Şimdi Ara

Türkiye'de kaliteli bir yaşamın bedeli ne kadar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gezme,yemek ve içmek sosyal aktiviteler ve ev/elektronik giderleri,market giderleri...

Kısaca güzel,borçsuz ve rahat bir yaşamın bedeli Türkiye'de sizce ne kadar oldu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vommel -- 5 Ocak 2021; 14:55:31 >

• Kaliteli hayattan kastının ne olduğu da önemli bence. Kimisine göre her istediğini fiyatını düşünmeden alabilmek kaliteli hayattır, kimine göre kendisine zaman ayırıp hobileri ile ilgilenebilmek.

1-)Derdin istediğin her şeyi alabilmek, istediğin her yere gidebilmek ve bunları yaparken hiç bir şekilde para hesabı yapmamak ise onun bir sınırı yok. Ayda milyonlar falan kazanman lazım sanırım.

2-)Yok derdin kafan rahat bir şekilde hobilerinle ilgilenmek, kendine vakit ayırabilmek ise onun için de öyle maaşlı bir işten çok keyfine yaptığın kendine ait bir iş (kazancının çok önemli olmadığı ama vakit harcayacak olduğun) ve 10 bin civarı bir kira getirisi olan gayrimenkullerin yeterli diye düşünüyorum.

• = 25.000₺
  • Alt limit var üst limit yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 500.000 tl mal varlığı ile aylık 10 bin tl gelir en alt limittir.

• Valla bekar adam 7000-8000 liraya iyi yaşar

Evliyse çocuk varsa eş calismiyorsa 10-11

• aylık 2000 euro

• Min 10 bin rahat ettirir
  • 5000 TL Kaliteli beslenmek için gereken mutfak bütçesi

3000 TL Dışarda içtiğin kahve, açtıracağın şarap, sevgilini götüreceğin restoran için gereken bütçe

2000TL Köprüdür avrasya tünelidir benzindir bu tarz ıvır zıvırlar için gerekiyor

1000 TL Online alışveriş, oyun, netflix, spotify ve diğer ıvır zıvırlar

1000 TL Hobiler, kurslar

500 TL Kişisel bakım

5000 TL Kira

2500 TL 2-3 ayda bir haftasonu gideyim en lüks otellerden birinin güzel bir odasında manitayla kalayım stres atayım telefonu pazartesiye kadar kapalı tutayım demen için gereken bütçe ki bence bunu yapmayan kimse kaliteli yaşıyorum dememeli...

Yani toplam bana 20000 TL'ye patlıyormuş "kaliteli" yaşamak. Hadi ben biraz abarttım diyelim yine de İstanbul'da bekar bir erkek için en az 10000 TL diyebiliriz

• Yeni orta direk 10k+ maaş oldu yani türkiyede tek maaşla ev geçinmez arkadaşlar babadan kalma kira tarla vs geliri yoksa.
    Yeni nesilin orta direkleri karı koca doktor mühendis avukat öğretmen polis vs olanlar 3 yıllık çalışan iken evlendiler desen zaten ortalama 10-20k arası gelire sahip olur ev.
    Araba kredisi ev kredisi maaşlarının yarısını alır diğer yarısıda mobilya beyaz eşya tatil coluk cocuk ev giderleri vs ye gider zengin bir hayat yaşamazlar normal bir evleri normal arabaları olur bi 10-20 yıl ev araba kredisi ile geçer ilk başta 300-400 e ev alsalar 10 yıl sonra onu satıp daha iyi bir ev için bi o kadar daha çekecekleri için araba içinde aynısı geçerli bi 20 yılları falan ev araba kredilerine gömülür kalan yarısıda normal yaşantı ve masraflara gider öyle takılırlar 40 lı yaşlara gelince ev kredisinden kurtulduklarında cocuklara mal kalsın vs diyip yatırımlık bir ev arsa vs almazlarsada maaşları kendilerine kalır derken cocuk üniversiteye başlar falan öyle kredilere gömülü yaşadığı bölgeye gömülü bir hayat yaşarlar
    İphone playstation ve araba gibi dandirik şeylerle arada kendilerini zengin hissederler

Doktor mühendis avukat polis asker öğretmen vs olamadıysanız hele zart zurt bölüm mezunuysanız zaten bu hayatıda yaşayamazsınız ibf iktisat vs mezunları asgari ücretten hallice maaş alır muhtemelen çalışmayanda bir kadın bulur fakir hayatı yaşarsınız
    Yine doktor mühendis avukatın zengin olma potansiyeli var yükselebilirler 7-8k maaşları 30-40k olabilir ama zart zurt mezunları maks 2 asgariye çıkarlar
    Öğretmen zaten özel dersten parayı vurabilir millet beğenmiyorda bugun özel ders 200 lira bir matematikci okuldan 7k kazanıyorsa dışardan da bi 7k kazanabiliyor muhtemelen eşide öğretmen oluyor hop aylık 30k
    Mühendislik okuyorum kafası çalışan bir öğretmen doktordan da fazla kazanır mühendistende zaten normal devlette kazandığı maaşta az değil branş hocaları 7k alıyor doktor nöbetle 12-13 alıyor çalışma saatine bölersen devlette en sağlam parayı öğretmen alıyor birde özel ders veriyorsa ondan iyisi yok

• Az gelirli yaşam 6500-7000 TL.

Orta gelirli yaşam 8000-12000 TL.

Yüksek kaliteli yaşam 12000-45000 TL.

Daha yüksek kaliteli yaşam 45000-1000000 TL.

Çok çok süper kaliteli yüksek yaşam 100000-1000000 TL.

En en en en ultra süper yüksek kaliteli yaşam 1000000-100000000 TL.

Sıkıntısız ömür boyu kalite yaşam 1000000000000000 TL ve üzeri.

Bir de 0-6000 TL arası var ki ne sen sor ne ben söyleyeyim. Durum bu, Yani hiç birimiz kaliteli yaşam standartlarına sahip değiliz. Acı ama gerçek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lethal gun -- 6 Ocak 2021; 0:43:45 >
  • 10 k beni iyi yaşatır.

• quote:

Orijinalden alıntı: deezylilpump

5000 TL Kaliteli beslenmek için gereken mutfak bütçesi

3000 TL Dışarda içtiğin kahve, açtıracağın şarap, sevgilini götüreceğin restoran için gereken bütçe

2000TL Köprüdür avrasya tünelidir benzindir bu tarz ıvır zıvırlar için gerekiyor

1000 TL Online alışveriş, oyun, netflix, spotify ve diğer ıvır zıvırlar

1000 TL Hobiler, kurslar

500 TL Kişisel bakım

5000 TL Kira

2500 TL 2-3 ayda bir haftasonu gideyim en lüks otellerden birinin güzel bir odasında manitayla kalayım stres atayım telefonu pazartesiye kadar kapalı tutayım demen için gereken bütçe ki bence bunu yapmayan kimse kaliteli yaşıyorum dememeli...

Yani toplam bana 20000 TL'ye patlıyormuş "kaliteli" yaşamak. Hadi ben biraz abarttım diyelim yine de İstanbul'da bekar bir erkek için en az 10000 TL diyebiliriz

• 15 bin yeter

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.