Şimdi Ara

Üniversite bitti, askerlik bitti. Yaş 23, şimdi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
18
Favori
23.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
56 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başlıkta görüldüğü üzere İstanbul Üniversitesi nde iktisat bitirdim. Yedek subay olarak askerliği tamamladım. Şimdi boşluğa düştüm, napsam ne etsem bilemedim. Evlilik düşüncem yok. İş ile ilgili olarak napmam gerektiğine karar veremedim. Nedir öneriniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2001 yilinda kriz donemi universiteyi kazandim babam batmisti

Anadolu universitesi istatistik bolumunu.

babam gitme okutamam oglum durumumuzu biliyorsun dedi.

Ben okurum calisirim dedim. Ve universiteye gittim ingilizce hazirlik okudum 5 yilda universite bitti 2006 agustosunda mezun oldum.

2006 aralikta askere gittim 2007 mayisinda askerden geldim.

2007 yilinin temmuzunda bir kamu bankasinda gisede goreve basladim.

Cok calistim kendimi gelistirdim yavas yavas terfiler aldim.

2014 yili ocak ayinda bir ozel bankaya yaklasik maasimin 3 katina transfer oldum. Suan ayni kurumda mudurluk bekliyorum.

11.000 lira brut maasim+yemek kartim+ozel sigortam var. Ayrica yilda 2 defada prim aliyorum. Bu sene toplamda 32.000 lira prim aldim

Bu arada bankada calisirken yuksek lisans yaptim evlendim cocugum oldu evim ve arabam var.

35 yasindayim.

Ayrica dil belgemi yeniletmeye ugrasiyorum cunku avusturalyaya on kabulum yapildi. 2-3 yil icinde yerlesmeyi dusunuyorum bi aksilik olmaz ise oglumun biraz daha buyumesini bekliyorum.

Bunu sana neden anlattim biliyomusun sadece kiyisindan kosesinden ornek alman icin.

Umutsuz olmayin cok calisin ugrasin mucadele edin ve kesinlikle pes etmeyin.

Hicbirsey yapmadan calismadan ugrasmadan kaybedeceksiniz.

Ama calisarak ugrasarak didinerek sabirla kazanma sansiniz var

Ben cok calistim hala calisiyorum hala kendimi gelistitmek icin emek harciyorum neden biliyomusun bizim yaradilis amacimiz bu

Yasiniz cok genc calisin ugrasin ogrenin ve asla pes etmeyin
    Hocam okuduğun bölüm çöp tıp hariç bu devirde düzgün iş yok. Yapabileceğin en mantıklı şey bir kafede çalışmak. Ayda 2000 tl civarı temiz maaşın olur. Diğer türlü ailenin avcunun içine bakacaksın. 3 yıl bu şekilde para biriktirdikten sonra kredi çekip evleneceksin ve hayatın boyunca borç ödeyeceksin. Eğer hayatından memnun değilsen evlendikten sonra korunmayı unutma aynı kaderi doğabilecek başka insanlar da yaşamasın.
    Asgari ücret bile 2020 tl ama bi durup düşünün, herkes* 2020 TL asgari ücret veriyor mu diye.

Isparta da öğrenciyim en baba kafe saatlik 4.5 TL veriyor, sigorta vs. hiç birşey yok. Hadi bahşişten kazansın desek öğrenci şehrinde 50 kuruş bırakanı bile bulamazsın.

Kafelerin geneli 3, 3,5 tl veriyor saatine.

Hesap yapın, günde 10 saat çalışan birisi 45 tl alır. Ayda 4 gün izin yapsa 26 gün çalışmış olur. 26x45= 1170 TL.
  • Hocam okuduğun bölüm çöp tıp hariç bu devirde düzgün iş yok. Yapabileceğin en mantıklı şey bir kafede çalışmak. Ayda 2000 tl civarı temiz maaşın olur. Diğer türlü ailenin avcunun içine bakacaksın. 3 yıl bu şekilde para biriktirdikten sonra kredi çekip evleneceksin ve hayatın boyunca borç ödeyeceksin. Eğer hayatından memnun değilsen evlendikten sonra korunmayı unutma aynı kaderi doğabilecek başka insanlar da yaşamasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatih617 -- 6 Ocak 2019; 17:7:11 >
  • Muhasebe bilgin nasıl?
    Yabancı dil durumu nasıl?
    Staj durumu, sertifika durumu nasıl?
    Kendini geliştirdiğin bir hobin var mı bölümle az da olsa ilgili? (Örnek grafik tasarım vs)
  • Fatih617 F kullanıcısına yanıt
    Kendi kendine senaryo kurmuşsun, korunmaktan bahsediyosun. Evlilik düşüncem 2-3 sene için yok demedim. Evlilik düsünmüyorum hiç.

