Şimdi Ara

Türban Meclis'de... (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
0
Favori
5.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Timurlénk

quote:

Orijinalden alıntı: mehmet230023

Çarşaf'a girenler,başörtüyü konuşanlar foruma bak :) Hele aralarında bir tanesi var ki düşman başına :) Arkadaşım neyin davasındasınız siz.İslamiyette sınırlar çizilmiş.Kişi bu sınırlar çerçevesinde giyinir.
    Bu çarşafı önümüze getirenler FERACE diye bir elbise türü var galiba siz hiç duymadınız.
    Şimdi bazı sivriler çıkar sen reformistsin çarşafı reddediyorsun felan diye yani baştan söyliyeyim o konulara hiç girmeyin.Çarşaf giymeyipte İSLAMI SINIRLAR ÇERÇEVESİNDE örtünen ve çok şık giyinen bayanlar galiba bu forumun üyelerinin çevresinde yok.Şık giyinen derken böyle başını örtüpte tayt giyinen gençlerden bahsetmiyoruz onu söyliyelim

çarşafı reddediyorsunuz anladığım kadarıyla. hadisleri atlamayın. islamı en iyi şekilde yaşadığını zanneden biz anadolu insanının, gerçek islami usüllerle karşılaşması ve sonra da bunları bidat olarak görmesi çok acıklı bir durum aslında.

http://ebubekirsifil.com/index/okuyucu-sorulari-34-carsaf/

Benim anladığım kadarıyla siz hiçbir şey anlamamışsınız.Çarşafı reddettiğim felan yok kaldı ki islamın usullerinin neler olduğunu da biliyorum.Genç veya orta yaş insanların giyebileceği pardesü,ferace veya ne bileyim işte örtünme adabına göre giyinebilecek elbiseler var.Tesettür mağazalarına şöyle bir göz gezdirirseniz hani ne demek istediğimi anlarsınız.Yani örtünme adabına uygun olarak giyiniyorken vay efendim sen yanlış giyiniyorsun illahi çarşaf giyineceksin demek hoparlörde ezan okunmasın veya uçak ile hacca gidilmesin olaylarıyla aynı yola çıkar.Bidat kelimesini galiba istemli olarak kullanmadınız.Islamı çağ dışı göstermek isteyenler sürekli şu kelimeyi önümüze sürüyorlar.Islamiyet yeniliğe karşıdır süsü vermek isteniyor.Bakın beyfendi yapılan yenilikler Islamiyetin kurallarını çiğnemiyorsa,Allahın belirlediği sınırlar dışına çıkmıyorsa bu yanlış değildir.Eskiden uçak yoktu insanlar at veya deve üstünde hacca giderlerdi yani sen kalkıp şimdi uçak bidattir binmeyin eskiler at üstünde giderlerdi dersen olmaz.
    Çarşaf meselesi de aynıdır.Islami kurallara göre örtünürken üstündeki elbise senin vücut hatlarını göstermiyorsa,saç,bilek vs görünmüyorsa giyeceğin elbise kurallara uygunsa çarşaf olması önemli değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merak ettiğim bir şey var. Şimdi bu 4 milletvekili devletten aldığı parayı kabul edecekler mi? Sonuçta maaşlarının bir kısmı içkiden, şans oyunlarından gelen vergilerle ödeniyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Allah'in emrini tartismiyorum.

Basit bit soru soruyorum: Sen yüzyıllar once giyilen kiyafetleri mi giyiyorsun?

Elbette hayır.
    Yaşadığım çağa uygun kıyafetler giymeye çalışıyorum. Ne cübbe, ne fes, ne sarık ne de başka bir şey giymiyorum. Evet kıyafetlerim içinde bulunduğum zamana göre değişiyor ama modaya ayak uydurayım diye bu değişim olmuyor. Ne kadar ilginçtir ki emir üzerine kapananlar sadece kafasındaki kılları önemsiyor.
  • Bugün meclise Türban girmesini savunanlar, yarın, çarşaf, peçe burka giyip gelenleri de savunacaklar mı, dinin emrettiği gibi yaşamayı seçenler hizmetlerini tarafsız yapabilecekler mi?
    Türbanı mesele yapıp durmadan halkın önüne mağduruz edebiyatı ile sunanlar, nasıl bir canavar yarattıklarını yakın zamanda göreceklerdir.

