Şimdi Ara

Türkiye Lüks ve Rahatlık içinde Yaşıyor (Kanıtlı) (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
566
Cevap
9
Favori
26.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
85 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: G00

ülkede sürekli fabrika açılıyor, üç dört ayda her ilde konser, etkinlik, turnuvalar düzenleniyor, her yıl olmasa dahi umf, tomorrowland gibi festivallere gidiliyor, okul sonrası 2-3 saat part time çalışıp aylık 300-400 tl ek gelir sağlıyoruz.

bügün açlık sınırı asgari ücretin üstünde. yukarıda saydıklarımın hayatında 1-2 tanesini yapan kendini şanslı saysın. bugün yabancı birinin konseri olsa bileti en kötü yerinde 150-200 lira ve bu konser istanbulda. 100 lirada yol parası, 150 yemek rahatlıkla gider. ee bunun duruma göre konaklaması var. buna da 100 lira de. etti mi sana 1 konser 500 lira. bu adamın aylığı 1500 lira olsa bu ayı nasıl geçirecek?

veya gitar kursu başlangıç için alınacak bir gitar 100 lira ve saat başı düzgün bir hocadan alayım dese 100 lira. 10 saat alsa yetmez ama yetti diyelim 1100 lira bunu asgari ücret alan bir aile nasıl karşılasın?

bugün bazı milli sporcuların maddi sıkıntıları varken, buraya gelip gençler lüks içerisinde yaşıyor deme. kimse bilgisayar başında pineklemek istemez. bugün 3 saatliğine dışarı çıktım en az 20 lira para gitti ve bulunduğum yer ucuz bir yer. bunu 30 güne çarp bakayım. ayda 600 lira yapar. bazı öğrencilerin bir aylık gideri.

buraya gelip gençler çok lüks içinde yaşıyor deme. bugün benim için gerekli olan solid,autocad, catia gibi bir program en az 150 dolar. dolar bugün 3.6 tl bu da 540 lira yapıyor. bak yine dediğime geldik. kısaca lüksten değil mecburiyetten.

bende isterim lisanslı program kullanmak, ayda bir konsere, yazın 1-2 defa festivale, yazın tatilde yurtdışı veya antalya gibi tatil merkezlerine, çeşitli kurslara.

Hayat Türkiye'de güzel diyen olmadı ki?

Sistem mükemmel... Ekonomi şahane diyen de yok...

Bu kadar sıkıntı var saydığın... Ona rağmen bu kadar Oyun, Televizyon, Dizi, Sosyal Medya gibi onca boş şeylere nasıl bu kadar çok zaman ayırıyoruz?

Elimizde bilgisayar varken, bu bilgisayar ve internet ile hayatı, bilinç düzeyimizi değiştirecek imkan varken...

Dil öğrenmek, yurt dışı ile iletişim kurmak, oradan davetler almak veya etmek, satış yapmak, teknik öğrenmek ve geliştirmek gibi imkanlar varken biz neler yapıyoruz?

Bu kadar sıkıntı içinde nasıl 6 Saat İnternet ve Oyuna ayırıyoruz? Nasıl 4-5 Saat Televizyona ayırıyoruz? Nereden geliyor bu lüks sanki hiç bir sorunumuz yokmuş gibi.

Paramız mı yok? Para kazanamıyor muyuz? Kazanmak varken tüketmek neden?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Theologist

quote:

ülkede sürekli fabrika açılıyor, üç dört ayda her ilde konser, etkinlik, turnuvalar düzenleniyor, her yıl olmasa dahi umf, tomorrowland gibi festivallere gidiliyor, okul sonrası 2-3 saat part time çalışıp aylık 300-400 tl ek gelir sağlıyoruz.

