Şimdi Ara

Üniversitenin liseden farkı yok (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
2
Favori
6.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
100 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Unide 3. Sinifim birazdan youtubeden video bulup izleten karinin ikinci dersine giricem ilk derse uyudugum icin girmedim.Universite ile ilgili en buyum hayal kirikligi bu bosvermislik arkadaslar liseli olan varsa soyliyim universitede birsey ogretilmiyor lisede elinde yetki olan bir sinif ogretmeni var birseyler anlatiyor ama universide adam veya kadin diyim sana birsey ogretmek gibi derdi yok.Alakasiz secmeli derseler secebiliyorsun.Bu sistem tum dunyada hemen hemen ayni ama ben kendi adima soyliyim bastan asagi hayal kirikligi benim icin.Kimsenin dersler disinda birsey ogrenme derdi yok herkes maslowun ihtiyaclar hiyerasisindeki temel ihtiyaclar sekste sıkışıp kalmiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üniversitelerin seviyesi maalesef çok düştü.
    Özellikle her yere üniversite açılması..Sınav sisteminin sürekli değişmesi..Yatay ve dikey geçiş saçmalıkları..Mühendislik tamamlama denen zırvalıklar..Formasyon denilen saçmalık..Açıköğretim denen diploma dağıtan fakülteler..Peynir ekmek gibi dağıtılan profesörlükler,doçentlikler..Uygulamadan yoksun ezbere dayalı bir sistem..Laboratuvarı, kütüphanesi, kampüsü olmayan üniversite demeye bin şahit isteyen tabela üniversiteleri..
    Tüm bu etmenleri göz önüne aldığımız zaman üniversitelerin durumu gerçekten vahim..
    Artık ODTÜ,İTÜ gibi üniversitelerde buna dahil olmaya başladı..
    Bazı liselerin eğitimi çoğu üniversitenin eğitiminden daha iyi.
    Mesela bir Robert Lisesi yada bir özel İtalyan Lisesi'nin eğitimi çoğu üniversitenin eğitiminden daha iyi..
    Kendini geliştirmeyen bomboş akademisyenler kendini geliştirmeyen bomboş öğrencilerle, ezber üzerine kurulu bir sistemle bu ülkenin eğitim seviyesi bu kadar oluyor işte daha fazla bir şey beklememek gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bloodletting. -- 16 Kasım 2017; 10:12:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: John WICK

Unide 3. Sinifim birazdan youtubeden video bulup izleten karinin ikinci dersine giricem ilk derse uyudugum icin girmedim.Universite ile ilgili en buyum hayal kirikligi bu bosvermislik arkadaslar liseli olan varsa soyliyim universitede birsey ogretilmiyor lisede elinde yetki olan bir sinif ogretmeni var birseyler anlatiyor ama universide adam veya kadin diyim sana birsey ogretmek gibi derdi yok.Alakasiz secmeli derseler secebiliyorsun.Bu sistem tum dunyada hemen hemen ayni ama ben kendi adima soyliyim bastan asagi hayal kirikligi benim icin.Kimsenin dersler disinda birsey ogrenme derdi yok herkes maslowun ihtiyaclar hiyerasisindeki temel ihtiyaclar sekste sıkışıp kalmiş.

Genellememek lazım, üniversiteden üniversiteye, hatta bölümden bölüme değişebiliyor. Gelip "Ünide hocalar hep boşvermişlik" demek doğru olmaz. Bana çok şey katan hocalar oldu, he dediğin gibi anlatır gider umrunda olmaz onu da gördük tabi, ama bu lisede de böyleydi bunu üniversiteye mâl etmemek lazım.

• Bunlar hep universite ortaminin falan abartilmasindan dolayi oluyor.Lisedeyken size anlatilanlarla kafanizda birseyler kuruyorsunuz,ama universiteye baslayinca o dusunduklerinizin olmadigini gorunce boyle bi durum oluyor.

Yalniz hocalar cok kati,gecirmeye calismiyorlar fikrine katilmiyorum.Arkadasim sen gelecek 30-40 yil boyunca yapacagin meslekle ilgili dersler goruyorsun.O dersi tam kavramadan,anlamadan hoca seni iteleye kakalaya gecirirse ne anlami kalir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • brk 1 B kullanıcısına yanıt
    Kısaltmalar büyük harfle yazılıyor hocam.

