ise alıcı devre.Üzerinde alıcı ve decoder entegresi,RF katı ve H köprüsü(iki tane) var.6 volt ışıldak aküsü ile çalıştırırken ileri çalışırken tekeri zorlayınca ileri çıkış transistörlerinden biri yandı.Ama uygun PNP bulup değiştirdim.Şimdi adaptörle çalıştırıyorum.Ama normalde dört AA pille çalışıyor.

Bu verici devre.Alıcıyla çok benziyor ama H köprüsü yok.Bir adet LED var.Her tuşa basınca yanıyor.
    Ayrıca 5.Botun var.Turbo butonu.Anteni ufak bir teleskobik radyo anteni ile değiştirdim.İki AA pille çalışıyor.

Gelelim açıklamalara.

1-İki Hız Seçeneği:
    Yukarıdaki linkte entegredeki ufak bir modifikasyonla iki hız seçeneği elde edilebileceği yazıyor.Ama bendeki entegrede olmadı.Sitede belirtildiğine göre bu entegrelerin değişik versiyonları varmış.Sitede anlatılan RX-2C ama benimki RX-2.Sanırım benimkinin versiyonda bu özellik ya yok ya da değişik.
    Oradaki açıklama şu.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    There is a small chance that your clone car's radio has the Rev-C chip set in it. If so, then hacking into this feature would be easy. Permanently ground pin 9 on the RX2 chip. Now when you switch TX2's Forward pin to ground the motor speed will be slow (50% duty @ 50Hz). Switching the "Turbo" pin to ground will give full motor voltage. This is a nifty hack.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Orada dediğine göre,alıcı entegredeki 9.Pini(Mod yazan) şaseye sürekli bağlayın.Daha sonra vericideki ileri tuşuna bastığınızda motor hızı yarım olacak.Vericiden turbo tuşuna bastığınızda motor hızı tam olacak.
    Öncelikle kumanda da turbo yazan tuş ileri ile aynı işlevi yapıyordu.Yani turbo tuşuda ileri için çkış veriyordu.Bunu düzeltmek lazımdı.Vericinin çalışmasındaki mantık ise şu.Mesela ileri tuşuna basınca ileri çıkış veren pin şaseye gidiyor ve ileri komutu alıcıya gidiyor.Turbo tuşuda ileri pinine bağlıydı ve turbo pini boştaydı.Turbo pininin ileri olan girişini yani bakır yolu kestim ve oraya turbo pininden bir by-pass yaptım.Resimleri aşağıda.İlki kesilmeden önce.İkincisi kesilmiş hali.

Ama öyle olmadı.Alıcıdaki 9.Pini şaseye bağladım.Bunu yapınca alıcıda sol ve sağ çıkışlardan biri hiç çıkış vermedi,biri ise sürekli çıkış verdi,vericiden ilgili tuşuna basınca çıkışı durdurdu.9.Pini şaseden ayırınca herşey eski haline döndü.Her çıkış kendi tuşuna yanıt verdi.Ayrıca 9.Pin şaseye bağlı iken ileri tuşuna basıp aynı anda turboya basınca ileri duruyor sadece turbo çıkışı aktif oluyor.
    Ancak şöyle bir durum vardı.Kumandadan turbo çıkışı iptal edilmiş.Aynı şekilde alıcıdaki turbo pinide boştaydı.Kumandadaki turbo pini ileri ile aynı işlevdi.Turbo pinini ileriden ayırıp entegredeki turbo çıkışına bağlayınca(yukarıda resimlerde gibi) bir kanal daha oluştu.Yani kumanda 5 kanallı oldu.
    Sitede açıklanan alıcıdaki 9.Pini şaseye bağlayınca,kumandadan ileriye bas motor yarım devir,turboya bas tam devir çalışsın olayı dediğim gibi olmadı.
    Ama şunu da denedim.9.Pini şaseye bağlamadım ve kumandada da zaten turbo butonunu ayırmıştık.
    Alıcı üzerindeki turbo pini boşta.Alıcı üzerindeki entegrenin hemen çıkışından ölçüm yaptım.Yani H köprüsü çıkışıdan değil.
    Besleme 4.23 V
    Kumandadan ileri butonuna basınca alıcı entegrenin ileri çıkışı 3.0 V çıkış veriyor.Tabiki bu çıkış H köprüsünü tetiklemek için.Kumandadan turbo butonuna basınca alıcı entegrenin üzerindeki boşta olan turbo çıkışı 3.60 V çıkış veriyor.Yani normalde de ileri çıkışı turbodan daha az.Ama bu çıkış H köprüsüne girdiği için sanıyorum transistörler doyuma ulaşıp full çıkış veriyor.
    Yani ileri çıkışı denildiği gibi hem yarım veriyor,turboya basıldığında tam çıkış veriyor olayı yok.İleri ve turbo çıkışları ayrı ayrı çalışıyorlar.Birde turbo çıkışın voltajı daha yüksek ileri çıkışa göre.Uygun bir devre ile ileri ve turbo çıkışlardan(direk entege üstünden) farklı iki ayrı hız seçeneği yapılabilir.Tabi bu iki kanal bağımsız olur.Bunun dışında turbo çıkışı ayrı bir amaç için 5.Kanal olarak da kullanılabilir.Sanıyorum entegrenin çıkışları PWM.
    Çalışmamasının nedenide versiyon olabilir.Çünkü bendeki entegre RX-2,onların ki ise RX-2C
    Bu konuda değişik fikirleriniz varsa lütfen belirtin.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------