bügün açlık sınırı asgari ücretin üstünde. yukarıda saydıklarımın hayatında 1-2 tanesini yapan kendini şanslı saysın. bugün yabancı birinin konseri olsa bileti en kötü yerinde 150-200 lira ve bu konser istanbulda. 100 lirada yol parası, 150 yemek rahatlıkla gider. ee bunun duruma göre konaklaması var. buna da 100 lira de. etti mi sana 1 konser 500 lira. bu adamın aylığı 1500 lira olsa bu ayı nasıl geçirecek?

veya gitar kursu başlangıç için alınacak bir gitar 100 lira ve saat başı düzgün bir hocadan alayım dese 100 lira. 10 saat alsa yetmez ama yetti diyelim 1100 lira bunu asgari ücret alan bir aile nasıl karşılasın?

bugün bazı milli sporcuların maddi sıkıntıları varken, buraya gelip gençler lüks içerisinde yaşıyor deme. kimse bilgisayar başında pineklemek istemez. bugün 3 saatliğine dışarı çıktım en az 20 lira para gitti ve bulunduğum yer ucuz bir yer. bunu 30 güne çarp bakayım. ayda 600 lira yapar. bazı öğrencilerin bir aylık gideri.

buraya gelip gençler çok lüks içinde yaşıyor deme. bugün benim için gerekli olan solid,autocad, catia gibi bir program en az 150 dolar. dolar bugün 3.6 tl bu da 540 lira yapıyor. bak yine dediğime geldik. kısaca lüksten değil mecburiyetten.

bende isterim lisanslı program kullanmak, ayda bir konsere, yazın 1-2 defa festivale, yazın tatilde yurtdışı veya antalya gibi tatil merkezlerine, çeşitli kurslara.

Bu kadar sıkıntı var saydığın... Ona rağmen bu kadar Oyun, Televizyon, Dizi, Sosyal Medya gibi onca boş şeylere nasıl bu kadar çok zaman ayırıyoruz?

Elimizde bilgisayar varken, bu bilgisayar ve internet ile hayatı, bilinç düzeyimizi değiştirecek imkan varken...

Dil öğrenmek, yurt dışı ile iletişim kurmak, oradan davetler almak veya etmek, satış yapmak, teknik öğrenmek ve geliştirmek gibi imkanlar varken biz neler yapıyoruz?

Bu kadar sıkıntı içinde nasıl 6 Saat İnternet ve Oyuna ayırıyoruz? Nasıl 4-5 Saat Televizyona ayırıyoruz? Nereden geliyor bu lüks sanki hiç bir sorunumuz yokmuş gibi.

herşeyimizde sıkıntı var. en başta geçim sıkıntısı. insanlar ay sonunu nasıl geçireceğim diye düşünürken başka şeylere öncelik tanımaz. bu konu hakkında tarih hocam çok güzel bir açıklama yapmıştı. avrupa neden rönesans ve reform hareketlerinden sonra bir anda atılım yaptı? çünkü o dönemin öncesinde avrupaya giden mallar çin ve hindistandan geliyordu. o dönemin şartları göz önüne alındığında 1 liralık mal sana 100 lira oluyordu. coğrafi keşifler sonunda avrupaya yüklü miktarda altın, gümüş gibi değerli maden akışı başladı. bu da ekonomik sıkıntıların aşılmasına neden oldu. hal böyle olunca insanlar bilime ve sanata kafa yormaya başladı.
    kısaca aç bir insanı bir odada yemek masası ve tablolarda baş başa bıraksan o ilk başta yemeği tercih eder yemekten sonra sanata ve bilime yönelir. bu olayın tam tersi bu topraklarda oldu. 1670 öncesi ile sonrasını karşılaştır bakalım. ortaya nasıl bir sonuç çıkacak.

her şey maddiyata bağlıdır. ülkemizde insanların şu an tek düşüncesi bir an önce işe girip çalışmak. gerisi onlar için ikinci, üçüncü hatta en son sırada.

