Şimdi Ara

..:: Flash Diskinizi CD-Rom Yapın - USB to CDROM ::..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
586
Cevap
18
Favori
206.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İlk olarak Chip Genius adlı programı kullanarak chip bilgilerine ulaşıyoruz...
    Program kendini sürekli günceller, internete bağlıyken açarsanız tabi...

Chip Genius Download

Aşağıda Chip üretici listesi var. Bir çoğu kendine özgü programlarla bu işi sonuçlandırıyor...

3S
    Alcor
    SMI
    Skymedi
    USBest
    Phison
    iCreate
    Ameco
    OTI
    Netacy
    Chipsbank
    MXTronics
    Solid State System ........... gibi üreticiler var bunlardan birisidir (başka birşeyde olabilir bunlar en bilinenler).

Hepsinin programı farklı yanlız yöntemler hemen hemen aynı...
    Bahsi geçen programlara bu sitelerden ulaşabilirsiniz...
    Yada Google'da detaylı arama kısmını kullanın, chip markanız ve cdrom anahtar kelimelerini kullanın...

http://global.hkepc.com/forum/viewthread.php?tid=963651
    http://www.mydigit.cn/
    http://www.flashboot.ru/

Benim elimdeki USB (Kingston DataTraveler 2GB) Phison olduğu için Phisonu uyguladım ve sonuç gayet başarılı...
    XP SP3 yerleştirdiğim USB den sistem kurdum çalıştırdım sürücüleri yükledim herhangi bi sorun yok...
    Hatta oyun oynadım, internet açtım vs. yaptım sorun yaşamadım...

2 tane can alıcı nokta var, benim gerçekten çok hoşuma gitti...
    1.si sistemin CDden boot olması yeterli, yani USBden boot olma özelliğiniz (anakartta) yoksa sorun yok (Eski bordlarda bazen işe yaramıyor)...
    2.si USByi istediğiniz gibi boyutlandırabiliyorsunuz, ben 600 MB ayırdım geri kalanı bildiğimiz USB gibi kullanıyorum (yaklaşık 1.3 GB)...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
    -Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
    -Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.
    -Yaptığınız tüm işlemler sizin sorumluluğunuz altındadır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 4 Haziran 2009; 11:36:07 >

• Birkaç farklı chip, örnek ChipGenius görüntüsü...

Bulamadığınız bir marka model olursa yardımcı olurum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 4 Haziran 2009; 11:54:24 >

• Aşağıdaki kodları bir ini dosyası içerisine yerleştirin eğer usb niz kingstonsa ve phison chipe sahipse...
    Değiştirmeniz gerken iki şey var... iso dosyanızın bulunduğu yer, yolunu düzgün girin yeter...
    "CDROM Image=C:\My ISO Files\Win XP.iso
    "
    Birde "CDROM Size=600" kısmı bende 600MB istediğiniz bi değer girin...
    1000 de olabilir 1500 de diskin kapasitesine ve isonun boyutuna bağlı...
    Daha sonra ini dosyasını kaydedin...

[PenDriveMP] 
    IC Type=PS2231
    Used MPTool=F1_90_v196_00.exe
    [Parameter Mark]
    Parameter Type=F1_MP_23
    [Customize Info]
    USB VID=0x0930
    USB PID=0x6545
    String Product Name=DISK CD
    String Manufacturer Name=USB
    Inquiry Version=PMAP
    Start Serial Number=753
    End Serial Number=753
    [Configuration]
    Reset Serial Number=1
    CDROM Size=600
    [Extra]
    Mode=21
    [Misc]
    Privacy Volume Label=USB DISK CD
    CDROM Image=C:\My ISO Files\Win XP.iso
    [Advance]
    Tick=1
    FC1=0xff
    FC2=0x3
    AES Enable=0
    [Firmware]
    ISP=0

Sonrasında F1_90_v196_00.exe programını çalıştırın ve diskinizi takın...

