Şimdi Ara

UFO ATTFI-01 Uzun Kule Vantilator Arıza ve Çözümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
4
Favori
35.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Ufo Uzun Kule Vantilatörüm (ATTFI-01) 2.5 sene kullandıktan sonra tamda sıcakların bastırdığı şu günlerde cihazın motoru normal çalışır iken ionizer veya sağa sola salınım tuşuna basınca kendiliğinden kapanmaya başladı, tabi ilk olarak servisi araştırdım Allahtan servis yürüme mesafesi yakın bir yerde idi gidip bir görüşeyim bakalım ne kadar diyecekler ne kadar zamanda tamir ederler dedim ve gittim, serviste görevli arkadaşa sorunumu anlattım ve arkadaş direkt kart arızası var anakart komple değişecek bu cihazda iki kart var biri lcd ekran biri ana kart birbirine uyumlu olması için ikisi birden değişiyor ve fiyatı 60 tl dedi, bir gün sonra alırsınız dedi. Ben teşekkür edip ayrıldım. Aklıma pek yatmadı çünkü cihaz normal çalışıyor ancak ionizer veya salınım tuşuna basınca sanki enerji yetmiyormuş gibi kapanıyordu, bu arada bu arıza başladı başlayalı cihazı açınca ekranda görüntü silikleşiyordu. Tabi hemen bilgisayarı alıp araştırmaya başladım, bir sitede bir arkadaş anakarttaki 1000 lik kondansatörü ve yanındaki 3 kondansatörü değiştirin yazmıştı, dedim şunu bir açayım ve başladım sökmeye ancak kulenin üstteki vidaları normal yıldız iken en altta kalan iki vida üçgen şeklinde ve özel tornavida gerektirdiğini gördüm ama aht etmiştim bir kere söküp bakacaktım, takımların içinde tam üçgenin içine giren düz tornavida buldum ve söktüm.

Cihaz bu

ve içindeki anakartta bu

gördüğünüz gibi anakartın arka yüzünde gözüken 250 - 275 v AC 1.0 uF yani 1000 lik kondansatör bu diğer 3 diyen arkadaş ya yanlış yazdı yada farklı üründen bahsediyordu çünkü bu arka tarafta başka kondansatör yok diğer tarafında ise 16 v 470 uF lik iki tane kondansatör var ama onlarda gözükürde bir sorun yoktu (ne şişme nede akma) o yüzden onlara dokunmadım, sadece resimde gözüken kondansatörü değiştirmek yeterli, gelelim işin maliyetine bu kondansatör normal tamircilerde yok tamirciler bana karaköyde bulursun dediler ama ben anadolu yakasında olduğum için kadıköy yazıcıoğluna gittim ve kısa bir araştırmadan sonra buldum, bulamasam bile kafaya koymuştum vapura binip karşıdan alacaktım

Sonuçta iki otobüs bileti ve 1 tl masrafla işi çözdüm. Keşke servisteki arkadaş makul bir cevap verseydi, arada bu kadar uçuk bir fark olmasaydı, onlarda para kazanacaklar tabiki ama keşke müşteriye yolunacak kaz gibi bakmasalar tabi bunu yazarken işini düzgün yapan arkadaşları tenzih ederim...

Saygılarımla umarım benzer sıkıntısı olan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi plaiNSpoken -- 21 Haziran 2013; 1:40:17 >

• plaiNSpoken P kullanıcısına yanıt
    hocam süper olmuş. bendekinde de aynı sorun var ve tam servise mi götürsem derken senın mesajını gordum. soktum baktım bendekinde de arka taraftakı 470 16V larda bi sorun görünmüyor. bende 1000 lik olanı alıp değiştireceğim 470 liklerden de alayım da ne olur ne olmaz. durumdan haberdar ederim. ama yazıcıoğlundan nereden aldığını da yazsaymışsın 10 numara olacakmış :) neyse bi bakalm. bilgi için teşekkürler şimdiden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugurkahreman

