Şimdi Ara

UPS Akü Değişimi ve Aküler Hakkında Bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
3
Favori
1.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ups aküsü değişimi ve ups akülerinin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bir video çektim.

Gruplardan, donanımhaber'den ve youtube'dan sorulan bazı konulara değinmeye çalıştım.

Videoyu izlemeden özet okumak isteyenler için videoda bahsedilen konulardan bazıları;

1) Akünün yerine aynı kapasiteli herhangi bir akü takabilir miyiz?

Kapasite aynı ise, UPS'e uygunsa takarız. Ancak üzerinde 12V 7 Ah yazan akülerin hepsi aynı değildir. Üzerinde 7 Ah yazsa da kapasitesi çok daha düşük olur. 7 Ah iyi bir akü 2 kilo civarında olmalıdır. Eğer 1600 gram civarında çıkıyorsa o akünün kapasitesi düşüktür. Kapasite testi yapmadan çok basit bir şekilde fikir edinmiş oluruz. Ağırlık akülerde çok önemlidir.

Videoda birçok akü tarttım, 1600 gramdan 2400 grama kadar çok çeşitli ağırlıklar var. Bu da tüm 12V 7 Ah akülerin aynı olmadığını gösteren önemli bir veridir.

2) En ağır akü en iyi akü müdür?

Tabii ki değildir. Adamlar ağır olsun diye içine taş bile koyuyor :)) Ama pahalı cihazlara ihtiyaç duymadan, bir tartı yardımıyla en basit akü testini yapmış oluruz.

3) Va ve Watt değerinden kısaca bahsettim. Ups uzmanları daha iyi anlatacaktır. Ben aküye odaklandım.

4) Akümüzün yerine çok daha büyük bir akü takabilir miyiz?

Takamayız. Akünüz 7 Ah ise 9 Ah, 14 Ah takarsınız, sorun olmaz. Ama UPS çok uzun süreler çalışsın diyerek 100 Ah akü takamazsınız. Çünkü UPS çok yüksek bir akımla çalışıyor olabilir, tam yükte 15 dakika çalışmak üzere tasarlanmış olabilir. Tam yükte kart oldukça ısınır. Biz çok daha büyük bir akü takarak 15 dakika yerine 2 saat çalışma süresi beklersek büyük sıkıntı olur. Gruplarda bu şekilde yaşanmış kazalar gördüm.

(Ups kadar yüksek tüketim değeri olmayan, üzerinde önemli bir devre bulunmayan Akülü araba gibi sistemlerde araca sığan en büyük aküyü takabilirsiniz sorun olmaz.)

(Siz ups'ten eminseniz, karta bir şey olmaz diyorsanız tabii ki daha büyük bir akü takabilirsiniz. Soğutma sistemini güçlendirerek de daha büyük bir akü takabilirsiniz.)

5) En iyi marka hangisidir?

Birçok iyi marka vardır ama Yuasa kendini kanıtlamıştır. (Ben daha ucuz bir marka kullandım, Yuasa kullanmadım. Reklam olarak algılanmasın)

6) Kurşun asit akü yerine li-ion batarya yapabilir miyiz?

Yapamayız. Bunun birçok sebebi var, videoda detaylıca anlattım.

Voltaj uyuşmazlığı oluyor, ayrıca akü karakteristiği li-ion karakteristiğinden çok farklıdır. Birçok farklı sebep var.

Ancak lifepo4 piller kullanılabilir. Hem voltaj tam uyumlu olur hem de li-ion pillerde mevcut olan bazı dezavantajlar lifepo4'te yoktur.

Burada anlattım ama siz yine de videoyu izlemek isterseniz link; (tekrarlıyorum ben ups uzmanı değilim, akü üzerinden giderek anlatmaya çalıştım.)

7) Akünün uzun ömürlü olması için ne yapabiliriz?

Sistem kesintisiz olduğu için akü sürekli şarjda olacaktır, burada yapacağımız bir şey yok. Ama UPS'i herhangi bir sebeple uzun süre kullanmayacaksak tamamen şarj edip kapatalım, mümkünse ups'ten ayıralım.

Bu videodaki gibi tek akülü bir sistem değil de 2-10-32 akünün seri bağlandığı bir sistem kullanıyorsanız zamanla dengesizlik oluşması muhtemeldir. 6-7 ayda bir aküleri teker teker şarj ederek dengeleme yapabilir ve ups'i uzun yıllar kullanabilirsiniz.

8) UPS ile ilgili yapacağınız çalışmalarda lütfen iş güvenliğine dikkat edin!

220 volt 220 volttur!

Ekleyeceğiniz şeyler varsa yazın lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 27 Mayıs 2021; 9:28:7 >

• güzel bilgiler teşekkürler

• Osiris34 kullanıcısına yanıt

Desteğiniz için teşekkür ederim.

• Teşekkürler.