• konuyu acan arkadas universitenin amacini anlamamis bir de ne okdugunu bilmiyorum ama muhendislik icin oyle degil kardes. Universite tamamen kendini gelistirmene bakar. Hocalarla falan alakasi yok. Kendini gelistirmen lazim universite hayatin boyunca. hic bir hoca da gelip sana ogretmeye calismaz kendin yapman lazim. muhendislik bolumunde de ozellikle bilgisayar elektrik veya makine muhendisliginde lise ile alakasi yok. Hatta liseden bin kat daha zordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arthur_Morgan -- 16 Kasım 2017; 11:36:42 >
  • Ne sandın?
    TR'de en fazla 10 tane üniversite vardır, diğerleri yüksek lise.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aniltuna30

her yer üniversiteoldu artık misal ege ye gelin üniversite hayatı neymiş görün

Bende %80 ordayim gelecek yil lise 4 Düm de bilgi verebilirmisin hukuk Psikoloji fakülteleri hakkinda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wesker0005 -- 16 Kasım 2017; 14:27:33 >
  • düşük puanlarınızla 3. sınıf üniversitelerde okursanız tabi ki farkı olmaz... hatta liseyi bile özlersiniz..

ne zaman ki gerçek bir üniversiteye gittiniz o zaman, hayata bakış açınız değişir...
  • Lise ile Üniversiteyi kıyaslamak Elma ile Armutu kıyaslamak gibi. Farklı şeyler farklı değerlendirilmeli.

Lise çocukluğun son evreleridir ve insana çocukken yapılan her şey çok tatlı çok güzel gelir. Bir çok ilkinizi de lisede yaşarsınız gerçek dostluklar burada edinilir.

Üniversiteyi açıklamak için sınıf sınıf açıklmada bulunmam gerek.

1. Sınıf: Hiçbir şeyin beklediğiniz gibi olmadığını farkeder ve şaşırırsınız. Dostluklar çıkar üzerine kuruludur. Artık hocaların size bilgi vermesi süreci bitmiştir. Siz hocalardan bir şeyler almaya çalışırsınız.

2.Sınıf: Her şeyin lisedeki gibi olmadığını biraz daha kabullenmişsinizdir. Üniversitenin getirdiği rahatlık yavaş yavaş üzerinize siner. Biraz daha büyümüşsünüzdür artık, hayatınıza okulunuz aileniz değil siz yön verirsiniz ve bu süreçte kendinizi çoğu zaman boşlukta bulursunuz. 1000 kişilik dönemdeki 3-5 arkadaşınızla görüşür diğerlerinin adını bile bilmezsiniz.

3.Sınıf: Artık alışmışsınızdır. Gerçekten üniversite hayatının liseki gibi yalnızca teorik derslerle sınırlı olmadığını, gündelik hayatta işinize yarayacak hayat derslerini de barındırdığını anlarsınız. Lise size çocukluğunuz gibi gelir. Ne güzel günlerdi diye anarsınız. Bir yandan gelecek telaşı içinizi kaplarken diğer yandan üniversitenin bahçesinde, kapısında içtiğiniz sigara çay kombininin gerçek tadını alırsınız. Keza artık çay hayatınızın parçası olmuştur. Vize final dönemi kütüphane sabahlamaları inanılmaz keyif verir.

4.Sınıf: Eğitim hayatından ziyade gerçek hayatta da artık bir bireysinizdir. Farkında olmadan kendi kararlarını verebilen ve hayatına istediği gibi yön verebilen bir insan haline gelmişsinizdir. Artık sizin için güneş farklı doğuyor farklı batıyordur. Üniversite bittiğinde ne olacağım telaşı kaplar içinizi. 3-5 kişilik arkadaş grubunuzla daha da samimi olmuşsunuzdur. Gözünüzü açıp kapatıncaya kadar da üniversite hayatınız biter. Tam her şeyin tadını almaya başlamışken hem de.

