Şimdi Ara

Türban Meclis'de... (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
222
Cevap
0
Favori
5.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kamuda ve meclisde türbana karşı değilim. Fakat bu meselenin özellikle bu iktidar tarafından bu kadar kaşınmasına ve siyasi rövanş niteliğinde önümüze koyulmasına karşıyım.

Yıl oldu 2013 aşırıya kaçmamak suretiyle isteyen istediğini giyer. Asıl mesele bunu yıllardır geride bırakamamış olmamız.

11 yıldır siyasetin ana gündeminin ilk 3' ünde türban oldu hep. Ne gerek var ? Serbest diyin olsun bitsin, iktidarda muhalefette bu işten ekmek yemeğe çalıştı 10 yıl boyunca.

Hep detaylara takılı kalıyoruz. Arpa boyu ilerleyemedik milletçe.
  • quote:

Orijinalden alıntı: qx5

Yorum yazanlardan bazıları gerçekten komik olmak için yorum yazıyor herhalde, başörtüsünün nasıl bağlanacağını sana mı soracaklar ?

İster bandana gibi takar, ister ninja gibi sizin tabiriniz ile sıkma baş.

Ha yani siz şimdi diyorsunuz ki, "Biz türbana, baş örtüsüne değil, bağlama şekline karşıyız" ha böyle mi diyorsunuz ? Şekilcilik yaparak yobazlığın dibine vurduğunuzun farkında mısınız ?

Sizin bu geri kafalı şekilci zihniyetinizin bir benzeri nerede var biliyormusunuz ? Askeriyenin girişinde, 65 yaşında ki kadının baş örtüsü boğazında sarılı diye içeri almıyor, çene altında kuşak gibi boş düğüm atarsanız içeri girebilirsiniz diyorlar, sorarım size sadece bir düğüm ile mi laikliği koruyorsunuz ? Hani nerde sizin özgurlükçü yaklaşımınız ? Hani nerede sizin demokratikliğiniz ?

Laiklik demişken, Aleviler neden yıllardır "alevi sorunu" diye kazan kaldırıyorlar ? Nedir onların sorunu ? Neden devletten bu sorunları için çözüm istiyorlar ? Hani devlet laikti ?

Devlet dediki alevi dedelerinin maaşlarını diyanet ödesin, neden kabul etmediler ? Yeri gelince kendilerini islamın içinde söylüyorlar, Allah c.c diyor, peygamberimiz birdir diyorlarda neden cem evlerini ayrı ibadet hane olarak dayatıyorlar ?

Gelelim Chp'ye, bu parti değil miydi çarşaflıya rozet takan, ? Laiklik anlayışlarında ki bu tutarsızlık nedir ? Yoksa müslümanlardan oy toplamak için göstermelik miydi ?

Tabi ki göstermelikti, nerden biliyoruz ? Yıllardır Baş örtüsü sorunu için yapılan tüm girişimleri anayasa mahkemesine, danıştaya götürüp iptal ettirmeye çalışıyor, daha geçen gün 30 eylül ile gelen bu baş örtüsü serbesliğini sağlayan kanun değişikliklerini danıştaya götürdü. Hani nerde bu partinin özgürlükçü, halkçı, demokratik ilkeleri ?

Birileri demişki baş örtüler kadrolaşma yapacaklar, e yıllardır solcular, aleviler kadrolaştılar askeriyede, yargıda, üniversitelerde, başlarında bir başörtüsü yok diye tanınmadıklarını, milletin yuttuğunu mu sanıyorsunuz ? Ülke de bilim teknoloji üretmesi gereken üniversiteler her siyasi mitingde başı çekiyorlar, hani nerede dünyaya tanıttığımız ve bizim bulduğumuz ya da ürettiğimiz teknoloji ? Nerede bu bilim adamları ?

Özetle, İnsan insan olacak, şekline şemaline takılmayacaksın. Hırsız adam, başı açık iken de hırsızdır, kapalı iken de, şerefsiz adam top sakallı iken de şerefsizdir, uzatmış sakalı ile de şerefsizdir.

Nice küpe takmış, saçını uzatmış vakit namazında camiye gelen insanlar var. Toplumsal olarak ön yargıları bırakmanın zamanı geldi. Herkes özgürce dinini, sosyal hayatını yaşamalıdır, Allah c.c. dahi bu seçimi insana bırakmıştır, ne bir başka insan ne de devlet karışamaz, karışmamalıdır bireye.