2-RX-2 Entegresinde Boost Tip DC-DC Konvertör için Dahili Osilatör:

Alıcı entegrenin 8.Pini yani LX pini dahilli bir osilatör çıkışı.Bu çıkış harici elemanlara ihtiyaç duyuyor.Bunlar transistör,diyot,kondansatör,bobin gibi boost konvertör elemanları.1.2 volt gibi bir pille konvertör yardımı ile 3 volt elde edilebiliyor.Tabiki akımı bir kaç 10 mA düzeyinde.Bunun amacı ise şu.Model arabalarda büyük aküler ve büyük motorlar kullanılabilir ama sitedeki elemanın yaptığı gibi ufak bir model uçağın hafif olması gerekir.Hafiflik için ufak pil,ufak motor,ufak aktüatörler gerekir.Bunlar da az akım çeker zaten.Yani bir adet 1.2 volt şarjlı pil ile hem uçağın ufak motoru,hem de 3 volt ile dümen düzeneği aktüatörleri çalıştırılabilir.
    Ayrıca RX-2 alıcı entegre 1.2-4.8 V gerilim aralığında çalışır denmiş.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

3-RF Güç Arttırımı-Uzakta Kumanda Mesafe Arttırımı:
    En çok işe yarayan modifikasyonlardan biri bu.Normalde bu tarz kumandalarda iki AA pil kullanılır.
    Yani bu 2.4 V civarı.Ama TX-2 verici entegresi 5 volta kadar çalışır denmiş.Ama sadece entegrede 5 volt sınır var.Devrenin diğer bölümleri 9 V ile çalışabilir.Bunun için 9 voltluk bir pil kullanılmış.Sadece entegre pozitif girişin bakır yolu kesilir.Resimde alttaki yuvarlak.

Bu sayede sadece entegre besleme girişi yani 9.Pin beslemeden ayrılır.

Şimdi sıra regülatör ve pil yuvasını hazırlamaya.Regülatör olarak iki seçenek önerilmiş.Birincisi zener diyot,ikincisi ise 7805.Ben şahsen 7805'i tercih ettim.İki seçenekte böyle.
    Zener İçin

7805 İçin

9 V Pil ve 7805

İki AA pil için yapılmış yuvaya 9 V pili sığdırmak gerekir.Bunun için yaylar ve konnektörler çıkarılır ve iç kısımdaki plastikler biraz kesilir ve pil sığar.Pil kapağıda rahat kapanıyor.

Kumanda kutusunun içine uygun bir yere 7805 yapıştırılır.Zaten hiç ısınma olmaz.Ben girişine pili ters bağlamalara karşı bir diyot koydu ama olmasada olur.Pil için de pil başlığı kullandım.