Starta bastıktan sonra diskinizin test edildiğini yazan bi uyarı çıkacaktır sarı renkte...
    Daha sonra yazma işlemi bitince (iso yu diske yazıyor) yeşil renkte olacaktır...
    İşlem sona ermiş demektir, eğer usb nizin ışığı yanıp sönmekteyse biraz bekleyin, sönmezsede çekin ben öyle yaptım...

Gerekli program ve ini dosyası...
    http://rapid-share.com/files/239361077/Phison__v1.96.00.rar

-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
    -Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
    -Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 4 Haziran 2009; 11:55:44 >

• Phison Chipler için Örnek Detaylı Uygulama
    Evet arkadaşlar elimdeki Kingston 2GB USB bellek için yaptığım çalışmadır...
    Eğer USBnizin Chip'i Phison ise birkaç değişiklikle sizde uygulayabilirsiniz...

Gerekli olanlar...
    http://rapid-share.com/files/239361077/Phison__v1.96.00.rar
    http://www.mydigit.cn/mytool/ChipGenius.rar

UYARILAR...

Önemli...
    Serial Number kısmını boş bırakmanızı tavsiye ediyorum, gereksiz bir ayrıntı...
    Bazı usblerde "Do ISP" (BIN dosyaları eklenen) kısmını boş bırakmanız gerekebiliyor, olumlu sonuç almak için...

Öncelikle USB mizin ChipGenius Programı ile bilgilerini alalım (Resim olarak) bi yere kaydedelim, ilerde lazım olacaktır...
    Şimdi ilk yapılacak işlem PreFormat yani bi nebze fabrika ayarlarına geri dönme de diyebiliriz (Sıfırlama işlemi yapar)...

1. PreFormat işlemi

Tik'lenmiş kısımları unutmayın özellikle PreFormat işleminde...

"ini" dosyamızı hazırlamış olduk şimdi bunu USB'ye uygulamaya geçelim...

2.Uygulama İşlemi

İlk önce USB mizi takalım (takılı değilse)...
    Bu kısımda daha önce hazırladığımız "ini" dosyasını seçiyoruz, daha sonra GetInfo'ya tıklayalım... Doğru bir şekilde USB mizi görüyorsa işleme devam edelim...
    Start'a tıklıyoruz ve Sarı renge dönen kısımda USB mizin test edildiğini görüyoruz (kutucuğun ilk hali beyazdır)...

Burası önemli test işlemi bitince bu uyarı geliyor karşımıza, USB mizi çıkarıp tekrar takıyoruz ve Tamam'a tıklıyoruz...

Not: USB mizin ışığı yanıp sönebilir, aldırış etmeyin çıkarın geri takın...

Bir süre sonra Sarı olan kutu Yeşile dönecektir, işlem tamamlandı demektir... USB mizi çıkarıp tekrar takıyoruz...

3. USB to CD-ROM

"ini" dosyamızı hazırladıktan sonra 2. Adım olan Uygulama İşlemini yapıyoruz tabi bu hazırladığımız "xx.ini" dosyasını seçerek...
    Uygulama işlemini de tamamladıktan USB mizi kullanabiliriz...
    Eğer tüm bu işlemleri düzeltmek yani USB mizi eski haline çevirmek istersek 1. ve 2. Adımı uyguluyoruz...

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 4 Haziran 2009; 12:05:48 >

• UDF Utility benzeri bir programla yapılmış bir Flash disk var elimde, reklam amaçlı yapılmış sanıyorum. Birkaç program denedim fakat geri dönüşü nasıl olacak onu bulamadım. Yaratılmış olan CD sürücüsü ve veya içeriğini bir çok program denedim; silemedim veya silinemiyor. USB Flash disin nasıl CD-ROM sürücüsü yapıldığını anlayabilirsek silme yolunuda bulabilirim sanıyorum.

• Anladım önce bi chipin ne olduğunu görmek lazım...
    Chip Genius programını indirip bi çalıştırır mısın, görelim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 24 Mayıs 2009; 23:43:39 >
  • Chip'ine baktım, birkaç programla (resimdeki SwissKnife) Flash disk içindeki bu CD-ROM sürücüsünü silmek veya değiştirmek istedim, olmadı. Bu flash diski nasıl sıfırlayabiliriz?

