Şimdi Ara

Türkiye rüzgar santrali kurulumunda Avrupa dördüncüsü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
1.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye rüzgar santrali kurulumunda Avrupa dördüncüsü

Türkiye, yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği 377.8 MW (megavat) rüzgar enerjisi kurulumuyla Avrupa'nın dördüncü en fazla kurulum yapan ülkesi oldu. Yılın ilk yarısında Avrupa'da toplam 6.1 GW (gigavat) RES kurulumu yapıldı.

Eski adıyla Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) yeni adıyla WindEurope tarafından paylaşılan verilere göre Avrupa'nın 2017 ilk yarısında 4.8 GW karasal rüzgar santrali ve 1.3 GW açık deniz rüzgar santrali kurulumu yapıldı.

Ayrıca Bkz.Türkiye’nin ikinci en büyük yenilenebilir enerji projesinde son adım

Almanya, 2.2 GW'lık karasal rüzgar santrali kurulumuyla birinciliği üstlenirken hemen ardından 1.2 GW ile İngiltere ve 492 MW ile Fransa geliyor. Türkiye ise 377.8 MW kurulum ile dördüncü sırada yer almayı başardı. Türkiye'yi sırasıyla İtalya, İrlanda, Hollanda, Danimarka, Finlandiya ve Yunanistan izliyor.

Yılın ilk yarısında rüzgar enerjisine yapılan yatırım tutarı 8.3 milyar euro oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yapılan yatırım tutarında yüzde 41'lik düşüş meydana geldi -geçen yılın ilk dönem yatırım miktarı 14 milyar euro idi-.

Türkiye'de 6.4 GW kapasitede RES Var

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği'nin (TÜREB) açıkladığı ilk dönem verilerine göre ülkemizdeki rüzgar enerjisi santrallerinin toplam gücü 6438 MW'a ulaştı. Toplam kurulumun yüzde 75'i Ege ve Marmara bölgelerinde bulunuyor. Kurulum kapasitesine göre şehir şehir sıralama yapıldığında İzmir 1333 MW ile birinci, Balıkesir 1069 MW ile ikinci ve 650 MW ile Manisa üçüncü sırada yer alıyor.

Yılık ilk yarısında 440 bin hanenin elektriği rüzgar enerjisinden karşılandı. Bu sayede 398 milyon dolarlık enerji ithalatının önüne geçildi. YEKA stratejisinin ikinci projesi ülkemizde rüzgar enerjisi santrali kurulumu ve türbin üretimiyle ilgili politikalar içeriyor. İhaleyi kazanacak firma ülkemize 1 GW'lık santral kurulumu yapacak. Ayrıca firmanın rüzgar türbini fabrikası kurma, yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma ve yüzde 80 yerli mühendis ile Ar-Ge yapma sorumlulukları olacak.

Türkiye rüzgar santrali kurulumunda Avrupa dördüncüsüTürkiye rüzgar santrali kurulumunda Avrupa dördüncüsü Türkiye rüzgar santrali kurulumunda Avrupa dördüncüsü

• Açıkçası Avrupa dördüncüsü olduğumuza inanmıyorum. Türkiye rüzgar ve güneş zengini bir ülke, buna rağmen hala nükleer santral yapılması resmen vizyonsuzluk. Antalya Manavgat da bir çok binanın üzerinde güneş panelleri bulunmakta bunu daha fazla teşvik ile çok daha ileriye götürmek mümkün. Keza denizlerimiz rüzgar paneli için fazlasıyla uygun iken, Sinop gibi paha biçilemez bir ilimizi nükleer santral yapılması üzücü söylenecek çok şey var ama gerek varmı?

• helal

• quote:

Orijinalden alıntı: batucan57

Açıkçası Avrupa dördüncüsü olduğumuza inanmıyorum. Türkiye rüzgar ve güneş zengini bir ülke, buna rağmen hala nükleer santral yapılması resmen vizyonsuzluk. Antalya Manavgat da bir çok binanın üzerinde güneş panelleri bulunmakta bunu daha fazla teşvik ile çok daha ileriye götürmek mümkün. Keza denizlerimiz rüzgar paneli için fazlasıyla uygun iken, Sinop gibi paha biçilemez bir ilimizi nükleer santral yapılması üzücü söylenecek çok şey var ama gerek varmı?

Ahahahaha

Biriniz arkadaşı tatmin etsin.

Arkadaş inanmıyormuş.

Ahahahaha ne güldüm ya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Açıkçası Avrupa dördüncüsü olduğumuza inanmıyorum. Türkiye rüzgar ve güneş zengini bir ülke, buna rağmen hala nükleer santral yapılması resmen vizyonsuzluk. Antalya Manavgat da bir çok binanın üzerinde güneş panelleri bulunmakta bunu daha fazla teşvik ile çok daha ileriye götürmek mümkün. Keza denizlerimiz rüzgar paneli için fazlasıyla uygun iken, Sinop gibi paha biçilemez bir ilimizi nükleer santral yapılması üzücü söylenecek çok şey var ama gerek varmı?