En azından benim üniversite hayatım böyleydi lisenin de üniversitenin de kendine has tatları vardı. Ama şunu bilmelisinizki hayatın bir sonraki aşaması hiç bir zaman bir öncekinden kolay olmayacak. Sorumluluğunuz arttıkça büyüyecek, büyüdükçe farklı düşünecek, farklı düşündükçe bireyleşeceksiniz.

Sabredip okuyan herkese teşekkürler. Bunları aktarmak bir nebzede olsa beni mutlu etti

Sevgiler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erik Kompostosu -- 16 Kasım 2017; 15:30:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: GelecekGelecek

"Şey" her zaman ayrı yazılır kardeşim.Bunu üniversite ya da lise değil ortaokulda öğretmeleri gerekiyor.Gözüm kanadı yazını okurken .

Ne abartınız kimin umrunda yok şöyle yazılır yok böyle yazılır sanki roman yazıyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erik Kompostosu

Lise ile Üniversiteyi kıyaslamak Elma ile Armutu kıyaslamak gibi. Farklı şeyler farklı değerlendirilmeli.

Lise çocukluğun son evreleridir ve insana çocukken yapılan her şey çok tatlı çok güzel gelir. Bir çok ilkinizi de lisede yaşarsınız gerçek dostluklar burada edinilir.

1. Sınıf: Hiçbir şeyin beklediğiniz gibi olmadığını farkeder ve şaşırırsınız. Dostluklar çıkar üzerine kuruludur. Artık hocaların size bilgi vermesi süreci bitmiştir. Siz hocalardan bir şeyler almaya çalışırsınız.

2.Sınıf: Her şeyin lisedeki gibi olmadığını biraz daha kabullenmişsinizdir. Üniversitenin getirdiği rahatlık yavaş yavaş üzerinize siner. Biraz daha büyümüşsünüzdür artık, hayatınıza okulunuz aileniz değil siz yön verirsiniz ve bu süreçte kendinizi çoğu zaman boşlukta bulursunuz. 1000 kişilik dönemdeki 3-5 arkadaşınızla görüşür diğerlerinin adını bile bilmezsiniz.

3.Sınıf: Artık alışmışsınızdır. Gerçekten üniversite hayatının liseki gibi yalnızca teorik derslerle sınırlı olmadığını, gündelik hayatta işinize yarayacak hayat derslerini de barındırdığını anlarsınız. Lise size çocukluğunuz gibi gelir. Ne güzel günlerdi diye anarsınız. Bir yandan gelecek telaşı içinizi kaplarken diğer yandan üniversitenin bahçesinde, kapısında içtiğiniz sigara çay kombininin gerçek tadını alırsınız. Keza artık çay hayatınızın parçası olmuştur. Vize final dönemi kütüphane sabahlamaları inanılmaz keyif verir.

4.Sınıf: Eğitim hayatından ziyade gerçek hayatta da artık bir bireysinizdir. Farkında olmadan kendi kararlarını verebilen ve hayatına istediği gibi yön verebilen bir insan haline gelmişsinizdir. Artık sizin için güneş farklı doğuyor farklı batıyordur. Üniversite bittiğinde ne olacağım telaşı kaplar içinizi. 3-5 kişilik arkadaş grubunuzla daha da samimi olmuşsunuzdur. Gözünüzü açıp kapatıncaya kadar da üniversite hayatınız biter. Tam her şeyin tadını almaya başlamışken hem de.

En azından benim üniversite hayatım böyleydi lisenin de üniversitenin de kendine has tatları vardı. Ama şunu bilmelisinizki hayatın bir sonraki aşaması hiç bir zaman bir öncekinden kolay olmayacak. Sorumluluğunuz arttıkça büyüyecek, büyüdükçe farklı düşünecek, farklı düşündükçe bireyleşeceksiniz.

Sabredip okuyan herkese teşekkürler. Bunları aktarmak bir nebzede olsa beni mutlu etti

Sevgiler,

Çok güzel demişsiniz tamamen doğru ancak ben liseden yanayım lise bir başka hala lise arkadaşlarım ile görüşürüm üniden pek yok yani vardı ancak dağıldı çünkü insanlar farklı yerlerden gelmişlerdi yada ben onları orada bıraktım (orada oturanlar da vardı) liseden 10 kişiyle görüşüyorsam üniden 3 kişiyle görüşüyorumdur.

