Şimdi Ara

Türklerin evlat edinme kültürü olmaması (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
179
Cevap
0
Favori
9.629
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
72 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • banada çok mantıksız geliyor evlat edinmemek, 2 çocuğum var, imkan olsa 3.sünü evlat edinmek isterdim, kimsesiz çocuların durumları çok vahim, çok kötü şartlarda büyüyorlar, belli bir yaştan sonrada kapı dışarı ediliyorlar. Bir yetimin başını okşamak ve ne denli sevap iken evlat edinmenin ne denli sevap olacağını Allah bilir. Eğer çocuk olmuyorsa evlat edinmek lazım die düşünüyorum. Çin'in yaptırğıda mantıklı.

• Misal sen Boğaziçilisin kafan çalışıyordur, genlerin o çocuğa geçsin istemez misin? Evlat alınca böyle olmuyor.

• Max 2 çocuk yeterli. Ayrıca kendi canindan kanından olmasını istemek gayet normaldir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • din ile alakali olabilir. islamiyette evlatligin hukumleri belli sonucta.

• CSB yazmayan adam C kullanıcısına yanıt
    Cocuk öyle doğacak diye 1 kaaidemi var kim öğretiyor bunları size
    Evlat aldığın cocugu da egitebilirsin
  • Bazı arkadaşlar dediğimi yanlış anlayacak ama evlat edinmek dinimizde kesinlikle caiz olmayan bir durum,araştırabilirsiniz. Gerekçeleri oldukça fazla ve inanmayan yada kabul etmek istemeyen kişilere aşırı mantıksız veya itici gelebilir. Kuran da ayetler mevcut, hatta peygamberimiz bile bu ayetler gelince kendisi evlat edindiği kişiyi evlatlıktan çıkarmıştır. Bunun etkisi de oldukça fazla toplumumuzda.
  • Valla evlatlık da edinirim gerekirse ama bana ve eşime benzeyen bir çocuğum olmasını çok isterim. Evet çocuğu yine biz yetiştiriyoruz ama davranışlar bile gene göre değişiyor, hem fizikssl hem davranışsal olarak size benzeyen bir çocuğu evlatlık ile gerçekten eşit olarak sevmek imkansıza yakın bence. Ben yapamazdım sanırım, yani istemeden farkında olmsdan bir ayrım olur mutlaka gibime geliyor herkes için.

• citiraga kullanıcısına yanıt
    Hangi ayetten bahsediyorsunuz?
  • ozay06 kullanıcısına yanıt
    Mesela :el-Ahzâb 33/4
  • Kelise kullanıcısına yanıt
    Evet ayrım oluyor Eşimin kardeşi evlatlık Ona eşim ve abisinden daha fazla değer verdiler Vicdan sahibi insanlar evlatlık aldıkları zaman çok daha dikkatli davranıyor Kayınbabamın evlatlık aldıkları çocuğun ablasını da eşimin amcası büyüttü Baba vefat edince anne de başka birisi ile evlenip çocuklar ortada kalmıştı Bunlara sahip çıkmaktan daha büyük bir şeref tanımıyorum
  • ozay06 kullanıcısına yanıt
    https://kuranfihristi.net/fihrist/evlat-edinme

Burdaki ayetlerin meallerini okuyabilirsiniz hocam.
  • Bucephalas B kullanıcısına yanıt
    Geçenlerde mügeanlıya çıkan bir çifti nette gördüm hocam adam 31 eşi 25 yaşında 6 çocukları var kadına korunmayı bilmiyormusun doktora niye gitmedin dedi kadın birşey diyemedi bizde cehalet çok maalesef
  • Tanıdığımız, küçükken başka bir akrabası kız çocuğuna bakmadığı için bebekken evlatlık edinmiş. Tek çocukları o. 2 sene önce üniversite mezunu oldu, şehir dışında okurken öz abisini bulmuş. Mezun oldu, öz abisi orada diye orada hayat kurmaya çalışıyor. Şuan üvey ailesi sanki uzak akraba gibi, yanlarına gelmiyor bile. Muhabbetleri ne durumda bilmiyorum ama 25 sene büyüt seni yok saysın.

İnsanlar bundan korkuyor olabilir.

• citiraga kullanıcısına yanıt
    Bir an 51 diyeceksin diye korktum :)
  • zQrba kullanıcısına yanıt
    Bu durum öz çocuk içinde geçerli İnsan olan anne babasını unutmaz ama çoğu zamanda anne babasını tanımayan yeteri kadar değer vermeyen de örnekleri görüyoruz Bunun evlatlık olma ile birebir bağlantılı olduğunu düşünmüyorum
  • Seni tutmayalım bro, sen evlat edin istediğin kadar.

elalemin sonunu düşünmeden beş dakikalık zevkinden banane?

• ne saçma konu ya ne dini ne kültürü bir kişide gelip

İçgüdüsel dememiş. Doğada kaç tane hayvan baskasının yavrusuna bakıyorsa insandada istatistik odur. Devllette ekstradan cocuk sahıbı olamayıp olmayı isteyenleri annesiz babasız kalanlarla buluşturma görevini yürütür.

Ben normalde çocuk falan sevmem birde evlatlık mı edinecegım. İlerde evlenıp cocugum olursa ona bakarım yoksa. İlla çocuk büyütecegım diye bir şeyde yok.

Büyük konuşmayayım başkasının cocuguna bakmam. Bir erkek kendi cocugunu bile elıne aldıgında bir şey hissetmiyor. Zamanla bir şeyler yaşadıkca babalık duygusu gelişir derler. Sizin dediğinize bak

Annelik hele daha zor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türklerin kendi öz çocuklarından hayır yok neden evlat edinsin

• LeonEyes L kullanıcısına yanıt

Kapı dışarı olayı yok Devlet hepsini memur yapıyor. Yengem de mesela çocuk sığınma yurduna verilmiş ailesi iş bulabilsin diye vermiş şimdi kendisi kpss falan girmeden memur oldu. 5-6 bin tl maaşı var...

Azıcık kafasını kullanırsa memur oluyor

• Genini aktarma içgüdüsü. Canlılar alemindeki tüm canlıların amacı genlerini bir sonraki kuşağa aktarmak. Bunun için ölen canlılar dahi var. Ee bizim de canlılar aleminden bu konuda farkımız olması beklenemezdi. Şimdi bana sorsan genlerini aktarsan ne aktarmasan ne diye cevap veremem. Mantıklı bir sebep sunamam ama ne kadar mantıklı düşünürsem düşüneyim içimdeki içgüdü baskın çıkar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.