Dinin emirlerine göre yaşamak istedikleri için türban takan kadınlara din başka neleri emretmiştir, bunları da o meclis çatısı altında yapacaklar mıdır?

Bunların yaptığı şatafatlı siyasi bir şovdur, din üzerinden yaptıkları şovlar bununla bitmeyecektir, hükümetin yaptığı bu gösterişten sonra bundan vazife çıkaranlar artacak, onlardan olmayanlara mahalle baskısı, işyerlerin de çalışma şartları, yaşam alanlarına müdahale katlanarak devam edecektir, tarihte böyle olmuştur, tarih tekerrürden ibarettir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1881

quote:

Allah'in emrini tartismiyorum.

Basit bit soru soruyorum: Sen yüzyıllar once giyilen kiyafetleri mi giyiyorsun?

Elbette hayır.
    Yaşadığım çağa uygun kıyafetler giymeye çalışıyorum. Ne cübbe, ne fes, ne sarık ne de başka bir şey giymiyorum. Evet kıyafetlerim içinde bulunduğum zamana göre değişiyor ama modaya ayak uydurayım diye bu değişim olmuyor. Ne kadar ilginçtir ki emir üzerine kapananlar sadece kafasındaki kılları önemsiyor.

Guzel. Demek ki basini orten bir insan da yuzyillar onceki sekilde ortmek zorunda degil. Onlar da sizin gibi modayi takip edecek ve zamana gore giyim tarzlarini degistirecekler.

Nasil 100 yil once giydigin gomlege hala gomlek, pantolona hala pantolon diyorsunuz, bas ortusune de rahatlikla bas ortusu diyebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

quote:

Orijinalden alıntı: mehmet230023

Çarşaf'a girenler,başörtüyü konuşanlar foruma bak :) Hele aralarında bir tanesi var ki düşman başına :) Arkadaşım neyin davasındasınız siz.İslamiyette sınırlar çizilmiş.Kişi bu sınırlar çerçevesinde giyinir.
    Bu çarşafı önümüze getirenler FERACE diye bir elbise türü var galiba siz hiç duymadınız.
    Şimdi bazı sivriler çıkar sen reformistsin çarşafı reddediyorsun felan diye yani baştan söyliyeyim o konulara hiç girmeyin.Çarşaf giymeyipte İSLAMI SINIRLAR ÇERÇEVESİNDE örtünen ve çok şık giyinen bayanlar galiba bu forumun üyelerinin çevresinde yok.Şık giyinen derken böyle başını örtüpte tayt giyinen gençlerden bahsetmiyoruz onu söyliyelim

çarşafı reddediyorsunuz anladığım kadarıyla. hadisleri atlamayın. islamı en iyi şekilde yaşadığını zanneden biz anadolu insanının, gerçek islami usüllerle karşılaşması ve sonra da bunları bidat olarak görmesi çok acıklı bir durum aslında.

http://ebubekirsifil.com/index/okuyucu-sorulari-34-carsaf/

Çarşafı kimsenin kenara attığı falan yok.

Uzun yazmak isterdim ama yazıp yazmama arasında gidip geliyorum.

Gerçekten içinde bulunduğumuz durum için kafam karışık. Aslında değilde, kalbim kırık.

Örtünmek kadın için Allah'ın emri. Dikkat çekmeyecek şekilde giyimdir esas olan. Ben baş örtüsü veya türban gibi isimlerin kullanılarak olayın özünden uzaklaşmak istemiyorum. Çarşaf ise takva dır. Yani olması gerekenden üstüdür. İfrat ve tefrit diye bir konu vardır İslamda.

Gündelik hayatı, insan fıtratının zorlanması veya getirilen kuralların itibarsızlaştırılmasının İslam'da yeri yoktur.

