Şimdi Ara

Uçak yolcuğunda zippo ve elektronik sigara yasak mı ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
0
Favori
20.804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elektronik sigara pil içerdiğinden yasak olabilir diye okumuştum ama zippo çakmaklarla ilgili net bir yazı bulamadım. Çok değerli bir zippo çakmağım var bunu da beraberimde götürmem lazım. Uçağa el bagajına ya da alt bagaja atsam sıkıntı çıkar mı ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Zippoyu büyük bagaja vermen lazım. Elektronik sigarada ise riskli olan kısım piller olduğu için, pilleri güvenlikli pil kutusunda ve kabin bagajında tutman lazım (bir sıkıntı olduğunda erken önlem/müdahale için) modu ister kabin bagajına ister büyük bagaja koy, ama içinde likit olmasın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk kez uçak kullanacağım hocam çok uğraştırır mı bu pil kutusu mevzusu ? Elektronik sigara çok önemli değil ama zippoyu almam lazım muhakkak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Pil kutusu dediğimiz şey basit bir plastik kutu, elastik kılıflar var bu piller için o da olur. Pil güvenliği sen dahil yolcuların ve mürettebatın güvenliği için önemli, yüksek basınçta piller patlayabilir. Zippoyu büyük bagaja koyarsan hiç bir sıkıntı çıkmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • e-sigarayı bilmem ama zippo'yu bagaja koyman kafi eğer iç hat uçuşu ise. ama kabin bagajına değil uçağın altına verilecek bagaja

Ben Almanya'dan dönerken zippo cebimdeydi Alman güvenlik görevlisi almamıştı. Valize de vermiştim kapıdan dönüp, valizi çağırtmak zahmetli olacaktı şöyle yaptım;

çakmak taşını çıkardım attım, pamuklarını çıkarıp sigara jelatininin içine koydum. zippo artık yanma özelliğini kaybettiği için yanıma alabilirim dedim o da geçirmek zorunda kaldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

e-sigarayı bilmem ama zippo'yu bagaja koyman kafi eğer iç hat uçuşu ise. ama kabin bagajına değil uçağın altına verilecek bagaja

Ben Almanya'dan dönerken zippo cebimdeydi Alman güvenlik görevlisi almamıştı. Valize de vermiştim kapıdan dönüp, valizi çağırtmak zahmetli olacaktı şöyle yaptım;

çakmak taşını çıkardım attım, pamuklarını çıkarıp sigara jelatininin içine koydum. zippo artık yanma özelliğini kaybettiği için yanıma alabilirim dedim o da geçirmek zorunda kaldı

Sacmaligin daniskasi.

Biri ucaga plastik calmak veya hic yoktan bi kibrit sokma istese cebinde rahatlikla sokar.

Yada sizin yaptiginiz gibi bazi seyleri ayri ayri sokup iceride birlestirip ucagi atese verebilir :))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tuni. T kullanıcısına yanıt
    2. kapıdan girerken yapılan üst aramasının kapsamı çok daha fazla, 2. kapıdaki x-ray cihazının hassasiyet ayarı, diğer kapılara göre daha yüksek ayarlanmış durumda.

Zürihten dönerken insanların elindeki kapağı açık içtikleri pet şişelerin etiketlerini söküyorlardı kontol amaçlı. Çünkü 2 kesik şişeyi bir şekil yapıp ortasında bir bölge oluşturup oluşturdukları bu bölgeyi etiketle saklamak suretiyle bir şeyler geçirirken yakalamışlar.

O yüzden dış hat uçuşlarında özellikle oradan dönerken çakmak, zippo, e-sigara, şu bu gibi ufak şeylerden polemiğe girip, sorgulamaya vs. ye takılıp uçak kaçırrmaya gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

2. kapıdan girerken yapılan üst aramasının kapsamı çok daha fazla, 2. kapıdaki x-ray cihazının hassasiyet ayarı, diğer kapılara göre daha yüksek ayarlanmış durumda.

Zürihten dönerken insanların elindeki kapağı açık içtikleri pet şişelerin etiketlerini söküyorlardı kontol amaçlı. Çünkü 2 kesik şişeyi bir şekil yapıp ortasında bir bölge oluşturup oluşturdukları bu bölgeyi etiketle saklamak suretiyle bir şeyler geçirirken yakalamışlar.

O yüzden dış hat uçuşlarında özellikle oradan dönerken çakmak, zippo, e-sigara, şu bu gibi ufak şeylerden polemiğe girip, sorgulamaya vs. ye takılıp uçak kaçırrmaya gerek yok

Cakmagin veya ozellikle zipponun yasak demek yanlis bence.

Cunku ucus kurallarina bakinca cakmak veya o yarz bir urun ysak demiyor..

Kaldi ki yasak olsa bile. Son guvenlik kontrolunden sonra ozellikle siga icme alanlari var. Bekleyen kisiler krize girmesin diye. Zipposunu sokamazsa adam tasla mi ates yakacak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tuni. T kullanıcısına yanıt
    siz bir tiryakinin uçak kalkmasından önceki alanda geçireceği saatler içerisinde ki sigara içip içmemesini düşünüyorsunuz.

