Şimdi Ara

Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021 (68. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.714
Cevap
33
Favori
124.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki

Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021

(En Son Oy Tarihi: 22.8.2023)
Giriş
  • Sonsuza dek görünmez olamaz ama ona görünmeden vurabilecek menzile girebilirsiniz. Red Flag'de F35vsF16 da skor 15:1, F16'ı aldığı bir puanı da dogfightta yani yakın muharebede aldı.

Ben haberin gerçek olduğuna inanmıyorum*, ABD güle oynaya Ruslara uçakların radarda görünürlük değerlerini vermez.

Edit*yanlış yazım, kahrolası otomatik düzeltme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 7 Temmuz 2020; 17:34:39 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Son dakika haberine göre Rus menşeli Pantsir hava savunma sistemi vurulmuş, 3 wagner askeri ölmüş, 7 yaralı varmış. Elde var 1..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -kanunadamı- -- 7 Temmuz 2020; 17:13:1 >
  • ressi1 kullanıcısına yanıt

şöyle bir durum var ABD bu f-35 leri genel kullanım amacı olarak yer hedeflerine uzaktan radarda görünmeden hedefe doğrudan yaklaşmadan vurmak için tasarladı yani SOM tarzı kanatlı önünde optik tarayıcısı olan seyir füzeleri ile kullanmak için tasarlandı

bence s400 lerin (ihraç versiyonlarının ) f35 leri görmesi zor zaten kısıtlanmış yeteneklerle geliyorlar eğer uçak uzaktan seyir füzesi atıp çekip giderse üstüne füzede de ileri seviye görünmezlik teknolojisi varsa s400 ler için büyük sorun var demektir

ayrıca ruslar neden suriye de israile verilmiş olan f35 leri kendi sınırlandırılmamış s400 füze sistemleri ile tespite çalışmıyorlar en net sonucu bence orada alırlar israil hergün cayır cayır uçuruyor

yani üstüne israile verilen f35 ler de de yazılım sınırlaması yok f 35 in bütün yeteneklerini kullanabiliyor

israil devletine abd bütün yazılım sırlarını verdi diye biliyorum

asıl önemli olan biz de ki sistem eğer bizim radar ağ sistemimize bağlayamazsak s400 ler tam bir çöp olacak

• Finally, almost cloudless, sat imgs from Al Wattiyah airbase #Libya allow a better look into the aftermath of the July 5 attack. South West location shows signs consistent with an attack, South East instead shows way lighter signs.
    #OSINT #Turkeyhttps://twitter.com/osinteditor/status/1280321879891419136/photo/1 Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021 Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021 Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021

• Ben açıkçası S400'ün kağıt üstündeki kadar yetenkli olduğuna inanmıyorum, sahada görme şansımız olmadı. Bide iki filo almak isterken bir filo aldık. Ayrıca sistem Rus uçaklarının göremeyecekmis(Hakan Kılıç Bey söyledi, Rus forumlarında ve sitelerinde paylaşılıyormuş.) Bizim entegre bir hava sava savunması sistemimiz yok, NATO ağı var ona da bağlanmayacağı kesin. Ben sistemi askeri bir alım olarak görmüyorum eğer Amerikan iddiaları doğruysa verelim S400'ü alalım F35'leri.

Suriye'de İsrail ve Rusya arasında tam anlamıyla bir danışıklı dövüş var. Suriye elektronik harbin dünyada en yoğun olarak uygulandığı sahadır, bunu açıklayan Amerikalı bir general(rcd), geçenlerde burada paylaşmıştım). Gene F35 İran'daki Rus yapımı HSS'leri maymun etti diye bir haber paylaşmıştım, Hamaney kelle aldı bu yüzden. Bütün devletler Suriye'de birşeyler deniyor Rusların da boş durduğuna inanmıyorum.