• quote:

quote:

quote:

herşeyimizde sıkıntı var. en başta geçim sıkıntısı. insanlar ay sonunu nasıl geçireceğim diye düşünürken başka şeylere öncelik tanımaz. bu konu hakkında tarih hocam çok güzel bir açıklama yapmıştı. avrupa neden rönesans ve reform hareketlerinden sonra bir anda atılım yaptı? çünkü o dönemin öncesinde avrupaya giden mallar çin ve hindistandan geliyordu. o dönemin şartları göz önüne alındığında 1 liralık mal sana 100 lira oluyordu. coğrafi keşifler sonunda avrupaya yüklü miktarda altın, gümüş gibi değerli maden akışı başladı. bu da ekonomik sıkıntıların aşılmasına neden oldu. hal böyle olunca insanlar bilime ve sanata kafa yormaya başladı.
    kısaca aç bir insanı bir odada yemek masası ve tablolarda baş başa bıraksan o ilk başta yemeği tercih eder yemekten sonra sanata ve bilime yönelir. bu olayın tam tersi bu topraklarda oldu. 1670 öncesi ile sonrasını karşılaştır bakalım. ortaya nasıl bir sonuç çıkacak.

her şey maddiyata bağlıdır. ülkemizde insanların şu an tek düşüncesi bir an önce işe girip çalışmak. gerisi onlar için ikinci, üçüncü hatta en son sırada.

Kusura bakmayın da buradan bakınca pek para kazanma ihtiyacı görünmüyor... Oturduğu yerden kazanmak varken, neden kölelik gibi bir iş için can atsın gençlik, üstelik tembel olduğu bu kadar ortadayken?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Maggese

"Biri Eğitim Sistemini, devleti, politikayı, yöneticileri mi eleştirdi? "

Ya kimi eleştireceğiz ben anlamadım, çocuklara doğru düzgün eğitim mi veriliyor? İlkokuldan beri sınav sınav sınav diye çocukların beynini yiyorlar, boş beyinlere ideolojilerini empoze ediyorlar. Okumayı sevdirmek, sanatı, doğayı sevdirmek diye bir şey yok hem neden olsun ki sınavda çıkmıyor nasıl olsa...

Devlet, politika, yöneticileri burada tartışmayacağım zira uzun bir konu

Eğitim sistemini yöneten devlet adamları forumu mu okuyor?

Eğitim sistemini eleştirince hangi sistemi değiştiriyoruz burada?

Ama en azından Eğitim sistemi kadar büyük bir sorun var, ve bunun kaynağı biziz. Bu ezik ve çürük eğitim sistemine muhtaç değiliz ki? İnsanlar artık evde okuyorlar... Teknoloji gelişti. Büyük yatırımcıların çoğu diploma sahibi bile değil... Okulu terk edenler.

Hayır okumuyor ama burada fikrimizi belirtiyoruz, hiçbir şey tek taraflı olmaz. Benim fikrimi burada biri okusa fikrini bir başkasına anlatsa bu bile bir bilinç yaratır.

Evet katılıyorum elimizde büyük imkanlar var, internetle her türlü bilgiye ulaşmak çok kolay, eğitici videolara ulaşmak çok kolay ve belli bir kesim zaten yeterince izliyor ama izlemeyen kesimi eleştirerek özendiremeyiz.

• Adam haklı kimse gelip burda yok eğitim sistemi kötü yok yapacak başka. Bişey yok demesin bu adamı takip ederim yaptığı eleştiri değil yaptığı insanları kendine getirme okumuyoruz kardeşim kitap okumuyoruz kitabı geç hangimiz en son İnternette yararlı bişey araştırdık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arsenon -- 26 Şubat 2017; 7:35:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vay anasını tv izlemek sosyal medyada dolaşmak.Oyun oynamakta lüks olmuş.
  • Milletin elinde bir bilgisayarı var.

Parası olsa adam neden oturup oyun oynasın, gider gezer Amerikayı Avrupayı vs.

Ama her türlü sosyal aktivite ciddi para gerektiriyor. Bilgisayar en ucuzu.
  • demek bunlara gore sadece zengin adam evlilik programi ve pc de torrenten oyun cekerek oyun oynuya biliyo???

