Şimdi Ara

Uludağ/Pardus, linkler, açıklamalar, kurulum ve BUG-Fix grubu. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
189
Cevap
0
Favori
20.406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu arada pardus un kurulum sürümünün çıkması konusunda geliştiriciler tam bir tarih verememekle birlikte.Yaza doğru hazır olacağını söylüyorlar
  • Pardusu calıştırdım ama biraz bilgi eksikliğim sanırım beni zora soktu.Şu an tekrar xp gecerek yazmak durumundayım. P4 celereon 2600 işlemci , 512 remli ve 128 mb radoon edran kartımla cok hızlı acıldı 3 dakika falan surdu.Bir windows kullanıcısı olarak acemiliğim sanırım 1 gb marwel eternet kartımı tanımadı ve nete baglantı atamadım.tanıtamadımda tabi benim linuks sistemlerdeki eksikliğimden bu.Yanlız gercekten görüntü , masa ustu ve uygulamalara erişimleri windows kullanıcılarına pek zor olmayacak sanırım.Biraz linux öğrenebilirsem sanırım bunda kalacagım.Turkix i de calıştırmıştım o bütün donanım aygıtlarımı tanımıştı Pardosun tanımamış olmasını anlayamadım dogrusu.Fakat gercekten takdire şayan ve desteklenmesi gerekli .Tanıtım ve kullanım boyutuyla destege devam edeceğim ve herkeste etmeli.
  • ethernet kartı tanımaması ilginç? ben surecom kullanıyom onu bile tanımıştı!!!

Pardus'da kppp ve ağ ile ilgili bölümler var, hatta bluetooth bile tanıyo, acaba ethernet kartın özel bi tanıtım programı var mı? bende şimdilik xp deyim, ama dediğiniz üzere Pardus harika, eğer turkix tanıyorsa bu sürümde olmasa bile kurulum sürümü çıkarsa sanırım bu sorun kalkacaktır
  • Arkadaşlar turkix i de pardus u da indirdim çalıitırdım. (cd den)
    ikisi de aynı sadece ara yüzler farklı
    daha Bir çok eksikleri var. alışmamız uzun sürebilir çünkü gerçekten çok değişik, farklı bişey yapmışlar.
    Bide ulusal işletim sistemi lakin yeryer ingilizce kullanımı var.
    tam sürümü çıksın bakalım. eğer iyi bir takviye yapabilirlerse. windows u kullanmam. Ama bu haliyle çok kullanışlı değil...

• quote:

Orjinalden alıntı: meliksah16

ilk izlenim:

cd ye çektim;
    cd den boot ettim herşey çok güzel görünüyorken gel gelelim oturum açılma esnasında monitör kararıp 79k / 74 hz frequency is out of range yazıyor. nasıl olur anlamadım 17" philips bunu derse diğerleri napsın? bunu aşmanın yolu nedir biliyormusunuz?

Çözümünü buldum karşılaşan arkadaşlar için yazıyorum:

Pardus oturum açılma esnasında hata verdiği zaman yani "frequency is out of range" dediğinde
    (ctrl) + (alt) + (-) tuş kombinasyonlarını uyguyarak çözünürlüğü uygun hale getirin o kadar...

ctrl&alt&-

• Internet gezerken gözüme carpti:

http://distrowatch.com/table.php?distribution=pardus

Sitede Pardus hakkinda bilgiler var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ziyaaktas

Arkadaşlar turkix i de pardus u da indirdim çalıitırdım. (cd den)
    ikisi de aynı sadece ara yüzler farklı
    daha Bir çok eksikleri var. alışmamız uzun sürebilir çünkü gerçekten çok değişik, farklı bişey yapmışlar.
    Bide ulusal işletim sistemi lakin yeryer ingilizce kullanımı var.
    tam sürümü çıksın bakalım. eğer iyi bir takviye yapabilirlerse. windows u kullanmam. Ama bu haliyle çok kullanışlı değil...

Ehh onunda çalıştı.. Sana katılıyorum ama turkix'den daha başarılı olmuş.
    Benimde ethernet kartımı tanımadı.... Ama knoppix'in bile tanımadığı ses kartım çalıştı ve bluetooth'u bile tanıyor.

• Arkadaşlar anlayışınızı rica ediyorum, çünkü ben, hem bu forum meselesnde hem de Unix konusunda pek pek acemiyim.
    Şimdi problemime burada bir yanıt aramak durumundayım galiba. Lakin acil yardıma ihtiyaç duymaktayım.

Soruma geçiyorum; Unix ismiyle çok uzun süreden beri kulak yakınlığım mevcut ama nedir, nasıl kullanılır; bu konuda hepinizden cahil olduğuma eminim. Ancak henüz bu foruma biraz göz atarak Unix le daha fazla muhattab olmuş durumdayım ve şu an daha mutluyum. Sağolun hepiniz. Velhasıl Windows'dan illallah demiş durumdayım fakat Unix'e geçmek için de bahane bulamıyorum, çünkü tanımıyorum. Şimdi ise bir sitede okuyup etkilendiğim "Turkix"i kurmayı düşünüyorum. Ama eses problemim şudur ki; ben Grafik Tasarım'la uğraşmaktayım ve bileceğiniz üzere Freehand, Photoshop, Flash, Quark Express, Premier gibi programlar benim ekmek teknem durumundalar. Peki ben bu programları "Turkix"e geçince elimdeki cdlerinden kurup kullanabilecek miyim, yada "Turkix" kendi içinde bu soruna karşı çözümler ihtiva edebiliyor mu?

Sorunum budur ve benim gibi aynı yanıtsızlıktan cahil-i muzdarip pek çok arkadaşımın bulunduğunu belirtmek istiyorum.
    Şimdiden yardımcı olacak tüm kardeşlerime sonsuz şükranlarımı sunarım. Mümkünse izninizle "Eyvallah" diyerek bitirmek isterim.