Som vs. Görüş ötesi füzelerin amacı düşmanla karşılaşmadan veya hava sahasına girmeden yok edebilmek için tasarlandılar, bizim bunlardan mahrum kalmamız bölgesel güç olmak isteyen Türkiye'nin klasmanını düşürür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 7 Temmuz 2020; 21:27:58 >

• ressi1 kullanıcısına yanıt
    "Bütün devletler Suriye'de bir şey deniyor" Savaşın bitmeme sebeplerinden biri bu malesef

• bence artık hafteri tamamen silmeliyiz yani bizim libyadan çekilmemiz söz konusu değil savaş dahil herşeyi göze almış durumdayız ki bence doğru olan bu hafter bu kadar güçlenmeden önce neden harekete geçmedik oda ayrı bi soru

• s400 ler siyasi manevradır. birilerine 'bakın siz satmazsanız biz başkasından tedarik ederiz' cümlesidir.

aslında f35 hikayesi tamamen olumsuz sonlandığında bence rusyadan savaş uçağı da alacağız.bence almalıyız da (su35).

suriyede israil'e ait f35 uçakları kullanıldı. ancak bunlara radar sistemlerinde görünmesi için özel podlar takıyorlar. çünkü f35 lerin olası büyük savaşlar için sırrını koruması hedefleniyor.

bu hava savunma sistemleri daha önce de çinden alınacakmış ancak maalesef devlet içindeki fetöcüler bunu son anda engellemişler diye bi yazı okumuştum.ne kadar doğru bilemiyorum.

patriot vermiyor malum ameriga. ayrıca batı ülkelerinin şunu yaparsan ambargo uygularım modu bizce sıktı. bunu kırmak adına farklı tedarikçi arayışı içine girmemiz çok normal. eninde sonunda bu işten ötürü çeşitli krizler yaşanacaktı. bağımsız hareket etmek istiyorsak,pkk/ypg gibi tehditlere karşı içeride ya da dışarıda operasyon yapmak istiyorsak bize tedariğinin sorun olamayacağı sistemler,teçhizatlar,malzemeler lazımdır.

tabi bütün ihtiyaçlarımızı içeride özgün olarak üretelim isterim ancak bu şuanki dünyada mümkün değil.bilenler bunu çok iyi bilir.

bilindiği üzere almanya bize tank ve tank motoru satmıyor.çeşitli malzemeler satımıyor şuan. isveç,kanada vs vs vs çeşitli ülkeler de bize askeri malzeme satışlarını durdurdular.bilenler bilir. suriye,ırak,libya ve akdenizdeki faaliyetlerimiz yüzünden bize ambargo uyguluyorlar Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021  siz sınırlarınız dışına çıkmayın diyorlar. hatta içerideki pkk'ya operasyonlarımızı da kınıyorlar Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021 

yarın öbürgün rus ya da çinliler de bize mal satmayabilirler. genel manada denge politikası bu noktadan türemiş olabilir.

şuan sanırım ukrayna ile iyi ilişkilerimiz var bu konularda.onlardaki ekipmanlar da çok üst düzey değil.

ps. yerli uçağımız gelene kadar (bu da gelir mi gelmez mi,ne zaman gelir Allah bilir) f35 yerine gelişmiş f16 aldığımızı bazı yerlerde duydum. ancak bunlar kaç adet bilemiyorum. bu alımlar sürerse ruslardan uçak almayacağız anlamına gelebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muammer816 -- 7 Temmuz 2020; 18:46:15 >

• ben s400 den vazggeçtim bize satılanların bence radar casusluk özelliği dışında herhangi bir özelliği olmadığına dair düşünceler uyanmaya başladı aklımda

maalesef s400 leri de veremeyiz geri gerçek bu alırken çok ağır şartlar sundular kabul ettik bari çalıştırılıp ne olduğu anlaşılsa içim yanmayacak abd f 35 leri çok ağır bir durum olmadan çin ile savaş olmadan vermez gibime geliyor avustralya bile 200 milyar dolarlık savunma harcaması onayladı

yani yaklaşan bir şeyler var ama kimin hangi tarafta olacağını da tam kestiremiyorum şu anda

biz her ne kadar f 35 diyoruz ama abd liler de istedikleri gibi kontrol edebiliyor f35 leri yani s400 den bir farkı yok o uçaklarında üstüne İsraile tam yazılım özgürlüğü vermişlerdi yani adamlar uçağı alsak bize kilitlenebilir ama bizim uçaklar onlara kilitlenemez bir olay durum olsa

