Yüzbaşı
17 Ekim 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
57 üye
Görüntülenme
Toplam: 880 (Bu ay: 37)
Gönderileri
Merhaba. Haziran 2018 yılından beridir TürkNet abonesiyim. 23 Aralık 2020 tarihinde kendi aktif altyapıları olan YAPA'ya geçişimi sağladılar ve eskisinden daha yüksek Download ve Upload hızları alıyorum ancak hala beklediğim 100 Mbps Download, 50 Mbps Upload hızlarına erişemedim çünkü, evimden santrale kadar uzanan bakır kablolar 1873 metre uzaklıkta ve VDSL2 sinyal verimli ve hızlı çalışamıyor hatta ADSL2+'dan daha yavaş hızlarla buluşmuştu modem.

Ancak, benim evimin hemen 100 metre ilerisinde Türk Telekom'a ait eski tip bir saha dolabı var. Ben o dolaptan hizmet alıyorum ama içerisinde aktif çalışan herhangi bir DSLAM cihazı yok. O dolap, uzaktaki santrale bağlı ve YAPA hizmetini ADSL2+ olarak o dolaptan alıyorum. Uzaklık sorununa çözüm getirmek için, TürkNet'in Türk Telekom ile anlaşma yapıp, evimin hemen 100 metre ilerisindeki o saha dolabının yeni nesil aktif saha dolabı ile değişiminin sağlanması ve o saha dolabına kadar fiber optik kablo çekilmesini rica ediyorum. Umarım ilerleyen zamanda bu da mümkün olur.

TürkNet ekibi, beni YAPA yani aktif altyapınıza geçirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Ancak, ne yazık ki hala ADSL maduruyuz. Kendi aktif altyapınız üzerinden VDSL2 hizmet alabilmemiz için, 100 metre yakınımızda bulunan saha dolabını değiştirmeniz gerekmekte. Türk Telekom ile anlaşma sağlayabilirseniz, bu güncellemeyi yapmanızı çok isteriz. Şu an YAPA ADSL kullanıyorum ve VAE ADSL'den kesinlikle daha hızlı ancak hala hayalini kurduğumuz VDSL2 hizmetini YAPA'dan alamıyoruz maalesef.

Not: Saha dolapları, benim gibi santralden çok uzak evlerin yüksek hızlar alabilmesi için oldukça önemlidir. Saha dolaplarının, bu sebeple üretildiğini düşünmekteyim. Ancak, 100 metre ilerideki saha dolabım ne yazık ki pasif bir dolaptır. Pasif yani o saha dolabı, bakır kablolar ile uzaktaki santrale bağlı ve o dolabın tek amacı, santralden aldığı verileri sorumlu olduğu bölgede bulunan evlerle ve hanelerle interneti paylaştırmaktır.

Bahsetmiş olduğum saha dolabının numarası: 127 S.D

Saha dolabımızın görseli:


TürkNet YAPA ADSL sayesinde daha yüksek Download ve Upload hızlarını 1873 metre mesafeye rağmen alabiliyorum. VDSL2 Alamasamda, yinede çok teşekkürler TürkNet. Umarım ileride daha iyisinide yapabilirsiniz...
Merhaba. Biz 2019 yılından beri ASUS DSL-AC51 modem kullanıyoruz. Bu modemde uzun süreden beri Wi-Fi 2.4 GHz ile alakalı sık sık kopma ve istikrarsız hız sorunları yaşadık ve hala yaşıyoruz. ASUS'un bu modem için sunduğu en güncel firmware sürümü olan 1.1.2.3_858 sürümünü kurduk. Buna rağmen, 5-7 metre mesafede 2.4 GHz Wi-Fi sorun çıkarmaya başlıyor. Babam, 1 yıldır bu sorun yüzünden isyan etti. Modemi kırmak istiyor ama ben modemi korumaya çalışıyorum. Modem hiç stabil değil. Sadece 5 GHz Wi-Fi'de sorun yaşatmıyor ki onuda sadece ben kullanabiliyorum çünkü babamın kullandığı cihazlar 5 GHz'yi desteklemiyor. Babam sürekli ASUS'a hakaret edip duruyor.

Babamda beni tehdit eder gibi üzerime gelip, bağırarak "Eğer yine en ufak bir kopma görürsem, modemin antenlerini ellerimle parçalayacağım!" diyor. Cidden evimizdeki tek iyi modem bu. Babam ise, ZTE ZXHN H108N modemi takmak ve onu kullanmak istiyor ama ben istemiyorum çünkü o modemde 5 GHz yok ve benim için 5 GHz önemli. Ayrıca ASUS modemdeki Download hızını arttıran "Kararlılık Ayarı" özelliği yok. Zaten o modem şu an nedense çalışmadı o yüzden ASUS DSL-AC51 bağlı.

