Şimdi Ara

Türk Telekom GPON (FTTH) altyapı süreci hakkında... (Sonunda fibere kavuşuyoruz!) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
113
Cevap
1
Favori
10.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Benim tahminimce bu eleman UPC to APC soldering cihazı kullandı tabii öyle bir cihaz varsa? UPC soketinin içindeki fiziki yapısını şeklini APC'ye çeviren birşey olabilir mi? Bu bağlamda APC'den farksız olması beklenir, değil mi? Bu arada babamın meşhur bir lafı vardır hep; "Acele işe şeytan karışır" diye. Umarım ONT bozulmaz. Ancak ONT alev gibi sıcak onu farkettim. Normaldir umarım bu.

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Bende bişey sormak istiyorum müsadenizle. 50mbs vdsl2 den (hattın max desteği 67mbs) 50mbs fibere geçtim. VDSL2 kullanırken 36 civarında olan pingim şimdi 32-33 civarında. Fiber bağlantımda bir sorun olabilir mi? Bingölde oturuyorum bu arada.

Ayrıca telekom verdiği modemi iptal edip 5m lik gbit destekli cat6 kablosu ile gpondan modemime götürüyorum kabloyu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuf24 -- 7 Temmuz 2022; 20:17:43 >
  • yusuf24 kullanıcısına yanıt

Sadece Telekom un verdiği router cihazı takıp bir deneme yapar mısınız hocam bakalım bir değişim olacak mı sonuçlarda? Olmayacak gibi duruyor ama bir deneyin ona göre konuşalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 8 Temmuz 2022; 15:2:50 >

Cihazı çoktan kaldırdım götürdüm hocam.

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

Bu arada ben fiber sonlandıran adama, bazı TTNET fiber kullanıcıları 100 Mbps'ten yüksek hız görüyor demiştim diye mi acaba bilerek mi UPC uç taktı? Bu bir bug falan açık mı oluşturuyor acaba? Böylece 100'den daha yüksek hızlara çıkabiliyor hız. APC bağlasa hız 100'den üste çıkmaz mı? Yoksa onla alakalı değil mi? Bizdeki santralin OLT cihazı Nokia marka. Odama gelen ONT cihazı ise Nokia G-010G-P.

• yusuf24 kullanıcısına yanıt

Deneme imkanı doğarsa bir deneyin karşılaştıralım hocam.

• Erdem the mixer kullanıcısına yanıt

Benim hep yüzden yüksek çıkıyor, 110,120,130 ama yavaşça düşerek geliyor aşağı doğru. Yine de yüzün üzerinde ama. Huawei sahadayım.

Bende öyle değil. 112 Mbps'e direk çıkıyor ama aradan 10-15 saniye geçtikten sonra yavaşça 108-107 Mbps'e düşebiliyor ama sonra tekrar yükseliyor. Uzun süreli indirme yaparken başta 14.80 MB/s sonra 12.75 MB/s oluyor hemen sonra yükselip 13.50 MB/s cıvarına geliyor sonra yine 12.70 MB/s falan oluyor. Ayda 179 TL ödüyoruz resmen kazık fiyat. 1000/1000 Almamız gerekirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem the mixer -- 9 Temmuz 2022; 13:54:14 >

Paket hızını bize vermiş oluyorlar hocam zaten onda bir sıkıntı yok. Üstü geliyor hatta çoğu kez. Dediğiniz gibi indirmelerde çok yükseliyor.

Birde hocam biraz belki konu dışı olacak ama ben Valorant kurdum fakat VAN 0 hatası alıyorum çünkü Valorant sunucularına bağlanamıyorum. Destek kaydı açtım Riot Games'e, bana 2 adet IP verdi bunları test et dedi ettim. %100 Packet Loss aldım iki IP'dende. Sizde bu IP'leri test ettiğiniz zaman, %100 packet loss alıyor musunuz? Bu neden oluyor?

