Şimdi Ara

Tüm yakıt, kuruş ve km hesaplamalarını içeren formüller burda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
4
Favori
842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 ay
  • Cevaplayan Üyeler 16
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 6
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 11 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Favoriye Eklediklerim 4
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • MeGaDave06 (6 mesaj) ~Anor~ (2 mesaj) CihangirCanavarı (2 mesaj) orcnd (1 mesaj) Panzerkampfwaagen VI (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (10 mesaj) Mobil (4 mesaj) Mini (9 mesaj)
  • @
7 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Tüm yakıt, kuruş ve km hesaplamalarını içeren formüller burda
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    4649 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Herkese merhaba. Arkadaşımla beraber kendi araçlarımızın hesaplamalarını yaparken bunları formülüze edip topladık. Sizinlede paylaşmak isterim. Dizel,benzin,lpg fark etmez bu formüllerde. Yol bilgisayarı olmayan araçlarınız için bile 100 kmde kaç litre yaktığını bulabilirsiniz

-Kmde kaç kuruş yakıyor ?
    Depoyu fullediğimiz para / gidilen toplam mesafe = kmde kaç kuruş yaktığımızın sonucu

Örnek benim aracım 470 lira yakıtla 890 km gitti. Buda 470/890 dan 53 kuruş yapar

-100 kmde kaç lira yakıyor ?
    Kuruş x 100 = 100 kmde cebinizden çıkan para.
    Örnek benim aracım geçen ay 53 kuruş yakmış. 0,53x100 cebimden 53 lira çıkmış oldu. Burdan yola çıkarak depoyu fulledikten sonra bir sonraki benzinliğe uğrayana kadar yaptığınız mesafeyle çarparsanız fullediğinizdeki fişteki tutara ulaşmış olursunuz. (0,53 x 890 = 471 lira tutuyor. 53 den sonraki rakamlarıda katarsam tam sonuç çıkar ama gerek yok)

-Bu ay kaç km menzil yapıcam ?
    Fullediğimiz para / kmde yakılan kuruş = toplam mesafe

Bu formül, bir önceki kullanımınızla aynı tarzı yapacağınızı varsayarak yazdım. Yani geçen ay 53 kuruş yaktım diye bu ayda 53 kuruş yakıcam diye bişey yok. Yol şartları vs her an değişebilir daha azda yakabiliriz daha çokta değil mi ? Ama bu formül sizin şu işinize yarar: "Ben bu ay 40 kuruş yakmak istiyorum. 40 kuruş yakarsam kaç km menzilim olur?" Sorusunun cevabını bulursunuz. Mesela ben 53 kuruş yakmasından hiç hoşnut olmadım geçen ay :D 40 kuruş yakmasını diliyorum ben bu ay. (404 liraya fulledim bu ay. 404 / 0.40 = 1010 km yapıyor. Benim için hayalde bu menzil siz istediğiniz kuruşu hedefleyip menzil bulabilirsiniz)

-100 kmde kaç litre yakıyor aracım ?
    Kuruş / Yakıtı aldığınız litrenin fiyatı = litre/100 km verisini verir

Bu formül özellikle yol bilgisayarı olmayan araçlar için bir nimet. Ve en önemlisi yol bilgisayarı bulunan araçların tüketim verileri doğru gösteriyor mu bunun için çok önemli.

Forumda sıkça vakti zamanında audi yol bilgisayarı yanlış gösteriyor peugeot yol bilgisayarı yanlış gösteriyor gibi konular çokça açıldı. Diğer araçları bilmem ama kendi audimin yol bilgisayarı bizzat doğru gösterdiğini kanıtlayacağım şimdi

Şimdi geçen ay;
    Toplamda 470 liralık yakıt almışım (370 fullediğim, 100 lira ise sonradan eklettiğim)
    470 lirayla toplam 890 km yol yaptım. 470 / 890 = 0.5280 çıkıyor. Biz buna 53 kuruş diyelim kısaca

Şimdi yaktığım kuruşu iki kere yakıt aldığım litrenin fiyatına böleceğim. Yalnız !!! 370 den fullediğimdeki litre fiyatıyla 100 liralık eklettiğim litrenin fiyatı aynı değil burdaki detayı atlamayın.

