Şimdi Ara

Türkçe yazı yazarken sık yapılan hatalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lütfen üstüne alınmak istemeyen alınmasın. Türkçeyi güzel kullanmaya çalışmak isteyen, kullanmaya çalışıp hata yapanlar, gözüne çarpıp "aaaa böyleymiş" deyip yazımını düzeltecek insanlar üstlerine alınsın. Benim gözlemlediğim kadarıyla sık yapılan hatalar bunlar. Eklemek isteyen varsa buyursun eklesin. Her girdiğim konuda gözüme batıyor, belki de bende bir sıkıntı vardır bilemiyorum. Yüz kişiden biri yazımını düzeltirse yeterli benim için.

noktalama işaretlerinden sonra boşluk koymamak, önce boşluk koymak: Kıza açıldım,kabul etmedi. Tipim çok güzel olmayabilir ,yanıma kız şoplayabilir misiniz? Bu 2 kullanım da yanlış. Doğru kullanım virgülden sonra boşluk koyarak olur.

Her kelimeyi büyük harfle başlatmak: Okumayın Yine TechR, Mesaj Saniyenize Göre Sevgilinizin Kim Olduğunu Öğrenin.

Bitişik -de: Anahtarları ev de unutmuşum. Telefon araba da kalmış. Bu iki cümle yanlış yazılmış olup de eklerinin bitişik yazılması gerekiyor.

2 tane konu gezdim, 10 saniyede hemen gözüme imla hatası ilişiverdi. Amacım kimseyi aşağılamak değil örnek vermek, resimlere de isimlerini almadım bilerek.

Bu konuda benim gibi hassas -kimine göre gereksiz- olan varsa konuya iki kelime bir şey yazsın da konuyu güncel tutalım olabildiği kadar fazla kişi görsün.

Ayrıca konuyu açar açmaz hemen 2 tane imla hatasını fark ettiler ve uyardılar, ben de hemen düzelttim. Teşekkür ediyorum.

diyip deyip
    Türkçe'yi Türkçeyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrashBone -- 23 Ekim 2016; 19:42:59 >

• nedeni kitap okumamaktan ve dil bilgisi kurallarının tam anlaşılmamasından. büyük harf olayına gelirsek üşengeçlikten.
  • Her harfi büyük yazmak daha zor değil mi hocam?
  • Nedeni mobil kullanımdan, çok zor oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • En sık yapılan hatalardan birisi, "abazan" yerine "abaza" yazılması herhalde.
  • Bence kitap okumakla ilgisi yok. Anlamamaktan, anlamak istememekten kaynaklanıyor bence.

• "Türkçe'yi" oldukça fazla battı gözüme. Daha 2. cümle hem de

"diyip"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amyfm -- 23 Ekim 2016; 16:14:24 >
  • amyfm kullanıcısına yanıt
    O konuda kararsız kaldım, benim de gözüme battı. Yapım eklerinden sonra gelen eklerin kesme işaretiyle ayrılıp ayrılmaması hakkında bir bilgim yoktu. Düzelteyim hemen.

Ekleme:http://www.turkedebiyati.org/forum/konular/1866-ozel-adlara-getirilen-iyelik-durum-ve-bildirme-ekleri-kesme-isaretiyle-ayrilir buraya bakıp yi ekini ayırmıştım hatta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrashBone -- 23 Ekim 2016; 16:15:36 >

• dediğine bi noktaya kadar katılıyorum ama bi noktadan sonra bu kurallar saçma bence.Amaç burda karşının beni anlaması zaten,Türkçenin bütün kurallarına uygun olup olmaması değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UçamayanZüperGahraman -- 23 Ekim 2016; 16:15:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: amyfm

"Türkçe'yi" oldukça fazla battı gözüme. Daha 2. cümle hem de

"diyip"

Güzel yakalamışsın.
  • Adam haklı ama harbiden sosyal mecrada yazı yazarken üşengeçliği tutuyor insanın bu konuda ekşi sözlüğü seviyorum. Bariz dil bilgisi hataları yapanlara yazarlık vermiyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CrashBone

Her harfi büyük yazmak daha zor değil mi hocam?

hayır sol el serçe parmağı benim sürekli shift tuşunun üstünde. ama insan yinede üşeniyor.
  • Diyip

• Ünlü oldumYazarken farkındaydım hocam.Hızlı yazmak için pek dikkat etmeden yazmıştım kusura bakmayın.
  • En fazla gördüğüm direkt yerine direk yazılması.

• quote:

Orijinalden alıntı: TEHET

quote:

Orijinalden alıntı: amyfm

"Türkçe'yi" oldukça fazla battı gözüme. Daha 2. cümle hem de

"diyip"

Güzel yakalamışsın.

Şşşşş, hemen düzelttim.

Tek heceli olan demek ve yemek fiillerinde, söyleyişteki i ünlüsü yazıya da geçirilir: diyen, diyerek, diyecek, diyelim, diye; yiyen, yi­yerek, yiyecek, yiyelim, yiye, yiyince, yiyip vb. Ancak deyince, deyip sözlerindeki e yazı­lışta korunur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrashBone -- 23 Ekim 2016; 16:24:46 >

• CrashBone kullanıcısına yanıt
    Zaten önemli olan hataları görüp düzeltmek. Ben de yazarken dil kurallarına dikkat etmeye çalışıyorum. Ama illaki bizim de hatalarımız oluyor. Ara sıra unuttum kuralları İnternet'ten bakarak tekrar hatırlamaya çalışıyorum.
  • Mesela , bu olabilir .

• -ki'lerin ve -de'lerin yazımı anlamı etkilediğinden çok önemli.
    Bir de geçen rastlamıştım, 600.000 demek isterken adam 600.000 bin yazmış. Birinci, ikinci, üçüncü gibi şeyleri de yanlış yazıyorlar. Örneğin, 2inci yazıyor adam. İkiden sonra nokta koymanın -inci anlamına geldiğini bilmiyor. Üstüne kendi yazdığını da yanlış yazıyor.

• herkez hata yapar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.