Binbaşı
17 Haziran 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 25 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar
normalde dc motorların devir kontrolünün pwm ile yapıldığını hepimiz biliyoruz. Ancak elimde 220v yaklaşık 150w gücünde bir dc motorla calışan ve sürücü devresi arızalı bir cihaz mevcut.
İncelediğimde bu cihaz üzerinde devir kontrolünün denetleyicinin pwm çıkışının bir smps katı ile pwm den net dc seviyesine çevirildiğini fark ettim. Benzer işlemler googlda aramalarında pwm to dc olarak mevcut. Ekte de bu konuyla ilgili birde resim paylaştım.

Şimdi amacım arızalı olan smps katını güncellemek ve ilk aklıma gelen ise klasik yöntemle motora pwm ile devir kontrolü sağlamak ancak yüksek güçteki motorlarda dc seviye ile kontrol gerekliliği mi gereklidir yoksa üretici kulağını tersten mi göstermiştir tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Merhaba Arkadaşlar,

Bir işletmede 7 adet mail hesabı var. İşletme yöneticisi gelen mailleri herkesin görmesini istediğinden bütün hesaplar herkese yükü durumda. Ayrıca gönderilen cevapları da herkesin görmesini istediği için tüm personel de bcc olarak eklenmiş durumda.

İşletmede mesajların çoğunda yüksek çözünürlüklü resim gibi yüksek boyutlu ekler bulunduğundan yukarıda bahsettiğim yapılandırma sonucu Mic.Outlook veritabanı yani .pst, aşırı büyüme yolunca hızla ilerlemekte.

Benim niyetim işletme içinde bir pc üzerine x program kurarak hesaplara gelen ve giden tüm mailleri buraya depolayıp, diğer kullanıcıların da kendine ait olmayan hesapları bu klasörden izleyebilmesini sağlamak.

Bunun için zaten exchange var dediğinizi duyar gibiyim :) ancak exchance kurarsam alan adı tarafında mail dns kaydını bu exchange üzerine yönlendireceğimden dolayı sunucunun ulaşılamama durumunda mesaj gönderilememesi sorunu ile karşılaşacağım. Hatırladığım kadarı ile Microsoftun kendi tarafında exchange gibi bir hizmeti vardı. Ancak ona geçersemde mail sunucu uzak olacağından her maildeki ek tıklandığında resimlerin açılması henüz fiber gelmemiş olan işletmede faciaya yol açacak.

Bu durumda 3.paragrafta belirttiğim x programı bilen varsa çok memnun olurum....

Herkese keyifli forumlar dilerim....
Merhaba arkadaşlar,

n9005 lte cihazın menüsünde standart n9005 modele göre ne fark vardır ?

ikinci el n9005 lte bir cihaz almayı düşünüyorum. Arka kapaktaki lte ibaresinin haricinde standart n9005 mi yoksa lte modelimi olduğunu nasıl anlayabilirim ?

ilave olarak sayfanın en başında bulunan ve aşağıda listelediğim cihaz alırken dikkat edilmesi gerekenlere ilave olarak 2.el bir cihaz alırken extra dikkat etmem gereken birşey daha varmıdır ?

1. kasa ekran arası boşluk
2. kapağın tam oturması
3 .multitouch testi
4.imei testi
5.*#0*# ile cihaz testi..
Merhaba,

Her katta 2 daire bulunan 4 katlı toplam 8 daireli apartmanımızın yöneticisiyim. Apartmanımızın diyorum çunki 1 dairesi baştan beri boş olup 7 daireli apartmanda 1’i hariç tüm daireler neredeyse aynı aileden gibi saygı ile yaşıyoruz.
Binamızın sağ tarafının arka cephesi ,sol taraftan 1 metre kadar daha geride. Diğer bir deyiş ile sağ dairelerin arka cephesi sol dairelerden 1 metre kadar daha geride. Dolayısı ile yarı bodrum olan en alt katta bulunan sağ dairenin arka cephesinde 1x10 m2 kadar bir alan bulunmakta. Sol dairelerin yatak odalarının camı ise bu alana bakmakta. Ancak bu 10m2 lik alan müteahit tarafından ortak kullanıma göre yapılmamış ve sağ dairenin bir odasından çıkılıyor. Sağ dairede oturan komşum yaklaşık 2-3 sene önce taşınır taşınmaz bu alanın üstünü ondulin tarzı şeffaf bir malzeme ile kapattı. Kendi özel kullanım alanı olmasına rağmen incelik gösterip benimde onayımı almayı ihmal etmedi. Üstelik bu alanın sol dairenin yatak odasına bakan kısmı tarafındaki yaklaşık 3 metrelik kısmının üstünü ise komşuya karanlık olmasın diye kapatmadı.
Sorunumuza gelince;
En alt katta sol dairede bulunan komşum, yağmur yağdığında düşen yağmur damlalarının bu tenteye düşmesi sırasında oluşan sesten rahatsız olduğunu söyleyerek sökmesi konusunda baskı yapıyor ve ben bu baskının daha önce aralarında yaşanmış olan, sağ dairenin şikayette bulunup tüm apartmanca kendisine hak verdiğimiz için sol daireye bir yaptırımda bulunamamızdan kaynaklandığına inanıyorum.
İnanıyorum çünkü, Ne bu tentenin hemen üstünde yatak odası bulunan sağ giriş dairedeki komşum, nede onun karşısında oturup yatak odası bu alana bakan ben bu sesi bu güne kadar hiç fark etmedik bile.