• saydığın programları linux altında sorunsuz biçimde kullanmak için linux u kurduktan sonra VMWARE kurman gerekiyor.

VMWARE bilgisayarında sanal bir bilgisayar daha yaratmanı sağlıyor. Sen de bu yeni sanal bilgisayarına tekrar windows ve photoshop vs. programlarını kurarak linux altında windows programlarını çalıştırabilirsin.

vmware ekran görüntüleri:http://forum.donanimhaber.com/m_1926626/tm.htm
    nasıl vmware kurulur:http://forum.donanimhaber.com/m_1226802/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OutOfLimits -- 6 Şubat 2005, 5:09:06 >

• Yükleyip kullanan arkadaşlar, karşılaştıkları BUG'ları şu adrese bildirebilirler:

http://bugs.uludag.org.tr/

Böylece, Pardus İşletim Sisteminin daha stabil olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

(Pardus'un ne anlama geldiğini de BURADAN öğrenebilirsiniz.)
  • Arkadaşlar saatler süren indirme işlemi sonrasında CD den boot edemedim. CD adı olarak Parsud yazıp boot dosyası dahil tümünü içine attım ve Bilgisayarın Cd den boot etme ayrını yaptım.Ancak boot etmeden es geçiyor.Kuran arkadaşlardan lütfen yardım...
  • Boot CD yapmayı başaramadım heralde.Püf noktası Cd adını koymada mıdır acaba?
  • İSO dosyasını Nero yardımıyla, olduğu gibi CD'ye kopyalayın. İsmini vs. değiştirmeden. CD den CD ye kopyalama yapar gibi kopyalamanız yeterli.

Bunun için, yüklediğiniz İSO dosyasına sağ tıklayıp > Birlikte Aç > Nero ile açın. Açılan sayfada herhangi bir değişiklik yapmadan, Burn'e tıklayarak CD'ye kayıt yapın.

Kayıt işlemi bittikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS'da CD'den başlatma seçeneğini seçin. Yani öncelik HDD'de değil CD Sürücüsünde olsun. Ayarları kayıt edip BIOS'dan çıktığınızda bilgisayarınız CD'den başlayacaktır.

Kolay gelsin.
  • iso dosyasını üzerinde sağ tuşa bas birlikte aç dene gelen dosyalardan nero bul tamam de. nero senden sadece boş cd takmanı isteyecek
  • arkadaşlar çok sevindirici bir olay
    uludağ projesinde emeği olan tüm arkadaşları tebrik ederim
    hepimiz destek olalım
    ben şu anda cd yi indiriyorum ve merakla kurulum sürümünü bekliyorum
    bencec hemen aramızda bir alt gurup oluşturup bizlerde bir bug fix çalışması yapalım ve arkadaşlara yardımcı olalım
  • The Devil, başlığı değiştirdim. Bu konu bug-fix ve diğer çözümler için kullanılabilir.
  • sağol gurol bende elwinde bir gurup kuruyorum şu anda
    katılımcılara ücretsiz olarak cd yollanacak

ilk izlenimler
    sistem de görmediği donanım olmadı sorunsuz olarak nete çıktım
    genel olarak mandrake dahil hemen her linux ta sorun çıkaran
    ob ses kartım sorunsuz çalıştı(seste patlama ve parazit yok)
    masa üstü çok iyi düşünülmüş
    tamamen acemi bir kullanıcı dahi çok rahat kullanabilir
    türkçeleştirme çok iyi ancak cd içeriği olarak gelen araçlar biraz sınırlı

açıkcası beklentilerimin çok üstünde
    ben diğer yerli linux Lcd dağıtımları gibi duvarkağıdı eklenmiş knoppix
    bekliyordum karşıma tam teşekküllü kusursuz bir çalışma çıktı

yarın tam bir inceleme yazacağım

ULUDAĞ projesinde emeği bulunan tüm herkese
    böylesi bir çalışmaya imza attıkları için tebrik ediyor
    ve kullanıcı olarak teşekkür ediyorum

• Her şeyden önce bize ait bir işletim sistemi olduğu için desteklenmeye değer.
    İlk izlenimlerim de, gayet olumlu. Umarım, ileride çok daha iyi hale getirilir.

Ancak, şunu da belirtmeliyim ki, 256 RAM de çok yavaş çalışıyıor. modem problemi aşılamamış. Bir çok kişinin win modem kullanmakta olduğu dikkate alındığında, böyle güzel ve heyecan verici bir işletim sistemini denemek isteyenlerin istek ve heyacanını olumsuz etkileyebilir.

Son söz, emeği geçen her kese teşekkürler...
  • Pardus'u indirdim ve izlenimim olmuş. Bundan önce bilen bilir benim bir mandrake 10.1 serüvenim oldu ve beceremedim ama Pardus'ta bir sorun yok şu an ve gerçekten emeği geçen arkadaşlara teşşekkür ederim. Unutmadan bende ses yok bi o sorun. Diğer tüm uygulamalar çalıştı fakat sesi duyamadım. Nete çıktım openoffice sorunsuz, donanımlar tanındı fakat dediğim gibi seste galiba problem var. Pardus'un forumlarında bir araştırma yapsam iyi olacak.
  • Bide arkadaşlar sormak istediğim birkaç sorum var.
    1. Bu Pardus'un Live CD formatı ve ben bunu HDD'ye kurabilir miyim?
    2. Kurdum diyelim update'leri nasıl olacak?
    3.Henüz belki çok erken fakat Pardus'un 64 bitlik versiyonunun durumu nedir? Şu an konuşulan bir plan var mıdır acaba? Teşekkürler...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.