80 milyonluk ulkede calisan nufus 20 milyon (gerisi almanyada calistigi icin dagil etmiyorum)
    80 mlyonluk almanyada calisan nufus 43.5 milyon ( bizimkiler cok tembel diye bilirsiniz ama aslinda oyle degil. kim guzel bi iste calismayi istemezki??? ama is yok iste .... hala uzaylilar gelcek ulkede yatirim yapcak is yeri accak diye bekliyoruz )
  • dandik bir banka sınav açıyor

10 kişi alıcak 10000 kişi başvuruyor

hepsi 4 yıllık mezun

kurcala bakalım o süper aklını neden diye

banka sadece örnek

aynı almancılar gibisiniz türkiye süper türkiye şöyle

haçlı ordusu uhee uhee burda zulm var dünya lideri türkiyem ehüü ehüü

dön la dön allah hepinizi almanya şsveç norveçten döndürüp türkiye pakistan da yaşamayı nasip etsin

• Verdiği örneğe bak, internet kullanmayı lüks sanan zihniyete ne desen boş.

• Adam ne guzel bir konu acmis burdakilere neden battı bu kadar ? Survivor izleyen kitle galiba bunlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi de çalışmak da öyle kolay bir şey değil Türkiye'de özellikle de o işte tutunmak. Herhangi bir dandik kasiyerlikte bile belli bir hızı tutturamadığın zaman çıkarıyorlar seni yavaştan. Veya çok uzun vardiya süreleri oluyor. 14 saat falan çalışıyor oluyorsun. Arapça falan biliyorum demişsin, bundan para kazanmadığın ya da gelecekte para kazanmayacaksan eğer, sana ne faydası var? Veya bunu bizim bilmemizin ne faydası var? Bu senin kendi kültürel seçimin ve bu biraz lüks açıkçası. İnsanlar ekmeği zor buluyorlar şu anda ülkede sen bakma telefon alırlar ama faturasını bile zor öderler. Birkaç bin kişi öyle kolay ulaşıyor olabilir baba parasıyla vesaire ama istisnalar işte. Eğer birtakım gençler baba parası yiyerek geçiniyorlarsa bu onların çok lüks yaşadığından değil, babalarının yumuşak yüzlülüğündendir bu kadar basit. 18 den sonra insan yavaş yavaş çalışmalıdır bir şekilde, üniversiteyle beraber falan. Bu böyle de çok gitmez yani sonunda dananın zırt dediği yer gelecektir. Ama babalar da çok tecrübesiz hayatta ne yapacaklarını pek bilmiyorlar, bari üniye gitsin diyorlar herkes üniversiteli falan. Bari devlet el atsın ne bileyim yoldaşlık etsin yardımcı olsun gençlere, yok. Ben tarımcı olmak isterdim mesela, ne bileyim birileri de kalkıp yol gösterse iyi olurdu ama işte.

Ama size tavsiyem, okuyun arkadaşlar. Edebiyat, bilim, felsefe okuyun yani. Dünya klasiklerini okuyun. Yürüyüş yapın her gün 1 saat, iyi beslenmeye çalışın, sağlığınıza dikkat edin. Ne bileyim ailenize vakit ayırın, sevin onları. Üniversitede istediğiniz bir yer varsa çalışın girin, olmadı part time full time çalışın bir yerde. Paranız olur en kötü. Babanıza dahi muhtaç olmayın. Benden söylemesi. Doğru olun dürüst olun. Dimdik durun, hayatınıza bir çeki düzen verin arkadaşlar. Emin olun böyle uzun vadede daha mutlu olursunuz. Birazcık çalışmadan kimse ölmez, spor yapmış gibi olursunuz. Kendinizi kullandırtmamaya da dikkat edin ama. Haydi sağlıcakla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lâkayıt -- 26 Şubat 2017; 9:36:56 >

• Bu işsiz yine mi konu açmış?