Ancak yinede kimsenin hakkına tecavüz etmemek için ben bu olaya tarafsız olarak bakıp, Haklı olan komşumun yanında olmak istiyorum.

Bu konuda haklıyı haksızdan nasıl ayırabileceğim konusunda yardımı dokunacak arkadaşlara şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

Soruna yol açan durumun şematik görüntüsü:
Merhaba arkadaşlar,

Yüksek kapasiteli ve/veya HC tip hafıza kartlarını initialize ederken sorun yaşıyorum. Eski tip 1gb civarı kartları sorunsuz kullanabiliyordum ancak artık bulmak mümkün olmuyor.

Nette araştırdığım kadarı ile bu tip kartların sd değil mmc olarak geçtiğini ve init komutlarının farklı olduğuna dair birkaç örnek buldumsa da net birşey bulamadım.
Örnek :http://www.microchip.com/forums/m191802-print.aspx

konu hakkında bilgisi olan varmı ?
Merhaba arkadaşlar,

Bir projede kullandığım TDA2003 ile yaptığım bir amfi devresinde kullandığım 1000uf lık c4 kondansatörü nedense sürekli şişiyor. Çizimi en az 7-8 kez kontrol ettik. Farklı markalar kullandık. Kullandığımız kapasiteler 35V, daha yüksek voltajlı da kullandık yine şişti. Bir yorumu olan varmıdır ?

Merhaba arkadaşlar,

web tasarımını yaptığım pizzacı bir müşterim ürün resimlerini benim çekmemi istediği için makine araştırıyorum.
Fotoğrafçılık ile deneyimim, bir zamanlar zenit 122m ile amatör çekimler yapıp kendi yaptığım aranzör ile basan biriydim.
Şimdiki yeni nesil cihazları hiç tanımıyorum, bu yüzden sizlere danışmak istedim.
Okuduklarım kadarıyla dsrl-like'in dslr'den tek farkı sabit objektif olması. Değiştirme ihtiyacım olmayacağı için like işimizi görür diye düşünüyorum. Yüksek enstantene iso gibi değerlere ihtiyacım olmadığından dolayı Fujifilm S2980 in bana yeteceğini düşünüyorum.

Ayrıca bugün fark ettim, Canon Eos 1100D' nin hepsiburada da fiyatı 950TL görünüyor. Bu makine hakkındaki yorumlarınızı da alabilirmiyim ? Birde araştırmama rağmen göremedim, Finepix s2980 deki gibi iso/diyafram/enstantene gibi ayarları 1100D de de manuel yapma şansım varmıdır ?

iyi forumlar dilerim.
Merhaba arkadaşlar,

Oda içerisinde bulunan bir objeyi takip eden kamera mekanizması yapmak istiyorum. Bu amaçla odada hareket eden bir nesnenin koordinatlarını bulabileceğim en mantıklı ve zahmetsiz bir yol öneriniz var mı ?
Merhaba arkadaşlar,

30cm çapında bir daireyi standart dc bir motorla max.350 derecelik bir açıyla sağa ve sola döndürürken bulunduğu pozisyonu okumakta kullanabileceğim bir sensör bilginiz varmı ?

Aklıma dairenin alt tarafındaki tablaya 20cm çapında bir iç dişli koyup, hareket eden dairenin uygun bir yerinede çok turlu bir potun ucunu aşağıya doğru çıkartarak dönüş sırasında bu potun pozisyon değiştirmesiyle bulunduğu açıyı öğrenmek gibi bir yol geliyor ama biraz zahmetli gibi. Önerebileceğiniz daha basit bir sistem varmı ?
Arkadaşlar İstanbul Samatya hastanesinde yatmakta olan bir hasta için her türlü ACİL kana ihtiyaç var. Hasta yoğun bakımda yatmakta. Hergün 4 ünite kana ihtiyacı var.

Bende çok başvuran olur düşüncesi ile fazla önemsememiştim ama radyo ya dahi başvurulduğu halde kan bulma sıkıntısı çekiyorlarmış.

Yanlış hatırlamıyorsam gündüz 8 ile 14 saatlari arasında verilmesi gerekiyormuş. İmkanı olan forum üyelerinin konuyu hassaslıkla değerlendireceğinden umutluyum.

Hasta Samatya hastanesinde, İrtibat için 05386256403 nolu telefondan nilgün hanıma ulaşabilirsiniz.Hastanın adı Celal ZORŞAHİN.

Not : Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.

Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, Yoğun bakımdaki hastalara taze kan vermek gerekiyor. Bazı durumlarda da kızılay (özellikle taze) kan vermek için sizden de taze kan istiyor.

Dolayısı ile kızılaya karşılığında verilmek için, Hangi Gruptan olduğu önemli değil.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.168
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 122.814 (Bu ay: 448)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 25 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.