Şimdi Ara

TV+Xbox+PC için 5.1 ses sistemi (Nasıl bağlanır ?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ses sistemi satın almak istiyorum ama Xbox'dan oyun oynadığımda ve Laptoptan film izlediğimde de 5.1 sistemden ses gelsin istiyorum. Bunun için en ucuz yollu ne yapmak gerekir ?

(Calışır mı calısmaz mı emin olamadığım bi bağlantı şekli şöyle ; Xbox ve TV şu an birbirine HDMI ile baglı zaten , Film izleyeceğim zaman PC yide HDMI ile baglayıp izliyorum. Eğer optical girişi olan bir ses sistemi alırsam ve TV'nin optical out ile Ses sisteminin optical in kısmını bağlarsam tüm sistem 5.1 olarak çalışır mı ? )

TV'nin arka paneli şöyle (LG 49 UF6409)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _SiN_ -- 11 Ağustos 2017; 13:10:17 >

• 2 yöntem var istediğin gerçekten 5+1 ses ise yani sağdaki kurşun sağdan gelsin helikopter yukarda tur attımı evde dolaşıyor gibi olsun sa derdin.

yoksa her hoparlörden ses gelsin diyorsan o basit sistemlerle çözülebilir.

ilkini kast ettiğini düşünerek 2 yöntemin var.

1- bir avr(amfi) ve buna uygun hoparlörler alacaksın.

bilgisayar dahil tüm cihazları avr ye hdmi ile, tv yi avr ye optik ile bağlayacaksın.

avr nin tv outunuda tv ye bağlayacaksın oldu bitti.

hangi kaynağı kullanacaksan avr den seçip o kaynağın sesini avr ye çözdüreceksin.

2- bazı hazır paket ses sistemleri var 2 hdmi giriş 1 optik girişi olan. bunlardan birini alabilirsin.

gene tv yi optikten diğer cihazları hdmi den bağlayarak aynı mantıktan kullanacaksın.

2. si daha ucuz olabilir. ama 1. si daha tatmin edici olacaktır.

hayırlı günler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

2 yöntem var istediğin gerçekten 5+1 ses ise yani sağdaki kurşun sağdan gelsin helikopter yukarda tur attımı evde dolaşıyor gibi olsun sa derdin.

yoksa her hoparlörden ses gelsin diyorsan o basit sistemlerle çözülebilir.

ilkini kast ettiğini düşünerek 2 yöntemin var.

1- bir avr(amfi) ve buna uygun hoparlörler alacaksın.

bilgisayar dahil tüm cihazları avr ye hdmi ile, tv yi avr ye optik ile bağlayacaksın.

avr nin tv outunuda tv ye bağlayacaksın oldu bitti.

hangi kaynağı kullanacaksan avr den seçip o kaynağın sesini avr ye çözdüreceksin.

2- bazı hazır paket ses sistemleri var 2 hdmi giriş 1 optik girişi olan. bunlardan birini alabilirsin.

gene tv yi optikten diğer cihazları hdmi den bağlayarak aynı mantıktan kullanacaksın.

2. si daha ucuz olabilir. ama 1. si daha tatmin edici olacaktır.

hayırlı günler.

Cevap için teşekkürler. Bi süre cevap gelmeyince kimse yazmayacak heralde diye bende satın alıp denemeye karar verdim.

LG lha725 5.1 ses sistemini satın aldım henüz elime geçmedi deneyemedim.
    Umarım ses 1. kısımda anlattığınız gibi gelir çünkü asıl amacım o şekilde 5.1 surround sağlamaktı. TV'nin ve Ses sisteminin DTS cozuculeri var ama bilmiyorum çalışacak mı. Olmadı geri verebilirim 15 gün içersinde.
  • bu sistemde hdmi in yok sanırım;

almanca çıkıyor teknik özellikleri ama anladığım kadarı ile hdmi in yok.

bu işine yaramaz kanımcaç
  • tasshelhoff kullanıcısına yanıt
    HDMI 'lar TV ye gidiyor TV üzerinden optik kablo cıkısı var onu da ses sistemine baglayacağım , TV de DTS sertifikası da var çalışır heralde ???

Ayrıca şimdi biraz baktım da AV-Reciever daha sonradan satın alsam bu sistemi ona ekleyebilirim heralde.
  • _SiN_ kullanıcısına yanıt
    Bunun tam garantisi yok. Misal benim 2013 model Sony w805 tv hem dolby hem de dts sesleri çözebiliyorken, optik kablo yada arc vasıtası ile dolby sesleri 5.1 olarak avr'ye iletebiliyorken dts sesleri sadece 2.0 pcm olarak iletebiliyor. Sanırım bu olay lisans anlaşmaları vs ile ayarlanıyor.

Tv forumlarında gördüğüme göre Samsung yada Lg'ler bu konuda daha iyi. Sizdeki tv her ikisini de 5.1 olarak iletebiliyorsa paket sistemle de idare edebilirsiniz. Ama tabii ki Avr'li bir sistem daha başarılı olur.