Bir adette anahtar koydum.Kullanılmadığı zaman pil bitmesin diye.Yan tarafı biraz kesince anahtar sığar.
    Üsttede dediğim gibi sadece entegre için 5 V regülatör gerekli.Devrenin diğer kısımları 9 V ile çalışabilir.
    RF katındaki transistörler 50 volta kadar kullanılabilir.Bu sayede RF katının beslemesi 2.4 volttan 9 volta çıkıyor.Bu da mesafeyi arttırıyor.Mesafenin ne kadar olacağıda belirtilmiş.
    25 feet'ten 200 feet'in üstüne çıkar denmiş.
    1 feet=30.48 cm ise o zaman mesafe
    7.62 metreden 60.96 metrenin üstüne çıkıyor.Yani 60 metre yarıçapı olan bir dairenin merkezinde durup dairenin içi kadar alanda model arabanızı sürüp,model uçağınızı uçurabilirsiniz.
    Ayrıca vericinin gücü modifikasyondan önce 5 mW düzeyi.Modifikasyondan sonra ise yaklaşık 60 mW oluyor.
    Ayrıca sitede denmiş ki 60 mW'ı küçümsemeyin.Bazı büyük model oyuncaklar bile sadece 100 mW.
    12 volt besleme olsa belki mesafe ve güç daha da artar.

7805 giriş ve çıkışlarına birer adet 100 nF kondansatör konması iyidir.Yukarıdaki resimde gözüküyor.
    Soldaki kısa pembe kablo turbo butonu için entegreye bağlantı.Kırmızı kablo ise entegrenin 5 V girişi.
    RF modifikasyonunun bir diğeri ise anten değişimi.Görüldüğü gibi ufak bir teleskobik radyo anteni yeterli.
    Bu da kumanda bir tuşa basarken.LED yanıyor.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Bu yaptığım bir inceleme çalışması.Normalde 4 kanal sandığım bir kumanda 5 kanalmış.
    Piyasada bunun aynısı mutlaka vardır.Daha değişikleri ve fazla özelliği olanları vardır.Herhangi bir markette 10-15 YTL arası bir para ile bu tür uzaktan kumandalı bir araba alıp RF modifikasyonu yapıp mesafeyi arttırabilirsiniz.Arabadaki alıcı ve verici devreleri kendi projelerinizde kullanabilirsiniz.Model araba,model uçak yapabilirsiniz.Deneyler yaparak RF hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu konuda daha değişik veya başka bilgi sahibi olan lütfen eklesin.
    Birde rica ediyorum entegrelerin datashettlerini bulabilirseniz lütfen ekleyin.Entegrelerin üzerindeki simge hangi firmanın.Gerçi sitede RealTek's Actions Division diyor.
    Biraz uzun oldu ama idare edin.

Saygılar.İyi Çalışmalar.

• teşekkürler ne zamandır böyle bi döküman arıyordum
  • Cocuklugum gozumun onune geldı bır an ılk cıktıklarında gercekten cok pahalılardı aıle ekonomısınden dolayı alamazdık ama artık o kadar elektronıkte asamalar kaydedıldıkı parcaların ve dokumanların fıyatları gercekten cok dustu neyse hala zamanım var olmadı cocugum olursa oynar paylasımızın ıcın sagol bos bır zmanımda bu devreyı yapmaya ve calıstırmayı dusunecegım bu arada aranızda hıc robot yapan varmı bızım arkadaslar bu sene bır robot yapamayı dusunuyolarda jaynak bılen ve yardımcı olabılecek arkadaslar varsa mesajlarınız beklıyorum sımdıden ıyı tesekkurler herkeze

• merhabalar..aynı zamanda helal olsun..yorgun kafayla çalışmanı okudum resmen kısa devre oldum...bendede kardeşimin dağıtmalarından kalan 3-5 tane alıcı verici var..kodlama olmadıgından pek benim işime yaramıyo ama bende bir ara merak edip datasheet sayfasını aradıydım..buldumda ama çan,çin çun lisanında...ama devrelerdeki bağlantıyı izleyerek istediğine ulaşırsın umarım..www.alldatasheet.com sayfasında SCRX2FS diye arattımmı bulabilirsin...KOLAYGELEEEEEE
  • güzel çalışma. ellerine emeğine sağlık...
  • arkadaşım verdiğin bilgiler için sağol ben de bu rf alıcı verici devrelerini severim çünkü herşey artık uzaktan kumanda...

neyse bende de bir araba vardı. ben onun içindeki devreyi çıkardım başka bir şeyde kullandım.
    ama alıcı devreyi adaptörün ucunu nu mu? yanlış takmıştım nolmuştu bilmiyom ama çalışmıyor bir de şimdi hangi noktanın ne olduğunu bilmiyorum yani sol sağ motor çıkışı + - giriş bunları bilmiyom.
    acaba yapabilirmiyiz bunu??

bir de üstündeki entegreler RX-2B(alıcı),TX-2B(verici) entegreleri var.
  • @why_living
    @boşyok
    @tazmania_vn
    @beyazoglan
    @r2d2droids
    @yucelnet
    Hepinize çok teşekkür ederim.