Babamında planı, ZTE ZXHN H108N modemin yenisini almak. Bende diyorum ki; "Paranı böyle çöp bir modem için harcama. ASUS DSL-AC51 modemimiz fabrikasyon arızalı olabilir. Bu modemi satıp, ASUS DSL-AC51'in bir üst modelini alalım. İkimizinde sorunu düzelir." dedim ama "Bu eve ASUS Modem girmeyecek!" diyerek bana bağırdı.

Arkadaşlar bana akıl fikir verin lütfen. Babam yüzünden o dandik modemi kullanmak istemiyorum. Benim telefonda zaten 2.4 GHz modunda iyi çalışmıyor. Hız testi yaparken, hızlar aşırı dengesiz oluyor ama 5 GHz ile hız testi yaparken, oldukça stabil kalıyor. Dolayısı ile 2.4 GHz maduru olmak istemiyorum.

Babamin derdi düzelecek diye, kendim sorunlar yaşamak istemiyorum. Hem babamın, hemde kendi sorunlarımın çözüme varabilmesi için önerileriniz nedir? Babam cidden cinnet geçirmek üzere. :(
Lütfen bu konuya oy vererek, konuyu üste çıkartalım! Türk Telekom'un bu rezalete son vermesi gerekiyor!

Merhaba. Beni burada bilenler bilir. 2018 Yılında, burada internet hızları ile ilgili birçok konu açmıştım ve her biri Donanım Haber forumunda 1. sırada trendlere girmişti hatırlarsanız.

Şimdi size yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. 17 Aralık 2020 tarihinde, bize TürkNet'ten hattımıza YAPA yani aktif altyapının 23 Aralık 2020 tarihinde geleceği ile alakalı bir SMS mesajı geldi ve denilen oldu. Ancak, ne yazık ki biz TürkNet YAPA gelmeden önce, yani TürkNet VAE (Türk Telekom ADSL) kullandığımız zamanlarda, santral ile ev arası mesafemiz 1.6 KM idi. TürkNet YAPA gelince de mesafemde değişiklik olmadı çünkü, Türk Telekom nedense kendi saha dolaplarını, TürkNet ile paylaştırmasına izin vermiyor. Benim evimin hemen 100 metre ilerisinde Türk Telekom'a ait eski tip pasif bir saha dolabı mevcut. Yani aslında, 23 Aralık tarihinde VAE'den YAPA'ya geçiş esnasında, TürkNet kendi DSLAM cihazını/cihazlarını Türk Telekom'un santral binasına yerleştirdi. Böyle olunca, elbette daha yüksek Download ve Upload hızları almaya başladım ancak hayal ettiğim 100 Mbps Download ve 50 Mbps Upload hızlarına doğal olarak erişemedim. TürkNet, ilk başta bize VDSL2 sinyal verdi ancak, modemle buluşan hızlar, oldukça düşüktü. Sonrasında ise ADSL2+ (AnnexA) sinyali verdi ve hızların daha yüksek ve verimli olduğunu gördük. Yani ne yazık ki teknik olarak hala ADSL mağduruyum denilebilir.

Türk Telekom (TürkNet VAE ADSL) varken aldığım Download hızı en fazla 12 Mbps idi ancak aşırı kopma ve dengesizlik vardı ve Upload ise 0.6 Mbps'ti çünkü Türk Telekom gereksiz ve saçma hız limitlemeleri yapıyordu.

TürkNet'in kendi aktif altyapısı olan YAPA'ya geçince ise aldığım Download hızı en fazla 14.2 Mbps'e yükseldi ve Upload hızım 0.90 Mbps'e ulaştı. Buraya kadar herşey güzel zaten. TürkNet'e YAPA için çok teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Tek sorun, Türk Telekom'un saha dolabı paylaştırmama konusu aslında.

Şimdi gelelim şu konuya; Türk Telekom kendi koskocaman santral binasını TürkNet ile paylaştırırken, nasıl olurda mini santral adını verdiğimiz saha dolaplarını TürkNet ile paylaştırmaz? Saha dolapları ne için icat edildi sanıyorlar acaba? Benim gibi santralden uzak evlerin, VDSL hizmeti alarak yüksek hızlara erişebilmesi için tabii ki.

Yanlış anlaşılma olmasın, TürkNet'ten şikâyetçi değilim aksine onlara YAPA hizmeti için çok teşekkür ediyorum. Şikâyetçi olduğum tek firma ise Türk Telekom.