hocam süper olmuş. bendekinde de aynı sorun var ve tam servise mi götürsem derken senın mesajını gordum. soktum baktım bendekinde de arka taraftakı 470 16V larda bi sorun görünmüyor. bende 1000 lik olanı alıp değiştireceğim 470 liklerden de alayım da ne olur ne olmaz. durumdan haberdar ederim. ama yazıcıoğlundan nereden aldığını da yazsaymışsın 10 numara olacakmış :) neyse bi bakalm. bilgi için teşekkürler şimdiden.
    hocam keşke aldığın malzemelerinde fotosunu çekseydin şimdi bu saatte açmak istemedim yarın sabahtanda evden çıkacağım sökerken bir kerede söker tamir eder bitirirdim diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cem650

hocam keşke aldığın malzemelerinde fotosunu çekseydin şimdi bu saatte açmak istemedim yarın sabahtanda evden çıkacağım sökerken bir kerede söker tamir eder bitirirdim diye düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    bugün alıp 1 nano farat 400 volt bulabildim taktım bütün sorunlar çözüldü diğer küçük tüp kapasitörlerde sorun görmediğim için değişmemiştim. şuan çalışıyor teşekkür ederizm bu bilgiyi paylaştığın için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cem650

bugün alıp 1 nano farat 400 volt bulabildim taktım bütün sorunlar çözüldü diğer küçük tüp kapasitörlerde sorun görmediğim için değişmemiştim. şuan çalışıyor teşekkür ederizm bu bilgiyi paylaştığın için.

Alıntıları Göster
    Ufakta olsa bir yararım dokundu ise ne mutlu bana. Aldığım parça resimdeki ile aynı idi yazıcıoğlunda dükkanın ismini bilmiyorum ama iki yere sordum direk o dükkana yönlendirdiler, yazıcıoğluna giderseniz her halukarda bulursunuz arkadaşlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: plaiNSpoken

Ufakta olsa bir yararım dokundu ise ne mutlu bana. Aldığım parça resimdeki ile aynı idi yazıcıoğlunda dükkanın ismini bilmiyorum ama iki yere sordum direk o dükkana yönlendirdiler, yazıcıoğluna giderseniz her halukarda bulursunuz arkadaşlar.

Alıntıları Göster
    laf aramızda 1.5 tl ye aldım malzemeyi söktüm değiştim şimdi LCD ekran bile daha canlı gösteriyor yazıları her tuşu çatır çatır çalışıyor kapanma vs yok ilginç demekki 3 yılda bozuluyor.
  • Ben de değiştirdim 1000 lik olani diğerlerine ellemedim. Taş gibi oldu. Tesekkurler hocam
  • Allah razi olsun hocam sayende bugun degistirdim super oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sercan1003

Allah razi olsun hocam sayende bugun degistirdim super oldu.
    Ayni sorun ve ayni cozum, Allah razi olsun. Eger Gayrettepe civarindaysaniz Akin Elektronik (Vefabey Sk No:23) parcayi 2TL karsiliginda satiyor.

Ben tanidik bir elektronikciye devreye sonradan eklenmis gibi gorunen bu kondansatoru sordum, devreyi gormedigi icin kesin birsey soyleyemedi ama buyuk ihtimal dogru akima cevirimle ilgili performans sorununu yasadiklarini ve careyi ek kondansatorde bulmus olabileceklerini soyledi. Ayrica 1mf yerine biraz daha yuksek bir kapasiteli (mesela 4.7mf) kullanmanin daha uzun omurlu olabilecegini ekledi.

Eger gercekten ana kartla beraber gosterge karti da degisecekse benim tahminim bizim kullandigimiz modellerin daha sonra muhtemelen ayni problemden oturu yenilendigi ve bu yuzden yeni kart takilmasi gerektigi. Tabii bu sadece tahmin.

Simdi surada bunu Turk isi 'sineye cek' politikasindan 'sikayet et' pozisyonuna getirmek var; ufo'nun kendi web sayfasindaki iletisim formunu kullanarak durumu soracagim, bakalim ne diyecekler.

• quote:

Orijinalden alıntı: brum

Ayni sorun ve ayni cozum, Allah razi olsun. Eger Gayrettepe civarindaysaniz Akin Elektronik (Vefabey Sk No:23) parcayi 2TL karsiliginda satiyor.