• akşama denerim bunu cdrom bozuktu benim
  • @nihat35nihat
    Bu adresteki programları bir dene senin USBnin chipi iCreate 5128-5188 arasıymış...
    ftp://tonyhky.no-ip.org/USB TOOLS/iCreate/
    Özelliklede ICREATE iFormat V1.32.rar programını bi dene işine yarayabilir...

@JetRight
    denedikten sonra sonucu paylaşırsanız sevinirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 25 Mayıs 2009; 11:23:53 >
  • kardes guzel bir is yapmısın bende bu konu üzerinde calısıyordum vakıt bulamadım
    hazıra konmus gibi olduk emegine saglık paylasım icn eyvallah
  • quote:

Orjinalden alıntı: xmsx

kardes guzel bir is yapmısın bende bu konu üzerinde calısıyordum vakıt bulamadım
    hazıra konmus gibi olduk emegine saglık paylasım icn eyvallah

Rica ederim herhangi bi sorunun olursa yardımcı olurum...
    Önemli olan emeğe saygı...
  • 2 adet örnek birisi forumdan bi arkadaşa ait...
    Farklı markalar ama ikiside aynı chipe sahip...

Kigmax...

Kingston 8GB...

Yok mu uğraşan, paylaşsın lütfen burada deneyimlerini...

• quote:

Orjinalden alıntı: 01mrt

Ben bu programı denemeye çalıştım fakat bende program hata verdi...
    Kingston DataTraveler USB 2GB (Firmware Ver. PMAP) var bende olmadı...

Elime başka usb geçtiği anda denemeye çalışıcam...
    Eğer bu programı kullanan arkadaşlar varsa ne tür bir USB kullandığını paylaşırsa sevinirim...
    Bu yöntemle hem bilgi sahibi olmuş oluruz program ne tür USBlerde problem veriyor...
    Problemler GB ağırlıklı mı yoksa marka ağırlıklı mı? (yada chip, firmware gibi)

Alıntıdır
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Arkadaşlar ben bi müddet petousb kullanarak kullandım fakat cab dosyalarında ve driverpacks dosyalarını kabul etmemesi benim
    hiçte hoşuma gitmiyordu. Her türlü şeyi bu yolla denedim fakat yinede olmadı.Sadece xp kurmakla yetine bildim.Uzun arayışlar sonunda
    her türlü katılımsız xp yi usb den kurmanın yolunu buldum.

Önce UFDUtility programını indiriyoruz UFDUtility buradan indirebilirsiniz.
    http://rs479.rapid-share.com/files/141895382/UFDUtility.7z

programı indirdikten sonra hangi xp yi kuracaksak nero veya benzeri programlarla imajını alın.Ama iso uzantılı olarak alacaksınız.
    Eğer nrg uzantılı olarak alırsanız UFDUtility kabul etmez

Şimdi elinizdeki flash disk bi güzel biçimlendirin. Şimdi artık herşey hazır. UFDUtility yi açıp autorun manageri tıklıyoruz.
    Karşımıza çıkan pencereden altta iso file bölümünden xp imajımızı nereye kaydettiysek onu gösteriyoruz.
    Son işlem olarakta burn'u tıkladıktan sonra imajımız flash diske ayrı bir cd rom gibi yüklenmeye başlıyor.
    Yalnız şunu hatırlatmak ta fayda var. Flash diskiniz imajın boyutu kadar ayrı bir bölüm daha oluşturuyor ve açılıştada flash diski
    yine 2 parça halinde görüyor. Kurulumu yapmak için xp imajının yüklendiği bölümü göstermeniz lazım.
    Ayrıca kuracağınız xp nin boyutu ne kadarsa flash diskinde onun boyutunda veya daha büyük olması lazım.
    Benim kendim hazırlamış olduğum xp tamamen modifiyeli ve wpi entegreli olduğu için 3.4 gb kadar tutuyordu 4 gb lik flash diske yükledim.
    Ayrıca bu şekilde cd de çalışan xp, vista kurulumu, pardus kurulumunuda bu şekilde flash diskte çalıştırabilirsiniz.