Bu arada o aldığınız hazır sistemin hoparlörleri 4 ohm ise avr ile de kullanılabilir. Bazı avr markaları 4-8 ohm arası hoparlör destekliyor. Ama o hoparlörler ile avr sadece günü kurtarsın diye idarelik olarak kullanılır. Sonrasında uygun hifi hoparlörler bakarsınız. Ama en uygun kule tipli falan 5.0 bir hifi hoparlör seti min 2500 tl civarıdır. 1500'e falan da avr alınsa, 500 tl de kablolar tutsa 4-5 arası bir maliyeti olur. Yada 2.el bir şeyler bakılır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • turuncu55 kullanıcısına yanıt
    Dolby ve DTS iletimiyle ilgili kısımları o zaman ancak Perşembe gibi ürünü teslim aldığımda test edebileceğim bakalım ne olacak. Umarım çalışır.

Aldığım sistemde kolonlar empedans 3 Ω olarak gösteriyor , max giriş gücü de 334 W . Bu durumda ileride AVR ile kullanılamaz mı acaba ??

Son söylediğiniz kısımdaki fiyat aralığı hakkaten biraz yüksek o tarz bi sistemi de zaten evde açabilmek için önce villaya taşınmak lazım heralde ya da oda yaptırmak gerek :)
  • _SiN_ kullanıcısına yanıt
    İnşallah aldığınız üründen memnun kalırsınız diyelim yoksa yolun sonu yine avr sistemde biter :-) ki toplamda 5 bin tl bu sistemler için giriş seviyesi oluyor. Rakam olarak 500 bine kadar çıkabilirsiniz:-) hatta daha da üstüne

Bu arada bu sistemleri çoğu kişi evinin salonunda kullanıyor. Amaç zaten sesi çok açmak değil, nispeten daha düşük seste biraz daha fazla detay almak ve eğlenmek. Ki genelde %25-50 arası bir ses seviyesi ev için aşırı yüksek ses olmadan sizi mutlu edecektir. Ben şimdiye kadar imzamdaki onkyo ev sinema amfisini bir seferlik deneme dışında %60'ın üzerine çıkarmadım. Çıktığımda zaten ses çok yüksek olduğu için öncelikle kendiniz rahatsız oluyorsunuz.

O yüzden Watt vs gibi değerlere çok takılmayın. Önemli olan sistemin bir biri içinde dengeli olması ve sizin memnun olmanız.

Cevap icin teşekkürler.
    Düşündükten sonra böyle birşey almaktansa AV-reciever 'lı bi sistem almaya karar verdim. Bu hazır sistemler gereksiz pahalı onun yerine 2. el reciever'lı alacagım sanırım

Onkyo HT-S3200 buldum bir tane herşeyi calısıyor sadece uzaktan kumandası eksik kolonlarla beraber hepsi 300 tl
    Sanırım iyi fiyat ne dersiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: _SiN_

Cevap icin teşekkürler.
    Düşündükten sonra böyle birşey almaktansa AV-reciever 'lı bi sistem almaya karar verdim. Bu hazır sistemler gereksiz pahalı onun yerine 2. el reciever'lı alacagım sanırım

Onkyo HT-S3200 buldum bir tane herşeyi calısıyor sadece uzaktan kumandası eksik kolonlarla beraber hepsi 300 tl
    Sanırım iyi fiyat ne dersiniz ?

dolby true hd ve dts master audio formatlarını desteklememesi dışında bir sorun yok.

bir de en az 7 yıllık cihaz tabi.

ama fiyat iyiymiş gerçekten.

hayırlı günler.
    Cihaz biraz eski evet kumandası da yok ama fiyat cok uygun , kolonlar bile aslında o fiyata anca alınır.
    Kolonlar için alıyorum aslında daha cok daha sonra baska bi reciever alırım diye dusundum , 4k tv var evde ilerde belki 4k destekli bi reciever alırım.

Dolby true hd ve dts master audio olmaması bi sıkıntı yaratır mı ? Yani ne sıklıkta kullanılıyor bu formatlar filmlerde ve ya xbox için acaba ?

destekledikleri
    • Dolby Digital and Pro Logic II*1
    • DTS and DTS Neo:6 5.1*2

Surround için bi problem olmaz heralde değil mi DTS varken ?
  • quote:

Cihaz biraz eski evet kumandası da yok ama fiyat cok uygun , kolonlar bile aslında o fiyata anca alınır.
    Kolonlar için alıyorum aslında daha cok daha sonra baska bi reciever alırım diye dusundum , 4k tv var evde ilerde belki 4k destekli bi reciever alırım.

Dolby true hd ve dts master audio olmaması bi sıkıntı yaratır mı ? Yani ne sıklıkta kullanılıyor bu formatlar filmlerde ve ya xbox için acaba ?

destekledikleri

Film indirirken o tip sese sahip film indirmeyeceksiniz, xbox genelde dolby digitaldir zaten.