Bence de rüzgar olmadığında osurukla döndürebiliriz palleri. Kuru fasulyeyi dayadın mı millete tamamdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonofmana

quote:

Ahahahaha

Arkadaş inanmıyormuş.

Ahahahaha ne güldüm ya

soda tavsiye edelim arkadaşa iyi gelir hocam 😂😂

Türkiyenin cari açığının en büyük nedeni Elektrik üretimi için yapılan doğalgaz ve kömür ithalatı. Türkiyenin elektrik uretiminin %50 ye yakını ithal edilen dogalgaz ve kömürle yapılıyor.

Bunu azaltmak için bircok proje yapılıyor artık.

1.Konya Karapınar a Türkiyenin en büyük güneş enerji santrali kurulacak

2.Nükleer santraller kurulacak

3.Rüzgar Enerji Santrallari kurulacak (ihalesi yarın 3 ağustosta 😉)

• avrupanın 2. büyük ulkesiyiz ve rüzgar konusunda potansiyelimiz de yüksek. Bence 4.luk büyük bir marifet değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fast Rise

avrupanın 2. büyük ulkesiyiz ve rüzgar konusunda potansiyelimiz de yüksek. Bence 4.luk büyük bir marifet değil.

böyle faydalı projeleri parti meselesi yapmadan iktidar ve muhalefet hep beraber desteklerse 1. bile olabiliriz.
  • Çok güzel bir haber nükleer gibi çok fazla risk içeren enerji kaynakları yerine rüzgar ve güneş rahatlıkla tercih edilip uygulanabilir Türkiyedeki potansiyel avrupada nerdeyse hicbir ülkede yok umarım arkası gelir.

• Böyle bir de istatistik var. Enerji ihtiyacı malumunuz. çeşitlilik önemli. http://nukleerakademi.org/nukleer-enerji/dunyada-nukleer-enerji/

edit: şimdi nükleer karşıtları alıntılamadan yazayım da. çeşitlilik ve bilgi amaçlı yazdım. linç edilmeden editleyeyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceo-tr -- 2 Ağustos 2017; 15:57:26 >

• Umarım yatırımlar artarak devam eder. Bu YEKA projesi de baya ilerlememizi sağlayacak rüzgar enerjisi alanında.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

avrupanın 2. büyük ulkesiyiz ve rüzgar konusunda potansiyelimiz de yüksek. Bence 4.luk büyük bir marifet değil.

Ben nüfusa bakarım diyorsun.
  • sonofmana S kullanıcısına yanıt
    Tatmin olması için rüzgar tribünleri yeterli olur sanırım.

• İtalya dışında elle tutulur bir ülkeyi geçememişiz.
    Almanya 6'ya, İngiltere 3'e katlamış bizi. Güzel gelişme ama daha çok yolumuz var ve çok yavaşız.
  • Bu veriler yilin ilk yarisindaki kurulum verileri tum panel miktarlari degil. Bizden geride olan Hollandayi karadan bir dolasin veya deniz ustunden Amsterdama inis yapin, nasil bir kurulumlari oldugu ortaya cikiyor.

Yinede bu konudaki ivme ümit verici, umarim boyle kalmaz ve devami gelir.

• sonofmana S kullanıcısına yanıt
    Senin gibilerin kendi aklını kullanacak kadar fikri zikri olmaması, başkalarından medet ummak gibi bir kötü huyu olması sonucu bu durumdayız maalesef

• quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

quote:

böyle faydalı projeleri parti meselesi yapmadan iktidar ve muhalefet hep beraber desteklerse 1. bile olabiliriz.

O konuda haklısın. Birde rant için 40 milyar dolar nukleer e harcayıp bir de elektriğini 3 kat pahalı almak yerine bu tür projeler arttirilabilirdi. Bu sayede hem 1. olurduk hem de elektriği 3 kat pahalı almazdık.

• yukarıdaki arkadaşın dediği gibi yüzölçümümüzle kıyaslarsak avrupada birçok ülkeden kat ve kat büyüğüz yani onlar 10 birim enerjiye ihtiyaç duyuyorsa biz 50 birim enerjiye ihtiyaç duyuyoruz büyük bir başarı değil ama Almanya Fransa İngiltere gibi gelişmiş ülkelerin peşinden gelmekte güzel bir olay, ben yenilenebilir enerjiyi her türlü destekliyorum keşke devlet kurumlarında boş harcamamalar yapılmasa da bu gibi projeleri çok görür olsak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4.lük güzel de 1.nin 4'de 1'iyiz

• quote:

Orijinalden alıntı: sonofmana

quote:

Ahahahaha

Arkadaş inanmıyormuş.

Ahahahaha ne güldüm ya

"Türkiye, yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği"

Kelime oyunuyla sen kendini tatmin et eyy AKP'li.

Avrupa önceki yıllarda zaten yeterince dikti. Biz geç kaldık. Ya cidden TOPLAMDA rüzgâr enerjisinde Avrupa dördüncüsü olduğumuzu mu sanıyorsun sen? Ahahahaha ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Civitas Terrana -- 2 Ağustos 2017; 17:43:22 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.