Şimdi Ara

Uludağ/Pardus, linkler, açıklamalar, kurulum ve BUG-Fix grubu. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
190
Cevap
0
Favori
20.406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pardus, Uludağ'ın CD dağıtımı. Kurulan versiyon daha ilerde çıkacak(mış).

64 bit için bence erken. Önce faal kullanılan bir işletim sistemi olsun bakalım. Ancak bu teknolojik ortamda 64bit de fazla sürmeden çıkabilir, tabi enerjilerini 64bitden se şu halini netleştirmeye harcamalılar.

Garip ama hükümetle ilgili beklentim oluşmuş. Açıklandıktan 1 gün sonra öğretmenler için alınan laptoplara F klavyeyi şart koşanlar ani bir kararla tüm devlet dairelerinde Uludağ kullanma kararı alabilirler mi acaba?
  • malesef o pek mümkündeğil malum bu işe bir anlaşma ile girdi hükümet
    bu anlaşma gereği hemen her laptopta win ve office olacaktır
  • Bireyselde değilim ben. Öğretmenlerinki de Ms ile gelsin. Hani ilerisi için diyorum. Milli güvenlik meselelerini her ne kadar dostumuz da olsa, başka ülkede yapılmış işletim sistemine bırakmak pek de iyi değil.

Devletin üst kademelerinde "bilgisayar çocuğu" olarak yetişmiş bir yetkili var mıdır acaba?
  • gürol emin ol yok
    geçtiğimiz aylarda bir devlet dairesinden çıkan makinalar geldi elime
    tam olarak tarihi eserler ancak daha ilginci makinalardan bir 8 yıl içersinde sadece 3 defa boot etmiş ve pırıl pırıl
    adamlar zimmet korumuşlar
    makina kullanılmadan hurdaya çıkmış
    ne beklersin sen bu zihniyetteki adamlardan
    bir hesap yap devlet dairelerindeki hemen hermakina officexp kullanıyor
    os 2000 pro
    tek bir vergi dairesinde kaç makina vardır
    memlekette kaç vd var?
    yazık günah
  • Evet bu konuda haklısın thedevil ..
    maalesef yazık

Bu arada pardus, bende etherneti görmedi yani nete çıkışı sağlayamadım bundan dolayı,
    Ayrıca ekranın 60 Hz de kalıp ayarlanamaması da ayrı bir sorun bence , gözü acayip yoruyor
  • ben baya bir küfür ettim bu pardusa yalnız
    hani destek diyoruzda bir şeyin farkındamısınız uludağ projesinde
    kuruluşundan beri türkçe man page davasına kasıcaz diyorlardı
    gel görki man pagelerin tümü ingilizce yetmezmiş gibi çoğuda eksik
    içeriğinde wine yok xine yok oyunlarda tux racer dahi yok
    tamam kde ve çekirdek çok hoş olmuşta neden rami bukadar kullanıyor?
    şu ana kadar en azından 30 defa kde bilinmeyen hatadan çöktü mesajı aldım 8-10 defada makinayı power dan kapattım kilit oldu kaldı
    daha matrağı açık bir oturum kilitlenince
    2ci oturumu açmak istediğinde x çalışmıyor
    bu arada eternete şaşırdım nega bende knoppix in mandrakenin kullanamadığı malzemeleri gördü
    ilginç bir durum
    bu arada bazı arkadaşlar indirdiğimiz cd boot etmiyor diyorlar
    iso dosyasında herhangi bir sorun yok bende ancak yazma hızınızı düşük tutun diyorum:)

• Ben 1 saat kadar oyalandım herhangi bir kilitlenme yada donma olmadı
    İmzamdaki sistemde

Oturumu denemedim ama bir ara denerim, çok ilginç 2 oturumda X açmaması ..

Ethernete gelince, knoppix de görmemişti ,etherneti benim .
    Anakartın o/b etherneti .
    Ama turkix görmüştü onla nete çıkmıştım .
  • Kde ve Gnome Cok ram yiyiem Masaüstüleri,ama yeni basliyanlar icin ayarlanmasi kolay,bu yüzden cogu dagitim bunlari yerlestiriyorlar.Ben Mesala Xfce4 kullaniyorum,ve cok hizli,ama bircok seyi kendin yapacan

Uludağ/Pardus, linkler, açıklamalar, kurulum ve BUG-Fix grubu.

Görüldügü gibi hicbir tane icon yok,ne baslat dügmesi var,nede cöp var,hicbirsey yok.
    Sadece masaüsütnde bosbir yere sag tiklayinca bir menü aciliyor,herseyi onunla yapiyor.
    Resimdede görükür.Ama pardus bir Live-Cd oldugundan bunlar yüklemesi olmaz.
    Herhalde bilgisayara yüklenen bir sürüm cikartmaya düsüyorlar,ozaman bunu da kurarsiniz.