Yukarıda bir arkadaşa yazdım. Ayetin söylediği bağlamda kendi istediği gibi takamaz. Zaten kendi istediği gibi takmalarında mahsur olmasaydı, İslam indiğinde Arap kadınları zaten örtüleri başlarına dolamak sureti ile takıyorlardı.

Biraz araştırıp biraz ayeti okuyup, tefsiri okuyup, meali okuyup yorum yapalım.

Diğer yazdığın bir çok şeye aynen katılıyorum özellikle askeri alanlarda ki uygulamalar da senin dediklerinden daha zalimce şeyler uygulandı. Okullarda, uzman olarak askeriye de kalmak isteyenlerden annelerinin başı açık fotoğrafları istendi. Arabalarının arkalarına yazdıkları yüzünden ordudan atıldı vs...

Ama kadrolaşma kısmına gelince kusura bakma.
    Müslüman olmadığını söyleyen birisinin, birilerinin yaptıklarını Müslümanlar ellerine fırsat geçirdi diye aynı şekilde karşılık veremez. Müslümanlar mutlak kitaba uygun hareket etmek zorundadır.

Kaldı ki kamu kaynakları hiç kimsenin kafasına göre dağıtılamaz.

Bunları yapmak İslam adına suçtur, günahtır. Ancak bunları meşru göstermek, onlar yapıyor bizde yaparız demek adamı dinden çıkartır dikkat etmek lazım.

Teknoloji konusunda "Müslümandan bilim adamı olmaz" gibi bir açıklamayı yapan bakanın kim olduğunu ve hangi dine mensup olduğunu araştırmanı tavsiye ediyorum. O yüzden bilim, şu bu derken önce kim ne diyor dikkatli olmak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Kimsenin kendi dinini nasil yasayacagini sorgulamak size dusmez. Biz sizin dininizi nasil yasadiginizi veya ozel hayatinizi sorguluyor muyuz? Pantolon giymek nasil sizin tercihinizse, basini ortmek de o insanlarin tercihi. Nasil siz dar paca veya Ispanyol paca pantolon giyebiliyorsaniz, onlarda basortulerini istedikleri sekilde baglarlar. Nasil baskalari sizden 100 yil onceki gibi fes takmanizi, salvar giymenizi beklemiyorsa sizde kimseden 100 yil onceki giysileri giymesini bekleyemezsiniz.

Evet sorguluyorsunuz.
    Bir alevinin ibadet yerini sorguluyorsunuz, ibadet şeklini iğrenç bir şekilde ''mumsöndü yapıyolar lan, oğlu anasına atlıyo ehehe'' diye rezil düşünceleriniz var. Hangi saatler içinde içki içebileceğime karışabiliyorsunuz. Karımın nasıl çocuk doğuracağına siz karar vermeye çalışıyorsunuz. Malum sezaryan doğumla doğan çocuklar anası gibi korkak olurlar ya! Daha örnek vereyim mi?
    Hala da sorgulamıyoruz diyorsunuz ya cidden pes.

Bugün Şafak Pavey'in konuşmasını izlediğinizi tahmin ediyorum. Şu cümleyi bir daha okuyalım: ''Kibirden küfelik olmuşsanız, size benzemeyenin çığlığını nasıl duyacaksınız?''

Bağlama şekli zaten belirli artık belli kesimde. Ön taraf üçgen şeklinde dikeltilmiş, kafanın üst tarafı sivriltilmiş (ki içlerine ne koyuyorlar gerçekten merak ediyorum). mutlaka ateş kırmızısı, fıstık yeşili örtüler, bir ton makyaj.

Madem çağa uygun ibadet ediyorsunuz, rica etsem şu Hac meselesine de el atsanız. Mesela herkes yaşadığı şehirdeki en büyük camide bu işi halletse? Ne o öyle teeee uzak diyarlara gidiyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: WirLieBen

quote:

Orijinalden alıntı: shadow006

quote:

Orijinalden alıntı: WirLieBen

Sana sosyal hayatında kullanacağın çok fantastik bir cümle öğrettim.
    Hayatın içine katıldığın,insanları tanıdığın zaman
    "Farklı seslerin çıkması demokrasi gereği değildir.Bu seslerin niteliği önemlidir."

