Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2280. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
51.351
Cevap
244
Favori
4.013.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22782279228022812282
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Fiberde öyle kolay kolay ping sorunu yaşanacağını düşünmezdim gerçi... :(

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt

Üstat ben hala bu kartların yeni üretim olduğunu sanmıyorum. Nokia sitesinde bile bilgi yok. Dolabın dış kabı ülkemizde üretiliyor. Bizim buraya gelen huwai dolaplarda kart içindeydi. Bunlarda sonradan takılmış ki kutusu var. Nokia bu karttan tamamen desteğini 2017 çekmiş. Destek vermediği kartı neden satsın. Eğer üretildiğine dair bir bilgi bulursanız paylaşırmısınız? Ben baya araştırdım. Bulamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gulnare -- 29 Ekim 2021; 0:54:15 >
  • gulnare G kullanıcısına yanıt

25nisan 2021 yazıyor kutusunda.

https://turkish.alibaba.com/product-detail/alcatel-lucent-adsl-vdsl-pots-dslam-alcatel-7353-isam-50039552271.html

şu ilanın görselinde resmi MVLT-D yazan

belki yenilenmişte olabilir kartlar

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

• e_capkan kullanıcısına yanıt

Hayırlı olsun. Benim Bağlı olduğum dolapda t-23 küçük kabin konmuş. Karantinada olduğum için kuran ekibi göremedim. Beldede tüm dolaplar kondu galiba. Proje onaylanınca Bağlantılar yapılacak galiba.

sizede hayırlı olsun . tip-23 alcatel mi huawei mi ?

Büyük ihtimal yenilenmiş. G.fast ve 35b desteği olan yeni serileri var Nokianın. Boyut tip aynı. Son yazılım güncellemesi 2017 çıkan ürünün üretimi daha önce bitmiştir. Birde belki merkezi yerler eski kartları kullanıp yatay yerleşim yerlerine 35b desteğinden dolayı yeni huawei kartlar takmış olabilirler mi? Bu soruların cevabını proje ekibinden başka kimsede bilmiyor galiba.

Huawei. Bir bölgede galiba tün dolaplar aynı oluyormuş.

bizim buradaki tip7 ler alcatel. tip9 lar huawei.

mvlt-d de 17a ve 30a diyor özelliklerinde.

g.fast ve 35b olsa farklı bir model kodu olurdu sanırım.

ftth geçene kadar en ucuz maliyetle 100mbps verecekler sanırım.

Evet 7360 ve üst modeller var. Ben dışarı çıkamadım benim dolaplarda tip-9 olabilir. 1 hafta sonra bakarım artık.

geçmiş olsun

Sağolun. Teşekkürler.

Yanyana bu kadar dolap gören oldu mu? Twitterdan buldum Ağustosta Esenlerde çekilmiş.

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

görmedim valla :)

bizim 1 tane eski dolabı . 2 tane tip7 ve 1 tane tip9 a bölüştürdüler.

1 yerdede 2 tane tip7 ve 1 tane ftth toplama kabini yaptılar.

Şöyle hocam, kart ayrı, DSLAM ayrı. DSLAM'ın üretimi bitmiş diye biliyorum ben de ancak MVLT-D kartı yanlış bilmiyorsam daha genel bir ürün ve farklı DSLAM ve MSAN ünitelerinde de kullanılabiliyor. Haliyle üretimi devam ediyor olması pek muhtemel. Keza kartın kutusunda üretim tarihi de 2021 Nisan olarak gözüküyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elbette ancak yatırım yapılacak sahada iş yalnızca fiber çekmekle bitmiyor. FTTC/B sistemler genellikle aktif ethernet altyapı kullanır. GPON ise pasif bir altyapıdır haliyle GPON kurulacak sahalarda fiberin haricinde santralde OLT yatırımı da gerekiyor. Haliyle bölgedeki potansiyel, yatırım geri dönüşü gibi sebeplerden ötürü bazı sahalar için FTTC daha karlı olabilir. Elbette buralara da bir gün FTTH gelecektir, belki aktif ethernet FTTH bile yaparlar, belli mi olur.

GPON için aslında 100Gbps'e değin modülasyonlar var. Standart GPON 2.5G, 10GPON/Xgs-PON 10G, NG-PON2 40Gbps, Nokia PON'lar da 100Gbps'e kadar gidiyor.

• BTK Başkanı Karagözoğlu, Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom arasında uzun süreden beri gündemden düşmeyen "Ortak altyapı şirketi" kurulması konusunda da bilgi verdi.

Orada somut bir adım olup olmayacağı yönündeki soruyu Karagözoğlu, şöyle yanıtladı:

"Ortak altyapı şirketi kurulması yönünde somut bir adım için ilerleniyor. Somut bir adım atılması noktasında, bir ortak altyapı şirketi kurulması noktasında bir çalışma yürüyor. Bunun gerekçesine gelirsek, altyapının bir pasif tarafı, bir de aktif tarafı dediğimiz esas haberleşmeyi sağlayan cihazlar var. Pasif tarafta da boru döşenmesi, hattın geçeceği alanın bir anlamda kurulması var. İşte bunu birbirinden ayırıp, bu iki ayrıştırdığımız yapıyı bir taraftan ortak altyapı firmasıyla bu altyapıyı sağlayıp, operatörlerimizin hepsini bu altyapıyı sunmak, aslında bütün hedef bu. O noktada da bir çalışma var. Bunu destekleyen diğer bir çalışma da evrensel kapsamında yürüttüğümüz bir çalışmamız var. Evrensel şu anda Bakanlığımızdan BTK'ya kaymıştı. Ve bu kaymayla birlikte biz burada her tarafa gerçekten internet talebini bize ileten herkese ulaşmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz."
    Kaynak:https://www.google.com/amp/s/m.sabah.com.tr/ekonomi/2021/10/07/dikkat-ceken-fiber-internet-aciklamasi-ortak-altyapi-icin-somut-adim-geliyor/amp

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Muzafferrccelik M kullanıcısına yanıt

btk ya 2300 şikayet sonrası vdsl ye kavuştum. Kök söktürüyorlar resmen

• Altyapı sorgulayınca fiber deyip daha sonra sizde füber yok 100mb vdsl var aslında aynı şey diyen, binada fiber olmasına karşın dairelere vdsl veren firma. Modemi kuran eleman ttnet bölge müdürlüğüne şikayet edin neden daireye kadar füber gelmiyor diye? Nasıl bir iş bu arkadaşlar kazıklandım gibi hissediyorum kendimi? Ne yapmam lazım sizce

• Arkadaşlar merhaba,

Fiber alt yapısı için evin önünden fiber hattı geçmesine rağmen ve apartmanımız 4-5 yıllık bir apartman olmasına rağmen fiber verilmemişti. Telekom müdürlüğüne şikayetler vs derken apartman için daire içlerine girilecek şekilde fiber kablo döşendi. Daha sonra bitişiğimizde fiber internet olan apartmandan bizim apartmana siyah bir fiber kablosu çekildi ve apartmana fiber kutusu konuldu. Alt yapı sorguluyorum henüz fiber görünmüyor 10 gün oldu kutu yerleştirileli.

Bundan sonra ne kadar beklemeliyiz ne yapmamızı önerirsiniz ?

• ayhann06 A kullanıcısına yanıt

ya benı kandırıyorlar yada bızım telekom muduru bır melek 2022 yılında senın köy lıstede yapılacak bu kadar şıkayet etmene gerek yok dıye benı aradılar senın yazıları okuyup moralım bozulmuş :)

• 
Sayfa: önceki 22782279228022812282
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.