@beyazoglan,evet Çin'ce bir datashett çıkıyor.

@yucelnet,yukarıda benim verdiğim resimlerde bağlantılar var.Ya da beyazoğlan'ın dediği datashett'e bir bakıver.Genelde benzer olurlar.Senin entegrelerdeki 2B sanırım versiyon numarası.Farklı versiyonlarda ufak tefek değişiklikler olabiliyor.Eğer ters bağlamanda bir şey olmadıysa çalışır.
    Uçları bulmak kolay.Direk entegredende alabilirsin ama çıkış akımı zayıf.Entegre çıkışları H köprüsüne girilmiş.H köprüsünde ileri-geri için motor çıkışı var.İleri basınca bu uçlar + ve - çıkış ise geri basınca tam tersi yani - ve + oluyor.

Alıcı devreyi başka bir plakete monte ettim ve uçları çıkardım.Alıcıya herhangi birşey bağlandımı H köprüsü sürüyor.Daha güçlü motorlar için başka sürücü katı yapmak gerekir.Yani H köprüsü ile H köprüsü sürülür.
    Ayrıca 7805,anten içinde konnektör koydum.Bunu bu halde metal bir kutuya koyup anten çıkardımı çok daha iyi olur.

Açık havada ölçüm de yaptım.Orman kıyısında bir çimenlikte.Tam komedi oldu.Piknik için gitmiştik,hava da iyiydi.
    Alıcıya 12 V batarya bağladım ama 7805 var devrede zaten.Alıcıda ayrıca teleskobik TV anteninin bir kolu bağlı anten olarak.Birde mavi LED var alıcıda.
    Alıcı başında ben durdum kardeşim kumandayla ilerledi.Uzaklaştıkça bastı tuşa.Artık bir noktaya geldi LED kıpraşmaya başladı orada durdurdum ama sesim zor duyuluyordu.

100 m civarı iletişim sağlanıyor.
    Ama 70-80 m içinde kesin iletişim var.Ancak 100 metredede LED yanıyor.
    Ama kumandanın pili biraz zayıftı.İyi pille 150 metreye çıkabilir.Belki daha fazla.
    Alıcı ve verici birbirini görüyor.Tahminimden iyi çıktı.

Kimse yoktu oralarda.
    Yalnız avcı bir dayı vardı.Birşey vuramamış.Sordu ne yapıyon diye.Dayıya söyledim artık böyle böyle.
    Kumanda ölçüyorum dedim.
    Zaten gören biride Efsane Avcıları programından kaçkın sanır.
    Doğayla elektroniğin buluşması.
    Burada yuvarlak içindeki benim.Fotoğraf makinasının yanında alıcı var.

Burada da tam tersi.İşaretli yer 100 m civarı.Bu mesafeden iletişim kuruluyor.
    Fotoğraf makinası olan yerde LED kıpraşmya başladı.Yuvarlak içinde alıcı var.

Biri görse manyak mı bu diyecek.O yüzden ormana kaçtım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ters İntegral -- 28 Kasım 2006; 3:21:15 >

• Aracında Resmini eklermisin aynısından bir tane almak istiyorum.
  • Hocam tuşların yerine pwm sinyal uygulayıp karşıdan sağlıklı bir sinyal alabilir miyiz?.Hiç bu yönde bir denemeniz oldu mu..Hız ayarı yapabilmek çok güzel olur..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzanGazi -- 28 Kasım 2006; 9:29:23 >
  • Arkadaşlar sanırım bende ilginizi çekecek bir şey var ;

RX-2B & TX-2B Datasheet

Bu rx-2,tx-2 ikilisini bulabilen olursa, bende temin etmek isterim.

Not : Link rapid_share üzerinde. ( Bilmiyener için : aradiki _ karakteri olmayacak. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tyilgin1 -- 28 Kasım 2006; 9:39:57 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: melih.yanardağlar

Aracında Resmini eklermisin aynısından bir tane almak istiyorum.

