Şimdi Ara

Turist gidip gezi suresince çalışmak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ingilizce ile dünyayı gezmek yeni insanlar tanımak tatil yapmak ayni zamanda meslegimide bu gezilerle geliştirmek istiyorum .

Ornegin amerika ornegin yeni zelanda ornegin finlandiya gezmek istediğim ülkelerden birine turist vizesini kaptim ve gidicem ancak yapmak istediğim gezi kadar bütçem yok bunu gittiğim ülkelerde kısa sureli islerde çalışarak karsilayabilirmiyim?

Pasta ve tatlı ustasıyım ayni zamanda börekler ve mayalı çeşitlerindende anlarım gittiğim yerde hem ogrendiklerim en büyük kazancım olur hemde bildiklerimi aktarabilirim karsiliginda kazanacağım parada en azından ihtiyacımin bir miktarını karşılamış yükümü hafifletmiş olur

Sizce nasıl bir fikir ? Uygulanabilir mi ? Turist vizesi ile elbette çalışılmaz ama el altından çalıştıracak illaki birileri vardır diye düşünüyorum ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yeni Zelanda'yı bilemiyorum ama Abd'le ilgili video paylaşanlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda büyük şehirlerde bu şekilde çalışan kaçak göçmenler mevcutmuş.Ancak iş bulma konusunda gittiğinizde gezerek bulabilir misiniz yoksa önceden bir tanıdık vasıtasıyla mı bir yere yönlendirilirsiniz orasını kestiremiyorum.İllaki gezerekte bulabilirsiniz ancak zaman ve para kaybı olacaktır sizin için.

Ancak ben Miami ye gidicem misalen orda iş bakarım gidince derseniz ve ekonomik olarak sizi idare edecek bir birikiminiz yoksa sorun yaşayabilirsiniz iş bulamama durumunda.Onun yerine önceden iş konusunda size yardımcı olabilecek bir tanıdığınız varsa o bölgeye gidip tatil süreniz boyunca sizi rahat ettirecek kadar birikim yapana kadar çalışıp sonrasında geziye devam etmek daha mantıklı gibi geliyor bana.

2 gün çalışıp 3 gün gezeyim düşüncesiyle sürekli farklı yerlerde iş bulurum düşüncesi sıkıntıya sokabilir sizi bence.

Ek olarak genelde vergiler çıkmadan 12 dolar max mum asgari ücret tutarı var saat üzerinden.Bu yasal yani ssn iniz olduğunda sizin alabileceğiniz saatlik ücret.Siz göçmen olduğunuzda bunu leyhinize kullanacak kişiler karşınıza çıkar size 5 6 dolar saatlik veririm diyen olur mu derseniz TR mantığında insanlarla karşılaşırsanız muhtemeldir diye düşünüyorum.

İyi hesap kitap yapmak lazım.

• Benim pastanem olsa, bir suriyeli ustayı alıp çalıştırırım. Çünkü adamın paraya ihtiyacı var, ailesine bakması gerekiyor. 2 gün sonra ben çıkıyorum hadi bye demez (daha iyi bir iş bulmazsa tabi)
    ama şimdi bi koreli usta gelmiş. diyor ki ben dünya turuna çıktım. Biraz çalışayım para kazanayım. Ben o ustayı neden alayım? zaten 1 hafta sonra işi bırakacak. sonra bi daha usta mı arayayım?

bu tarz gezeyim çalışayım en güzeli bileklik incik cancık boncuk satman. sokak sanatı müzükleri falan yapman. veya bi ihtimal bulaşıkçılık temizlik işi yapman... onun dışında zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C81E767DF

Yeni Zelanda'yı bilemiyorum ama Abd'le ilgili video paylaşanlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda büyük şehirlerde bu şekilde çalışan kaçak göçmenler mevcutmuş.Ancak iş bulma konusunda gittiğinizde gezerek bulabilir misiniz yoksa önceden bir tanıdık vasıtasıyla mı bir yere yönlendirilirsiniz orasını kestiremiyorum.İllaki gezerekte bulabilirsiniz ancak zaman ve para kaybı olacaktır sizin için.

Ancak ben Miami ye gidicem misalen orda iş bakarım gidince derseniz ve ekonomik olarak sizi idare edecek bir birikiminiz yoksa sorun yaşayabilirsiniz iş bulamama durumunda.Onun yerine önceden iş konusunda size yardımcı olabilecek bir tanıdığınız varsa o bölgeye gidip tatil süreniz boyunca sizi rahat ettirecek kadar birikim yapana kadar çalışıp sonrasında geziye devam etmek daha mantıklı gibi geliyor bana.

2 gün çalışıp 3 gün gezeyim düşüncesiyle sürekli farklı yerlerde iş bulurum düşüncesi sıkıntıya sokabilir sizi bence.

Ek olarak genelde vergiler çıkmadan 12 dolar max mum asgari ücret tutarı var saat üzerinden.Bu yasal yani ssn iniz olduğunda sizin alabileceğiniz saatlik ücret.Siz göçmen olduğunuzda bunu leyhinize kullanacak kişiler karşınıza çıkar size 5 6 dolar saatlik veririm diyen olur mu derseniz TR mantığında insanlarla karşılaşırsanız muhtemeldir diye düşünüyorum.

