Şimdi Ara

Türk bilim insanları nefesten kalp krizini tespit eden yapay zeka geliştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk bilim insanları nefesten kalp krizini tespit eden yapay zeka geliştirdi
    Yapay zeka teknolojisinin sağlık alanındaki kullanımı yaygınlaşıyor. Daha önce yapay zeka ile çeşitli hastalıkların erken teşhis edildiğini görmüştük. Şimdi de Türk bilim insanları, nefes ile kalp krizi riskini tespit eden yapay zeka geliştirdi.

İnsan nefesi bir poşete dolduruluyor. Geliştirilen bir cihaz ile insan nefesindeki moleküller analiz ediliyor. Kişinin nefesi sinyale dönüştürerek, yapay zeka aracılığıyla kalp krizi riski 30 saniyede tespit ediyor. Geliştirilen sistemin ulusal patenti alındı. Çalışma hakkındaki detaylar Biomedical Signal Processing and Control isimli bilimsel dergide yayınlandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Aydemir, Çorum Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Bilge Han Tozlu, Prof. Dr. Yusuf Karavelioğlu ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde.Öğretim Üyesi Dr. Cemaleddin Şimşek tarafından geliştirilen cihaz, poşet veya balona doldurulan nefesi moleküllere dönüştürüp, bilgisayar ortamında analiz edilmesini sağlıyor. Yapay zeka tarafından 30 saniye içerisinde kalp krizi riski tespit ediliyor.

Ayrıca Bkz.Medikal 3D baskı alanında ürünler geliştiren TraBTech ile özel röportaj

Doç. Dr. Önder Aydemir, “Yapay zeka algoritmalarıyla insanların ‘miyokard enfarktüsü’ olup olmadığını nefes bilgilerinden otomatik olarak tespit etmeye çalıştık. Bulgular umut verici ve çarpıcı” dedi. Sistemin cep telefonlarına da entegre edilebileceğine vurgu yapan Doç. Dr. Aydemir, kişilerin cep telefonları ile anında kalp krizi analizi yapabileceğini ve erken müdahalenin yapılabileceğini söyledi.

Kalp krizinde erken müdahalenin önemi hakkında konuşan Doç. Dr. Aydemir, “İnsanlar acile gittiklerinde elektro kardiyogram sinyalini kardiyolog hocalarımız inceler ve kalp krizi olup olmadığını bulmaya çalışırlar. Bu zaman alan bir süreçtir. Kalp krizinin erken müdahalesinin önemini dikkate alırsak bu 50 dakikalık sürenin hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Geliştirdiğimiz bu teknolojinin pratik olarak tespitiyle veya gelecekte cep telefonlarına bile entegre edilebileceğini düşündüğümüzde, kişiler anlık olarak kendini kontrol edebilir veya hastanelerde hızlı bir kontrol masası dahi oluşturulabilir. Bu manada ani ölümlerin de önüne geçilebilir.” dedi.

Kaynak:https://www.dha.com.tr/foto-galeri/kalp-krizi-riskine-yapay-zekayla-erken-teshis-2197153/2

• Bak böyle şeyler görelim ayakta alkışlayalım. Tübitak'ın sensörlü abdest çeşmesi vakasını düşününce insan umudunu yitiriyor ancak hala iyi eğitimli ve gerçek anlamda ''bilimsel'' çalışma yapanların olduğunu görmek güzel.

Asıl mesele bu insanlar ülkede mi kalacak yoksa onlara da ''gidecekse gitsinler'' denecek mi?
  • Değerli Hocalarımızın ellerine sağlık. Süper bir gelişme.

• Maşallah hocalarımıza. Allah ilmi bilimi talep edene çalışana veriyor.

Metod gerçekten süper.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bak böyle şeyler görelim ayakta alkışlayalım. Tübitak'ın sensörlü abdest çeşmesi vakasını düşününce insan umudunu yitiriyor ancak hala iyi eğitimli ve gerçek anlamda ''bilimsel'' çalışma yapanların olduğunu görmek güzel.