Bu arada her flash diskte olmuyor. Biz u3 özelliği olup olmadığından şüpheleniyoruz ama ondan olduğundan tam eminde değiliz.
    Bende 3 tane flash disk var onların 2 tanesinde kabul ediyor fakat bir tanesinde kabul etmiyor.

Ayrıca bazen programı winrardan çıkarıp bi defa kullanıp ondan sonra başka bi flash disk için çalıştırdığımızda da kabul etmediğini gördük.
    Her işlem için winrar dan tekrar yenisini çıkarıp yapııyoruz.galiba tek kullanımdan sonra program özelliğini kaybediyor.

Şunuda hatırlatmakta fayda var ben tek bir flash diskte farklı işletim sistemlerini gerektiğinde kurmak istiyorum diyorsanız easyboot
    vb. programlarla multiboot olarak hazırlamanız gerekir çünkü bir flashdisk sadece bitane imajı kabul ediyor
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Alıntıdır

DOSTUM YAZDIĞIN PROGRAMI BULAMIYORUM . LİNKİN ÇALIŞMIYOR. İNTERNETTE ARAYAYIM DEDİM ONU DA BAŞARAMADIM . :(

• quote:

DOSTUM YAZDIĞIN PROGRAMI BULAMIYORUM . LİNKİN ÇALIŞMIYOR. İNTERNETTE ARAYAYIM DEDİM ONU DA BAŞARAMADIM . :(

"rapid-share" aradaki -'yi kaldır öyle yaz çıkacaktır... evet nedense bulunmuyor biraz sorunlu ama ben yinede bikaç farklı versiyonunu bulmuştum...
  • Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. Resimli anlatımda eklenirse müthiş olur
  • @01mrt

Bu güzel paylaşımdan dolayı teşekkür ederim.
    Konu edindiğim izlenime göre çok faydalı.
    Mesela chipi arızlanmış bazı flash diskler, burdaki sunulan programlar ile onarılabilir.
    Ayrıca U3 veya partition özellği olmayan Flash disklere bu özellik kazandırılabilir. Öyle tahmin ediyorum.
    Senin söylediğin gibi iso dosyalarını flash diskimize yazdırabilir ve bu yazılan Iso ( CD IMAJ) dosyamızı boot edebiliriz. (Eğer anakartımız usb den boot etmeye olanak veriyorsa)

Ama bazı uyarıları atlamışsın :( Mesela
    1-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
    2-Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
    3-Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınız yedekleyiniz gibi....

Deneme olarak;
    Ben 4 GB Kingston DataTravler (Phison) denedim.
    Kullandığım ayar dosyam
    [PenDriveMP] 
    IC Type=PS2231
    Used MPTool=F1_90_v196_00.exe
    [Parameter Mark]
    Parameter Type=F1_MP_23
    [Customize Info]
    USB VID=0x0930
    USB PID=0x6545
    String Product Name=USB DISK 2.0
    String Manufacturer Name=Kingston
    Inquiry Version=PMAP
    [Configuration]
    Reset Serial Number=0
    CDROM Size=170
    [Extra]
    Mode=21
    [Misc]
    CDROM Image=C:\LiveXP_RAM.iso
    [Advance]
    Tick=1
    FC1=0xff
    FC2=0x03
    AES Enable=0
    [Firmware]
    ISP=0

Gayet olumlu bir sonuç verdi. Sonra tabi bu sonradan oluşan CdRomu silmek istedim ve sildim.
    Ama malesef kullandığım bazı programlar artık flash diskimi görmüyor. (HP Usb disk Stroge Format vs gibi).
    Tabi burdaki yöntem olamadan usb flash diskimizi boot edip istediğimiz yapabiliriz....

• paylaşım güzel
  • @blue_life
    Haklısın atladığım noktalar olmuş, kusura bakmayın hemen ekliyorum...

Yanlız düzeltmem gereken bişey daha var "(Eğer anakartımız usb den boot etmeye olanak veriyorsa)"
    Vermiyorsa yada veriyorsa diye bişey yok yani sorun yok çünkü bilgisayar usbyi takınca CD olarak görüyor...