Türk Telekom'dan şikâyetçi olmamın sebebi ise, kendi saha dolaplarını TürkNet ile paylaştırmaması/yetki vermemesi.

Sizin bu konuda görüşleriniz neler?
Merhaba. Altyapım Türk Telekom ve son 2 seneden beri çok fazla CRC hataları alıyorum ve bu durum, benim modemde görünen o Download hızını istikrarlı bir şekilde almamı engelliyor. 2 Sene önce, bu tarz bir sorun yaşamıyordum. Ben internetim hızlı olsun diye genelde 2 dB veya 1 dB'de hep kullanıyorum. 2017-2018 Yıllarında, böyle çok fazla CRC artmazdı ve 1 dB'de hattımı kullanırdım. 2 dB SNR ile 11 saatte 330.000 CRC hatası aldım. Bu neden kaynaklanıyor?

Ev ile santral arası mesafem 1627 metreymiş açıkladıkları üzere.

Ev adresimi gizlilik ihlali olmaması açısından tam yazmayacağım ancak, bu bölgeye artık VDSL2 destekli saha dolabı eklenmesini istiyorum. ADSL, artık yetmiyor.

Adres: Efeler mah. 1380. Sokak Aydın/Didim

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2023 yılına kadar tüm evlere en az 100 Mbps internet getireceğini açıklamıştı. Biz neredeyse 2021 yılına girmek üzereyiz ve 2023 yılına sadece 2 yıl gibi bir süre kalıyor. Bu süre zarfında, gerçekten evimde VDSL2 veya FTTH Fiber internet görebilecek miyim?
Bu konuyu üste çıkaralım ve daha fazla kişiden destek toplayalım! Yavaş internete, fahiş fiyatlara ve mobil internette kotalara hayır!

Merhaba! Türk Telekom, 24 Mbps'lik sabit internet tarifesini ayda sadece 10 TL'ye satıyor. İlk başta gördüğümde acaba kalıcı mıdır ve artık Türk Telekom'un tüm tarifeleri hatta 100 Mbps olan tarife bile aşırı ucuza mı satılacak diye düşünmüştük ancak ne yazık ki öyle değilmiş.

Türk Telekom, 24 Mbps ev interneti tarifesini sadece ilk 6 ay 10 TL'ye satıyor. 6. Ay dolduğunda ise, müşteri tarifenin eski fahiş fiyatını ödemeye devam ediyor maalesef.

Ayrıca, bu tarife sadece esnaflar için sunuluyor ve bu tarife kalıcı değil! Bir kampanya olarak sunuldu!

Yeter artık. Biz Türk Telekom'un altyapımızın desteklediği en yüksek hızları herhangi bir Download ve Upload hızı limiti olmadan, ADSL, VDSL ve Fiber'de limitsiz olarak kullanabilmeyi istiyoruz! Bu bizim hakkımız!

Benim bulunduğum yerde ADSL2+ var ve altyapı Türk Telekom'a ait. TürkNet Kullansam bile altyapım Türk Telekom yani VAE kullanıcısıyım.

Bu arada, TürkNet bana zamanında VDSL için boş portun olmadığını söylemişlerdi. Daha sonrasında ise, Türk Telekom'da çalışan birine hattımı sorgulattırdım. Bana dediği şey ise benim şuan mevcut portumun VDSL olduğundan, ancak ev ile santral arası mesafem 1627 metre olduğundan, Türk Telekom'un bana VDSL paket vermek istemediğini söyledi. Ben deneysel olarak VDSL talep etsemde ve her ne kadar santralden uzak olsam bile, teknik olarak bana VDSL2 vermeleri mümkün. Ben şuan hız testinin (Ookla SpeedTest) Download tarafında 12 Mbps alıyorum. Upload tarafında ise 0.6 Mbps hız alıyorum. Eğer hana VDSL2 paket verirlerse, VDSL2 sinyali alabilirim zaten modemim VDSL2'yi destekliyor. Ancak, vermiyorlar. Ben deneysel olarak istememe rağmen vermiyorlar.

Artık, Türk Telekom'a sesimizi duyurmamız gerekiyor. Çağ dışı hızlara maruz kaldığım için bazen mecburen 4.5G mobil internet kullanmak zorunda kalıyorum ancak kota var ve oldukça sınırlı!