Sana itaf ettiğim bu sözü hatırla.

Madem nitelik önemli sana yukarıdada sordum, bir görüşün değerli yada değersiz olmasına sen nasıl karar veriyorsun kriterin ne onu söyle. Hayır bilelim hepimiz senin gibi düşünelim hepmiz birer @WirLieBen olalım. Topluca huzuru bulalım.

Hayatta böyle değilmidir zaten, hiçbirşeyden haberi olmayanlar sadece kendi bildiklerini mutlak doğru adledenler sürekli başkalarına birşeyler öğretmeye çalışırlar. Daha çok sesliliğin Demokrasinin birinci kuralı olduğunu bilmeden kalkmış bana Demokrasi tarifi yapıyorsun hemden en ucube ve kadük şekliyle.

Of of bu insan manzalarını gördükçe vallahi yinde ülkecek iyi idareediyoruz diyorum.

Yapma çiçekler kadar sağlam olan fikirlerin ve düşüncelerini bu niteliksizliğe sokarak başlayabilirim mesela.

Yapma çiçekler mi?
    Ağır olmadı mı bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: 1881

quote:

Kimsenin kendi dinini nasil yasayacagini sorgulamak size dusmez. Biz sizin dininizi nasil yasadiginizi veya ozel hayatinizi sorguluyor muyuz? Pantolon giymek nasil sizin tercihinizse, basini ortmek de o insanlarin tercihi. Nasil siz dar paca veya Ispanyol paca pantolon giyebiliyorsaniz, onlarda basortulerini istedikleri sekilde baglarlar. Nasil baskalari sizden 100 yil onceki gibi fes takmanizi, salvar giymenizi beklemiyorsa sizde kimseden 100 yil onceki giysileri giymesini bekleyemezsiniz.

Evet sorguluyorsunuz.
    Bir alevinin ibadet yerini sorguluyorsunuz, ibadet şeklini iğrenç bir şekilde ''mumsöndü yapıyolar lan, oğlu anasına atlıyo ehehe'' diye rezil düşünceleriniz var. Hangi saatler içinde içki içebileceğime karışabiliyorsunuz. Karımın nasıl çocuk doğuracağına siz karar vermeye çalışıyorsunuz. Malum sezaryan doğumla doğan çocuklar anası gibi korkak olurlar ya! Daha örnek vereyim mi?

Bugün Şafak Pavey'in konuşmasını izlediğinizi tahmin ediyorum. Şu cümleyi bir daha okuyalım: ''Kibirden küfelik olmuşsanız, size benzemeyenin çığlığını nasıl duyacaksınız?''

Bağlama şekli zaten belirli artık belli kesimde. Ön taraf üçgen şeklinde dikeltilmiş, kafanın üst tarafı sivriltilmiş (ki içlerine ne koyuyorlar gerçekten merak ediyorum). mutlaka ateş kırmızısı, fıstık yeşili örtüler, bir ton makyaj.

Madem çağa uygun ibadet ediyorsunuz, rica etsem şu Hac meselesine de el atsanız. Mesela herkes yaşadığı şehirdeki en büyük camide bu işi halletse? Ne o öyle teeee uzak diyarlara gidiyoruz.

Gayet guzel. Cevap veremeyip konuyu dagitmaya calistiginiza gore, kimse sizin veya esinizin, annenizin, kiz kardesinizin nasil giydinigine karsimiyor demektir. Ayni anlayisi sizden de bekliyoruz o kadar.

• quote:

quote:

quote:

Evet sorguluyorsunuz.

Gayet guzel. Cevap veremeyip konuyu dagitmaya calistiginiza gore, kimse sizin veya esinizin, annenizin, kiz kardesinizin nasil giydinigine karsimiyor demektir. Ayni anlayisi sizden de bekliyoruz o kadar.

Bu kaçış çabanızı, yeni uyanmış olma ihtimalinize veriyorum. Çünkü ancak afyonu patlamamış bir insan görmezden gelir. Biraz daha kendinize gelin, çay çorba bir şey için, ondan sonra mantıklı bir şeyler yazabilirsiniz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kpln04

aynen türban demiyelim başörtüsü diyelim sağol düzelttiğin için

Yooo türban diyelim elbette. Çünkü farklı şeylerden bahsediyorum. Biri gerçekten hayatımızda belki yüzyıllardır olan bir örtü, diğeri sonradan var olan bağlama şekli çağdışı bulunduğu için yaratılan bir şey.

