Şimdi Ara

Tüm Netbooklara USB'den Sistem Kurulumu ve Format Atmak (RESİMLİ ANLATIM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
22
Favori
343.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık 9 aydır Lenovo S10-2 Netbook kullanıyorum tahminim 3-4 kere format atmışımdır.Her seferinde yeni bir problemle karşılaştım ve yeni şeyler öğrendim .Son çıkan programlar USB'den sistem kurulumunu oldukça kolay bir hale getirmiş o yüzden herkes bunu yapabilir.

İhtiyacınız olanlar:

*4GB USB FLASH BELLEK (2gb da olabiliyor ama 4 daha sağlam yine de deneyin birşey kaybetmezsiniz)
    *USB'den BOOT destekleyen bir BIOS'a sahip bilgisayar . (netbookların tamamı destekler)
    *Cd veya DVD'den yükleme yapacaksanız CD-DVD Rom'a sahip bir başka bilgisayar.
    *ISO ile kurulum yapacaksanız (windows,ubuntu,linux... isosu) kaynak ISO kalıbı gerekli.

BU ANLATIM WINDOWS SİSTEMLER İÇİNDİR

*Linux için olanı daha sonra anlatacağım.

1) İlk maddemiz kesinlikle bilgisayarınızdaki dosyaları sağlam bir yere yedeklemeniz Çünkü bu işlemler sonunda bilgisayarınızda hiç bir veri kalmayacaktır.

*ISO dosyası veya CD-DVD'ye sahip olduğunuzu farzederek anlatıma devam ediyorum.

2)USB'ye yükleme yapacak olan programı indiriyoruz.
    WINTOFLASH INDIRMEK ICIN TIKLAYIN

3)Kurulum tamamlandıktan sonra Yeşil OKEY işaretine tıklıyoruz ve devam ediyoruz

4)İleri ileri (next) diyerek ilerliyoruz ve şu ekrana gelince duruyoruz ;

Eğer ISO kalıbı kullanacaksak Windows Dosyası yolu olarak sanal sürücü göstermemiz gerekir.Sanal sürücüyü Deamon Tools veya Virtual Tools yarzı bir programla yaratıyoruz.

Kullandığınız bilgisayarın CD Romu varsa Windows CDnizi takarak Windows Dosyası yolu olarak onu seçiyoruz.

USB Sürücü olarak Flash Diskinizi seçiyorsunuz (G: ,F:,E:... olabilir her bilgisayarda farklıdır) .

5)Son işlemleri de yaptıktan sonra program windowsu USB diskinize yüklüyor bu noktadan sonra tek yapmanız gereken bilgisayarı yeniden başlatmak.Bilgisayar otomatik olarak USB den boot edecektir.
    *Bazı sistemlerde direk boot etmeyebilir bu durumda BIOS Boot Ayarlarından USB'yi seçiyoruz (bende F12 ile açılıyordu)
    Daha sonra bildiğiniz sistem kurulumu yapacaksınız o kısmını anlatmama gerek yok başka kaynaklarda bolca mevcut.
    ***Bu anlatımı tamamen kendim yaptım sadece Ekran görüntülerinihttp://blog.kupeli.net/ sitesinden aldım.Emeği olanlara saygılar.

Linux anlatımını daha sonra yapacağım windows ve ubuntuyu aynı sistemde kullanmayı da anlatacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi takeiteasy -- 4 Ağustos 2010; 21:00:37 >