UPS karşılaştırması da varsa veya öyle bir konuda hazırlarsanız çok güzel olur..

• Cihan kullanıcısına yanıt

Ben teşekkür ederim.

UPS konusunda çok fazla çalışmam olmadı, çalışmalarım genelde piller üzerine.

Ama elimde birkaç UPS var, ilerde dediğiniz gibi bir karşılaştırma videosu hazırlanabilir, tavsiyeniz için teşekkürler.

• Çok iyi bilgiler. Çok teşekkürler.

Özellikle UPS'e daha büyük akü takıp takamayacağımız konusu çok merak edilen bir konudur.

• Alacağınız akünün kaliteli olmasına dikkat edin. En azından sahte olmamasına. Akü içerde kaynayıp zehirli kimyasal salıyor.

• Antor kullanıcısına yanıt

Kesinlikle.

Şu an kullandığımız akülere VRLA yani sızdırmaz akü diyoruz ama kalitesiz bir akü ne kadar sızdırmazdır bilemiyorum doğrusu.

UPS yangını haberleri de azımsanmayacak kadar çok, o yüzden dikkatli olmak lazım.

• septembe28 S kullanıcısına yanıt

teşekkür ederim. Genelde sorulan soruyu cevaplamaya çalıştım.

• Güzel bilgiler. Ben 2-3 ay önce değiştim aküleri. Fsp Fp1000 1000 Va Line Interactive UPS im var. FSP den akü almayın net söylüyorum arkadaşlar böyle bir şerefsizlik yok çünkü. Bu marka iyi güya bir de iyi güç kaynağı üreticisi. Ürünleri iyi olabilir lakin garanti konusunu ciddiye almayan bir firma. Garantisi 2 sene olan UPS imin garanti bitmeye yakın aküleri ölünce bir lambayı bile çalıştırmaz hale gelince hepsiburada dan aldığım ürünü tamir yada değişim için yolladım. Her neyse ürün bana geri geldi ama tamir mi edildi noldu hiçbir ibare yok. Hepsiburada da bilmiyor. Her neyse ürün baktım düzgün çalışıyor. Bu arada hepsiburada nın ürünün geldiğinden haberi yok bi de ürünün parasını bana geri ödemiş. Kayıtlı ibanım vardı. Tesadüfen gördüm kullanmadığım bir hesaptı aslında. Bende madem ürün tamir olmuş haram paradır diye hepsiburada yı aradım. Ürün çalışıyor bende bir de siz bana parasını ödediniz dedim. Onlarda parayı göndermezsiniz aynı tutarda ürün alın biz yollamayalım olsun dediler tamam dedim. Lakin mallar ürünü gönderdi bende almadım sonra paramı iade ettiler yine. Bende madem istemiyorsunuz helaldir bu dedim:) Hakikaten helalmış. Tamir ettikleri UPS 2 ay sonra bozuldu. Garantisi de bitti yapacak birşey yok kendim tamir edeceğim. Söktüm UPS i bunun içinde 2 tane 7Ah akü var orjinalinde. Bu şerefsizler tutmuşlar tamir ettik diye ölen akünün birini değiştirip 9 ah akü takmışlar. Diğer ölü 7 ah duruyor. O yüzden de ölü akü diğerini kısa zamanda öldürdü. Bende 2 tane 9 ah aldım taktım. Geri verdikleri paranın yarısını harcamış oldum. İyi ki para bende kaldı anlayacağınız yoksa kazıklanacaktım. Ben 2-3 kere parayı geri vermekle uğraştım ama onlar beceremedi. FSP nin yaptığı şerefsizliğe de söylecek lafım yok. Garantisinin yakında biteceğini bilip bilerek biraz idare etsin diye yalnızca 1 aküyü değiştirmek nedir:(

Aynı üründe akü değişimi yapacak olan varsa 9 ah akü biraz büyük geldi tam kapanmıyor kapakları bilginiz olsun. Orjinali 2x7ah ben 2x9ah yaptım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi One Shot One Kill -- 3 Haziran 2021; 10:7:14 >

• One Shot One Kill kullanıcısına yanıt

Yazıyı merakla okudum, çok acayip bir alışveriş süreci olmuş :)

FSP markayı kullanmadım ama iyi diye biliyordum. Garanti süreci kötüyse, ürünün kalitesinin pek önemi kalmıyor.

2 aküden birini değiştirip bi de yenisi 9 Ah takmak çok acayip.

O 7 ah akü yıprana yıprana kapasite kaybetmiştir, bunun yanına yeni 7 Ah takmak bile sıkıntıyken nasıl 9 Ah takarlar anlayamıyorum.

2 aküden birini değiştirmek ancak şu durumda doğru olur; 1 akü gerçekten çok kötü durumdadır, diğer akü gayet sağlamdır, performans kaybı yoktur. Bu durumda kötü akü değiştirilebilir, sıkıntı olmaz.