Allah Kalplerdekini en iyi bilendir. Ben şahsen neden örtündükleri konusunda çok fazla iddialı açıklama yapmaktan uzak durmakla beraber, Şeri hükümler yani Kurani, Şeriat hükümler zahire göre verilir. Yani gözükene göre verilir.

Buradan İslam'a bağdaşmayan 2 önemli konu çıkıyor.

- Defaten belirttim bu bir oy avcılığıdır ve dinin istismar edilmesi söz konusudur ki bunu yapan AK Parti' nin niyetini hoş görmek mümkün değildir.
    - Örtündüklerini belirten kadınlar İslam üzere örtündüklerini de pek söylemek mümkün değildir. Zira makyaj yapmalarından tutun, süslenmeleri ile ilgili kısım ciddi can sıkıcıdır.

Bu konularda fikir belirmek, insanları bilgilendirmek ve bu kapanan kardeşleri uyarmak gerekir. Ancak "ben illa samimiyim" diyorsa da yapacak çok fazla bir şey yok.

Yine Mecliste, Miras hukuku üzerinden Muharrem İnce bazı soru ve suçlamalar yöneltti ki, bunlara uyup uymamak, kendi bilecekleri iştir. Eğer uymazlar ise günahlarını öderler.

Ancak, ben dinim gereği başımı örtüyorum bunu da İslam çerçevesinde yapıyorum diyenler için, kaldı ki bu sadece örtünme ile alakalı bir konu da değil, ben şunu rahatlıkla söyler veya sorarım;

- Kamu malını, Allah'ın emirlerine uygun şekilde sahip çıkmayan, yolsuzluk usulsüzlük yapan, kamu kaynaklarını çalan, çırpan, "hain" dir. Bunu ben söylemiyorum, bu Ayettir. Allah'ın kelamıdır ve inkar eden kafirdir. Buna göz yuman da "hain" dir. Bunlara lafı olan, zoruna giden karşı çıkan, hesap soracak olanlar dan gücü yeten Kuran'ı mahkemeye versin ve tazminat talebinde bulunsun, gücü yeterse...

Bugün üzerinde tartışılan "örtünmek" konusu ile meşgul olurken, Dünya'da adaletsizler diz boyu devam ediyor. Kılık kıyafette Müslüman için elbette önemlidir ama bir insan "Kamu yolsuzluğu" yapıyorsa o kişiye itibar edilmez, mahkemede şahitliği kabul edilmez.

Lütfen Arkadaşlar,
    Dürüst, Güvenilir, Hile ve Yalandan uzak bir toplum kurmak istiyorsak, hırsızlık yapılmasın istiyorsak, Müslüman veya Gayri Müslüman herkesin "hırsızlara" hesap sorması gerekiyor.

• quote:

Guzel. Demek ki basini orten bir insan da yuzyillar onceki sekilde ortmek zorunda degil. Onlar da sizin gibi modayi takip edecek ve zamana gore giyim tarzlarini degistirecekler.

Nasil 100 yil once giydigin gomlege hala gomlek, pantolona hala pantolon diyorsunuz, bas ortusune de rahatlikla bas ortusu diyebilirsiniz.

Eğer ki dindar biri olsaydım ve allahın emrettiği şekilde giyinen bir kadın olsaydım;
    -Parlak, saten, dikkat çekici renklerde kumaş kullanmazdım
    -Hatlarımı ve iç çamaşırımı belli eden etekler, daracık bluzlar (yine saten ve dikkat çeken renklerde) giymezdim
    -Saçımı kapatıp dikkat çekmedikten sonra milyon tane boya ile gözlerimi, dudaklarımı, kirpiklerimi ortaya çıkarıp ortada fıldır fıldır gezmezdim

Kusura bakmayın işinize geldiği gibi dini kullanamazsınız. İstediğiniz zaman ''eeööğğaaama Peygamber zamanında böyleydi, bu değiştirilemez'' ama canınız istediğinde ''hiç kusura bakma şekerim moda bu''.