Sen yüzyıllar once giyilen kiyafetleri mi giyiyorsun?

Türban denen örtünme şeklinin asıl amacı nedir?
    Dikkat çekmeyerek erkek denen varlığı tahrik etmemek, cinsel arzu uyandırmamak, vs. Şu anki türbanlıların kaçı acaba bunu başarıyor? Sabaha kadar uğraşsanız da kimseyi şu anki örtünme şeklinin ''allahın emri'' doğrultusunda olduğuna inandıramazsınız.

ne güzel anlatıyohttp://www.youtube.com/watch?v=LPNN_BB3xt0

• quote:

Orijinalden alıntı: mrmıstık

ne güzel anlatıyohttp://www.youtube.com/watch?v=LPNN_BB3xt0

Her ne kadar kimi zaman ciddiye alınmayacak tavırları olsa da burada doğru konuşmuş.

Arada pek bir fark göremiyorum:
     Türban Meclis'de...

• 1881 kullanıcısına yanıt
    her insanın kusurları vardır ama o adam hakkında çıkan haberlere inanmam kendime kefil olmam ona olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet230023

Çarşaf'a girenler,başörtüyü konuşanlar foruma bak :) Hele aralarında bir tanesi var ki düşman başına :) Arkadaşım neyin davasındasınız siz.İslamiyette sınırlar çizilmiş.Kişi bu sınırlar çerçevesinde giyinir.
    Bu çarşafı önümüze getirenler FERACE diye bir elbise türü var galiba siz hiç duymadınız.
    Şimdi bazı sivriler çıkar sen reformistsin çarşafı reddediyorsun felan diye yani baştan söyliyeyim o konulara hiç girmeyin.Çarşaf giymeyipte İSLAMI SINIRLAR ÇERÇEVESİNDE örtünen ve çok şık giyinen bayanlar galiba bu forumun üyelerinin çevresinde yok.Şık giyinen derken böyle başını örtüpte tayt giyinen gençlerden bahsetmiyoruz onu söyliyelim

vücut hatlarını belli eden, "şık" giysilerden bahsediyorsun sanırım. ömer nasuhi bilmen in bu konuda yazdıklarını araştırın isterseniz. ben sokakta çarşaf giyenler dışında pek tesettürlü göremiyorum maalesef, sizin bahsettiğiniz mağazalardan giyinen yok, ya da siz sokakta vücut hatları ortada, başı açık olanlardan daha süslü gezenleri örnek gösteriyorsunuz.

• konu yine dine gelmiş ve aynı muhabbetler dönüyor.kadın kelimesini geçtim artık erkek olduğu/fizksel olarak üsütn olduğunu düşündüğü için sürkeli cinsellik düşünen insanlarn kararları ne derece sağlıklı olabilir?

Türban Meclis'de...
  •  Türban Meclis'de...

özleniyorsun karaoğlan...
  • Başbakan Erdoğan, başörtülü milletvekilleri ilgili "Milletin verdiği izni kimsenin engellemeye hakkı yoktur. CHP’nin buna gücü de yok" diye konuştu.

Konu demogoji yapmaksa, üste çıkmaksa dünyada hiçkimse bu adamın eline su dökemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KARTALIZMA

Türban Meclis'de...

Başörtülülere haddini bildiricek biri kalmadı değil mi ?
  •  Türban Meclis'de...

şimdi bunlar Allah rızası için mi türban taktılar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Furkan*

quote:

Orijinalden alıntı: KARTALIZMA

Türban Meclis'de...

Başörtülülere haddini bildiricek biri kalmadı değil mi ?