Uyanın değerli dostlarım! 2020 Yılının yarısından fazlasını geçtik! Neredeyse 2021 yılına yaklaştık... Bu işkence daha nereye kadar devam edecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: "2023'te Her Eve 100 Mbps internet erişimi sunmayı amaçlıyoruz" demedi mi? Dedi! 2021 Yılına girmemize kaç ay kaldı peki? 3 Ay kaldı! Peki, 2021 yılına girdiğimizde, 2023 yılına kaç yıl kalıyor? 2 Yıl! Peki, ülkenin her tarafına 2 yılda fiber altyapı döşenilebilecek mi ?

Uyanın dostlarım! Bu konuya oy vererek, artık gerçekten sesimizi çıkarmamız gerekiyor. 2018 Yılında, buna benzer bir çok konu açmıştım ve aradan geçen 3 senenin ardından, Türk Telekom'da hala daha doğru düzgün bir ilerleme göremedik çünkü yeterince kişi bilinçlenmedi ve hala Türk Telekom bildiğini okuyor!

Bu konuya oy verelim, üste çıkaralım. Artık yeter!

Türk Telekom ve internet altyapılarıyla ilgili daha fazla bilgi edinebileceğiniz güncel sayılan kaynaklar:
https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/bakan-acikladi-her-eve-100-mbit-internet-6216163https://www.teknolojioku.com/mobil/turk-telekom-cildirdi-24-mbps-internet-ayda-10tl-5f6cecfc2865090fae1ee252
Merhaba. 10 Dakika önce internetim komple kesildi. İşin garip tarafı, bu sefer İnternet ışığı yanıyor ve IP geliyor ama buna rağmen hiçbir site açılmıyor. Modemin paneline girip, google.com ping testini başlattım ancak en ufak bir yanıt bile gelmiyor. Yani şuan internet bağlantısında sorun yaşamaktayım.

İnternete şuan 4.5G ile bağlandım ve konuyu öyle açtım.
Merhaba. TürkNet kullanıcısıyım ve internete bağlanamıyorum. Haftalardır çoğu sitede zaten doğru düzgün açılmıyordu ve şuan internet komple gitti sayılır. Ping testleri yaptım, 30-40 ms arası. Ancak, ping/tracert testi yaparken, geç yanıt verdiğini farkettim. TürkNet'in DNS sunucularında ne yazık ki arıza var. Bu arızayı haftalardır gideremediler.

Ayrıca, TürkNet bana sıkıntılı IP adresleri vermeye başladı. Son zamanlarda TürkNet bana IPv4 türü IP adresi veriyor modemime...

Bana gelen IP adresinin IPv4 olduğunu nasıl anladım? Çok basit. Eğer "What is my ip?" adlı siteye girip, orada yazan IP adresiniz ile, modeminizde görünen WAN IP ile aynı ise, o zaman size gelen IP adresi IPv4'tür.

Oysa ben TürkNet'te sitelerin geç açılması gibi sorunları yaşamadan önce, bana baş rakamları tamamen farklı CGNAT türü bir IP veriliyordu. Sitede yazan IP ile, modemimde yazan WAN IP'ler tamamen farklıydı.

TürkNet, birkaç hafta önce genel bir kesinti yaşadı. Modemlerimize saatlerce IP gelemedi ve internete bağlanamadık. Daha sonra TürkNet sorunu çözmeye çalıştı ve internet erişimi sağlandı ancak, sorunu tam olarak çözemedi. Modeme gelen IP'ler kusurluydu ve TürkNet DNS sunucularıyla haftalardır sorun yaşamakta.

TürkNet DNS arızasına şöyle örnek vermek gerekirse; Ookla Speedtest uygulamasını açarken, 30 saniye beklediğim zaman sayfa anca yükleniyor ve açılıyor. Daha sonra birde "Finding server" yazısı 1 dakika falan kalıyor ve bekletiyor baya. Otomatik serveri site seçtikten sonra, hız testini başlattım. Hızım gayet stabil 12 Mbps çıktı ve hız testinde gözüken pingim 34 ms civarındaydı. Yani sitelerin geç açılma problemi, kesinlikle hız kaynaklı değildir. TürkNet DNS sunucu kaynaklı bir arızadır.

Bu arada, TürkNet Online Işlemler Merkezine ulaşamıyorum. Hatta, TürkNet'in kendi sitesi komple açılmıyor. TürkNet'e hacker'lar saldırı mı yapıyor acaba? Muhtemelen Türk Telekom çalışanları saldırıyor...
Bu konuya oy verip, üste çıkaralım!


Merhaba. Burada Türk Telekom Prime ve Prime Eksper tarifeleriyle ilgili olan görüşlerimi ve deneyimlerimi anlatacağım. Aynı zamanda, bu konuyu okuyan siz kullanıcılarımız eğer Türk Telekom Prime veya Prime Eksper tarifesini kullanıyorsanız, görüşlerinizi belirtmenizi rica ediyorum.

