Şimdi Ara

Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey! (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
226
Cevap
2
Favori
8.741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Enerji bakanı 1000MW diyor burdaki haberde 5000 MW.

Yanlış hatırlamıyorsam Fas 356 milyon dolara 650MW lik bir tesis yaptırdı. Türkiyenin yaptığı yine yap işlet modeli. Yani özel şirket yapıp sonra devlete satacak elektriği. Türkiye nin tek yaptığı yapmak isteyen firmalara bazı şartlar karşılığında garanti vermesi.

Böyle projeler güzel. Güzel derken aşırı derecede pahalı olması gerektiği anlamına gelmez.

7 Cent birim fiyatı. Yaklasik 21 Kuruş. Vergi vs derken 30 Kuruş olacaktır birim fiyatı. Suan diğer üreticilerin sattığı birim fiyatı ile karşılaştırma yapılabilir.

Eğer 21-30 kuruşu geçmeyecek ise vatandaş için olumlu haber.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye düşmanları rahatsız olmuş gene
  • DSG4 D kullanıcısına yanıt
    1GW zaten. YEKA alanı için ayrılan alanda yapılacak yeni ihalelerle toplam ulaşılması planlanan kapasiteden bahsediyoruz. Yazının tamamını okursanız görebilirsiniz.
  • itachi237 kullanıcısına yanıt
    Enerjinin Marmara'ya tasinmasina gerek yok teknik olarak enerji dagitimi vb. Bir ders alan bilir. Geri kalan yorumunda haklisin.

• sudo S kullanıcısına yanıt
    Konya'nın yüz ölçümü 39km2 mi? Yorumunun dayanağı bu ise benim sana diyecek lafım yok, eğitim sisteminde sıkıntı var.
  • Hesler ve termit santrallerle doğa yok edileceğine böyle enerji kaynakları daha iyi ama hala hes ve termik santraller yapılmaya devam ediliyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet.

Konya'nın yüz ölçümü 39km2 mi? Yorumunun dayanağı bu ise benim sana diyecek lafım yok, eğitim sisteminde sıkıntı var.

Ben haberi okudum merak etmeyin, diyorum ki hiçbir kaynakta 5000mw lafı geçmiyor bir de özellikle 2023 yılı, nedir bu 2023 fetişistliğiniz bilemiyorum, siyasi bir söylem olduğu için millet bu kadar sataşıyor bilesiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG4 -- 20 Mart 2017; 19:18:30 >
  • DSG4 D kullanıcısına yanıt
    2023'ün siyasi bir söylem olması beni ilgilendirmiyor. Benim için 6 yıl sonrasını ifade ediyor. Başka bir anlamı yok. Sizin takip ettiğiniz kaynaklar eksik yazmış olabilir ama bu herkesin bildiği bir şey. YEKA alanının amacı da bu zaten. Yeni ihaleler yapılacak ve hedef olarak 5000MW konulmuş durumda. Yazıda da belirttiğimiz gibi bugün yapılan ihale 1000MW'lık kısmı içindi. Sonrasındaki hedeflere ulaşılır, ulaşılmaz orası ayrı konu. İş projelendirilirken böyle kararlaştırıldı. En az bir yıldır da konuşuluyor, biliniyor.

Şimdi sizin takip ettiğiniz kaynaklar size eksik bilgi verdi diye suçlu biz mi oluyoruz? Gidin bence onlara hesap sorun. Benim derdim 6 yıl içinde yenilenebilir enerji için önemli bir hedef konulmuş olması. Ötesi beni ilgilendirmez. Ha bu arada bir ekstra bilgi daha vereyim. Yeni YEKA alanları için de planlar ve fizibilite çalışmaları devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi için de yakında bir şeyler duyurulabilir.

• Zamanlama manidar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vatana hayirli olmasini dilerim. Sartnamedeki arge ve yerli uretim durumu da sevindirici

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Orijinalden alıntı: mehmettr06

En son köprü yaptılar pahalılıktan kimse geçmiyor.

elinizde köprüden geçiş istatistiği varsa bizimle paylaşabilir misiniz. birde 10 yıl sonra köprüdeki trafik ön görünüz nedir

Yandas medya haber yapmiyor

Simdi link atsak bu ne yaa bu okunmaz diyeceksin

Sana bir soru soracagim

Gece Ay 'a bakmadigin zaman sence Ay orada midir degil midir ??

göndereceğin link kaynak paylaşıyorsa inanırım. zaten köprüden şuan için çok fazla geçiş olmasını beklemek doğru olmaz. henüz otoyollar tamamlanmadı. gerçekten şuan geçiş sayısını merak ediyorum. 10 yıl sonraki ön görümü sorarsan bence çok işlek bir köprü olacak. çünkü köprüler kendi trafiğini doğurur.

• İşte iktidardan bu tarz girişimler bekliyoruz...

• quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

Bu teknolojide verimlilik oranı en son %20 civarındaydı, bu oranda bir gelişme var mı?