• The Management kullanıcısına yanıt
    Muhasebe bilmiyorum. İngilizce Pre intermediate. Bilgisayar işletmeni sertifikam var :)

• 2016 temmuzda mezun oldum endüstri mühendisliği bölümü.Baktım ortam saçma sapan millet kafayı yemiş mühendisler asgari ücrete çalışıyor.Düşündüm askere gitsem felan vazgeçtim.Sonra ingiltereye gittim tanıdık vasıtasıyla yatak fabrikasında işe başladım düz işçi olarak.18 ay sonra bedelli askerlik olayı çıkınca işi bıraktım geldim parayı ödedim şimdi 16 martta askere gidecem.Askerden sonra almanya kısmetse.Evlilik olayı felan bende de yok yaş 25 bitti 26 gircem.Sana tavsiyem imkanın varsa dışarı kaçmaya bak gidip 2000 lira maaşla çalışıp hayatını karartma.Gelecek yok burda.

• Gebze yakinlarinda isen muhasebeci ariyoruz

Asgari ucret bile 2020 ya biraz iyi sallayin .d

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-10D285547

Asgari ucret bile 2020 ya biraz iyi sallayin .d
    2000 civarı yazdım bu bir. İkincisi de asgari ücret alacağı ne malum? Sen körsen benim yapabileceğim bir şey yok. Hadi köyüne
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tipik 1 Doksanbesli

Muhasebe bilmiyorum. İngilizce Pre intermediate. Bilgisayar işletmeni sertifikam var :)
    Pre intermediate = Çöp Google translate olmadan ingilizce konuşmayı geç makale bile okuyamazsın.
    Native speaker altı sektörün işine yaramaz.
    2000 civari alirsindan kasit bu 1850 1950 civari alirsin anlamindadir ki sen daha taban puani tutturamamissin. Ve adam evlenmeyecegini ikna edilicek sekilde söylemis. Ve sen adami hic ciddiye almadan evlendikten sonra korunmayi unutma demissin yani zaten boyle birseyi soylemek senin haddine degilken burdada bir takim seylerde ezbere gittigini bariz goruyoruz. Ve yasal olarak hic bir yerde resmi olarak asgari ucretin altinda alamaz. Ben körden degilim senin bu saldirgan tavrininda yaşının tam oturmamis olmasina veriyorum ^^

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-10D285547

2000 civari alirsindan kasit bu 1850 1950 civari alirsin anlamindadir ki sen daha taban puani tutturamamissin. Ve adam evlenmeyecegini ikna edilicek sekilde söylemis. Ve sen adami hic ciddiye almadan evlendikten sonra korunmayi unutma demissin yani zaten boyle birseyi soylemek senin haddine degilken burdada bir takim seylerde ezbere gittigini bariz goruyoruz. Ve yasal olarak hic bir yerde resmi olarak asgari ucretin altinda alamaz. Ben körden degilim senin bu saldirgan tavrininda yaşının tam oturmamis olmasina veriyorum ^^
    "Ve yasal olarak hic bir yerde resmi olarak asgari ucretin altinda alamaz."

Sektörden haberin yok senin. Bir şey bildiğin de yok boş boş atıp tutuyorsun anca.
    Blok

Sen konusmasini ögren :)

Senin gibi insanlara karsi hic tahammulum yoktur. Kendi hatasini goremicek sadece karsisindaki insanin kusurlarina focuslu en aksi davranisa saldirgan yaklasicak insanlarla kendimi bir tutmuyorum. Senin ne istedigini bilmedigin yaninda ugrasmam :)

• üni ve bölüm güzel, şu saçma yorumlara aldırış etme Özel bankaların şube ya da genel müdürlük kadrolarına cok rahat girersin.
  • G3gg kullanıcısına yanıt
    Tam aklimdan geciyordu. Guzel soylediniz.

• İktisat diploman ile Bim, A101, Şok mağazalarında kasiyer olarak çalışabilirsin

• işe gir başka napcan gardaş yapabiliyorsan dünyayı gez :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İş bul kardes, iktisat bölümünü bitirdikten sonra bitirdiğin bölüm ile ilgili bir işte çalışma hayalini bırak, eğer bu hayalle yaşamayı surdurursen çok mutsuz olursun.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.