Ben 2 gün önce Türk Telekom Prime Ayrıcalık tarifesine geçtim. Fiyatı ilk 12 ay taahhüt sözü şartı ile 45 TL, bir 12 ay sonra ise maksimum aylık fiyat 53 TL oluyor.

Türk Telekom Prime Ayrıcalık tarifesi şunları içerir; 1000 Dakika Konuşma + 1000 SMS + 20 GB Aylık mobil internet. Ayrıca ilk defa Türk Telekom Prime abonesi olanlara ilk 3 ay 30 GB internet hediye ediyorlar. Otomatik fatura ödeme talimatı verirseniz, haftalık 2 GB daha hediye ediyorlar.

Türk Telekom Prime Ayrıcalık tarifesi ile ev içerisinde yaptığım hız testi sonuçları:

Gece saatleri:


Öğle saatleri:Türk Telekom Prime Online işlemler:

Bunlar dışında, Türk Telekom Prime ve Prime Eksper kullanıcılarına özel müşteri hizmetleri de olabiliyormuş. Ancak ben şahsen mobil internette kotaların tamamen kaldırılmasından yanayım. Türk Telekom'un en elit, en premium mobil tarifesi olan Prime/Prime Eksper tarifelerinde kota beklemezdim şahsen.

Türk Telekom Prime ve Prime Eksper tarifelerinde, kota aşımı sonrası her 500 MB harcama için 15 TL ücret almaktadırlar. Kota bitince, ekstra kullanım hakkı birkaç kere sunulur. Daha sonra ise sınırsız olarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz ancak size verilen hız 256 Kbps oluyor. Mesajlaşmak için yeterli bir hız olabiliyor ancak...

Uzun lafın kısası, Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone mobil tarifelerinde kotaların tamamen kaldırılması gerekmektedir.

Bu konuyu öne çıkaralım. Türk Telekom Prime ve Prime Eksper hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilirsiniz ve bu konuyu üste çıkararak, hücresel ağ yani mobil internette kotaları kaldırtabiliriz.
Merhaba. Daha önce modemimdeki WAN IP adresi ile IP gösteren sitelerde görünen IP tamamen farklı görünüyordu. TürkNet, birkaç gün önce kesinti yaşamıştı. O andan itibaren modemime gelen IP adresi ile sitede görünen IP adresi birebir aynı görünüyor. Ancak, çoğu siteler geç açılıyor. YouTube'da bir videoyu açmaya çalıştığım zaman, yüklenmesi 30 saniye civarı sürüyor ve açıldıktan sonra takılmadan yüklemeye başlıyor. Yani internet hızım yavaş değil ancak IPv4 IP sıkıntılı görünüyor. CGNAT'a dönmemizin bir yolu var mı?
Merhaba. 2019 Yılının başlarından beridir TürkNet'te Routing problemi yaşıyorum. Bu durum, en yakın sunucumdan bile yüksek ping almama sebep oluyor. Mesela 2018 yılında TürkNet üzerinden aynı yakınımdaki sunucudan hız testi yaptım. Pingim 10-11 arasıydı. Ama TürkNet routing'i değiştirdi ve aynı sunucudan artık 37 ping alıyorum. Bu sorun düzeltilebilir mi?
Hakkında
Konum: Aydın, Didim
Meslek: Öğrenci
İlgi Alanları: Müzik, Seslendirme ve Teknoloji
Forum İmzası:
Erdembey
Hakkımda:
ADHD'li, müziğe ve teknolojiye meraklı bir genç. Ileride seslendirme işini ise meslek edinmeyi planlayan bir genç...
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Toplama Bilgisayar
Mobil cihaz
Samsung Galaxy S8 (Exynos)
Operatör
Türk Telekom
ISS
Türk Telekom
Oyun Platformu
Steam
Oyun Platformu
Origin
Oyun Platformu
Epic Games
Takım
Galatasaray
Steam
Ertron
Kulaklık - Amfi
Audio Technica ATH-M20x
İşlemci
AMD Ryzen 5 2400G
Anakart
MSI A320M-A Pro
Sabit Disk
Western Digital Blue 1 TB (7200 RPM) (WD10EZEX-08WN4A0)
Ekran Kartı
AMD Radeon RX Vega 11 (iGPU)
Modem
ASUS DSL-AC51
Origin ID
erdemalsirt1999
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: geçen hafta
Mesaj Sayısı: 947
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.312
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 30)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.134 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.