• Theologist kullanıcısına yanıt
    ben mezun ogrenciyim universite sinavina hazirlaniyorum, gunde 13 14saatim dershanede geciyor, 6-7 saat uykuda. Boş vaktim 1-2 saat oluyor genelde, bu 2 saatte biraz etkinlik icin kafa dagitmak icin ya bilgisayardan oturup para kazanmaya mi calisayim, icat mi yapayim yada sosyal etkinliklere mi katilayim bu kısıtlı surede. Zaten kimi gorsen dersleri okulu soruyor, bu baskıyla yasamakta kolay degil kardes mecbur olarak "hele uyumadan bi saat once şu dizinin şu bolumunu izleyeyim, yada internete bakayim, birseyler okuyayim" falan diyorsun ve vakit geciyor boyle. Kendimi yaziyorum cunku bircok kisi benim gibi

• Sosyal medya kullanmak ya da oyun oynamak lux değil her gencin hakkıdır. Türkiye'de lux yaşıyan kesim bellidir(mv,c.başkanı vs bürokratlar ve onların yandaşları.)
  • Bagwell486 B kullanıcısına yanıt
    yandaslari kendilerinden daha lux icinde.resmen oyuncak gibi kullaniolar...

• Telefon alıp,oyun oynamak ve tv izlemek mi lüks ve rahatlık göstergesi biri dışarı alsın arkadaşı lütfen.

• Türk halkı duygusal ve kıskanç bir millet olduğu için her zaman en iyisini en mükemmel örneği kendine kıstas aldığı için halinden memnun değil.
    Evrendeki yaşam kalitesi en yüksek standartları baz alarak kendi yaşam kalitesini yetersiz görmekte.

Uzakdoğu,ortadoğu,güney afrika,balkanlar, güney rusya,güney amerika taraflarına inildiğinden. Çoğu ülkeden iyi durumdayız.

Ama bir amerika,avrupa,gelişmiş bazı asya ülkelerinden de geri durumdayız.

Aslında tam ortayız. Dünyanında ortasında sayılırız.

Peki bu sitemkar arkadaşlara sesleniyorum. Yaşam standartlarını yetersiz görenlere. Hangi üniversitede master yapmakta, ülkenizin ve ailenizin kalkınması adına ne gibi adımlar,atılımlar atmakta veya projeler geliştirmekte bizimle paylaşabilir mi?

Çoğumuz koca bir hiç, kapitalist sistem sabah 8 akşam 18 diye ağlarız ama bunu değiştirmek adına hiç bir taşın altına elimizi sokmayız.

• Böyle kadrolu troll konularını kaale almayın geçin..

işsizlik yüzde 15 e çıkmış beyfendi Türkiye bal kaymak içinde yaşıyo demiş..sen dua et ceza almayayım şimdi yine..yoksa verirdim hakkını..

Onu bunu geçte troll maaşlarından ne haber iyimi bari? Bedavaya yazmazsınız siz çünkü..

• Yurt disinda yasiyorum. Bu hafta evin posta kutusuna bugun (26 sinda) birisinin 21. yas gunu oldugundan oturu evlerinde parti vericegini belirten yazi vardi. Su an evlerinden cigliklar, bagirislar cagirislar, yani pazar gununu gencler evde eglenerek geciriyor. buyuk ihtimal gece bir mekana gecicekler ve genellikle aileleri 1000 dolarlik mekanda masa actiriyorlar (sadece cocuk ve arkadaslari icin).

Bunun bide 18. yas donumu var, o da bi bunun kadar masrafli oluyor.

Gecen yil filipinlere gittim. Herkesin elinde ucuz android telefonlardan vardi. iPhone'un varsa zenginsin; obur telefonlar cunku ucuz diyorlardi Bende fena gulmustum tabi buna.

Facebook vs kullanimi had safada, herkes gununun cogunu evinde, disarda bos bos oturarak ya cep telefonunda yada bilgisayar basinda geciriyor. Kulaga bu bir yerden tanidik geliyor degil mi?

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.