Ne demek abi,sen istersinde koymaz mıyım.
    Üç ayrı profil ve kumanda ile birlikte.

Arabadaki anten üstünde gelen.Kumandada da aynısı vardı ben onun yerine resimdeki anteni taktım.

@OzanGazi entegrenin çıkışı PWM olması gerekir.Yani entegre kendi PWM sinyali üretiyor.Bu da H köprüsüne girilmiş.Turbo mod denen bir mod varmış ama sanırım versiyon C olanlarda oluyor.Belki siz bulabilirsiniz.

@tyilgin çok teşekkürler.Evet datasheet doğru.Sanırım çok ufak pin farklılıkları var gibi.Ama hemen hemen aynı.
    Herşey anlatılmış.
    Pin görevleri,max değerler,test devresi,RF ve IR uygulamaları ve önerilen RF devre var.
    -------------------------------------
    Şu turbo modu belki siz daha iyi yaparsınız.'tyilgin'in verdiği datasheette yazıyor hepsi aslında.
    Birde alıcı içinde pil modifikasyon yapılabilir.Vericide tek + giriş var.Alıcıda birden çok + giriş var.Sadece alıcı entegre 5 V ile beslenip RF katına daha yüksek voltaj uygulanabilir.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ters İntegral -- 28 Kasım 2006; 13:13:19 >

• Teşekkür ederim. Aynısından bir tane alıp bir uygulama için kullanmaya düşünüyorum ilşk önce verdiğin bilgiler ışığında devreyi biraz tanıyayım.
  • benim merak ettiğim konu buton ile sabit bir değer yerine pwm sinyali uygulasak karşıdan alabilirmiyiz??..Mesela geributonu yerine pwm giriş uygulayarak arabanın geri hızını ayarlayabilir miyiz.Böyle bi deneme yapmadınız sanırım.Entegrenin dahasheet inde de bu yönde bir bilgi bulamadım..
  • arkadaşlar bende şunu merak ediyorum.
    aşağıdaki devrede rf circuit yerine şu hazır satılan rf modüllerden mi kullanıcaz??
    yani eğer yapabilirsem bunu yaparım daha güzel olur..

• Alıcıdan hangi çıkışı aktif etmek istiyorsak vericide ilgili tuşu şaseye çekmek yeterli.Mesela ileri çıkış için vericiden ileri pinini şaseye bağlamak yeterli.
    Ama PWM olayını denemedim.Yani şaseye tam olarak değilde kesik kesik bağlamak vericide ilgili çıkışın değerini düşürebilir.Denemek lazım.

Harici modül olayına gelince.Verici entegrenin iki sinyal çıkışı var.
    7.Pin yani SC,kodlanmış sinyali taşıyıcı frekansla birlikte veriyor.Ama frekans nedir,nasıl ayarlanır bakmak lazım.
    8.Pin yani SO taşıyıcı frekans olmadan kodlanmış sinyal veriyor.Yani saf kodlu sinyal.
    Uygulamalarda hep 8.Pin kullanılmış.Taşıyıcı frekans harici RF katında üretilmiş.
    Sanırım RF modülde de bu pini çıkşını modüle girmek gerekli.Herşey aynı sadece taşıyıcı frekans 433 MHz olur.

Birde devreyle uğraşırken dikkatli olun.Ben ters bağladım elektrik girişini.Allah'tan 7805 vardı.Biraz ısındı.Birşey olmadı ama 7805'i değiştirdim.
    Entegreye -0.84 V civarı ters voltaj gitti.Ama önünde direnç vardı.En fazla -0.5 V ters voltaj gitmiştir.RF katı transistörüne de aynı şekilde.Herhalde birşey olmamıştır.Denedim zaten eski olduğu şekilde canavar
    gibi çalışıyor.

• işte yaa benim hassas olduğum ve yerinde bittiğim aletler: rf
    ne kadar büyüsek de hep çocuk kalmışız

ama süper çalışma en kısa sürede bende ucuz bi araç edineceğim
  • Çok güzel ve yararlı bir çalışma olmuş elinize sağlık..
  • @silicon

Mübarek, kitap yazmışsın. Maşallah.

Güzel bir çalışma oluşmuş. emeğin ve paylaşımın için Çok teşekkürler.
  • alkışlamak lazım çalışmalarında başarılar dilerim kardeşim...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.