"Sonra tabi bu sonradan oluşan CdRomu silmek istedim ve sildim. " demişsin bu işlemi nasıl gerçekleştirdin peki...
    aynı yöntemi mi kullandın farklı yöntemi mi? Doğrusu şu aslında verdiğim dosyalar içerisinde ini dosyaları var...
    UP12, UP14 gibi bunları kullanman gerekirdi, yada kombinasyonlarını...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 27 Mayıs 2009; 20:49:50 >

• quote:

Orjinalden alıntı: 01mrt

@blue_life
    Haklısın atladığım noktalar olmuş, kusura bakmayın hemen ekliyorum...

Yanlız düzeltmem gereken bişey daha var "(Eğer anakartımız usb den boot etmeye olanak veriyorsa)"
    Vermiyorsa yada veriyorsa diye bişey yok yani sorun yok çünkü bilgisayar usbyi takınca CD olarak görüyor...

"Sonra tabi bu sonradan oluşan CdRomu silmek istedim ve sildim. " demişsin bu işlemi nasıl gerçekleştirdin peki...
    aynı yöntemi mi kullandın farklı yöntemi mi? Doğrusu şu aslında verdiğim dosyalar içerisinde ini dosyaları var...
    UP12, UP14 gibi bunları kullanman gerekirdi, yada kombinasyonlarını...

Usb yi takınca windowsta CD sürücüsü gibi görünebilir ama anakartın usb sürücülerinden boot etmene destek vermiyorsa başlangıçta bu cd sürücünü kullanamazsın. :(
    Tabi fazla eski olmayan anakartların çoğunda usb den boot etme desteği vardır. Eski olan anakartların bazılarında ise bios güncelllemesi yapılarak bu sorun çözülebiliyor.

Kendi ini dosyamı oluşturmak için paket içindeki ParamEdt programını kullandım.
    Cd-Romu silmek için bu program yine kullanılabilir diye düşünüyorum ama ben denemedim. Başka bir program ile format atınca Cd-Rom silindi. Aşağıdaki linkte veriyorum...
    http://bluelife.winbuilder.net/index.php?dir=USB%2F&download=USB-Preformat.zip

Edit; Programı kullanmak için gerekli açıklamayı unuttum. Senin için gerek yok ama bu konularda acemi arkadaşlarımız için eklemek istiyorum. :)
    Cd-Romu silmek için linkteki programı indirip, zip arşiveinden çıakart ve çalıştır. Unutma sadece ilgili flash disk takılı olsun.
    Sonra programda hiç bir şeyi seçmeden OK (Tamam) Tuşuna bas.

Sonra işlemin bitmesini bekle. İşlem bitince uyarı gelecektir.
    İşlem tamamlanınca flash diskini çekip tekrar tak. Cd-Romun silinmiş olması lazım. Eğer flash diskin çalışmıyorsa birde normal windows formatı atabilrsin....
    SonNot: Tabi ben Kingston Flash Diskimde denedim. Diğer Flashlarda işe yarayıp yaramayacağı konusunda emin deyilim........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blue_life -- 27 Mayıs 2009; 22:18:27 >

• quote:

Usb yi takınca windowsta CD sürücüsü gibi görünebilir ama anakartın usb sürücülerinden boot etmene destek vermiyorsa başlangıçta bu cd sürücünü kullanamazsın. :(
    Tabi fazla eski olmayan anakartların çoğunda usb den boot etme desteği vardır. Eski olan anakartların bazılarında ise bios güncelllemesi yapılarak bu sorun çözülebiliyor.

Yanlış biliyorsun... Uygulama yaptın mı?
    Ben yaptım hatta başta bahsettim XP bile kurdum (Biostan özellikle CDROM'u seçtim kurdum)...
    Dene göreceksin...

Senin vermiş olduğun programın başka bir versiyonu...
    Phison Preformat v.1.30 diye geçiyor sitede...

http://www.flashboot.ru/Files-file-148.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 28 Mayıs 2009; 0:33:16 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.