• selamlar. dediğiniz programla win 7 yi 4 gb usb belleğe aktardım. bilgisayarın boot menüsünde usb-fdd, usb-zıp, usb-cdrom ve usb-hdd seçenekleri olmasına rağmen boot işlemi gerçekleşmedi. sorun ne olabilir acaba? bu arada bilgisayar masaüstü ve biraz eski. anakart asus a7n8x-e deluxe.
  • USB Pen Drive veya USB Flash Disk yok sanırım Boot listesinde demek ki USB HDD'yi destekliyor BIOS'unuz.
    Elinizde USB HDD varsa öyle deneyin yoksa google da ufak bir araştırmayla USB diski bilgisayara USB hdd ye dönüştürme işlemi anlatılıyordu sanırım.
  • elimde usb hdd var ama onu bilgisayar görmüyor maalesef. galba bios güncellemesi gerekecek.
  • BIOS güncellemesnden önce şuna bakın isterseniz belki işnize yarar http://forum.shiftdelete.net/windows-7/74012-usb-flash-diskten-windows-7-kurulumu.html
  • link için teşekkürler. ama ben zaten bu aşamayı geçmiş durumdayım. win 7 flash diskte kuruluma hazır boot dosyasıyla birlikte. sorun bilgisayarı flash diskten boot edememem. harici hdd usb 2.0. bilgisayarın bu diski görememe sebebi de belki bundan kaynaklanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atillasulun -- 9 Ağustos 2010; 12:38:01 >
  • Bir diğer yöntem de:

İhtiyaçlarınız:

* En az 4 GB'lık bir USB bellek (Eğer Windows XP kullanıyorsanız, 4 GB'lık bir USB harici disk)
    * Sanal disk uygulaması: UltraISO
    * Windows 7 kurulum ISO dosyası

UltraISO yerine, bilgisayarınızda sanal CD/DVD sürücü oluşturabilen Deamon Tools gibi herhangi bir diğer program da olabilir. Biz yine buradaki örneğimizde UltraISO'yu kullanacağız.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, anakartınızın USB Diskleri desteklemesi. Eğer çok eski bir anakartınız yoksa, bu destek zaten mevcuttur. Ama yine de uyaralım, anakartınız USB disklerden boot özelliğini desteklemiyorsa, kurulum yapabileceğiniz tek ortam yine DVD sürücüsüdür.

1. USB'deki bilgileniz gidecek! Öncelikle USB diskinizi bilgisayarınıza takın ve içindeki dosyaları mevcut sabit diskinizde (örneğin D: sürücüsü gibi) güvenli bir yere kopyalayın...

2. Bilgisayarınızda yönetici hesabınızla açın

Eğer Windows XP kullanıyorsanız:
    Başlat > Çalıştır'a girip CMD yazın...

Eğer Vista kullanıyorsanız:
    Başlat > Aramaya Başla çubuğuna CMD yazın ve çıkan cmd.exe'nin üzerine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır'a tıklayarak başlatın.

ADIM 1:

Şimdi USB diskimizi biraz daha yakından tanımamız gerekiyor. Açtığımız komut satırı ekranına DISKPART yazıp enter'a basın.

ADIM 2:

Şimdi USB diskimizi bulalım. LIST DISK yazın ve enter'a basın. Göreceğiniz sizin bilgisayarınızda bulunan tüm disklerdir. Burada kesinlikle dikkat etmeniz gereken, yanlış diski seçmemelisiniz. Örneğin benim 4GB'lık USB belleğim DISK 3 olarak belirtilmiş. Şimdi USB Belleğinize karşılık gelen diskinizin numarasını not alın biz buna DISKNO şeklinde isim vereceğiz. Aşağıdaki komutlarda DISKNO yazılan yerlere USB Diskinizin numarasını girin...

Windows XP Kullanıcıları için Not: Vista USB bellekleri flash bellekleri burada gösterecktir. Ama Windows XP bu bellekleri görmeyebilir. O yüzden Windows XP kurulu bir sistemdeyseniz, Flash bellek yerine, Harici USB Disklerle bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

ÖNEMLİ YANLIŞ DİSK NUMARASI BİLGİSAYARINIZDA VERİ KAYBINA NEDEN OLABİLİR. O YÜZDEN DİSK NUMARASINI ALIRKEN ÇOK DİKKATLİ OLUN

Disk numaramızı alırken dikkatli davrandıktan sonra, sırasıyla aşağıdaki komutları uygulayın:
    SELECT DISK DISKNO
    Benim diskimin numarası 3 olduğu için ben SELECT DISK 3 şeklinde giriyorum.