Ilımlı İslam mı oluyordu bu?

• quote:

Orijinalden alıntı: shadow006

quote:

Orijinalden alıntı: WirLieBen

Sana sosyal hayatında kullanacağın çok fantastik bir cümle öğrettim.
    Hayatın içine katıldığın,insanları tanıdığın zaman
    "Farklı seslerin çıkması demokrasi gereği değildir.Bu seslerin niteliği önemlidir."

Sana itaf ettiğim bu sözü hatırla.

Madem nitelik önemli sana yukarıdada sordum, bir görüşün değerli yada değersiz olmasına sen nasıl karar veriyorsun kriterin ne onu söyle. Hayır bilelim hepimiz senin gibi düşünelim hepmiz birer @WirLieBen olalım. Topluca huzuru bulalım.

Hayatta böyle değilmidir zaten, hiçbirşeyden haberi olmayanlar sadece kendi bildiklerini mutlak doğru adledenler sürekli başkalarına birşeyler öğretmeye çalışırlar. Daha çok sesliliğin Demokrasinin birinci kuralı olduğunu bilmeden kalkmış bana Demokrasi tarifi yapıyorsun hemden en ucube ve kadük şekliyle.

Of of bu insan manzalarını gördükçe vallahi yinde ülkecek iyi idareediyoruz diyorum.

Yapma çiçekler kadar sağlam olan fikirlerin ve düşüncelerini bu niteliksizliğe sokarak başlayabilirim mesela.

• quote:

quote:

Eğer ki dindar biri olsaydım ve allahın emrettiği şekilde giyinen bir kadın olsaydım;
    -Hatlarımı ve iç çamaşırımı belli eden etekler, daracık bluzlar (yine saten ve dikkat çeken renklerde) giymezdim
    -Saçımı kapatıp dikkat çekmedikten sonra milyon tane boya ile gözlerimi, dudaklarımı, kirpiklerimi ortaya çıkarıp ortada fıldır fıldır gezmezdim

Kusura bakmayın işinize geldiği gibi dini kullanamazsınız. İstediğiniz zaman ''eeööğğaaama Peygamber zamanında böyleydi, bu değiştirilemez'' ama canınız istediğinde ''hiç kusura bakma şekerim moda bu''.

Bu ılımlı İslam olmuyor.

İki yüzlülük oluyor. Dinin tahrif edilmesi oluyor. Israrla bilerek yapılıyorsa, yapılmaya devam ediliyorsa bu hususta nefsi bir zaaf mevcut olmadığı halde Ayetler gözden gelinmiyorsa, bu ayetlerin inkarıdır. Ayetlerin bir bölümünü kabul edip, diğer kısmını kabul etmemektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Furkan*

quote:

Orijinalden alıntı: webbie

quote:

Orijinalden alıntı: Kırarım Boynuzunu İblis

quote:

Orijinalden alıntı: Furkan*

Başörtüsüyle lailklik falan gitmez korkmayın , Belçika gibi müslüman oranın çok düşük olduğu bir ülkede bile başörtülü milletvekili var.

Konuda ki en iyi cevap.

Dogruyu kendiniz bulursunuz diye bekledim ama sayiniz cogaliyor ve mecburen mudahale gerekiyor.

Azcik mantik uygulayin bakalim; Az sayida musluman olan bir ulkeye seriat gelebilir mi? Oradaki cogunlugun bundan korkmasina gerek olur mu?

Ya da, Almanya'da neden Nazizm yasak ama Turkiye'de degil. Biraz zorlayin islemcinizi, bence dogru cevabi bulacaksiniz.

Siz şeriat gelicek sanabilirsiniz öyle yorumlayabilirsiniz tabloyu , ama bence insan haklarının gereklerinden biri yerine getirildi geçte olsa , şeriat gelicek tehlikesiyle insan haklarını görmezden gelicekseniz sizin görüşünüzede saygı duyarım.

bunların dertleri Şeriat gelecek çığırtkanlıklarıyla bu ülkede İslamı yok etmek.. Şeriata daha gelmeden bunların tahammul edemedikleri çok husus var.. tabi bunlar doğduklarından beri gördükleri mevzular olduğundan seslerini çok fazlaca çıkaramıyorlar...

