Şimdi Ara

Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
227
Cevap
2
Favori
8.737
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Neyse ayağımız alışır artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ITTF

quote:

Orijinalden alıntı: Bob Kelso

Parti bülteni gibi haber yapıyorsunuz. Aferin.

Artık lütfen bu tür yorumlardan vazgeçin.
    Bakın DONANIMHABER ülkemizde ve dünyada OLAN,OLMASI PLANLANAN projeleri haber olarak yazıyor.
    Bizim için Google'ın sürücüsüz otomobili neyse Ülkemizin elektrikli aracı projesi de o dur.
    Biz burada haber olarak paylaşıyoruz, biz SİYASİ DEĞERLENDİRME mercii değiliz.Bu hükümet bunu yapar, bu hükümet yapamaz
    deme şansımız yok.Tarafsız şekilde size aktarıyoruz.
    Bu mercii sizsiniz. Bu yüzden bu ülkede seçim yapılıyor.
    İnanmadığınız şeyleri, karşı olduğunuz şeylere lütfen sandıktaki gücünüzle cevap verin.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C2560DDFD -- 9 Ocak 2021; 20:37:47 >
  • Devlet her projeye böyle alım garantisi vermeye devam ederse torunumuzun torununa borç kalacak.

Keşke köprüye betona değil de bari böyle işler için borçlansa sadece.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ihaleyi 6,99 cent/dolar ile kazanmış firma.

Bu veriye göre 1 doları 6,99 cente bize satacak sanırım.

Bayağı karlıyız.

• quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Orijinalden alıntı: fast556.

Arkadaşlar nasıl okuyorsunuz haberi bilmiyorum ama 5000 MW seviyesi 2023 hedefi deniyor yine olup olmayacağı belli değil. Ayrıca sanırım yenilenebilir enerji ile ilgili yorum yapan bir çok kişi ülkede ne kadar enerji tüketiliyor bu işi doğru düzgün yapan ülkelerdeki yatırımlar ne kadar hiç bir bilimsel veri olmadan konuşuyorlar. Öncelikle yenilenebilir enerjiye yapılan bu yatırımlar gerçekten muazzam derecede beni mutlu etti bende güneş pilleri ile ilgili araştırmalar yapan ve çevremdeki bir kaç bu işi yapan şirketle iletişimde olan bir mühendisim. Burada evet yatırım çok güzel ancak üzülerek söylemeliyim ki çok ama çok düşük seviyede bu yıl için. Bu olay 2010 da olsaydı evet ses getiren bir yatırım olurdu. Almanya örneği var önümüzde. Adamlar bizden kat ve kat fazla yenilenebilir enerji kaynağına sahip olmalarına rağmen 32 milyar dolarlık bu sene için yatırım yapacaklar. Yani zaten geride olduğumuz bir konu için ne yazık ki yapılan yatırım düşük seviyede. Bu tip büyük güneş santralleri evet önemlidir ama daha önemlisi daha küçük ve bölgelere göre iyi planlanıp güneşlenme ve ışıma sürelerine göre daha yüksek verim elde edilebilir. Buna ağırlık vermek daha önemlidir.

İnşallah 2023 e kadar 5000 değilde ülkedeki güneş santralleri 30000 MW seviyelerinde olur. Çünkü iklim değişikliğinde artık dönülmez noktaya gelmemiz an meselesi. Buradan mühendis arkadaşlara da iklim değişikliğinin önüne geçmek için gerek lisans gerekse yüksek lisans ve doktora tezlerine yenilebilir enerji ile ilgili tezler yapmalarını öneririm. En azından projelerinizi belki okul yönetimine kabul ettirirsiniz ve üniversitelerimiz bir kaç yıl içinde tamamen yenilenebilir enerji ile elektrik tüketimi gerçekleştirir. Bu yatırımlarıda gözümüzde fazla büyütüp en büyüğü bizde yarışına girmek tamamen bilgisi olmayan insanların gözünü boyamaktır. O yüzden evet en büyüğü bizde de olsa hala çok küçük yatırımlar olduğunu bilmemiz gerekiyor hele bizim gibi enerjide tamamen dışa bağımlı bir ülke için.

Asıl sen bu haberi nasıl okudun. bu bir santral projesi değil. teknoloji transfer projesi. haberde diyor ki, ihaleyi kazanan firmayı Türkiye’de bu alandan elektrik üretebilmesi adına bir takım sorumluluklar da bekliyor olacak. Kazanan şirket, kullanılacak panelleri Türkiye’de üretecek ve bunun için en az 500mW kapasiteli üretim tesisi kuracak. Tesisin ilk 500MW kapasiteli kısmı için yerlilik oranı %60, ikinci 500MW içinse yerlilik oranı %70 olacak.