CLEAN

CREATE PARTITION PRIMARY

SELECT PARTITION 1

ACTIVE

FORMAT FS=NTFS
    Diskimizi NTFS olarak biçimlendiriyoruz. Format bir süre sürebilir. Eğer burada hata alıyorsanız, FORMAT FS=FAT32 komutunu da kullanabilirsiniz.

ASSIGN

EXIT

Not: Komut Satırı penceresini kapatmayın, onunla daha işimiz olacak

Eğer tüm bu işlemleri tamamladıysanız aşağıdaki mesajları görmüş olmanız gerekiyor.

NOT: Eğer bir DVD sürücünüz varsa veya ISO dosyasını zaten DVD'ye yazmışsanız, bu kısmı geçebilirsiniz.

Diskimizin işlemi bittikten sonra, UltraISO ile elimizdeki ISO dosyasını geçici olarak sanal bir DVD olarak göstermemiz gerekecek.

UltraISO'yu açın ve Araçlar menüsünden Sanal Sürücüye Ekle'yi seçin. UltraISO zaten kurulumda bilgisayarınıza sanal bir sürücü ekliyor. O yüzden Bilgisayar klasöründe başka bir CD sürücü görmüşseniz şaşırmayın.

Karşımıza çıkan ekranda, İmaj Dosyası yazan kısmın sağındaki ... işaretine basarak, indirmiş olduğumuz ISO dosyasını seçin.

Ekle düğmesine bastığınızda Bilgisayarım klasöründe yeni bir DVD içinde Windows 7 DVD'sini görmüş olacaksınız.

Sanal Sürücünüzün Sürücü harfini not edin. Kullandığım sistemde bu G: sürücüsü olarak gözükmekte, örneklerimde G: sürücüsünü göreceksiniz.

Böylelikle sanal sürücümüze ISO dosyasını yüklemiş olduk. Peki USB'mize?

Komut Satırı ekranına tekrar geri dönelim. Şimdi elimizde iki tane yeni sürücü var: USB Diskimiz ve sanal DVD'miz...

Bilgisayar klasörünü açarak her ikisinin de sürücü harflerini not edin. Benim sistemimde önceki sayfada belirttiğimiz gibi sanal sürücüm G: idi, ve USB sürücümün harfi ise N:

Komut satırında sanal sürücünüzün harfini ve : yazın

G:

Enter'a basın. Daha sonra sanal sürücü içindeki Boot klasörüne girmeliyiz.

CD BOOT

Aşağıdaki satırda USB diskimin sürücü harfi olduğu için N: kullandım. Siz bu satırda kendi USB'nizin sürücü harfini yazmalısınız.

BOOTSECT.EXE /NT60 N:

Yukarıdaki ekran görüntüsündekine benzer bir yanıt almış olmalısınız.

Şimdi sanal DVD sürücünüzü açın ve CTRL + A'ya basarak tüm klasör ve dosyaları seçin, üzerine sağ tıklayarak Gönder menüsünden USB sürücünüzün adını seçin

Bu işlem biraz uzun sürebilir.

Artık sistemi başlatabilecek bir USB sürücünüz var. Ama anakartınızda da yapılacak işlemler var. Şimdi yapılacak tek şey, bilgisayarınızı USB sürücüsünden başlatacak şekilde ayarlamak...