• quote:

quote:

şu örnek verdiğin şılfıntılarla kapalı insanları ayıracak kafa yapısına ne zaman geleceksiniz..?

• quote:

quote:

Kimsenin kendi dinini nasil yasayacagini sorgulamak size dusmez. Biz sizin dininizi nasil yasadiginizi veya ozel hayatinizi sorguluyor muyuz? Pantolon giymek nasil sizin tercihinizse, basini ortmek de o insanlarin tercihi. Nasil siz dar paca veya Ispanyol paca pantolon giyebiliyorsaniz, onlarda basortulerini istedikleri sekilde baglarlar. Nasil baskalari sizden 100 yil onceki gibi fes takmanizi, salvar giymenizi beklemiyorsa sizde kimseden 100 yil onceki giysileri giymesini bekleyemezsiniz.

• Inanasim gelmiyor, kamuda basortusu serbest cok sukur. Artik kiyamete kadar bir daha bu mesele acilmasin ya. Kim ne giyerse giysin. Ulkenin gundemi bunlar olmamali.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yorum yazanlardan bazıları gerçekten komik olmak için yorum yazıyor herhalde, başörtüsünün nasıl bağlanacağını sana mı soracaklar ?

İster bandana gibi takar, ister ninja gibi sizin tabiriniz ile sıkma baş.

Ha yani siz şimdi diyorsunuz ki, "Biz türbana, baş örtüsüne değil, bağlama şekline karşıyız" ha böyle mi diyorsunuz ? Şekilcilik yaparak yobazlığın dibine vurduğunuzun farkında mısınız ?

Sizin bu geri kafalı şekilci zihniyetinizin bir benzeri nerede var biliyormusunuz ? Askeriyenin girişinde, 65 yaşında ki kadının baş örtüsü boğazında sarılı diye içeri almıyor, çene altında kuşak gibi boş düğüm atarsanız içeri girebilirsiniz diyorlar, sorarım size sadece bir düğüm ile mi laikliği koruyorsunuz ? Hani nerde sizin özgurlükçü yaklaşımınız ? Hani nerede sizin demokratikliğiniz ?

Laiklik demişken, Aleviler neden yıllardır "alevi sorunu" diye kazan kaldırıyorlar ? Nedir onların sorunu ? Neden devletten bu sorunları için çözüm istiyorlar ? Hani devlet laikti ?

Devlet dediki alevi dedelerinin maaşlarını diyanet ödesin, neden kabul etmediler ? Yeri gelince kendilerini islamın içinde söylüyorlar, Allah c.c diyor, peygamberimiz birdir diyorlarda neden cem evlerini ayrı ibadet hane olarak dayatıyorlar ?

Gelelim Chp'ye, bu parti değil miydi çarşaflıya rozet takan, ? Laiklik anlayışlarında ki bu tutarsızlık nedir ? Yoksa müslümanlardan oy toplamak için göstermelik miydi ?

Tabi ki göstermelikti, nerden biliyoruz ? Yıllardır Baş örtüsü sorunu için yapılan tüm girişimleri anayasa mahkemesine, danıştaya götürüp iptal ettirmeye çalışıyor, daha geçen gün 30 eylül ile gelen bu baş örtüsü serbesliğini sağlayan kanun değişikliklerini danıştaya götürdü. Hani nerde bu partinin özgürlükçü, halkçı, demokratik ilkeleri ?

Birileri demişki baş örtüler kadrolaşma yapacaklar, e yıllardır solcular, aleviler kadrolaştılar askeriyede, yargıda, üniversitelerde, başlarında bir başörtüsü yok diye tanınmadıklarını, milletin yuttuğunu mu sanıyorsunuz ? Ülke de bilim teknoloji üretmesi gereken üniversiteler her siyasi mitingde başı çekiyorlar, hani nerede dünyaya tanıttığımız ve bizim bulduğumuz ya da ürettiğimiz teknoloji ? Nerede bu bilim adamları ?

