Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2279. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
51.346
Cevap
244
Favori
4.013.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22772278227922802281
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • vdsl dolabı konuldu oturduğum binanın önüne. uzun sürer mi aktif etmeleri? fiber dolabıda var anlamadım ikisi bir arada ne gereği var :S

• -Rusher- kullanıcısına yanıt
    Ortalama 3-4 hafta sürüyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar TT altyapısı ile giga fiber veren firmalar varmıdır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • XaViEsTa kullanıcısına yanıt

Hayır TT altyapısı ile henüz ne TT ne de alternatif operatörler Gigabit Fibernet hizmeti (1000 Mbps DL) veriyorlar. Sadece Turk.Net, kendi altyapısı ile bu hizmet sağlıyor ama orada da yüksek UL hızları beklemeyiniz.

• Arkadaşlar Merhabalar Taşeron firma gelip sokağımın başında Türk Telekom logar kapağından kaldırıma kadar turuncu kablo + siyah boru çektiler. 9 gün oldu bir ilerleme yok saha dolabı en geç ne zaman koyulur? Türk Telekom ve TürkNet'e aradığım zaman mahallede fiber altyapı çalışması olduğunu söyledi bundan 5 ay önce Türk Telekom müdürlüğüne gidip VDSL veya fiber internet altyapısı ne zaman gelir dediğimde en geç 2 sene içinde gelir şuan için bir proje düşünülmüyor mahallenizde denmişti şimdi ise mahallede fiber altyapı çalışması başlatılmış benim merak ettiğim şeyler var merkeze yakın olan saha dolapları değiştirilmiyor da bizimki niye değişiyor, bu saha dolabı ne zaman konur çünkü hava şartları nedeniyle bazen yağmur yağıyor bu sefer boruların içinden su giriyor fiber kablolar zarar görecek Türk Telekomu aradığım zaman işlemin hızlandırılması için bilgi verilecek diyor ama tık yok + olarak elektirik direğinin oraya bir tane boru daha çekmişler bu ne içindir

ve sizce hangi tip saha dolabı koyarlar?

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mosvinte -- 27 Ekim 2021; 23:20:35 >

• Mosvinte M kullanıcısına yanıt
    2 ayı bile bulabilir aynı anda diğer sokaklara da fiber kablo çekiliyor. Hepsine kablolar yerleştirildikten sonra kabinler yerleştiriliyor.Şuan sizin bulunduğunuz caddeye sokağa yakın yerlerde VDSL çalışması yapılıyordur

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Muzafferrccelik M kullanıcısına yanıt

TürkNet çalışanı bir arkadaş yıl sonunda çalışmalar biter fiber veya VDSL kullanmaya başlarsınız dedi ara sıra mahallede geziyorum ama ama herhangi bir yerde altyapı çalışması yok sadece bizim sokakta çalışma yapılmış bazı konu oluşturan arkadaşlara bakıyorum kablolar çekildiği anda saha dolabı koyulmuş olur ama bizde 9 gün oldu ne saha var ne dolap :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mosvinte -- 27 Ekim 2021; 23:26:43 >
    Hangi mahalle?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

tip7 veya tip9 koyuyorlar.

bizim mahallede aybaşından beridir dönüşüm var. sadece elektrik için kazı yapıldı.

kutuları fiberleri aşırı hızlı bir şekilde hallettiler. elektrik çekme işleri 3-5 gün sürüyor.

şuan mevcut saha dolaplarının yerine tip7 koyulanların geçişleri yapılıyor.

yeni konumlara koyulan kabinlerin port aktarımları vs baya zaman alıyor.(bu sene biter hepsi :) )

ellerindeki kağıttaki planlanan tabloya göre bağlıyorlar kabloları. aynı sırada her regleti aktarıyorlar sanırım.