* Bilgisayarınızı yeniden başlatın
    * Daha Windows'unuz yüklenmeden Boot seçeneklerine gelin. Kimi BIOS'larda bu F12'ye basarak, kimlerinde F2 veya ESC'ye basarak Boot seçeneklerine girebilirsiniz.
    * Bu seçeneklerde USB sürücüsünü seçin. USB diskiniz Hard Disk kategorisinde görünecektir. Yani Hard Drives'ı seçip, oradan da USB diskinizi seçerek bilgisayarınızı başlatın

www.chip.com.tr den alıntıdır

bunun dışında usb den başlatmakta sorun çekebilirsiniz, örneğin bende ilk olarak usb den başlatıp biosa girdiğimde usb aygıtı çıkarılabilir aygıt olarak gözüktüğünde boot etmiyor ancak usb den çıkarmayıp tekrar başlattığımda bios ta bu sefer harddisk seçenekleri açılıyor, yani yeni bir menü geliyor (asus 1000h için) buradan takılı olan usb diski gösterip tekrar üstteki boot sırasına gelince bu sefer adı tam olarak çıkan usb aygıtı seçilince usb den boot edip kuruluma başlamak mümkün oluyor, yani yukarıdaki anlatılanları yaptıktan sonra gerisi biraz deneme yanılmaya bakıyor

bunlar sadece windows 7 de ve sandığım kadarıyla vista da mümkün, xp de ne yazıkki bu yöntem işe yaramıyor bildiğim kadarıyla, xp de biraz zorlu bir süreç var, kurulumda harddisk böle imkanı olmayan kurulumlar ise xp de kısmen daha kolay

• tşkürler arkadaşlar
  • flash diskten xp kurulumu, forumdan 01mrt anlatmıştı zaten ama hepsi bir konuda olması açısınından buraya da koyalım..

İlk olarak Chip Genius adlı programı kullanarak chip bilgilerine ulaşıyoruz...
    Program kendini sürekli günceller, internete bağlıyken açarsanız tabi...

Chip Genius Download

Aşağıda Chip üretici listesi var. Bir çoğu kendine özgü programlarla bu işi sonuçlandırıyor...

3S
    Alcor
    SMI
    Skymedi
    USBest
    Phison
    iCreate
    Ameco
    OTI
    Netacy
    Chipsbank
    MXTronics
    Solid State System ........... gibi üreticiler var bunlardan birisidir (başka birşeyde olabilir bunlar en bilinenler).

Hepsinin programı farklı yanlız yöntemler hemen hemen aynı...
    Bahsi geçen programlara bu sitelerden ulaşabilirsiniz...
    Yada Google'da detaylı arama kısmını kullanın, chip markanız ve cdrom anahtar kelimelerini kullanın...

http://global.hkepc.com/forum/viewthread.php?tid=963651
    http://www.mydigit.cn/
    http://www.flashboot.ru/

Benim elimdeki USB (Kingston DataTraveler 2GB) Phison olduğu için Phisonu uyguladım ve sonuç gayet başarılı...
    XP SP3 yerleştirdiğim USB den sistem kurdum çalıştırdım sürücüleri yükledim herhangi bi sorun yok...
    Hatta oyun oynadım, internet açtım vs. yaptım sorun yaşamadım...

2 tane can alıcı nokta var, benim gerçekten çok hoşuma gitti...
    1.si sistemin CDden boot olması yeterli, yani USBden boot olma özelliğiniz (anakartta) yoksa sorun yok (Eski bordlarda bazen işe yaramıyor)...
    2.si USByi istediğiniz gibi boyutlandırabiliyorsunuz, ben 600 MB ayırdım geri kalanı bildiğimiz USB gibi kullanıyorum (yaklaşık 1.3 GB)...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
    -Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
    -Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.
    -Yaptığınız tüm işlemler sizin sorumluluğunuz altındadır...

Birkaç farklı chip, örnek ChipGenius görüntüsü...

Aşağıdaki kodları bir ini dosyası içerisine yerleştirin eğer usb niz kingstonsa ve phison chipe sahipse...
    Değiştirmeniz gerken iki şey var... iso dosyanızın bulunduğu yer, yolunu düzgün girin yeter...
    "CDROM Image=C:\My ISO Files\Win XP.iso
    "
    Birde "CDROM Size=600" kısmı bende 600MB istediğiniz bi değer girin...
    1000 de olabilir 1500 de diskin kapasitesine ve isonun boyutuna bağlı...
    Daha sonra ini dosyasını kaydedin...