en garanti yöntem uçaktan önce Türkiye'nin kendi özgün çok ileri teknoloji HSS teknolojisi geliştirmesi hani Şu Suriyelileri tutmak yerine AB ye salınmış olsalarda bunlara gidecek parayı da HSS geliştirmek için harcansaydı şu an ki durumumuz çok farklı olurdu

daha geçen gün yunan spiker videosunda mısırlı haberci kendisi bile itiraf ediyordu bizim askerlerimiz askerlikten kaçıyordu zorla askere alıyorduk ellerinden bağlayarak askere getiriyorduk vs..... bu Suriyeliler olası bir topyekün savaşta size söyleyim düşman için çalışır bize içten darbe vurmaya kalkarlarsa şaşırmayın

• muammer816 M kullanıcısına yanıt

NATO üyesi olmayan ülkelerden uçak, helikopter vs.... asla alınmayacak unutun alınamaz mümkün değil bir sürü problem çıkıyor alırsan entegre edemiyorsun orduya

• Oraya bir Pantsir daha yazmanızı rica ediyorum. ;)

Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye Libya’da meşru hükümet tarafından davet edilmiştir. Libya’dan istediğimizi alacağız.

Sonrasında Ege’yi dikkatle takip edin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerosoldreams -- 7 Temmuz 2020; 19:2:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rus uçaklarının alınacağını düşünmüyorum.Abd şu an blöf yapıyor.F-35 leri er ya da geç vereceklerdir.Aksi taktirde hem yüklü bir tazminatla karşı karşıya kalacaktır hem Ankara ile Washington arasındaki hat kopma noktasına gelecektir.Çin ile bu haldeyken sen Nato müttefikine böyle yaparsan savaş anında egeden tut karadenize tüm nato ülkeleri bir anda kendilerini çevrilmiş görebilir.Er ya da geç tıpış tıpış verecek.Sadece zaman meselesi.Kendileride itiraf ediyor patriot satmadıklarını.Bunun haricinde hava savunma sisteminin ne kadar elzem olduğunu hem Suriyede hem Libyada gördük.En önemli önceliğimiz hava savunma sistemi gibi görünüyor.Şu an elimizde F-35 olmadığı için saldırmaktansa savunmaya ihtiyacımız var.Adım adım patriot ayarında bir hava savunma sistemine sahip oluruz inşallah.Bir yandan jet motorlu ihalar üretmeliyiz.İha ve siha sistemlerine ne kadar ağırlık verirsek o kadar kardır bizim için.Hem maliyetten tasarruf eder hem pilot kaybetme riskimiz olmaz.F-16ların belli bir gövde dayanma senesi var.Artık ne kadar daha kullanabiliriz bilmiorum.Bir an önce elden çıkartsak iyi olur lakin uygulanan ambargolar şu bu derken kolay gözükmüyor.Libyadan istediğimizi er geç alacağımıza inancım tam.Yapmamız gereken yanımıza bir güçlü devleti tam anlamıyla çekebilmek.Bu İtalya ya da İngiltere olabilir.BBC ye Hulusi Paşanın verdiği röportaj İngilizlerin gizli bir mesajıdır belki bize.Aynı zamanda Covid sürecinde önemli katkılarımız oldu onlara.Er ya da geç bize olumlu olumsuz bir dönüş yapacaklardır.

• Girit adasının güneyinde, Libya açıklarında tatbikat için Navtex ilan eden Deniz Kuvvetleri, eğitim alanlarının adını Barbaros, Turgut Reis ve Çaka Bey olarak belirledi.https://twitter.com/AkdenizKibris/status/1280501088169402371/photo/1 Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021

• Libya'da Türkiye'nin kullanım için hazırlık yaptığı El-Vattiye Hava Üssü'ne saldırı. Tolga Özbek gelişmeleri anlatıyor:
    https://t.co/Z5uKip1Kxc

• Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri darbeci Hafter:

"Türkiye ile savaşmak tüm ilahi dinler, uluslararası yasalar ve normlar tarafından onaylanan kutsal ve ulusal bir görevdir."https://twitter.com/diplomatik_stj/status/1280631135811309568/photo/1

Geçenlerde de cihad ilan etmişti.

• Lavrov: Rusya ve Türkiye, Libya'da acil ateşkes için çalışıyor

• 
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.