• e_capkan kullanıcısına yanıt

Vallahi hocam 10 gün oldu şimdi hala saha dolabı takmadılar. anlamadım ellerinde dolap mı yok acaba o yüzden mi takmıyorlar yoksa projemi durdu diye düşünüyorum bazen. bi saha dolabı gelseydi iyi olacaktı ama gelemdi gitti :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mosvinte -- 28 Ekim 2021; 2:44:41 >

saha dolabı koyulunca iş garantilenir :)

• bizim burayada tip7 alu-gürsaş kabinler koyuldu.

içi aynı 7353 kodlu kartlar var.

ama DSL kapasitesi yarısı kadar sanırım alıntı yaptığım görseldekilere göre

@Ö1f1 @mustifb

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_capkan -- 28 Ekim 2021; 12:32:45 >

Umarım koyarlar :)

Hayırlı olsun hocam. Kartlar bu sene üretimi Nisan ayı. DSLAM da yeni gibi duruyor ecosite değildir muhtemelen. Eğer bir güncelleme yapmadıysa Nokia 7353'ler için 17a, 30a ve Fast Ethernet desteliyor. Evet kapasite düşük muhtemelen o sokağa çok sayıda sık aralıklı olarak kabin koyacaklardır.

Nu arada hocam, fotoğrafları arşive ekleyebilir miyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 28 Ekim 2021; 15:12:21 >
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt

teşekkürler . Fotoğrafı kullanabilirsiniz istediğiniz gibi.

evet kabinin az ilerisine aynısından birtane daha koyuldu .az ilerisine bir tane daha tip9(hua) koyuldu sanırım numarasına bakmadım kabinin

edit: kabine baktım bugün.

15 eski sahadolabının yerine toplamda 715(t7)-315(t9) ve 15(t7) numaralı 3 tane fttc koyulmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_capkan -- 28 Ekim 2021; 19:29:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aquilani

Kutular cumartesi günü konuldu, bugün öğleden sonra sorguladığımda fiber aktif gözüküyor ancak enteresan olan bizim apartman dışında fiber çekilen hiçbir apartmanda fiber gözükmüyor. Ben fazla darladığım için aktifleştirmiş olabilirler mi bilemedim.

Dsmart kullanmanın talihsizliğini yaşayacağım bu arada belli ki, müşteri hizmetleri fiberi gördü onayladı ancak sistem hata veriyor dedi ve işlem başlatamadı, sanırım tüm binalarda aktif olmadan geçiş mümkün olmayacak.

Dsmart salı günü fiber kurulum için Türk Telekoma talep gönderdi, aynı adrese geçiş değil de nakil olarak tanımlandırıldı, internetim kesilmedi.

Az önce Türk Telekomdan aradılar cumartesi sabah 9 da müsaitseniz kuruluma geleceğiz dediler, artık son adıma geldik.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• gulnare G kullanıcısına yanıt

FTTH (GPON) varken G.fast gereksiz değil mi? Direk fiber ile en düşük ping ile birlikte potansiyel olarak 10 Gbps'e kadar varan hızlar elde edilebilir. Bakırdan kurtulmamız lazım komple.

• Malesef hala altyapı zorlukları var. Yani hazır bakır var. Dağını yerleşim yada villa tarzı sitelerde hazır dolaplar fttc varsa şimdiye kadar verilmeliydi. Bundan sonra tabiki ftth yapılmalı. Ama daha büyük yerleşim yerlerinde ftth yok. Mesela Ankara Sincan yüzde kaçında ftth var.

Turknetde ftth yapıyor. Ama pingler den çok şikayet eden var. Bazı büyük sitelerde olan bir sorun vardı. İlk hopda aşırı ping vardı. Bunun teknik açıklamasını bilen var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • gulnare G kullanıcısına yanıt

Fiberde ping sorunu çok tuhaf geldi hocam. Bence sunucu kaynaklı bir sorun olabilir veya yurtdışı çıkışı. Yada IP'nin verildiği sunucularda sorun vardır.

• Mesela binaya tek kıl fiber gidiyor. Burada 32 bölündük dairelere çıkıyor. Binalarda kullanılan pasif birleşimin teknik olarak bir gecikmeye sebep veriyor sanırsam. Turknet galiba bu pasif birleşimi çok kullanıyor. Buda ilk hopda pinge sebep veriyor.

Malesef fiber konusunda yeterli Türkçe kaynak bulamadım. Her nekadar sayısalcı da olsam fiberin tam çalışma prensibini tam kavrayamadım. Ben ünideyken daha vdsl yoktu. Teknolojiye yetişmek zor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 22772278227922802281
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.