Siz çok yanlış gelmişsiniz. Burada iki proje var. Hem santral hemde pil fabrikası üretimi. Benim zaten eleştirim santral projesine değil sadece dikkatli ve bilimsel okuyabilseniz keşke de böyle bir mesaj atmak durumunda kalmasak. Siz yıllık 500 MW pil üretimi yapacak fabrikayı iyi görüyorsanız zaten hiç konuşmaya devam etmeyelim benim tüm konuşma boyunda vurguladığım şey bu proje iyi güzel ama büyütüldüğü kadar bir şey değil bahsettiğiniz rakamlar üzülerek söylüyorum ki çok ama çok düşük seviyede. Ama ne yazık ki siz bu şekilde bu teknoloji transferi kocamannnnnn 500 MW lık pil üretimi yapan fabrika kurulacak diyorsunuz. Bunlar çok gecikmiş durumlar hala diyorum 2010 da şu proje tamamlanmış olsaydı ve bu yapılan 1.5 milyar dolarlık yatırım olmuş olsaydı zaten ilk ben sevinçle kutlardım. Birazcık olsun birşeyler yazmadan lütfen dünyada yenilenebilir enerjide rekorlar nasıl kuruluyor kurulu güç ne kadar var ne kadar yatırım yapılıyor bir bakın. Otobanlardaki o kadar pil panelleri boşuna kurulmadı bu konudaki öncü ülkelerde. Yani şunu diyorum 1.5 milyar dolarlık bu yatırım gibi 2023 e kadar minimum 6-7 tane daha proje olmalı. Şu anda tamamen dışa bağımlı olduğumuzun umarım farkındasınızdır. Enerji üretimini özkaynaklardan yapmak her zaman için en avantajlı konuma getirir sizi.
  • Tamamen konuyu başka bir yere çekmek istemişsiniz.
    Biz burada tüm haberlere yetişemeyiz.
    Eğer haber değeri taşıdığını düşünüyorsanız editörlere pm olarak atabilirsiniz.

https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Yerli-Elektrikli-Otomobil-EVT-S1-hakkinda-her-sey-Yerli-gurur-100-Turk-muhendisligi.htm

Buyrun örnek bir haber. Lütfen suçlama yapmadan önce bir araştırma yapın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet.

Siyaset bunun neresinde? Enerji diyoruz, yenilenebilir enerji diyoruz, milyar dolarlık yatırım olacak diyoruz, Türk mühendislere istihdam diyoruz, teknoloji transferi diyoruz... Okumadan mı yorum yapıyorsunuz yoksa güdülenmiş bir trol müsünüz?

Koyuyla yazılan 2023 yılı siyasi bir cümle değil.

Bir de şirket hükümetsiz devletten(siyaset yok) 15 yıllık alım garantisi kapmış.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Arkadaşlar nasıl okuyorsunuz haberi bilmiyorum ama 5000 MW seviyesi 2023 hedefi deniyor yine olup olmayacağı belli değil. Ayrıca sanırım yenilenebilir enerji ile ilgili yorum yapan bir çok kişi ülkede ne kadar enerji tüketiliyor bu işi doğru düzgün yapan ülkelerdeki yatırımlar ne kadar hiç bir bilimsel veri olmadan konuşuyorlar. Öncelikle yenilenebilir enerjiye yapılan bu yatırımlar gerçekten muazzam derecede beni mutlu etti bende güneş pilleri ile ilgili araştırmalar yapan ve çevremdeki bir kaç bu işi yapan şirketle iletişimde olan bir mühendisim. Burada evet yatırım çok güzel ancak üzülerek söylemeliyim ki çok ama çok düşük seviyede bu yıl için. Bu olay 2010 da olsaydı evet ses getiren bir yatırım olurdu. Almanya örneği var önümüzde. Adamlar bizden kat ve kat fazla yenilenebilir enerji kaynağına sahip olmalarına rağmen 32 milyar dolarlık bu sene için yatırım yapacaklar. Yani zaten geride olduğumuz bir konu için ne yazık ki yapılan yatırım düşük seviyede. Bu tip büyük güneş santralleri evet önemlidir ama daha önemlisi daha küçük ve bölgelere göre iyi planlanıp güneşlenme ve ışıma sürelerine göre daha yüksek verim elde edilebilir. Buna ağırlık vermek daha önemlidir.

İnşallah 2023 e kadar 5000 değilde ülkedeki güneş santralleri 30000 MW seviyelerinde olur. Çünkü iklim değişikliğinde artık dönülmez noktaya gelmemiz an meselesi. Buradan mühendis arkadaşlara da iklim değişikliğinin önüne geçmek için gerek lisans gerekse yüksek lisans ve doktora tezlerine yenilebilir enerji ile ilgili tezler yapmalarını öneririm. En azından projelerinizi belki okul yönetimine kabul ettirirsiniz ve üniversitelerimiz bir kaç yıl içinde tamamen yenilenebilir enerji ile elektrik tüketimi gerçekleştirir. Bu yatırımlarıda gözümüzde fazla büyütüp en büyüğü bizde yarışına girmek tamamen bilgisi olmayan insanların gözünü boyamaktır. O yüzden evet en büyüğü bizde de olsa hala çok küçük yatırımlar olduğunu bilmemiz gerekiyor hele bizim gibi enerjide tamamen dışa bağımlı bir ülke için.