Ben tanidik bir elektronikciye devreye sonradan eklenmis gibi gorunen bu kondansatoru sordum, devreyi gormedigi icin kesin birsey soyleyemedi ama buyuk ihtimal dogru akima cevirimle ilgili performans sorununu yasadiklarini ve careyi ek kondansatorde bulmus olabileceklerini soyledi. Ayrica 1mf yerine biraz daha yuksek bir kapasiteli (mesela 4.7mf) kullanmanin daha uzun omurlu olabilecegini ekledi.

Eger gercekten ana kartla beraber gosterge karti da degisecekse benim tahminim bizim kullandigimiz modellerin daha sonra muhtemelen ayni problemden oturu yenilendigi ve bu yuzden yeni kart takilmasi gerektigi. Tabii bu sadece tahmin.

Simdi surada bunu Turk isi 'sineye cek' politikasindan 'sikayet et' pozisyonuna getirmek var; ufo'nun kendi web sayfasindaki iletisim formunu kullanarak durumu soracagim, bakalim ne diyecekler.

Alıntıları Göster
    aynı sorun bende de var kondasötör buldum biraz buyuk galiba neyse götürdüm elektrikçi yapamadı nasıl bi iştir yardımcı olacak var mı resimleride koydum
     UFO ATTFI-01 Uzun Kule Vantilator Arıza ve Çözümü UFO ATTFI-01 Uzun Kule Vantilator Arıza ve Çözümü

• 60 lira seevis ucreti mi verecez neyse bi dahaki yaza kadar cevaplarnizi bejliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: moktay5

60 lira seevis ucreti mi verecez neyse bi dahaki yaza kadar cevaplarnizi bejliyorum
    Benim sorunumda aynı sayılır bendeki sorun açma kapama tuşuna bastığımda 2 kilik sesi gelip tekrar kapanıyor? acaba aynı parçadan mı sorun? gerçi parçayı söktüm karaköye gidip alacağım bakalım. sonucu sizinle paylaşacağım.
  • kardesim allah razi olsun 1.5 liraya isi hallettim sendeki sorunun aynisi bende de vardi.parcanin aynisini bulamadim ama ona eşdeger bi parcayla isi hallettim.servise gitsem kimbilir kac para alirlardi.ekran soluktu sag sol tusuna ve ıonizer tusuna basinca kapaniyodu simdi....

• Merhaba,

Bende de kapanma sorunu baş gosterdi, lakin tum vidalari sokmeme ragmen kirmaktan cekindigim icin kapaklari ayiramadim, siz nasil aciyorsunuz?

Tesekkurler
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaraRR

Merhaba,

Bende de kapanma sorunu baş gosterdi, lakin tum vidalari sokmeme ragmen kirmaktan cekindigim icin kapaklari ayiramadim, siz nasil aciyorsunuz?

Tesekkurler
    hocam bende de aynı model vantilatör var açmaya basınca kapanıyor yaz yaklaşıyor bende tamir etmek istiyorum nasıl yapacagım yardım edebilecek var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rasputin38

hocam bende de aynı model vantilatör var açmaya basınca kapanıyor yaz yaklaşıyor bende tamir etmek istiyorum nasıl yapacagım yardım edebilecek var mı ?

Alıntıları Göster
    ya ben bu vantilator un vidalarını söktüm ama bir türlü o kasayı açamadım bunun püf noktası nedir?
  • bende on paneli sokemedim yardim
  • quote:

Orijinalden alıntı: cos70

bende on paneli sokemedim yardim
    Bende de sağa sola salınım tuşuna bastığımda birden kapanıyordu zaten ekran da sönükleşmeye başlamıştı. Şimdi normal açarken de kapanıyor hemen bende bir söküp bakmayı deneyeyim bakalım..
  • Arkadaki üstten aşağıya kadar tüm vidaları söktüm en alttaki küçük plastik kapağıda söktüm fakat uzun olan plastiği bir türlü sökemedim anakarta ulaşamadım anakart uzun plastiğin alt tarafındamı ?
  • Kıymetli ustam...Bütün vidaları söktüm Alt kapağı da çıkardım Karta ulaşamıyorum. Mesaj resimleri de açılmıyor?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.