AMa güvenlik görevlileri için önemli olan, önemsenen ve Uçaktaki tüm yolcuların güvenliğini ilgilendiren durum ise uçuş güvenliği.

Kabine yanıcı, delici, kesici, patlayıcı alet, silah sokmak yasak.

Zippo bir ateş kaynağı o yüzden yanıcı özelliği var yasak.

Plastik çakmak keza aynı şekilde basınçtan etkilenip patlayabilir.

bakın ben burada kural koyucu değilim birisi bir şey sordu açıklamasını yaptım. Kendimden örnek verdim, ve bir zippoyu yanıcı özelliklerini geçici olarak uçaktan inene kadar bir kez daha yanabilecek duruma getirmeyerek çakmağı kaptırmadan uçağa alabildiğimi belirttim. amacım da sadece yardımcı olmak.
  • 1. Yolcu ve Kabin Bagajı-YASAKLANMIŞ MADDELERİN LİSTESİ-Ref. EU 2015-1998 Ek 4-C
    Yolcuların güvenlikle ilgili sınırlı alanlarda ve uçakta aşağıdaki maddeleri taşımalarına izin verilmez.

a.) Silah, tabanca ve mermileri boşaltan diğer cihazlar
    Tabanca, revolver, tüfekler, av tüfeği, oyuncak tabancalar ve gerçek silahlar için kullanılabilen basınçlı hava ve CO2 tabancaları, Pelet tabancalar, Yangın silahlarının bileşen parçaları, Yayvan oklar, Sinyal flare ve marş tabancaları, Zıpkın ve mızrak silahlar, sapanlar ve mancınıklar.

b.) Bayıltıcı silahlar
    Şok tabanca, ston batonu, topuz, göz yaşartıcı gaz, tasers, hayvan kovucu gaz veya spreyler, etkisiz hale getiren diğer gazlar ve spreyler.

c.) Keskin uçlu veya keskin kenarlı nesneler
    Buz kazanları, 6 cm'den büyük bıçaklar, Traş bıçağı, Savaş sanatı ekipmanı kılıçlar, Kutu kesiciler, Balta, 6 cm'den büyük Makaslar.

d.) Alet çantası
    Levyeler, Teleskopik taşınabilir elektrikli aletler dahil olmak üzere matkaplar ve testereler, Lehim lambası, 6cm'den büyük bıçak veya şaft.

e.) Yaralanmaya neden olabilecek nesneler
    Beyzbol ve softbol sopaları, Coplar, Savaş sanatı ekipmanları.

f.) Ciddi yaralanmaya neden olabilecek veya uçakların güvenliğini tehdit edebilecek yetenekte veya görünen patlayıcı maddeler ve yangın çıkaran maddeler ve cihazlar;
    Mühimmat, Patlayıcı başlıklar, patlayıcılar ve sigortalar, çoğaltma vb taklit patlayıcı cihazlar,
    Mayın, el bombaları ve diğer patlayıcı askeri mühimmat, havai fişekler ve diğer piroteknikler,
    Duman üreten bidonlar ve duman üreten kartuşlar, dinamit, barut ve plastik patlayıcılar.

2. Kontrol Edilmiş Bagaj- YASAKLANMIŞ MADDELERİN LiSTESi-Ref. EU 2015-1998 Ek 5-B
    Yolcuların aşağıdaki eşyaları kontrol edilmiş bagajda taşıması yasaktır.

Mühimmat, patlayıcı başlıklar, patlayıcılar ve sigortalar, mayınlar, el bombaları ve diğer askeri mühimmatlar dahil olmak üzere, uçakların güvenliğini tehdit eden ciddi yaralanmaya neden olabilecek patlayıcılar ve yanıcı maddeler ve cihazlar. Havai fişekler ve piroteknik duman üreten kutular ve duman üreten kartuşlar Dinamit barut ve plastik patlayıcılar.

3. Tehlikeli Maddeler- Aşağıdaki tehlikeli maddeler kurallar gereği kabin veya kontrol edilmiş bagajda taşınmaz:
    a. Bütan çakmak gazı, çakmak gazları ve zippo çakmaklar.
    b. Çamaşır suyu, Peroksit, Oksijen jeneretörleri, Radyoaktif madde ve radyoaktif ilaçlar.
    c. Asit gibi aşındırıcı malzemeler, Civa ve ıslak hücre pilleri ile doldurulmuş tüplü dalış şişeleri.
    d. Yakıt deposu boşaltılmamış ve temizlenmemiş kamp sobaları.
    e. Kişi başı 2,5 kg'dan fazla kurubuz ve güçlü mıknatıslar.
    f. Yanma motorları ve boya, cila ve çözücüler gibi yanıcı malzemeler.
    g. Lityum pil veya piroteknik cihazları içeren güvenlik tipi çanta veya ataşe evrak çantaları.

Not: Bir kutu kibrit veya bir adet çakmak kişi üzerinde taşınabilir ancak kontrol edilmiş bagajda taşınamaz.

Zippoyu taşıma. Ama 100 ml ye kadar parfümü taşı. Kibriti taşı. uçağı ateşe ver. bu sertbest..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuni. -- 18 Temmuz 2017; 17:7:28 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.