370 liralık fişin litre fiyatı = 6.38
    100 liralık fişin litre fiyatı = 6.67
    Şimdi ikisini toplayıp ortalamasını alacağım; 6.38 + 6.67 = 13.05 yapar. 13.05 / 2 ise 6.52 yapar. Yani ben 470 liralık yakıtı ortalama 6.52 den almışım

Şimdi 100 kmde kaç litre yakmışım, yol bilgisayarı doğru göstermişmi hep birlikte bakalım

53 kuruş / 6.52 = 8,128 yapar. Yani 8.1 litre. 0.53 / 6.52 yapsanızda olur sadece fazladan sıfır ekliyorsunuz yada virgül kayıyor fark etmiyor 0.53 den hesapladığımdada 0,08128 çıkıyor. 0 lardan sonraki rakam zaten istenilen sonuç.

Altta attığım resimlerdende anlaşılacağı üzere tüm araçlar için konuşmayacağım ama kendi aracımın yol bilgisayarı birebir doğru gösteriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 6 Ocak 2021; 22:35:37 >

|
    |

• Adam uğraşmış. Yazmış. Hesaplama nasıl yapılır. Onu anlatmış. Tepkiye gerek yok. Dalga geçmeye de gerek yok.

Eline sağlık birader.

şu işlerden bi vazgeçin ya

kendinizi yediğiniz yetmiyor bide elaleme sarıyosunuz

motosikletle bi yerde duruyorum dayının biri geliyo ne yakıyo bu diyo 3.5 litre diyorum

kaç kuruş yiğenim diyo.

• Yarbay
    12133 Mesaj
    Vay arkadas.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    2482 Mesaj
    Hazır program var tavsiye ederim fuelio

|
    |
  • Yarbay
    4649 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

Vay arkadas.
    Canını yerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 6 Ocak 2021; 22:42:30 >
    |
    |
  • Binbaşı
    1644 Mesaj

Kuruş değil litre hesabı yapın.

|
    |
  • Binbaşı
    1515 Mesaj

motosikletle bi yerde duruyorum dayının biri geliyo ne yakıyo bu diyo 3.5 litre diyorum

kaç kuruş yiğenim diyo.

• Yüzbaşı
    303 Mesaj

Ya şu kuruşçu adamlar bir de Audi'ye biniyor. Acaba kuruş kuruş hesabını bildiklerinden mi? Hemen gidip kuruş hesabına başlıyorum, litre falan yalan artık. 

Yahu şu konuya bir sene sonra biri baksa benzin fiyatı bin kere değişmiş olur kimse birşey anlamaz, yazın litre/100 km değerlerinizi de bakana bir faydanız olsun.

• Yarbay
    3789 Mesaj

Fiyatların sürekli değiştiği ortamda kuruş hesabı tam doğru sonucu vermez. Litre/100 km hesabı için kuruşa hiç ihtiyacınız yok aslında.

Aldığınız yakıtın litresi x 100 / yapılan km , alın size litre/100km.

Örnek : Depoyu fullediniz 45 litre yakıt aldı, sıfırlamadan itibaren 600 km yol yapmışsınız, 45x100/600 = 6,5 litre / 100 km

Eski aracımda gerçek ortalama ile yol bilgisayarı arasında +/- 0,1-0,3 arası sapmalar olurdu. Bire bir çıktığı zamanlar da olurdu, yani bayağı isabetliydi, sürekli az göstermemesi, sapmanın bazen artı bazen eksi olması depo dolumlarında gerçekleşen farklardan (her benzinlikteki pompa her zaman tamı tamına aynı noktada atmaz) gelen minik sapmalar.

Şimdikinde ise yol bilgisayarı sürekli gerçekleşenden minimum 0,5 litre daha düşük gösteriyor, yeri geliyor 1 litreye kadar hata çıkıyor ama istisnasız şekilde yol bilgisayarı gerçek ortalamadan hep daha düşük değerler gösteriyor. Bu yol bilgisayarı çakallık yapıyor mesela :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 7 Ocak 2021; 9:55:7 >

• Yarbay
    4649 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: tripledes

Ya şu kuruşçu adamlar bir de Audi'ye biniyor. Acaba kuruş kuruş hesabını bildiklerinden mi? Hemen gidip kuruş hesabına başlıyorum, litre falan yalan artık. 

Yahu şu konuya bir sene sonra biri baksa benzin fiyatı bin kere değişmiş olur kimse birşey anlamaz, yazın litre/100 km değerlerinizi de bakana bir faydanız olsun.