Asıl mesele bu insanlar ülkede mi kalacak yoksa onlara da ''gidecekse gitsinler'' denecek mi?

• Dergide makale olarak da yayınlamışlar, işte böyle çalışmalara inanabilirsiniz. Öyle sadece lafla olmaz, yazılı kanıt gerek.

• Bilim adamları önce gdo nun kalbe zararını makalelere döksünler.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ilgisini çekenler için çalışmanın DOI' si;
    https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S174680942030375X

• Tam ülke adına bir umudum kalmadı diyorum sonra böyle çalışmaları gördükçe tekrar umutlanıyorum.

• Başlık "İsveçli Bilim İnsanları" ile başlasaydı sayfaya en az 100 kişi girmişti... Mesele üretmek değil kıskançlık ve aşağılık kompleksi.

• yaklaşık 2 yıl önce yayınlanmış 2019 da da patentini almışlar niye hala günlük uygulamada kullamılmıyor???

• sami S kullanıcısına yanıt
    Bir testin günlük uygulamaya geçebilmesi tahmin ettiğinizden daha çok zaman alıyor

• Değerli Hocalarımızın ellerine sağlık.

• patent ihlali yoksa, patenti hemen alınmalı.

• Çok ilginç

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bence devrim niteliğinde bir gelişme. Çok başarılı. Tebrik ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Harikasınız

• Bıkmadınız böyle uyduruk buluş haberlerinden, tebrik eden edene bir de hahaha.

Prototip, deney diye bir şey duydunuz mu? bunun 1000 katını, her türlüsü Dünya'da ki bilimadamları tarafından zaten bulunmuş, patenti alınmış ama yeterli güvenilirlikte olmadığı için günlük hayatta kullanılmıyor, güvenilirliği diğer yöntemlerin seviyelerine çıkmadan hepsi çöp,

kandırmaca para tuzağı.

• yurdum ınsanına bunu versen gaita tahlili sanıp içine sı..r

• Slogan : Nefes alsın yeter Türk bilim insanları nefesten kalp krizini tespit eden yapay zeka geliştirdi 

• Sen darphane gibi üret sonrada bas MRNA aşılarini insanlara, Daha faz çalışmalari bitmemiş insan hayatina ne gibi etkileri olacaģi bariz bir sekilde belli olmayan sıvıları zerk ettir insanlara.Sonra aaa birden bire genç nufusda bile hizli bir şekilde artan ölümlerle sonuçlanan kalp krizi vakalari bir anda artiş göstersin.Sen kalk zamanında bunu sorgulama insanları bilinçlendirme.Insanlar yavaş yavaş tahtaliköye gitmeye başladıklarında da kalk deki biz kalp krizini önceden teşhis eden bir sistem bulduk.Sonra kalk sen birde bilim adamı ol.Ve seni de bu çalışmalatindan öturu övsünler.

Insanogluna hiç acımıyorum.Zerre acımıyorum.Çevremde bir sürü genç kalp krizi vakalari duydum.Bizzat şahit oldum.Şimdi diyeceksiniz ki butun bunlar sağliksiz beslenmeden.Dogru evet evet kesin ondan.Koronodan önce herkez süper saģlikli besleniyordu.Herkezin damarlarindan oluk oluk sağlık akıyordu evet aynen.

8 milyarlık dünya nufusu içinde aptal rolunu gercekten aptal olduğu için oynamaya devam eden milyarlarca insan var.Onlara burdan geçmiş olsun dileklerimi sunuyor aptalliklarinin baki olmasini diliyorum.Bilim böyle birsey işte adamı vezirde eder rezil de eder.Halbuki insanoglu tüm enerjisini 10 sn ligine düşünmeye odaklasa bu dünyada neler değışir neler.

Neyse bilim insanlarini övmeye devam edelim.Tam gaz rollerini oynasinlar.Rol başına 5 milyon dolar ödül.Aptallara figuranlik verin.Çarklar dönsun oynasin kızlar..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.