Çünkü lise arkadaşları belli daima oturduğun yere yakınlar uzaklaşan yok değil ama irtibatlarımızı kesmiyoruz. Hiç görüşmediğim kişilerde var sağda solda çalışıyorlar askere yeni giden var her türlüsü var. Lise arkadaşların gerçek dostundur, daima da öyle kalacaklardır. Sizin dediğiniz gibi ''gerçek dostluklar burada edinilir''

• Sene 2003

İstanbul üniversitesini kazandım

Beyazıt kampüsü Fen edebiyat fakültesi

Girdim ortama

1 hafta geçti,dedim hemen yorum yapmayım şans vereyim

2 hafta geçti,dedim biraz daha beklemek de fayda var

1 ay geçti,dedim olabilir herkes salaklığını lisede atlatacak diye birşey Yok

3 ay geçti,dedim bu ne lan!?böyle üniversite mi olur herkes salak

1 sene geçti,dedim ben okumayacam(aile zorladı yemedi tabii)

Sonuç ?

Üniversiteden çok birşey beklemeyin

• quote:

Orijinalden alıntı: Don Atari

quote:

Lise ile Üniversiteyi kıyaslamak Elma ile Armutu kıyaslamak gibi. Farklı şeyler farklı değerlendirilmeli.

Sevgiler,

Çok güzel demişsiniz tamamen doğru ancak ben liseden yanayım lise bir başka hala lise arkadaşlarım ile görüşürüm üniden pek yok yani vardı ancak dağıldı çünkü insanlar farklı yerlerden gelmişlerdi yada ben onları orada bıraktım (orada oturanlar da vardı) liseden 10 kişiyle görüşüyorsam üniden 3 kişiyle görüşüyorumdur.

Çünkü lise arkadaşları belli daima oturduğun yere yakınlar uzaklaşan yok değil ama irtibatlarımızı kesmiyoruz. Hiç görüşmediğim kişilerde var sağda solda çalışıyorlar askere yeni giden var her türlüsü var. Lise arkadaşların gerçek dostundur, daima da öyle kalacaklardır. Sizin dediğiniz gibi ''gerçek dostluklar burada edinilir''

Öncelikle okuduğun, okumakla kalmayıp yorumda bulunduğun için teşekkürler.

Dediğiniz gibi lisenin yeri bambaşka olacaktır. Anlatmak istediğim asıl nokta Üniversite ve Lisenin kıyaslanamaz nitelikte farklı olduğudur. Bunu bu şekilde kabul etmek gerekir

• Lisenin çok daha iyi olduğuna katılanlardanım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Philoelectronica

Kısaltmalar büyük harfle yazılıyor hocam.

Özür o zaman :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Don Atari

quote:

Sevgiler,

Öncelikle okuduğun, okumakla kalmayıp yorumda bulunduğun için teşekkürler.

Dediğiniz gibi lisenin yeri bambaşka olacaktır. Anlatmak istediğim asıl nokta Üniversite ve Lisenin kıyaslanamaz nitelikte farklı olduğudur. Bunu bu şekilde kabul etmek gerekir

Yani fark çok büyük doğru bunu kimse inkar edemez. Ünide artık karakter oturuyor birey olduğunu anlıyorsun kendi ayaklarının üstünde duruyorsun.

• maalesef
  • Üniversite ile lise arasında bir ton fark var aslında ama gittiğiniz üniversite ve bölüm ile alakası da var malesef . öncelikle lisede kimsenin seviyesi bir değildir çok zekiside var çok aptalıda var ama üniversiteye geçtiğiniz zaman hemen hemen aynı düşünce (bölümden ötürü) ve aynı bilgiye sahip insanlarla muhattap oluyorsunuz . eğitim açısından evet aynı belki hocaları daha fazla egoist oluyor ama sonuç itibari ile baktıgında ikiside çok farklı ortamlar
  • Katılıyorum
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.