İyi hesap kitap yapmak lazım.
    O sorun değil 12 dolarsa asgari ücret 8 dolara raziyim benim amacım meslegimde kendimi geliştirmek ve bunu yaparkende hem dünyayı gezmek hemde cebimden para çıkmaması . Cunki en basitinden belcikada çikolata kursuna gideyim desen sadece kursa 15 bin euro vermen gerekiyor ama ben 3 ay 4 ay bir işletmede çalışsam elbetteki bir belçikalı seviyesinde olamam ama turkiye seviyesinde kendime çok büyük artı katmış olurum . Bana çok faydası olur . Başka çarem yok bunun için mecburen calisabilecegim geziler yapicam :) is konusunda da sağlam adımlar atmam gerekiyor onun farkındayım :)

• Turist vizesi ile 6 aylık dönem içinde en fazla 90 gün kalabilriisn. bunu da göz önünde bulundur
  • Tuni. T kullanıcısına yanıt
    B1/B2 vizesiyle ABD de 6 ay kalabiliyor.Giriş çıkış yaparak yada ek bir form daha doldurarak 6 ay daha da uzatılabiliyor diye biliyorum.
  • Bence ilk etapta legal başvurup çalışabileceğiniz ülkeleri araştırın.Ankara antlaşması sayesinde İngiltere 'de mesleğinizle ilgili başvuruda bulunabilirsiniz mesela.İngiltere gitmek istediğiniz ülkeler arasında var mı bilemiyorum ama en azından legal olarak başvurup, çalışıp, CV nize ekleyip gideceğiniz ülkeler için artı sağlayabilir düşüncesindeyim.Tecrübe konusunda geliştikten sonra gezmek istediğiniz ülkelerde de legal başvuru yapabilirsiniz.

Tecrübeniz, belgeniz, eğitiminiz, dil bilginiz vs. durumlarınız nedir bilemiyorum ama denemenizde fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C81E767DF

B1/B2 vizesiyle ABD de 6 ay kalabiliyor.Giriş çıkış yaparak yada ek bir form daha doldurarak 6 ay daha da uzatılabiliyor diye biliyorum.
    arladaş belçika dediği için, şengen ülkelerinde 6 aylık dönem içinde maksimum 90 gün kalınıyor turist vizesiyle.
    Dediğin gibi ABD farklı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1DA42FF60

Bu mesaj silindi.
    mesela?
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    Bana ne yapabilir ki hocam ? Dünyanın her yeri göçmen dolu en kacagindan abd ne yapabiliyo kaçaklara ? Kacak isci çalıştırmak her ülkede suç peki turkiyede turk olup kaç tane sigortasız çalışan adam var bi dusunun lütfen .

Her ülkenin kendine gore vize prosedürü vardır hocam 3 ayında 6 ayında değilim ben . 1 ayada raziyim bazı ülkeler için problem o değil bir arkadaşımda ticari kafayla bakmış olaya 3 gün sonra isten çıkacak adamı neden ise alayim diye düşünüyor ben oraya ben ustayım sizede katma değer üretmek için geliyorum demiyorum bu vaadim turkiye sınırları içersinde geçerli ben yeni mutfaklar yeni kültürler tanıyarak senden biseyler öğrenmek için ayrıca seninde benden alabileceklerini sana verebilmek için geliyorum diyorum isin ticari kısmı bu . Dünyayı gezme tatil yapma isini söylemedim bile. Ben turkiyede bir isletme sahibi olsam bir alman gezginle karşılaşsam o kişinin mesleki birikiminden o ülkenin mutfağından biseyler kapabilmek için onun bu talebini kesinlikle olumlu karşılardım . Kendimde boyle bisey yapmak istediğim için değil bu durumun bana katkısının büyük olacağı için . Profiterol osmanlı tatlisida bizimmi haberimiz yok a dostlar . Ama bir şekilde bu tatlı dün benim soframdaydı ve gayet keyifle yedik. Bu tatlı amma fransız şeflerle geldi bu topraklara amma fransaya gidip eğitim alıp gelen turk şeflerle yada göçmenlerle bilinmez öyle veya boyle geldi ve insanlar beğendi

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz hocam ?

• ok bilader, g,t sen çalış. gez toz öğren gel bize deneyimlerini anlat.

Benim ailem avrupada yaşıyor. ben üni öğrenciyken yazları gidip çalışırdım. hala akrabalarımdan çok kişi avrupada. keşke senin öyle gördüğün gibi herşey toz pembe olsa..

Herşeyi geçtim kira bulmak bile çok büyük sıkıntı kağıtsız. sözleşme yapamazsın, kimse ev vermez. ha tanıdığın vardır 10 kişini kaldığı bekar evine sokar seni.

iş konusua gelince %90 ı göçmenlerin ya döner pizza işinde ya da inşaata çalışır. avrupalı kolay kolay kaçak işçi çalıştırıp seni pastanesinde çalıştırmaz. kaçak işçileri sadece türk kürt ve araplar çalıştırır. onların da sektörü belli

ha bi ihtimal hollanda ya gidersen bahçe işinde çalışabilrisin.!
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.