Konuyu gözlerinizle okumamışsınız sanırım.

Ben milletin işine yarasın diye kuruş hesabı yapan için kuruş, yol bilgisayarı olmayan aracı için 100 kmde kaç litre yaktığı, şu kadar kuruş yakarsam kaç km menzilim olur gibi formülleri paylaşmışım siz bana "audiye binen adam kuruş hesabı yapıyor" demişsiniz

Benim kuruş hesabıyla falan işim yok bende yol bilgisayarı neyse ona bakarım ben litre / 100 km eğrisini daha çok seviyorum ama Hemşonun teki gelip kaç kuruş yakıyor dediğinde benimde verecek cevabım olsun diye kuruş hesabına giriyorum

Memleketin yarısından fazlası kuruş hesabı yapıyorken adama ben "abeğğğ 100 kmde 8 litre yakıyo ordan hesapla" desem kaç kuruş yapıyo ben litre falan anlamam diyecek. Benim kuruş hesabıyla işim yok tenzih ederim

Bu işin audiyle falanda alakası yok yani. Matematik konuşuyoruz burda

|
    |

• Yarbay
    4649 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Araba ney hocam

|
    |
    rst78 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    4649 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Panzerkampfwaagen VI

kaç kuruş yiğenim diyo.

Konuyu gözleriyle okumamış biri daha.

Ben burdaki herkes için kuruş hesabı yapana kuruş, litre hesabı yapana litre, yol bilgisayarı olmayan arabası kaç litre yakıyormuş gibi Forum adına, herkes adına işe yarayacak formülleri yazıyorum siz bana bırakın bu hesapları diyosunuz. Millete yardım etmek bile kibir sebebi olmuş

Benim önceki aracımda yol bilgisayarı yoktu kardeş. Sen bana kaç yakıyo bu dediğinde ben sana 100 kmde şu kadar litre gaz yakıyor diye nasıl söyleyecektim ? Mecbur kuruş söyleyecektim sende öylece kalacaktın.

Forumdaki herkesin yol bilgisayarı var mı peki ? Yok.

|
    |

• Yarbay
    13734 Mesaj

Adam uğraşmış. Yazmış. Hesaplama nasıl yapılır. Onu anlatmış. Tepkiye gerek yok. Dalga geçmeye de gerek yok.

Eline sağlık birader.

• Yüzbaşı
    904 Mesaj
    Aracının ne kadar yaktığını hesaplayamayan var mı? Yani yol bilgisayarı yokken bile hesaplayamayan?

Ciddi ciddi soruyorum var mı?
  • Binbaşı
    1503 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ~Anor~

Aracının ne kadar yaktığını hesaplayamayan var mı? Yani yol bilgisayarı yokken bile hesaplayamayan?

Ciddi ciddi soruyorum var mı?

olmaz mı hiç? daha arabasının adını yazmaktan aciz binlerce insan var.

• Yüzbaşı
    904 Mesaj

Sal onları kalsın öyle o zaman
    |
    |
    mahmut_emmi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1643 Mesaj

Motor arıza ışığı yanıyor

• Yarbay
    2779 Mesaj
    Millet bedava geziyor şu benzin LPG iyi bir zam yese 10 TL olsa sokaktaki trafik azalır, benzin 7,24 oldu, yazın bu iş kesinlikle 10 u bulur yaz tatili vs alakalı durum, alın işte kaynak mis gibi emekliye maaş ödeyin

|
    |
  • Yarbay
    4649 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Farfaraway21

Motor arıza ışığı yanıyor

Bi 5 kağıdı var biliyorum.

|
    |
  • Binbaşı
    1225 Mesaj
    Ben de sadece full depo yakıt alırım, ve her depoda ölçerim. Yol bilgisayarıyla benim ölçümler hep tutuyor sapma olmuyor. Yol bilgisayarı tutarlı olduğundan son aldığım yakıtları hesaplamayı bıraktım.

Araç: jetta

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Binbaşı
    1225 Mesaj
    Ben de sadece full depo yakıt alırım, ve her depoda ölçerim. Yol bilgisayarıyla benim ölçümler hep tutuyor sapma olmuyor. Yol bilgisayarı tutarlı olduğundan son aldığım yakıtları hesaplamayı bıraktım.

Araç: jetta

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
En ucuz kedi maması fiyatları
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,828
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.