[PenDriveMP] 
    IC Type=PS2231
    Used MPTool=F1_90_v196_00.exe
    [Parameter Mark]
    Parameter Type=F1_MP_23
    [Customize Info]
    USB VID=0x0930
    USB PID=0x6545
    String Product Name=DISK CD
    String Manufacturer Name=USB
    Inquiry Version=PMAP
    Start Serial Number=753
    End Serial Number=753
    [Configuration]
    Reset Serial Number=1
    CDROM Size=600
    [Extra]
    Mode=21
    [Misc]
    Privacy Volume Label=USB DISK CD
    CDROM Image=C:\My ISO Files\Win XP.iso
    [Advance]
    Tick=1
    FC1=0xff
    FC2=0x3
    AES Enable=0
    [Firmware]
    ISP=0

Sonrasında F1_90_v196_00.exe programını çalıştırın ve diskinizi takın...

Starta bastıktan sonra diskinizin test edildiğini yazan bi uyarı çıkacaktır sarı renkte...
    Daha sonra yazma işlemi bitince (iso yu diske yazıyor) yeşil renkte olacaktır...
    İşlem sona ermiş demektir, eğer usb nizin ışığı yanıp sönmekteyse biraz bekleyin, sönmezsede çekin ben öyle yaptım...

Gerekli program ve ini dosyası...
    http://rapid-share.com/files/239361077/Phison__v1.96.00.rar

-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
    -Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
    -Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.

Phison Chipler için Örnek Detaylı Uygulama
    Evet arkadaşlar elimdeki Kingston 2GB USB bellek için yaptığım çalışmadır...
    Eğer USBnizin Chip'i Phison ise birkaç değişiklikle sizde uygulayabilirsiniz...

Gerekli olanlar...
    http://rapid-share.com/files/239361077/Phison__v1.96.00.rar
    http://www.mydigit.cn/mytool/ChipGenius.rar

UYARILAR...

Önemli...
    Serial Number kısmını boş bırakmanızı tavsiye ediyorum, gereksiz bir ayrıntı...
    Bazı usblerde "Do ISP" (BIN dosyaları eklenen) kısmını boş bırakmanız gerekebiliyor, olumlu sonuç almak için...

Öncelikle USB mizin ChipGenius Programı ile bilgilerini alalım (Resim olarak) bi yere kaydedelim, ilerde lazım olacaktır...
    Şimdi ilk yapılacak işlem PreFormat yani bi nebze fabrika ayarlarına geri dönme de diyebiliriz (Sıfırlama işlemi yapar)...

1. PreFormat işlemi

Tik'lenmiş kısımları unutmayın özellikle PreFormat işleminde...

"ini" dosyamızı hazırlamış olduk şimdi bunu USB'ye uygulamaya geçelim...

2.Uygulama İşlemi

İlk önce USB mizi takalım (takılı değilse)...
    Bu kısımda daha önce hazırladığımız "ini" dosyasını seçiyoruz, daha sonra GetInfo'ya tıklayalım... Doğru bir şekilde USB mizi görüyorsa işleme devam edelim...
    Start'a tıklıyoruz ve Sarı renge dönen kısımda USB mizin test edildiğini görüyoruz (kutucuğun ilk hali beyazdır)...

Burası önemli test işlemi bitince bu uyarı geliyor karşımıza, USB mizi çıkarıp tekrar takıyoruz ve Tamam'a tıklıyoruz...

Not: USB mizin ışığı yanıp sönebilir, aldırış etmeyin çıkarın geri takın...

Bir süre sonra Sarı olan kutu Yeşile dönecektir, işlem tamamlandı demektir... USB mizi çıkarıp tekrar takıyoruz...