Ama firmalar akü test cihazı yatırımı yapmıyorlar, saçma sapan el tipi cihazlarla saniyeler içinde akü test ettiklerini sanıyorlar. Normalde standartlara uygun bir test 4 gün sürer, çok hızlı yapmak isterse 1-2 gün sürer.

Son olarak 7 Ah ve 9 Ah aküler aynı boyuttadır, marka farkından dolayı sıkıntı olmuş olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: piladam

Yazıyı merakla okudum, çok acayip bir alışveriş süreci olmuş :)

FSP markayı kullanmadım ama iyi diye biliyordum. Garanti süreci kötüyse, ürünün kalitesinin pek önemi kalmıyor.

2 aküden birini değiştirip bi de yenisi 9 Ah takmak çok acayip.

O 7 ah akü yıprana yıprana kapasite kaybetmiştir, bunun yanına yeni 7 Ah takmak bile sıkıntıyken nasıl 9 Ah takarlar anlayamıyorum.

2 aküden birini değiştirmek ancak şu durumda doğru olur; 1 akü gerçekten çok kötü durumdadır, diğer akü gayet sağlamdır, performans kaybı yoktur. Bu durumda kötü akü değiştirilebilir, sıkıntı olmaz.

Ama firmalar akü test cihazı yatırımı yapmıyorlar, saçma sapan el tipi cihazlarla saniyeler içinde akü test ettiklerini sanıyorlar. Normalde standartlara uygun bir test 4 gün sürer, çok hızlı yapmak isterse 1-2 gün sürer.

Son olarak 7 Ah ve 9 Ah aküler aynı boyuttadır, marka farkından dolayı sıkıntı olmuş olabilir.

Orjinal aküler çok kötü durumdaydı bir lamba bile çalıştıramıyordu o derece. (40 wattlık lamba) Bende markadan olduğunu düşünüyorum internetten araştırınca boyutları aynıydı görünüyordu ama sığmadı. Yeni aldıklarım Ttec marka. Hiçbir bilgim yok nasıldır çok tercih edilen olduğu için aldım.

Evet çok kötü durumdaymış maalesef.

Maalesef TTEC pek iyi bir marka değil. (12V 7 Ah akülerini test ettiğimde 4.5 Ah çıkmıştı)

TTEC ucuz olduğu için tercih ediliyor.

Fiyatı yüksek ancak en iyisi Yuasa'dır.

• quote:

Orijinalden alıntı: piladam

Evet çok kötü durumdaymış maalesef.

Maalesef TTEC pek iyi bir marka değil. (12V 7 Ah akülerini test ettiğimde 4.5 Ah çıkmıştı)

TTEC ucuz olduğu için tercih ediliyor.

Fiyatı yüksek ancak en iyisi Yuasa'dır.

Yuasa iyi güzelde biri 130 lira diğeri 300 lira:)

Maalesef :)

Yuasa'nın bozulacağı sürede(en az 2 sene) 2 kez akü değiştirirseniz kardasınız, 3 kez değiştirirseniz... :)

haram helal olmaz. Sizde kalan kısmı asla fayda vermez.

Marka hata yapmış olabilir, geçiştirmiiş de olabilir. Memlekette olanların yanında basit kalır. Maalesef bulunduğu her yerde kültürümüzün aleyhinde faaliyette olan menfaat var. Elektronik devre alışverişinde de, mekanik parça alışverişinde de...

• Değişik marka ve modellerde 5 e yakın UPS kullandım online UPS 3 kW en son kullandığım cihazlardı 2 adetti onlarda çortladı ama ne yazık ki tamir edilemedi. Önereceğim içindeki akülere ek olarak dışarıdan akü beslemelesi olan UPS cihazı alın içindeki akü baktınız yetersiz kalıyor extra akü bağlayıp araç aküsü bile sizi istediğiniz kadar iadere eder. Ayrıca Canel elektronikten almayın derim cihazları ucuz özellikli gibi ama tamir ve servis hiç yok tamiri bir diyot dahi değişse çözülecek cihazı gönderirseniz 3 ay sonunda bile cihazın tüm elektronik malzemeleri sökülmüş adresinize kargolarlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • önemli bir sorum var , tunçmatik ups aküleri bitti içinde 2 tane akü var ben aküleri çıkarıp ikisininde atıp yerine 1 tane takmak istiyorum, 2 akü pahalı geliyor bana 30 dakika yerine 15 dakikada yeter önemli olan uyum sağlar mı , sorun olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deneme1 -- 11 Şubat 2024; 11:9:34 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • deneme1 D kullanıcısına yanıt

Olmaz çünkü sebebi her akü 12 volt değerinde iki akü 24 volt değerinde olduğu için cihazınız 24 volt ile çalıltığı için iki akü takmalısınız yoksa cihaz çalışmaz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.