• yozi xface ve wm yi inan hiç sevmem hatta güleceksin belki ama
    genelde kde de dahi olsam
    terminale gnome-panell yazıp enter larım ve öyle kullanırım,
  • Hocam sen gnome ye takmışsın yaw
  • Bugün denedim gayet hoşuma gittti özellikle türkçe karakter olayının üstesinden gelmeleri ve özgün bir çalışma ortaya koymaları sebebiyle geliştiricileri kutluyorum
    ilk açılışta 1280*1034 gibi bi çözünürlükle sistem açıldı ve yazılar okunamayacak kadar küçüktü çöxünürlüğü rahatlıkla değiştirebildim (denediğim diğer sürümlerde işkenceye dönüşebiliyordu) fakat çözünürlüğü 800*600 yapmama rağmen yazılar hala okunmuyordu ayarlardan yazı karakterini büyütmeye çalıştım ve büyüttüm fakat olmadı
  • pardusa java yükleme gibi bir şans var mı? yada nasıl yükleyebilirim. .bin olarak indirdiklerimi kurmayı beceremedim...
    teşekkür ederim.
  • INTELL WIRELESS 2200BG TI BU CANLI PARDUSTA NASIL CALISTIYORUM..YARDIM
  • quote:

Orjinalden alıntı: gurol

Bireyselde değilim ben. Öğretmenlerinki de Ms ile gelsin. Hani ilerisi için diyorum. Milli güvenlik meselelerini her ne kadar dostumuz da olsa, başka ülkede yapılmış işletim sistemine bırakmak pek de iyi değil.

Devletin üst kademelerinde "bilgisayar çocuğu" olarak yetişmiş bir yetkili var mıdır acaba?

Linkteki haber en azından birkaç milletvekilinin bu konuda ki çekincesini yazıyor. Bence olumlu ama yetersiz keşke somut bir sonuç çıksa

http://www.maksimum.com/teknoloji/haber/28/24066.php

• Arkadaşlar çalışabilir cd den fazla bişey beklememek lazım. Kurulabilir sürümden sonra çözümler daha iyi olacaktır. Ayrıca bir mirrorda ben ekledim isteyen

ftp://193.140.142.10/pub/linux adresinden indirebilirler
  • Arkadaşlar ben PARDUS u gerçekten beğendim. Bu bir Linux sisteminin daha ilk ve deneme sürümü ve canlı cd herşeyi beklememek gerekir. Ancak dikkatimi çeken önemli ve geliştiğini görmekten memnun olduğum birşey var ekran çözünürlükleri, yazı fontları donanım algılaması v.s. çok kullanışlı gerçekten linux türevlerinin içinde ilk defa gördüğüm uygula butonu sayesinde çözünürlüğü anında değiştirdim. Yazı fontlarının hepsini anında değiştirebildim. Ayrıca sisteme çok hakim sanırım en üst versiyon kernelden dolayı. Belki Wine ile beraber gelirse kurulabilen sürümü Türkiye bilgisayar masaüstünde sistemlerinde çığır açabilir. Bildiğim kadarıyla Longhorn kopyalanamayacak ve fiyatı da 400$ civarında olacak sanırım bu Microsoft'un kendine yapacağı kötülüklerden birisi, işte bu durumuda göz önünde bulundurursak Bence PARDUS tam olmuş. Gerçi Anadolu Pars'ı biraz düşündürücüydü amblem olarak. Ve ilginç bişey daha dillerle ilggili ayarlar kısmında Türkiye bayrağı olsaydı sanırım daha iyi olurdu. Şu an ispanyol ve fransız bayrağını ikon olarak seçmişler. Bilgisayarı bilmeyen birinin bile kolay kullanabileceği ve hataları bile türkçe veren bir sistem daha ne olsun.

• Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesindeki yankının adresi aşağıdaki gibidir:

ftp://ftp.comu.edu.tr/pub/linux/dagitim/pardus/pardus-calisan_cd-1.0b.iso

dileyenler buradan da indirebilirler.
  • Merhaba,
    Pardus 'u ağ üzerinde deneyen varmı ben ağ ile ilgili birşey bulamadım. Ağ ayarları ile ( ethernet eth0 eth1)
    Yast gibi bir donanım ayar (eth0 ayarı) merkezi varmı?
  • pardus ta ekran çözünürlüğü max 800x600 çıkıyor bende.

bu durum herkeste aynı mı?
  • bende xpde kullandığım ayarı aynen alıyor 1152*864 75hz. monitöründen olabilir.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.