Asıl sen bu haberi nasıl okudun. bu bir santral projesi değil. teknoloji transfer projesi. haberde diyor ki, ihaleyi kazanan firmayı Türkiye’de bu alandan elektrik üretebilmesi adına bir takım sorumluluklar da bekliyor olacak. Kazanan şirket, kullanılacak panelleri Türkiye’de üretecek ve bunun için en az 500mW kapasiteli üretim tesisi kuracak. Tesisin ilk 500MW kapasiteli kısmı için yerlilik oranı %60, ikinci 500MW içinse yerlilik oranı %70 olacak.

Siz çok yanlış gelmişsiniz. Burada iki proje var. Hem santral hemde pil fabrikası üretimi. Benim zaten eleştirim santral projesine değil sadece dikkatli ve bilimsel okuyabilseniz keşke de böyle bir mesaj atmak durumunda kalmasak. Siz yıllık 500 MW pil üretimi yapacak fabrikayı iyi görüyorsanız zaten hiç konuşmaya devam etmeyelim benim tüm konuşma boyunda vurguladığım şey bu proje iyi güzel ama büyütüldüğü kadar bir şey değil bahsettiğiniz rakamlar üzülerek söylüyorum ki çok ama çok düşük seviyede. Ama ne yazık ki siz bu şekilde bu teknoloji transferi kocamannnnnn 500 MW lık pil üretimi yapan fabrika kurulacak diyorsunuz. Bunlar çok gecikmiş durumlar hala diyorum 2010 da şu proje tamamlanmış olsaydı ve bu yapılan 1.5 milyar dolarlık yatırım olmuş olsaydı zaten ilk ben sevinçle kutlardım. Birazcık olsun birşeyler yazmadan lütfen dünyada yenilenebilir enerjide rekorlar nasıl kuruluyor kurulu güç ne kadar var ne kadar yatırım yapılıyor bir bakın. Otobanlardaki o kadar pil panelleri boşuna kurulmadı bu konudaki öncü ülkelerde. Yani şunu diyorum 1.5 milyar dolarlık bu yatırım gibi 2023 e kadar minimum 6-7 tane daha proje olmalı. Şu anda tamamen dışa bağımlı olduğumuzun umarım farkındasınızdır. Enerji üretimini özkaynaklardan yapmak her zaman için en avantajlı konuma getirir sizi.

Keşkelere baksak bende diyorum ki, keşke 70 yıl önce 20 tane nükleer santral yapsaydık diyorum
  • Muthis haber.Yillardir icimde ukte kalmis , hâlâ neden bu enerji ulkemizde kullanilmiyor diye hayiflaniyordum.Bu eger olursa ulkemiz adina harika olacak cok mutlu oldum suan.

Bununla beraber ruzgar degirmenlerine cok daha fazla yatirim yapilmali.

Umarim en kisa zamanda gerceklesirve ihale iptal olmaz.

• Insallah elektrik fiyatlarida ucuzlar.

• Buna da muhalefet edip eleştirenler yerli ve milli olamaz parti meselesi değil vatan meselesi bu haydi Türkiye daha çok işin var

• Dünya'daki en büyük santral Çin'de ayrıca hiçbir yerde 5000 mw olacağı yazmıyor.
    10 yıl ar-ge ile kapasite 1000mw'a yükseltileceği yazıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Seçim olsa da kurtulsak artik sallamalardan

arkadaş nasıl bir düşmanlıgın var husumetin var bu ülke insanlarına seçtigi hükümete anlamak güç ihale yapıldı alan şirket belli oldu şartlar belli hala sallama diyor bide utanmadan msutafa kemalin resmini koymuş profiline yerli pravda seni

%100 verimli icten yanmali motor yaptiginizda uyandir kardesim beni

erke dönergeci vardı sizin paşalar yapmıştı uyanmışındır sanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: SelamiŞahin

Devlet her projeye böyle alım garantisi vermeye devam ederse torunumuzun torununa borç kalacak.

Keşke köprüye betona değil de bari böyle işler için borçlansa sadece.

dimi ya adam milyar dolarları yatıracak sen para vermeyeceksin üstünden bedava geçecen
  • Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey!

Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey!

Her zamanki gibi en büyüğü yalanı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmettr06 -- 20 Mart 2017; 16:43:23 >
  • helal olsun resmen çağ atlıyoruz.
  • kanaryalıyık kullanıcısına yanıt
    Başka şeylerde dikebiliyoruz merak ediyorsan gel gösterelim.
  • Yorumlara - butonu gelmeli, fazla - alan yorumlar istendiğinde görünebilir olarak kapatılmalı. Bakınız Mynet güzel örnek.

• Parola_18 kullanıcısına yanıt
    Kendinle karıştırma hemen gelmişsin.
    Poşetteki etin kokusunu mu aldın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmettr06

Her zamanki gibi en büyüğü yalanı

Hocam yalnız 5000>850

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.