Özetle, İnsan insan olacak, şekline şemaline takılmayacaksın. Hırsız adam, başı açık iken de hırsızdır, kapalı iken de, şerefsiz adam top sakallı iken de şerefsizdir, uzatmış sakalı ile de şerefsizdir.

Nice küpe takmış, saçını uzatmış vakit namazında camiye gelen insanlar var. Toplumsal olarak ön yargıları bırakmanın zamanı geldi. Herkes özgürce dinini, sosyal hayatını yaşamalıdır, Allah c.c. dahi bu seçimi insana bırakmıştır, ne bir başka insan ne de devlet karışamaz, karışmamalıdır bireye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qx5 -- 1 Kasım 2013; 1:47:59 >

• Bugün merakla bekledim ve takip ettim bir deist olarak; acaba dedim nasıl karşılayacak meclistekiler ancak Muharrem İnce ve Şafak Pavey özellikle beni benden aldı helal olsun, din üzerinden siyaset yapanlara çok güzel bir cevap verdiler, daha dün meclise Atatürk Baskılı tişört ile bir milletvekili girince ayağa kalkan sözde bdp li gerçekte pkk nın siyasi uzantılarına özgürlüklerin sadece kendileri için geçerli olmadığı dersini verdiler..

Ancak benim zoruma giden nokta şu; benim annem büyüklerim ablam ve tüm akrabalarım kapalıdır aslende rizeliyiz, dine değer veren bir aileyiz ama benim ailemde hiç bir kimse TÜRBAN takmıyor.. hepsi baş örtüsü takıyor çünkü benim ailem siyasi simge olarak değil inandığı için takıyor.. Bugün Nurcan Dalbudak isimli vekilimizin örtündü şekilde bir örtünde ben hiç bir gerçekten kapalı vatandaşımızda görmedim.. Türban takmış hacdan gelmiş ama nedense türbanın rengi ampul renginde.. Kaldı ki Ben mecliste belirli sınırlar olması kanatindeyim yasak değil SINIR.. mesele renk çümbüşü olmasın siyah ve gri tonları dışında takım, Kırmızı ve siyah dışında kravat, beyaz dışında gömlek giyilmesin.. Baş örtüleride siyah kırmızı gri renginden birisi olsun zira orası bir meclis sirk değil biris mavi diğeri sarı olmaz.. Bir nevi okul üniforması gibi olmalı..

Sonuç olarak Yıllardır başörtüsünü türban yapıp siyasi oyuncak olarak kullananlar bugün meclise türbanlarıyla girdiler, kendilerince başardılar ancak dini vecibelerini yerine getirdiklerini söyleyen o türbanlı vekillerime nur suresi 31 ayeti bir deist olarak okumalarını öneriyorum ve gerçek örtünme hakkında fikirleri olmalarını istiyorum..

Son olarak başbakanımız çıkmış diyorki başı açık olanda kapalı olanda bizim vatandaşımız, tabi canım tabi bundan 1 hafta öncesine kadar türbanlı bacıların dı mecliste onların kılına dokunamazlardı tepki gelmeyince ikiside vatandaşın oldu değil mi ? He bu başörtüsünü çözerken yanına pantolonu da koymayan ve o kadın vekilimizi o halde oralarda dolaştıranlarada benim hakkım varsa ahirette helal değildir.. Kendilerine yasak olan herşey yapılır ancak karşı tarafa yasak olanlar kalsın..

Dileğim o ki Osman Pamukoğlu Meclise girsin ve gerçek siyaset gerçek vatan aşkı neymiş herkes görsün..