3. USB to CD-ROM

"ini" dosyamızı hazırladıktan sonra 2. Adım olan Uygulama İşlemini yapıyoruz tabi bu hazırladığımız "xx.ini" dosyasını seçerek...
    Uygulama işlemini de tamamladıktan USB mizi kullanabiliriz...
    Eğer tüm bu işlemleri düzeltmek yani USB mizi eski haline çevirmek istersek 1. ve 2. Adımı uyguluyoruz...

konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi orjinal konusunda edinebilirsiniz http://forum.donanimhaber.com/m_31848986/tm.htm

• @KaSaTuRa teşekkürler dostum ancak Windows 7 ve Xp kurulumu arasıdna farklar var o yüzden paylaşmak istemiştim aslında Ubuntu ve diğer sistemleri de anlatmak istiyorum ama zaman bulamadım.
  • ubuntu aslında en kolayı,https://fedorahosted.org/releases/l/i/liveusb-creator/liveusb-creator-3.9.2-setup.exe buradaki live usb creator programıyla herhangi bir linux dağıtımını flash diske yazdırıp usb den kurulum yapmak mümkün, en zor olanı xp kurulumu
  • Evet haklısın ama nedense ben Ubuntunun kendi exe.si ile kuramamıştım nedense :S
    Bu Windows 7yi kurduğuma benzer bir usb kurulum programıyla yapmıştım.
    Neyse bir ara anlatalım da alternatif olsun fazla bilgi göz çıkarmaz
  • http://www.pendrivelinux.com/boot-multiple-iso-from-usb-multiboot-usb/

Bundan iyisini bulamadım şimdiye kadar. Windows, Linux, Rescue, Recovery, Partition ne isterseniz tekbir USB'den halledebiliyorsunuz.

Redo Backup and Recovery 0.9.5
    Hiren's Boot CD
    EASUS Disk Copy
    TinyCore 3
    Avira AntiVir Rescue CD
    Parted Magic 5.1
    Windows Vista/7 Installer
    Ultimate Boot CD
    Offline NT + Registry Editor
    Jolicloud
    EasyPeasy 1.6
    SLAX 6.1.2
    BackTrack 4 Final
    Kaspersky Rescue Disk 10
    Mandriva Free 2010 Spring
    Peppermint Linux OS
    DBAN 2.2.6 (Hard Drive Nuker)
    RIP Linux
    GParted
    EEEBuntu 3.0.1
    Memtest86+
    Clonezilla
    Linux Mint 9 (Gnome i386)
    Ubuntu 10.04
    Xubuntu 10.04
    Kubuntu 10.04
    Lubuntu 10.04
    Ubuntu 10.04 Netbook Remix
    Ubuntu rescue Remix
    Partition Wizard 5
    Damn Small Linux
    SliTaz Linux 3.0
    Ophcrack XP
    Ophcrack Vista
    YlmF OS 3.0
    xPUD (Simple Netbook Distro)
    FreeDOS
    BKO boot.kernel.org
    AVG Rescue CD (Antivirus Scanner)
    Puppy Linux 4.3.1
    OpenSUSE 11.2 DVD
    Bitdefender Rescue CD

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zihtumreth -- 12 Ağustos 2010; 15:04:03 >

• Teşekkürler güzel başlık olmuş, mesajımız bulunsun
  • haklısın bizimde mesajımız bulunsun paylaşım çok güzel teşekkürler
  • İşinize yaraması dileğiyle
  • hocam eline sağlık güzel konu olmuş.
    bir de garanti dışı kalmaması için win7 starter ları nasıl yedekleriz imaj alırız onu da anlatsan süper olacak
  • Bunu düşünmemiştim daha önce benim netbookta recovery tuşu var basınca direk alıyor
    Bi araştırayım ....
  • arkadasim o bende de var.
    ben uzerine win7 ultimate kurarsak garanti disi kalmasin diye nasil yedekleriz onu soruyordum
  • TEŞEKKÜRLER GÜZEL BİR PAYLAŞIM
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.