Maalesef kalmadı Ama mutlaka günün birinde Ecevit'in yaptığı siyonist Amerika'ya bağlılık yemini eden türbanlılara, İngiltere kraliçesine hizmet andı içen bakanlara haddini bildirecek birileri çıkacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O ordaki erkek milletvekillerinin görgüsüzlüğü

@1881

Konuyu saptırmada ustasınız , kimse elinize su dökemez
  • quote:

Orijinalden alıntı: Furkan*

O ordaki erkek milletvekillerinin görgüsüzlüğü

@1881

Konuyu saptırmada ustasınız , kimse elinize su dökemez

hadi ordan. onlar oraya şov yapmaya geldiler. tekrar açılarak kirlenmek istemiyorum diyip saçı açık kadınlara en ağır hakareti ettiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrmıstık

her insanın kusurları vardır ama o adam hakkında çıkan haberlere inanmam kendime kefil olmam ona olurum.

Kendisinin nsil yalan soyldigi youtybde mevcut videolarla kanitlidir. Depremde olen insanlari neyle sucladigini da okuduk kendisinin, cubbeliyi taniyoruz cok sukur. Neyse bir sorum olacak. Ninelerimizin taktigi bas ortusune karsimiydin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: X Files

Yukarıda bir arkadaşa yazdım. Ayetin söylediği bağlamda kendi istediği gibi takamaz. Zaten kendi istediği gibi takmalarında mahsur olmasaydı, İslam indiğinde Arap kadınları zaten örtüleri başlarına dolamak sureti ile takıyorlardı.

Biraz araştırıp biraz ayeti okuyup, tefsiri okuyup, meali okuyup yorum yapalım.

Diğer yazdığın bir çok şeye aynen katılıyorum özellikle askeri alanlarda ki uygulamalar da senin dediklerinden daha zalimce şeyler uygulandı. Okullarda, uzman olarak askeriye de kalmak isteyenlerden annelerinin başı açık fotoğrafları istendi. Arabalarının arkalarına yazdıkları yüzünden ordudan atıldı vs...

Ama kadrolaşma kısmına gelince kusura bakma.
    Müslüman olmadığını söyleyen birisinin, birilerinin yaptıklarını Müslümanlar ellerine fırsat geçirdi diye aynı şekilde karşılık veremez. Müslümanlar mutlak kitaba uygun hareket etmek zorundadır.

Kaldı ki kamu kaynakları hiç kimsenin kafasına göre dağıtılamaz.

Bunları yapmak İslam adına suçtur, günahtır. Ancak bunları meşru göstermek, onlar yapıyor bizde yaparız demek adamı dinden çıkartır dikkat etmek lazım.

Teknoloji konusunda "Müslümandan bilim adamı olmaz" gibi bir açıklamayı yapan bakanın kim olduğunu ve hangi dine mensup olduğunu araştırmanı tavsiye ediyorum. O yüzden bilim, şu bu derken önce kim ne diyor dikkatli olmak lazım.

Benim orada ki bağlama şekli örneğim şekilcilik yapan insanlara karşı, islamda elbette ayet ile nasıl bağlanacağına dair bildirim mevcut.

Kadrolaşma konusunda ben demiyorum ki onlar yaptı, sıra bunlarda diye. Yukarıda bir yorum gördüm , ona ithafen yazdım, yani dışarıda dini ya da siyasi kimliğini ortaya koyan bir emare yok diye, eskide ki kadrolaşmaların anlaşılmadığını mı zannediyorlar acaba.
    Şimdi kadrolaşmayı solcular yaparsa mübah, günah değil ne de olsa kendilerini müslüman görmüyorlar, ama müslümanlar yaparsa "Olmaz, sana günah!" diyeceğiz ha :)) Pardon, bu ülke laik değil miydi ? Kur'anı, müslümanlığı neden katıyorsunuz bu suçlamalarınıza ? Tıpkı muharrem ince gibi ?

İşinize geldimi dini kullananın, ayetleri kullanın, işinize gelmedi mi laiklik :) Heyt be ne güzel dünya, takiyecilikte zirve yaptınız tebrikler :)

Bakanın kişisel görüşü kendini bağlar, müslümanları değil. Hadi bakan doğru diyelim, müslüman bir ülkeden bilim adamı çıkmaz diyelim, peki yıllardır SOL görüşlü insanların egemen olduğu ve saltanat gibi kendi adamlarını aldığı üniversitelerden dünyada sözü edilen özgün bir teknoloji duyuruldu mu ? Hayır, duyurulmadı. Neden duyamadık peki ? Bu insanlar, bilim üretmek yerine siyaset ürettiği için bilim yapmaya zamanları kalmadı demek ki.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.