• 1881 kullanıcısına yanıt
    Pardon arkadaşımda senin dininin gerektirdiği başörtüsü bu zamanda çağdışı kalıp şekli değiştiriyorsa dini komple değiştirelim .. Varmı böyle saçma birşey kurallar belli ya uyarsın ya uymazsın kendine ( çağa ) göre şekillendirmek ne demek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AbiyuGu

Baş örtüsü yasağını bir ateist olarak saçma bulduğumu söylemeliyim.Bir başörtüsü ile laik yapı sarsılmaz,tabi başörtüsü olacak sadece peçe,çarşaf vb.şeyler değil.Laik yapıyı,devlet yönetimini mümkün olduğunca dini öğretilerden uzak şekilde yapılandırarak koruyabiliriz.İkinci bir konu da Akp nin yaptığı politikaların ileride devlete zarar verdiği görülecek,zamanı gelince de sandıkta halk gerekeni yapacaktır diye düşünüyorum.

fikrine katılmakla beraber sandıkta olacak bir olayın türkiyeyi yine sağ sol gibi bir bölünmeye götüreceğini düşünüyorum.belki kan dökülmez ama baskı had safhaya vurur.

@emaysiks kuranı tercüme edenler ,tefsir edenler kendileri nasıl öğrendi ise dini o şekle uygun eçvirmeyi doğru bumuş yada bulduğunu sanmıştır.mesela şu ayet nisa 34

Süleyman Ateş 34. Allah, insanları birbirinden üstün kıldığı ve mallarından harca(yıp kadınların geçmini sağla)dıkları için erkekler, kadınlar üzerinde yöneticidirler. Bundan dolayı iyi kadınlar ita'atkar olup, Allah'ın kendilerini korumasına karşılık (Allah'ın verdiği başarı ile) gizliyi korurlar (kocalarına asla ihanet etmezler). Hırçınlık, etmelerinden korktuğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarda onlara sokulmayın, onları dövün. Eğer size ita'at ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Çünkü Allah yücedir, büyüktür.
    Yaşar Nuri Öztürk 34 Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

geçenelrde bir tartışma izledim ve bu ayette kullanılan kelime hem dövmek hemde biryerden çıkmak anlamlarına geliyor.iki hoca karşıkarşıtya geldi ve dövmeye savunan hoca dövmek gerekiri tam manası ile diyemedi.bir başka ayettede atalarınızın inandığı din ya yanlışsa diyor allah.burda anlatılan olay islam dini dışında geçiyor ancak boş yere mi anlatılıyor?şöyle bir baktığımda islam dünyasında ,ki daha çok araplar felan anlaşılıyor genel resim bu, bir şeyi anlamak için önce toto filtresi sonrada ç.k filtresi kuıllanılır.giren çıkan bişey yoksa adamın kafasına göre sorun yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi montevo -- 1 Kasım 2013; 8:52:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: qx5

Yorum yazanlardan bazıları gerçekten komik olmak için yorum yazıyor herhalde, başörtüsünün nasıl bağlanacağını sana mı soracaklar ?

İster bandana gibi takar, ister ninja gibi sizin tabiriniz ile sıkma baş.

Ha yani siz şimdi diyorsunuz ki, "Biz türbana, baş örtüsüne değil, bağlama şekline karşıyız" ha böyle mi diyorsunuz ? Şekilcilik yaparak yobazlığın dibine vurduğunuzun farkında mısınız ?

Sizin bu geri kafalı şekilci zihniyetinizin bir benzeri nerede var biliyormusunuz ? Askeriyenin girişinde, 65 yaşında ki kadının baş örtüsü boğazında sarılı diye içeri almıyor, çene altında kuşak gibi boş düğüm atarsanız içeri girebilirsiniz diyorlar, sorarım size sadece bir düğüm ile mi laikliği koruyorsunuz ? Hani nerde sizin özgurlükçü yaklaşımınız ? Hani nerede sizin demokratikliğiniz ?

Laiklik demişken, Aleviler neden yıllardır "alevi sorunu" diye kazan kaldırıyorlar ? Nedir onların sorunu ? Neden devletten bu sorunları için çözüm istiyorlar ? Hani devlet laikti ?