Bana verilen IP adresleri şunlar:

185.40.65.1

162.249.79.1

PingLotter 5 kullanarak kontrol edin demişlerdi. Ettim ve packet loss var hemde %100 şekilde. Fibere rağmen hemde? Bu çok saçma?

Bende sonuçlar böyle, %100 paket kaybı var nedense? Fibere rağmen?

Türk Telekom GPON (FTTH) altyapı süreci hakkında... (Sonunda fibere kavuşuyoruz!)

Türk Telekom GPON (FTTH) altyapı süreci hakkında... (Sonunda fibere kavuşuyoruz!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem the mixer -- 9 Temmuz 2022; 21:8:44 >

Bahsettiğiniz adreslere tracert yapayım dedim istek zaman aşımına uğradı diyor sürekli yapmıyor yani hocam.

O zaman sorun benden değil, Valorant'tan kaynaklı değil mi?

Birde Fortnite oynarken 40-45 Ping beklerken, 70-80 ping alıyorum fibere rağmen. Bu neden oluyor? Aynı sunucu? Avrupa sunucusuna bağlıyım? Ben 2018 yılında ADSL2+ ile bile 45-50 ping aldığımı hatırlıyorum o oyundan.

• Merhabalar bir sorum olacak yeni bir daireye taşınacağım görseldeki gibi eve bir fiber hat çekmişler ve Mütahitte cat kabloları odalara kadar çekmiş. Sorum şu fiberden gelen kabloyu bir switche bağlayıp odalara da bu switchle dağıtıp her odada internet elde edebilir miyim? Yani fiber ont sonra switch sonra modem olur mu ya da fiber ont sonra modem sonra switch mi olmalı? Hangi sıralama doğrudur

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• GokhanMaths kullanıcısına yanıt

Dairelere çekilen cat kablolar bir işe yaramayacak. Bu kutudan sizin evinize kadar fiber kablosu çekilecek. Sonra siz evin içinde ethernet ile taşırsınız interneti

Riot İstanbul: 104.160.143.212

Riot Frankfurt: 104.160.143.124

bu ipler ile test edebilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: miskindvd

Dairelere çekilen cat kablolar bir işe yaramayacak. Bu kutudan sizin evinize kadar fiber kablosu çekilecek. Sonra siz evin içinde ethernet ile taşırsınız interneti

Hayır, bu evin içi zaten dairelere değil odalara Ethernet çekilmiş yani eve kadar fiber gelmiş

anladımm, o zaman siz bu fiberin ucuna ONT + Router takacaksınız. Routerın ethernet çıkışlarını odalara dağıtırsınız. Her odaya access point koyarsınız ve olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: miskindvd

anladımm, o zaman siz bu fiberin ucuna ONT + Router takacaksınız. Routerın ethernet çıkışlarını odalara dağıtırsınız. Her odaya access point koyarsınız ve olur.

Çok teşekkür ederim sağ olunuz

• Bahsettiğiniz oyunları oynamadım hiç hocam, bilmiyorum o yüzden.

2018 ile günümüzü karıştırmayın hocam, günümüzde kullanıcı sayısı artmış olabilir ilgili oyunların ama yatırımı aynı oranda arttırmamış olabilirler. Bu sebeple bağlantı ne kadar iyi olursa olsun Fifa 22 de bile ping oluyor maalesef. Yoğunluk kaynaklı artışlar ile normali birbirinden ayırmamız gerekir ama bunun için de oyunun oynanış dinamiklerini (en yoğun saat, kullanıcı yoğunluğu vb) bilmek lazım. Oyun işi biraz böyle hocam kısacası. Çok fazla online oyunum olmadığı için daha keskin konusamıyorum ama kişisel tecrübelerim bu şekilde oldu.

@Erdem the mixer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 10 Temmuz 2022; 11:42:59 >

Ont cihazı > Router > Access Point şeklinde olabilir. Yalnız güçlü bir Router da işi çözebilir, evin boyutunu bilmiyorum tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 10 Temmuz 2022; 11:45:33 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.