Verimlilik su an icin ayni fakat 10 yil icerisinde maliyetlerde %60 dusus olacak deniyor. Kimya yavas gelisen bir bilim, hala daha verimli hucreler yapilamadi.
  • Çok iyi ya sevindim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

elinizde köprüden geçiş istatistiği varsa bizimle paylaşabilir misiniz. birde 10 yıl sonra köprüdeki trafik ön görünüz nedir

Sana bir soru soracagim

göndereceğin link kaynak paylaşıyorsa inanırım. zaten köprüden şuan için çok fazla geçiş olmasını beklemek doğru olmaz. henüz otoyollar tamamlanmadı. gerçekten şuan geçiş sayısını merak ediyorum. 10 yıl sonraki ön görümü sorarsan bence çok işlek bir köprü olacak. çünkü köprüler kendi trafiğini doğurur.

Osmangazi Koprusunu konusuyoruz degil mi ?

Bedavayken bile millet gormek icin gitti buna ragmen gunluk garanti sayiya zar zor yaklasti

Ondan sonra gunluk gecis sayisi haberi yapilmadi gecenlerde Birgun paylasti 10 binmis google dan osmangazi koprusu gecis sayisi yazarak bakabilirsiniz

Ha tabi bir bahane bulacaginizi biliyorum orasi tartisilmaz da belki gercegi gorursunuz umuduyla iste

• quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

Orijinalden alıntı: SelamiŞahin

Devlet her projeye böyle alım garantisi vermeye devam ederse torunumuzun torununa borç kalacak.

Keşke köprüye betona değil de bari böyle işler için borçlansa sadece.

dimi ya adam milyar dolarları yatıracak sen para vermeyeceksin üstünden bedava geçecen

BU ihaleyi alan firma G. Kole'li okuduysan. Iste bu adamlarin ulkesinde o Osman Gazi koprusunun uzunlugunda kopru var. Hah, iste o kopruden vatandaslari ucretsiz geciyor. Devlet vatandasina hizmet goturunce boyle oluyor. Yoksa "biz bunlari nasil severiz? mantigiyla bilem kac $ a gecirmek hizmet olmuyor. Aldigin cocuk mamasinda, ilacta bile kdv verirken yat alan, elmas alan herifler bir kurus kdv odemiyor. Fakir cocugu ogretmen eksikliginden birlestirilmis sinifli devlet okulunda yanmayan soba- kalorifer yaninda gotu donarken zengin cocugu ozel okulda okuyor. Okumasi sorun degil de babasi o okula verdigi parayi vergiden dusuyor. Bil bakalim bu kanunlari kim cikardi? Vergi kacirmak isteyen uyduruk bir dernek kurup vergiyi buraya birakiyor. Tabii kontrol eden var mi? Bilmem, ama bu ulkede cok zor. Bu kanunda 20052te cikti. 1 yapiliyorsa bes caliniyor. Bunlari bilmeden takim tutar gibi fanatiklik yapilmaz. Calinan sadece benim cebinmden degil, senin cebinden de cikiyor.

• Bu haberlerle gelin. Ruzgar ve gunes enerjisine yatirimlar arttirilmali hatta dalga enerjiside kullanilmali.

• Hasegawa H kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için teşekkürler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sana bir soru soracagim

Osmangazi Koprusunu konusuyoruz degil mi ?

Bedavayken bile millet gormek icin gitti buna ragmen gunluk garanti sayiya zar zor yaklasti

Ondan sonra gunluk gecis sayisi haberi yapilmadi gecenlerde Birgun paylasti 10 binmis google dan osmangazi koprusu gecis sayisi yazarak bakabilirsiniz

Ha tabi bir bahane bulacaginizi biliyorum orasi tartisilmaz da belki gercegi gorursunuz umuduyla iste

evet Osmangazi köprüsü
    Sözcü gazatesinin haberine göre ocak 2017 de günlük 12 bin araç geçmiş, 10 bin araç muhtemelen daha önceki aylara ait olabilir. araç sayısının artması olumlu bir gelişme. şahsi görüşüm 10 yıl sonra 40 bin araç dan çok daha fazla geçiş olur diye düşünüyorum. böyle projelere kısa vadeli bakmamak gerekiyor

haber linki burada
    http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/osmangazi-koprusunden-kimse-gecmiyor-1711676/

• quote:

Orijinalden alıntı: CoolSnow

Toryum zengini bir ülke çok mantıklı yatırımlar yapıyor.
    Tebrikler.

Toryum fazla abartiliyor. Oyle hemen ticari kazanca donusturulebilecek bir sey degil. Hindistan 100 Milyar yatirim yapmis bu gune kadar. Daha calisan sadece bir santralleri var. Gelecek toryum da diyorlar ama su an icin ise yarayacak bir zenginlik sayilmaz. Ayrica dunyada Turkiye'den cok daha buyuk toryum yataklari olan ulkeler var.

http://www.milliyet.com.tr/toryum-yalani-ve-gercegi-istanbul-yerelhaber-381132/

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.