Devlet dediki alevi dedelerinin maaşlarını diyanet ödesin, neden kabul etmediler ? Yeri gelince kendilerini islamın içinde söylüyorlar, Allah c.c diyor, peygamberimiz birdir diyorlarda neden cem evlerini ayrı ibadet hane olarak dayatıyorlar ?

Gelelim Chp'ye, bu parti değil miydi çarşaflıya rozet takan, ? Laiklik anlayışlarında ki bu tutarsızlık nedir ? Yoksa müslümanlardan oy toplamak için göstermelik miydi ?

Tabi ki göstermelikti, nerden biliyoruz ? Yıllardır Baş örtüsü sorunu için yapılan tüm girişimleri anayasa mahkemesine, danıştaya götürüp iptal ettirmeye çalışıyor, daha geçen gün 30 eylül ile gelen bu baş örtüsü serbesliğini sağlayan kanun değişikliklerini danıştaya götürdü. Hani nerde bu partinin özgürlükçü, halkçı, demokratik ilkeleri ?

Birileri demişki baş örtüler kadrolaşma yapacaklar, e yıllardır solcular, aleviler kadrolaştılar askeriyede, yargıda, üniversitelerde, başlarında bir başörtüsü yok diye tanınmadıklarını, milletin yuttuğunu mu sanıyorsunuz ? Ülke de bilim teknoloji üretmesi gereken üniversiteler her siyasi mitingde başı çekiyorlar, hani nerede dünyaya tanıttığımız ve bizim bulduğumuz ya da ürettiğimiz teknoloji ? Nerede bu bilim adamları ?

Özetle, İnsan insan olacak, şekline şemaline takılmayacaksın. Hırsız adam, başı açık iken de hırsızdır, kapalı iken de, şerefsiz adam top sakallı iken de şerefsizdir, uzatmış sakalı ile de şerefsizdir.

Nice küpe takmış, saçını uzatmış vakit namazında camiye gelen insanlar var. Toplumsal olarak ön yargıları bırakmanın zamanı geldi. Herkes özgürce dinini, sosyal hayatını yaşamalıdır, Allah c.c. dahi bu seçimi insana bırakmıştır, ne bir başka insan ne de devlet karışamaz, karışmamalıdır bireye.

Ellerine sağlık.maalesef senin mesaja kimse cevap yaz(a)maz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Kimsenin kendi dinini nasil yasayacagini sorgulamak size dusmez. Biz sizin dininizi nasil yasadiginizi veya ozel hayatinizi sorguluyor muyuz? Pantolon giymek nasil sizin tercihinizse, basini ortmek de o insanlarin tercihi. Nasil siz dar paca veya Ispanyol paca pantolon giyebiliyorsaniz, onlarda basortulerini istedikleri sekilde baglarlar. Nasil baskalari sizden 100 yil onceki gibi fes takmanizi, salvar giymenizi beklemiyorsa sizde kimseden 100 yil onceki giysileri giymesini bekleyemezsiniz.

Kadınlar istedikleri gibi, erkekler istedikleri gibi giyinemezler.

Bu laf Nisa Suresine alenen muhalefet etmek demektir. Müslüman Allah'ın emir ve yasaklarına göre hareket eder. Müslümanın ayetlerle ile belirtilmiş bir kuralı istediği gibi değiştirme hakkı yoktur.

bunu yapmak demek yeni bir Din icat etmek demektir. Lütfen, Müslümanları temsil ediyorum diyorsan bu şekilde etme. "Ben istediğim gibi giyinirim sanane" diyorsan bir lafım yok. Ama istedikleri gibi başlarını örter ( veya giyinirler ) diyorsan orada dur ve en azından beni ve ailemi ayrı tut.

• Gene türban baş örtüsü muhabbeti

arkadaş türbanı kendin çıkaracaksın sonra ona kendin karşı çıkacaksın

adamlar daha neyi savunduğunu bilmiyor ;

"üniversitelere başörtüsü ile girilemez ... ancak modern bir örtünme biçimi olan türban serbesttir"
    ihsan doğramacı

tartışma ne zaman çıktı

kim ne dedi iyi bilin
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.