Bluraylerde de secenek oluyor.

Hayirli gunler

• quote:

destekledikleri

Genelde torrentten indirilen filmler dts ve ac3(dd) oluyor.
    O yüzden ortalama biri için 5.1 ses alayim derseniz bu cihazı alabilirsiniz.
    Diyelimki dts masterlı bir film indirdiniz bu seferde bu sefer media playerdan pcm seçersiniz gene avrniz çalışır çalışmaz diye bir şey yok ancak dts masterı alamamış sanki analog kablo ile bağlamış gibi stereo almış olursunuz sesi dijital olarak.
  • Dts-hd yada dts-x gibi hd ses formatlarını pcm olarak almazsınız. Yine dts 5.1 olarak alırsınız.

Çünkü bu tarz hd ses kodekleri normal dts yada dolby seslerin üzerine ek bir paket olarak eklenir. Eğer bu paketleri çözebilecek bir avr'ye sahipseniz onları da alırsınız.

Misal bendeki avr'de dolby atmos yok ama atmos sesli bir filmi açtığımda avr ekranında avr'nin desteklediği bir alt paket olan dolby true hd yazısı çıkıyor.

Arkadaşın aldığı avr'de dolby yada dts olarak çıkacaktır.

Açıklama için teşekkürler faydalı oldu.
    Bu durumda herhangibi bi sıkıntı olmaz sanırım benim icin. Hatta daha uzun süre kullanabilirim bu ürünü sanırım. Yine de 4K tv varken 4K destekleyen bir reciever olması daha iyi olur tabi. Belki ileride.

Bu arada bu teknolojilerin sıralaması tam olarak nasıl , bulamadım internette full içerik. Yani ben bu ürünü aldığımda ne kadar gerideyim ses açısından ona bakmak istedim aslında.
  • Evet sizlerinde yardımıyla resmen bu sistemi almış bulunmaktayım.

http://www.eu.onkyo.com/en/products/ht-s3200-35619.html?tab=Details

Yoksa gidip dandik LG bluray sistem alıyordum az daha 190 euro'ya.

Biraz da şans eseri sadece 70 Euro ya aldım bu seti, umarım bi sıkıntısı yoktur.

Teşekkürler herkese.
  • quote:

Açıklama için teşekkürler faydalı oldu.
    Bu durumda herhangibi bi sıkıntı olmaz sanırım benim icin. Hatta daha uzun süre kullanabilirim bu ürünü sanırım. Yine de 4K tv varken 4K destekleyen bir reciever olması daha iyi olur tabi. Belki ileride.

Bu arada bu teknolojilerin sıralaması tam olarak nasıl , bulamadım internette full içerik. Yani ben bu ürünü aldığımda ne kadar gerideyim ses açısından ona bakmak istedim aslında.

Ses acisindan su an atmos ve en guncel, atmostan once en gunceli dts hdma ve dolby true hd idi, ondan once dolby digital ve dts vardi, bunlardan once prologic vardi.

Sen ses teknolojisi olarak bi 20 sene kadar geridesin en az.

Dolby digital 1994 te kullanilmis ilk kez.

https://tr.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9Eb2xieV9EaWdpdGFs

Hayirli gunler.

Ses olarak 20 sene geridesin demek biraz iddialı olur. Sizin mantıkla hd seslerin çıktığı sene kaçsa ondan hesap etmek lazım :-)

İşin aslı şu ki o hoparlör takımı ile düz dts ile dts-hd arasındaki farkı anlamak bana göre çok kolay değil. Aynı sete benzer bir onkyo seti 1,5 sene kadar kullandım ve bu iki ses formatı arasında bir fark duyduğumu hatırlamıyorum. Ki şu andaki görece daha iyi avr ve hoparlörlerim ile de pek bi fark yok diyebilirim.

Hani ben duymuyorum diyeceğim ama stereo amfiler arasındaki farkları duyabiliyorum. Buradan yola çıkarak hd ile düz dts yada dolby arasında çok bir fark yok diyorum. Naçizane eyyorlamam bu şekilde :-)

• Merhabalar,
    Benim de benzer sorum olacak.
    (Tv Box + Tv + 5.1 Ses sistemi üçlemi)
    Hdmi 1 tv ile uydu bağlı, hdmi 2 Tv box ile tv bağlı. Tv ile ses sistemi optik okuyucu ile bağlı.
    Ses sistemindeki optik okuyucu yuvası kırık tam oturmuyor.
    Bu bağlamda tv box üzerinden 5.1 film izlemek istiyorum.
    Hdmi splitter alsam sorunum çözülür mü? Yada nasıl çözerim?
    çok güzel eyyorlamışsın. Bencede çok profesyonel anlamda bakmadıkça ya da geçrek anlamda sinema seviyelerine çıkmadıkça fark çok büyük olmaz herhal.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.